Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Клюкарник
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Няма такава държава!

Мнения: 784
Помогнете ми, моля, да се ориентирам в следната ситуация. Детето ми е на една година. От предишната ми фирма не пожелаха да ме върнат на работа и си намерих нова. Прекратихме предишния трудов договор и вече на новото място сключих нов, със срок на изпитване 6 месеца в полза на работодателя. От този срок минаха 50 дни. По ред причини се замислям дали да не се върна да използвам оставащия ми платен отпуск за гледане на дете до 2 г. И въпросите ми са:
1. Имат ли право на новата работа да не ми разрешат ползването на този отпуск и ако да - на какво основание?
2. Изпитателният срок основание ли да не ми разрешат ползването на този отпуск и могат ли да прекратят трудовия договор само защото съм поискала да се върна по майчинство?
3. Могат ли да прекратят трудовия договор след изтичане на правото на ползване на отпуска, тоест в момента, в който се върна на работа?
Цитирай

София

Мнения: 4 181
попитай тук:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=185301.0
Цитирай


Мнения: 13 798
... И въпросите ми са:
1. Имат ли право на новата работа да не ми разрешат ползването на този отпуск и ако да - на какво основание?
2. Изпитателният срок основание ли да не ми разрешат ползването на този отпуск и могат ли да прекратят трудовия договор само защото съм поискала да се върна по майчинство?
3. Могат ли да прекратят трудовия договор след изтичане на правото на ползване на отпуска, тоест в момента, в който се върна на работа?

1.Нямат право да не ти разрешат ползването на такъв отпуск. Отпускът е целеви и неговото ползване не зависи от волята на работодателя, а от желанието единствено на работника / служителя.
2.Когато сте в изпитателен срок могат да прекратят трудовия Ви договор по всяко време, като не е необходимо работодателят да излага причини и мотивация в заповедта за освобождаване. Нещо повече- трудов договор, сключен на основание чл.70 от КТ може да се прекрати по чл.71 от същия нормативен акт и по време на отпуск. Имала съм лично доста дела в тази насока. Съдебната практика не е кой- знае колко разнообразна. Не ползвате защитите по чл.333 от КТ в такъв случай.
3.Да, могат. Срокът за изпитване престава да тече, когато излезете в отпуск.
Извадка от КТ:
Трудов договор със срок за изпитване
Чл. 70. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Когато работата изисква да се провери годността на работника или служителя да я изпълнява, окончателното приемане на работа може да се предшествува от договор със срок за изпитване до 6 месеца. Такъв договор може да се сключи и когато работникът или служителят желае да провери дали работата е подходяща за него.

(2) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) В договора по ал. 1 се посочва в чия полза е уговорен срокът за изпитване. Ако това не е посочено в договора, приема се, че срокът за изпитване е уговорен в полза и на двете страни.


(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) През време на изпитването страните имат всички права и задължения както при окончателен трудов договор.


(4) (Доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишна ал. 3, бр. 25 от 2001 г.) В срока за изпитването не се включва времето, през което работникът или служителят е бил в законоустановен отпуск или по други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен договорът.

(5) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) За една и съща работа с един и същ работник или служител в едно и също предприятие трудов договор със срок за изпитване може да се сключва само веднъж.

Прекратяване на договора със срок за изпитване
Чл. 71. (1) До изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие.

(2) Трудовият договор се смята за окончателно сключен, ако не бъде прекратен по предходната алинея до изтичане на срока за изпитване.

Цитирай

Няма такава държава!

Мнения: 784
Джуди, много ти благодаря!   bouquet
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.