Юридически въпрос, свързан с ВиК

  • 2 369
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 818
Не знам дали темата е за тук, пуснах я в Клюкарника, че много хора четат, ако не е, модератори, местете я на воля Laughing

Та, възникна днес един юридически казус и ще помоля юристите във форума, ако имат възможност, да ми помогнат.

Историята е следната. Миналата година бяхме просрочили доста сметки за студена вода. При едно от отиването ми да плащам поредната задна сметка, на компютъра на касата се изписа, че сметките ми са съдебни. Обясниха ми, че трябва да отида в централното управление. Там ми казаха, че трябва да сключа споразумение, с което се съгласявам да платя сметките и няма да се стига до съда. Като тръгнахме да пишем това споразумение обаче, служителите на ВиК стигнаха до извода, че няма нужда от него, защото системата все още ми позволява да си плащам на главната каса, тоест не са съдебни сметките ми засега. Аз ги платих- част от сумата веднага, целият остатък- на другия ден. На следващия месец като отидох да си плащам регулярната сметка, отново седеше информацията, че са ми съдебни сметките. Попитах защо е така- казаха ми да не се притеснявам, системата бавно се обновявала Rolling Eyes
Така приключих проблема, оттогава не съм имала забавяния в плащането.
За моя огромна изненада обаче, днес получавам писмо от ВиК, че видите ли, съм осъдена Shocked за същите тези неплатени сметки и ме приканват в десетдневен срок да платя тях, лихвата, че и разходите по делото, когато са ме осъдили Laughing

Въпросите са ми два:
Първият е трябва ли да направя нещо повече от най-обикновен лек скандал на служителките, че не са си свършили работата? Това че съм осъдена неправомерно проблем ли е оттук нататък или просто да забравя за случката.
Вторият е- имат ли изобщо право да ме съдят и осъждат без мое знание и в такъв случай валидно ли е това съдебно решение или има служебни осъжданици, за които редовият гражданин не е нужно да бъде уведомяван?

Благодаря предварително на всички, които ще могат да ми помогнат Simple Smile

# 1
  • Мнения: 6 155
 ooooh!
Явно системата им не е наред Confused
Задължително се свържи с адвокат.
Имаш 7-дневен срок да обжалваш. Не си осъдена, а издаден изпълнителен лист за дължимите суми.
В това производство не се призовава длъжникът, така че определението си е валидно.
Щом имаш фактури, че си платила сметките няма проблем.

# 2
  • Мнения: 3 818
Добре, а какво ще се случи, ако не обжалвам в седемдневен срок, примерно? Да речем зарязвам нещата така, и после? Могат ли да ме накарат да платя сметката отново само заради това,че не съм обжалвала? Confused

Наистина пише изпълнителен лист. Но пък в него, а и в прикрепеното писмо пише ясно, че съм осъдена, че са го и подчертал и удебелили ooooh! Laughing

Биби, много ти благодаря за отговора! Simple Smile

# 3
  • Мнения: 6 155
Ако обжалваш съдът ще спре изпълнението. В този случай Вик ще трябва да предявяват иск, с който да доказват, че имат вземане.

Ако не обжалваш ще заведат изпълнително дело и ще ти цъфне призовка за доброволно изпълнение от съдия-изпълнител. На него можеш да покажеш фактурите, но за да прекрати изпълнителното дело трябва да платиш разноските и лихвите, посочени в изпълнителния лист.  Confused

А най-добре отиди в централният им офис и вдигни шумотевица. Да се разберете извънсъдебно.

# 4
  • Мнения: 3 818
Явно така ще направя- ще си поговоря с лелките утре:).  Не съм привърженик на глупавите скандали, но тоя случай не заслужава да бъде подминат.
Иначе сумата на лихвата и на таксата е минимална, но е  безумно да плащам нещо, което не дължа реално Rolling Eyes
А и по-тежки случаи има, преди време ДСК се бяха опитали да осъдят баща ми заради това, че те са плащали сметките му чрез разплащателна сметка, която той беше закрил дълго преди това Joy

# 5
  • София
  • Мнения: 2 079
Fairy,
Аналогичен случай имах наскоро!
Отидох в управлението, (в случая - в Горубляне!), занесох бележките, с платените преди време сметки, написах гневна жалба  #2gunfire #Cussing out  до Директора на В и К, приложих ксерокопия от същите тези бележки и изпратеното ми писмо, с подкана да се явя в съда, защото не съм си платила същите онези сметки навреме! Crossing Arms
Направи го преди да изтече срока от 5 работни дни (или 7 календарни най-много!), защото после ще плащаш за дело, за лихви, за адвокати, за изтеклата по улиците на София вода, за разните там неустойки и т.н. ветровали! #2gunfire #Crazy #Cussing out

# 6
  • Мнения: 335
Осъди ги тях - за преживян стрес, психически тормоз, нематериални щети... (като пазиш фактурите за платените стари сметки и плика на известието, че си осъдена - да се вижда ясно, че клеймото е с по-късна дата от датата на фактурите)
Намери двама свидетели, че ти е прилошало като си видяла съобщението. И още двама (колеги), които да свидетелстват, че съобщението те е принудило да изпълняваш служебните си задължения под емоционален стрес, което пък е застрашило репутацията ти на добросъвестен и квалифициран служител...
Мини всички български съдебни инстанции и продължи в Страсбург.

Наглостта трябва да има граници.
Или трябва най-после всички абонати на каквото и да е да блокират МС, или някоя обществена организация да се заеме с организирането на хората и завеждането на стотици дела срещу когото трябва (според услугата).

ПП Никакво извънсъдебно. Направи си жалбата и после ги съди.

# 7
  • Мнения: 3 818
Хахаха, Холграма, искрено се разсмях на твоето предложение Simple Smile И аз това се замислих като го прочетох- дали не мога да ги осъдя едно хубаво, да им държи влага.  Laughing Ще помисля известно време.
Иначе как да спазя седемдневния срок не ми е ясно. На писмото пише май, 2007г., клеймо няма. Делото е било пак по техни сведения октомври, 2006г., а сметките са платени още юли, 2006г., закъснели са има-няма с два-три месеца да си търсят парите Laughing

Добре че си пазя бележките Whistling

# 8
  • Мнения: 335
Жалко, че не си се сетила да отидеш в деня на известието на лекар за медицинско.

Предлагам го на всеки, който чете тази тема и евентуално получи такова съобщение:
Вадете си медицински - за хипертонични кризи, сърдечни кризи, задух и всякакви симптоми на стрес в деня на известията.
Още веднага звънете на съседи и вземайте писмени свидетелства от тях, че се е наложило да ви се оказва медицинска помощ с описание на стресовото ви състояние.
Търсете свидетели, че в деня на плащането на старите си сметки сте вземали пари на заем (именно заради желанието да сте изрядни платци въпреки лични или семейни затруднения,  или поне - за чистосърдечното ви желание и усилия да ликвидирате стари задължения)...

Трябва да се помисли още.
Тия бели якички "по върховете на чиновничеството" трябва да бъдат притеснявани, въпреки че нищо не може да ги притесни толкова, колкото тяхната наглост притеснява нас.

# 9
  • Мнения: 3 818
Ама аз го получих известието тази вечер. И то защото случайно си проверих пощата. Както нямам навика да си проверявам пощата, можеше да си отлежава с месеци Laughing

А иначе липсата на клеймо на самия плик, и уклончивото май, 2007г. ми дава възможност да давам свободни интерпретации на тема кога точно съм получила това известие Mr. Green

# 10
  • Мнения: 335
Тогава действай...

Много нагли, бе.
Ей това ме вбесява - как могат да си изискват всичко, което не било можело да се изисква от тях.

Последна редакция: ср, 30 май 2007, 06:26 от Холограма

# 11
  • Мнения: 6 155
Осъди ги тях - за преживян стрес, психически тормоз, нематериални щети... (като пазиш фактурите за платените стари сметки и плика на известието, че си осъдена - да се вижда ясно, че клеймото е с по-късна дата от датата на фактурите)
Намери двама свидетели, че ти е прилошало като си видяла съобщението. И още двама (колеги), които да свидетелстват, че съобщението те е принудило да изпълняваш служебните си задължения под емоционален стрес, което пък е застрашило репутацията ти на добросъвестен и квалифициран служител...
Мини всички български съдебни инстанции и продължи в Страсбург.



Брутално  Laughing
Чудно ми е какво обезщетение за нематериалните вреди би определил съда newsm78
Заслужава ли си?

# 12
  • Мнения: 335

Въпросът е да се мине през инстанциите на българския съд.
Само тогава може на международен.

Понеже мислим все на майтап, затова ни побъркват с изисквания само към потребителя, но няма никакви изисквания към доставчика.

А ако се заформят десетки дела...
Вярно е, че ще трябва някой да ги движи и засега това се прави само с дела на някой уж пребит циганин в някое полицейско или пък такъв, дето го били стресирали като го питали откъде е насякал един тир дърва да ги продава... Засега само такива са осъдили България в Страсбург (има и други абсурди де). Тях ги поемат разни международни правно-"хуманитарни" организации
А истинските жертви си пишем по форумите.

ПП А, да - за да ти предложат да ти оказват правно-финансова помощ, за да съдиш държавата (или разни измислени нейни институции), освен циганин, може да си и хомосексуалист (казано по научному)...

# 13
  • Мнения: 6 155
Съгласна съм с теб Peace
Докато не започнем да си търсим правата ще ни мачкат Confused

# 14
  • Мнения: 335

Чудно ми е какво обезщетение за нематериалните вреди би определил съда newsm78


Може да ги съди и за пропуснати ползи.
Трябва да си намери чуждестранен партньор, който е бил пристигнал в този ден, за да подпишат договор (например за около милион, но може и по-малко).
Проектодоговорът е бил подготгвян месеци наред чрез тел. разговори, експертни проекти и пр. и пр. (всичко си има цена и може да се изчисли)
Тя обаче е изпаднала в безпомощно състояние след получаването на съобщението.
Така е била възпрепятствана да си подпише договора, пострадали са и много други клиенти, лишени от него и т.н.

Тук ако не могат да смятат подобни неща, в Страсбург имат достатъчно прецеденти.
Сещам се за тема - за какво е била осъдена досега България.
Примерите ще са най-вече за глупости, които ние плащаме още веднъж. И ни е срам.

Виж за такова дело ми изчезват патриотичните скрупули.

Общи условия

Активация на акаунт