Как отглеждате детето си - като "куче" или като "цвете в саксия"???

  • 3 033
  • 74
  •   1
Отговори
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Здравейте мами,
започнахме тая темичка в "Кои са кърмещите майки?" и понеже май не и е там мястото, реших да пусна нова тема.

Ставаше въпрос за чужденците (които много сме ги виждали по нашето Черноморие) как си гледат децата. Една приятелка се изказа, че ги гледали като "кучетата": пълна свобода да газят в калта, да джапат в локвите, да се въргалят по земята, да падат и стават самички, да се катерят и слизат самички по стълбите, да тичат колкото бързо си искат, да си играят с разни боклучета от земята без постоянен надзор, да ходят по-леко облечени (т.е. като възрастните, а не да са навлечени двойно на нас), да галят кучатата   animal037 и т.н. и т.н.  #Crazy

Та и ние нашето дете го гледаме горе долу по този начин обаче всички в парка ни гледат неодобрително и се чудят, че не крещим като някои истерици постоянно след детето.   smile3512  При вас как е положението?  newsm78

Поздрави на всички!!!                          newsm10     или          newsm11

# 1
  • Мнения: 3 205
Ами ние като кученце си го гледаме според описанието ти  Mr. Green  Иво е най-леко облечен от трима ни, а като го приберем след разходка, директно го вкарваме в банята. Нямам против да пипа каквото и да е навън, само да не го лапа. Преди да проходи, го пусках да си пълзи на воля по площадката, пясъка и алеите. За мен е важно да се чувства свободен, да се калява и да изследва света на спокойствие, не какво мислят хората по пейките. Засега е здрав и без контузии, значи действа.

# 2
  • Мнения: 492
Ами ние като кученце си го гледаме според описанието ти  Mr. Green  Иво е най-леко облечен от трима ни, а като го приберем след разходка, директно го вкарваме в банята. Нямам против да пипа каквото и да е навън, само да не го лапа. Преди да проходи, го пусках да си пълзи на воля по площадката, пясъка и алеите. За мен е важно да се чувства свободен, да се калява и да изследва света на спокойствие, не какво мислят хората по пейките. Засега е здрав и без контузии, значи действа.

И аз си гледах детето по описания вече начин и второто смятам по същия начин да отгледам, въпреки, че знам, че ще е още по-освободена, поради простата причина, че е второто дете. Забелязвам все повече така гледани деца, което ме радва.

# 3
  • София
  • Мнения: 5 079
Между едната и другата крайност, не мога да бъда абсолютно спокойна да го оставя на самотек, но не ми е в стила и да бдя като майка - орлица над него на всяка крачка! Wink

# 4
  • Мнения: 2 309
Като цвете в саксия - айде засипете ме сега с камъни Grinningне я оставям да събира боклуци от земята, да гали кучета, да се въргаля в опикания пясъчник, все още не ходи много стабилно и не я пускам да се отдалечава много от мен. Обличането няма общо в случая.

# 5
  • Мнения: 1 768
В Германия у4ат децата о6е от малки да са самостоятелни и не виждам ни6о ло6о в това!

# 6
  • Мнения: 6 164
Като куче ми звучи много грубо, но по-скоро го гледам така, не се втелясвам, не мога да го вържа за количката. Откакто ходи не я ползваме - лази, ляга по земята, търкалят се с другите деца, но щом му е забавно го оставям. Нали после пере пералнята. Иначе не давам да джапа в локвите, за да не намокри маратонките и да е болен, нито да пипа уличните кучета, пак от здравословни съображения. Сега се учим да не тича на улицата, всичко друго му е позволено.

# 7
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Като цвете в саксия - айде засипете ме сега с камъни Grinningне я оставям да събира боклуци от земята, да гали кучета, да се въргаля в опикания пясъчник, все още не ходи много стабилно и не я пускам да се отдалечава много от мен. Обличането няма общо в случая.
Не бе Дейзи, няма да те засипваме с камъни, всеки си има право на мнение.Аз просто си мисля, че детето трябва да расте на воля, мисля че трябва да гради имунитет от малко. Циганчетата дето се въргалят полуголи навсякъде да не би да боледуват от нещо - нищо им няма. А забраненото е най-сладко - когато му забраняваш да събира разни боклуци, него все натам ще го тегли. Аз се опитвам (засега с голям успех) като намери някой боклук да го карам да го носи в кофата. И сега, когато вдигне боклук и аз му казвам "Айде маме в кофата" почва веднага да се оглежда за кофа и ако няма наблизо почва да се чуди къде да го хвърли и подава ръчичка да го водя да търсим кофа. Много е сладък - едва стига до ръба на кофата, но се вдига на пръсти и се опитва да пусне нещото вътре   Joy

# 8
  • София
  • Мнения: 13 204
Ми мойто се отглежда като куче и с куче.. Имам дори снимка как лежи до немската ни овчарка на земята  Twisted Evil

# 9
  • Мнения: 4 841
"Куче" в саксия  Laughing

Давам пълна свобода, но в очертан от мен периметър.
Острани на моменти изглежда, че съм прекалено либерална и "мека", но аз предпочитам да има 10 правила, които се спазват с кеф, отколкото 100, които се спазват със страх (и които с кеф се нарушават в първия удобен случай).
Цапа се, въргаля се, катери се, разхвърля - но после се мие, преоблича, подрежда.
Доволна съм от постигнатото до сега и мисля, че детето ми расте щастливо и уверено - както в себе си, така и в мен.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 352
А аз мисля, че като с всяко друго нещо и със свободата да "расте на воля" не бива да се прекалява. Не одобрявам да се събират солети или остатъци от храна от земята и да се слагат в устата, не допускам току що проходило дете да се разхожда безпризорно и на воля по неравни повърхности и стълбища - свидетел съм на разбити зъби, ожулени колене и обезобразени личица...
Като цяло подкрепям това детето да се остави да се развива свободно и без ограничения, но под зоркия ми поглед - не съм фен на немския тип възпитание, в който децата се самоотглеждат като "сирачета".

# 11
  • Мнения: 7 821
По скоро като "кучета" ги гледам. Особено в частта за тичането, скачането, падане-стването и обличането. И като бяха по-малки не съм ходила непрекъснато подир задниците им. Но каквото е "не" то е "не" и толкова.

# 12
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
По скоро като "кучета" ги гледам. Особено в частта за тичането, скачането, падане-стването и обличането. И като бяха по-малки не съм ходила непрекъснато подир задниците им. Но каквото е "не" то е "не" и толкова.

  Хехе и при нас е така.Катерят се по катерушките,не бягам да ги вдигам,когато паднат,играят на воля в пясъчника,галят кучетата.Хвърлят камъни в локвите /виж да газят вътре не позволявам,освен с гумени ботуши  Joy Joy Joy/.Децата ми растат бягайки на воля ,като истински деца,а не вързани за полата на мама. Hug

# 13
  • Мнения: 1 426
Като кученца в саксия може би...

# 14
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Аз също съм твърдо ЗА това да има ясни правила, но не хиляди. Нашите правила засега са: "Боклуците в кошчето" и "На улицата не се ходи" и "Шапката (с козирката) не се сваля" (последните две още не мога да ги наложа).
 Трябва да избереш няколко важни за теб правила, които детето да спазва, но ако крещим хиляди правила на всяка крачка:  smile3512 "Не стъпвай в калта, не взимай на детето играчката, не пипай това, не дръж онова, не ходи там, не сядай на земята, не се катери на пейката, не си сваляй шапката, остави пръчката... " то в край на сметка според мен ще почне да чува само : Бла-бла-бла-бла и ще спре да ни обръща внимание изобщо.
А аз мисля, че като с всяко друго нещо и със свободата да "расте на воля" не бива да се прекалява. Не одобрявам да се събират солети или остатъци от храна от земята и да се слагат в устата, не допускам току що проходило дете да се разхожда безпризорно и на воля по неравни повърхности и стълбища - свидетел съм на разбити зъби, ожулени колене и обезобразени личица...

Да чукнем на дърво да не се случва, но според мен такива травми се получават на една малко по-късна възраст именно защото детето не се е учило само да се пази като малко. На етап годинка годинка и нещо детето трудно може само да се нарани сериозно, ако не му се помогне де (ако оставиш нож или вряла вода в обсега му, трудно можеш да разчиташ да се опази от нея). Но контакта му с нормалните предмети от бита и с нормалните неравни повърхности (стига да е започнал от най-ранна възраст) не ми се струва толкова опасен. Те са толкова мънички и пухкави, че никое падане не би могло да ги нарани чак толкова, все пак височината от която падат е толкова малка. Нашия пада два три пъти от спалнята и сега вече (след няколко месечно гледане през ръба и) се научи да върти дупето и да слиза заднишком    newsm44!!

Общи условия

Активация на акаунт