Как калявате децата си?

  • 2 421
  • 40
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 451
Този въпрос много ни вълнува със съпруга ми, защото сме на противоположни мнения, относно това как трябва да се каляват децата. Честичко спорим. Аз обличам децата по-леко (или според това колко студено/топло ми е на мен), а той държи да са по-облечени и съответно откакто се вслушвам в съветите му, те много често боледуват.
Изобщо, споделете как калявате децата си? Благодаря предварително на всички, които ще се включат с мнение.  bouquet

# 1
  • Мнения: 146
Чувала съм едно правило, че детето трябва да обличаме като нас +1, т.е. малко повече от себе си.
Аз примерно прекалявам с шапките, все им слагам шапки и майка ми ми се кара, а на мен ми се струва, че духа и ще ги простудя.
Смятам, че правилно е това, което заедно със съпруга ти решите относно каляването.

# 2
  • София
  • Мнения: 9 850
Аз ги обличам така,както обличам себе си...по-точно както бих искала да се облека EmbarassedЗащото сега лятото не ми отива на килцата да се фейна по къси гащи и потник-а толкова ми се иска!

# 3
  • Мнения: 14 654
Аз не го калявам специално. Нормалното обличане не е каляване според мен, по-скоро навличането е изнежване + вечно изпотено дете. Давам му да пие студена вода и сладолед, да ходи бос, ама и това не е каляване точно, пак пазенето от тези неща е изнежване. Иначе не му давам да яде с мръсни ръце, за да придобива имунитет- някои така каляват.

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
Обличам го така както обличам себе си.Ако ми е топло обличаме се леко,ако ми е хладно според времето,спинка също леко облечен и завит.Бос ходи само на плажа по пясъка,давам сладолед.Гледам да не се изпотява,затова го и подстригвам почти 0 номер.

# 5
  • София
  • Мнения: 676
Марианка, обличам синчето ни, както се водя по себе си,т.е. дали ми е топло или студено в дадения случай. Като цяло не го навличаме. Но винаги гледам да му е топло на крачетата, защото от тях се настива бързо. В момента сме с чорапки, които са тънички. Панталонките са тънички с дълги крачолчета. Все пак се водя по детето. Щом го видя, че се изпотява и свалям горната дрешка. Ама и той не обича да е навлечен  Peace.
 При нас е таткото го калява повече  Laughing

# 6
  • Мнения: 2 757
Всичко си зависи от детето, не може всички да се каляват по един начин. От тази гледна точка няма формула. За мен каляването е излишно. Обличам го така както мисля че му е добре - нито топло нито студено. Сладолед му давам по малко, но само когато е здрав (отдавна не се е случвало да е здрав за съжаление, защото преди да му мине баща му го нахрани с нещо студено, даже направо кубчета лед от хладилника му дава, извежда го прекалено леко облечен и т.н. та детето от месеци си е с хрема нон стоп благодарение на него).  Само здраво дете се калява и му се позволяват студена вода, по-леко обличане, но не и да мръзне и т.под. Ако детето има  някакъв дори и дребен здравословен прблем родителите трябва да се съобразят с него.
Самата аз не съм болнава, но имам проблем с гърлото и след всяко пиене на нещо от хладилника или сладолед и после дни наред ме боли гърло. Така че лишаването ми от подобни екстри разбирам, че е смешно на хората без такъв проблем. Но аз просто нямам друг избор. Не знам дали синът ми също го боли гърло от сладолед. Но определено съм забелязала че храмата му се засилва, когато яде студени неща. Иначе да го оправя веднъж за винаги и не мисля да го лишавам сладоледено удоволствие в разумни граници.
Иначе докато си го гледах сама преди да тръгне на ясла до годинка и 5 месеца не знаеше кво е хрема или температура. Беше адски здрав. Зимата спеше навън само по шушляков гащиризон без никаква завивка. Др маики ми се чудеха че 5 месечно бебе така леко спи и то на 0 градуса навън. Но аз бях преценила, че тия дрехи му стигат и  така си карах. И явно преценката ми беше вярна. Номерът е да се уцели оптималния начин за обличане според температурата, да не се прегрява и да не е прекалено леко облечено. Така детето според мен се калява по естествен начин

# 7
Винаги съм се чудила как да обличам детето.Зададох този въпрос и на педиатърката ни и тя каза с една дреха по-малко от мен, след 2год.му възраст. И аз го спазвам, но по-важното е че на детето му е добре. То тича непрекъснато, а аз стоя на пейката и ми е студено - мога ли да го навлека като мен?
По въпроса за каляването.Много боледувахме да 3 год.- направо ми беше омръзнало от хреми, гърло, уши и т.н. Реших против волята на цялата рода и го записах на плуване.Почнахме от юни, за да привикне и на по-студените месеци по-леко. Уцелихме формулата и съм много доволна.Дори и със хрема го пращам да плува, а след басеина хремата я няма.Вече е на 7год. и да "чукна на дърво" не знам какво са капки за нос или антибиотик.
Това е моят опит и затова ви го препоръчвам - при мен се получи................

# 8
  • Мнения: 1 640
Аз не го калявам специално. Нормалното обличане не е каляване според мен, по-скоро навличането е изнежване + вечно изпотено дете. Давам му да пие студена вода и сладолед, да ходи бос, ама и това не е каляване точно, пак пазенето от тези неща е изнежване. Иначе не му давам да яде с мръсни ръце, за да придобива имунитет- някои така каляват.
  202uu
 Да,да,да!И аз мисля така.А що се отнася за формулата"облечено колкото мен + още 1 дреха"-да,но за малко бебе/до 1 годинка/,защото то още не се движи активно,не върви,а и има несъвършена терморегулация.
  Мари анка,и аз обличам детето според това аз как съм облечена и как се чувствам.Разбираемо,не можем да питаме съседката как да го облечем,но виж-бащата,няма как да го прескочиш като институция. Simple SmileИначе в детските мед.книги съм чела за водни обливания и водни обтривания на крачета,после на цялото бебешко телце,но така и не ми остана време да ги приложа.Някои къпят децата си във вода с Т35градуса.Други и с по-хладка,но това се постига с месеци постепенно намаляване на Т.Ей тези- последните, знам,че влизат в графа"Закаляване".

# 9
  • Мнения: 459
Това с каляването не ми харесва. Около мен чувам майки, които калавят, пък децата им все са болни, защото са леко облечени. Вкъщи ходели голи, без пантофи и т.н - да се калявали, а ефекта е че ги разболяват.
Аз я обличам като обличам себе си. Винаги нося и нещо друго, ако задуха вятър или стане по студено. Давам й да пие студено.

# 10
  • Мнения: 2 353
  От бебе я оставям да поджитка по гащи след сън, колкото и да е студено, въпреки паниката на баща й. След баня обезателно я поливам с ледено канче вода, това е ритуал и тя го чака. Сладолед се яде по всяко време на годината и с болно гърло (тогава леко разтопен). Най-вече й говоря, че студеното не е равно на разболяване. Аз съм калявано бебе и никога не съм имала проблеми със студа, а мои близки и досега сипват захар в газираното, въпреки, че от 50 години не са деца.

# 11
  • Бургас
  • Мнения: 10 817
Задължително преди баня 30 минути по голо дупе,леко облечена през останалото време.Само ме притеснява ,че зиме и лете спи постоянно отвита.Аз съм с нощница и олекотено,а тя с къс ръкав,отвита и изпотена.Не съм разбрала досега да и е станало студено.

# 12
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Обличам я като обличам себе си-тоест ако ми е топло е леко облечена,ако е студено с по плътна блузка,но никога не я обличам прекалено-дори и да е зима. Simple Smile

Последна редакция: ср, 30 май 2007, 01:14 от k.a.l.i.

# 13
  • Мнения: 46 492
Като бебе я обличах с дрехи, каквито е облякъл баща й, по мен не мога да съдя, защото съм зиморничава  Rolling Eyes  никога не съм й слагала чорапогащник, шапки пробвах няколко пъти, но издържаха около секунда а главата й. До тук с моите заслуги в каляването- от около година, общо взето дрехи рядко за завъртат по нея  Mr. Green порасна и започнаха да й пречат Crazy вкъщи ходи гола и боса на теракота, последната зима даже парно не сме пускали и пак й вреше главата  Crazy

Но всичко трябва да е съобразено с детето- ако видиш, че му е неприятно- обличай/обувай и обратното- дори да ти е студено, не го спирай, ако иска да се съблече  Peace

Чувала съм едно правило, че детето трябва да обличаме като нас +1, т.е. малко повече от себе си ...

Чувала съм го, но няма никаква логика, даже трябва да е обратното  newsm78 децата непрекъснато тичат, за разлика от възрастните.


# 14
  • Мнения: 318
Не мога да кажа, че ги калявам, старая се по-скоро да не ги изнежвам. Сладолед голямата яде почти всяка вечер, сокът е директно от хладилника. С обличането обаче експерименти много не си правя. Зимата обезтелно с чорапи в къщи, тениска с къс ръкав е ок, само да не са им са студени много ръцете, не виждам смисъл да им е студено и да зъзнат.  Най-важното за мен е да ги изкарвам на студа дори и при -20, но да подишат чист въздух, нощем температурата е не повече от 20 градуса в стаята им. Лятото е ясно, ходят по къси гащи непрекъснато. И най-вече движение на чист въздух и някакъв спорт в най-скоро време (за голямата на първо време), така ги виждам, а не с висящо чене пред телевизора.

Общи условия

Активация на акаунт