Пълномощно при пътуване на дете

  • 15 538
  • 33
  •   1
Отговори
  • Мнения: 43
Момичета, искам да попитам  тези от вас , които са си изпращали децата в Бг  с придружител (приятел, баба на детето или даже май само с едния родител също) , кажете ми моля, какъв е редът за това пълномощно.  Къде трябва да се направят заверките? Нужно ли е да минава през Бг посолството в Отава или може само с нотариална заверка?  Абе  с една дума - осветлете ме, че съм "гола вода" Embarassed
Моята дъщеря ще пътува с приятели и в двете посоки и искаме всичко да е изрядно, за да  не се получат  недуразумения по  границите. Чувам от доста места напоследък, че Бг митничарите се  заяждали и правили на интересни , за да изкрънкат някой $. Вие какви впечатления имате?  Ако е толкова  неприятно положението да вземем да се откажем  пък?! Макар, че вчера платихме  билетите, но ако ще ми тормозят детето....

# 1
  • Мнения: 2 567
От Канада не знам, но за от Германия трябва пълномощно, заверено в посолството. Имам предвид, ако пътува само единият родител с детето. Предполагам, че и при вас ще е аналогично.

# 2
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Виж и тук, кой какво е каzал Simple Smile http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=4862

# 3
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Задължително ти трябва пълномощно. Пише се в свободен текст, като в него задължително трябва да фигурират ЕГН и номер на задграничен паспорт на теб и на мъжът ти (трите ви имена също) + същите данни за детето, както и данните на хората, които упълномощавате да ви изведат детето от България. Пълномощното трябва да има срок - от... до... Пише се на български и се заверява в посолството. Задължително трябва да имаш и копие на пълномощното, защото оригиналът остава на българската митница - това при излизане от България.

# 4
Благодаря ти, Снежи,
 а  трябва ли ми копие на английски/ френски  на излизане от Канада? Предполагам, че ДА Thinking   А, и друго: и двете копия на български ли трябва да са заверени в Отава?  
 Ще повтоя  за по сигурно, а вие кажете дали съм разбрала добре: та значи пиша пълномощното на англ./френски и  същия текст на български. Отивам при нотариус за заверка и после  пращам всичко в Отава пак за заверка и готово. Само не разбирам как тук нотариусът ще ми завери нещо на някакът   странен език от който не разбира и думичка

# 5
  • Мнения: 2 452
Детето ми не е български гражданин (ако това има значение), но аз си направих пълномощно на английски, което заверихме при нотариус и толкова. За сведение, никой не ми го искал досега и аз им го казах при влизане на канадска земя на  границата, но те май не се впечатлиха особено.

# 6
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Значи, ако детето и двамата родители са български граждани - пълномощното се пише само на български, защото ще трябва за излизане от България. Канадците се интересуват само ако детето е канадче. Правиш пълномощното в един екземпляр и чак след заверката му правиш копие, като и двете ги даваш на познатите ти, с които ще пътува детето. Не знам как ще решиш проблема с посолството. Миналата година ние правихме пълномощно за мен, защото пътувах сама с детето. Тогава мъжът ми отиде на крак до консулството за да го завери. Сигурно има и начин да не се ходи до консулството или посолството, но е най-добре да позвъниш до там и да питаш как става.

# 7
  • Мнения: 4 458
Цитат на: Laura
Детето ми не е български гражданин (ако това има значение), но аз си направих пълномощно на английски, което заверихме при нотариус и толкова. За сведение, никой не ми го искал досега и аз им го казах при влизане на канадска земя на  границата, но те май не се впечатлиха особено.


Значи, щом детето не е български гражданин подлежи на законодателството на държавата чийто гражданин е! Провери от там какви са условията и задълженията.  Тази декларация която ще подписвате е за да може детето да напусне границите на държавата чийто гражданин е! При условие че имаш подписана тази декларация по вашите праила на Българската граница не могат да ти кажат нищо - детето не е български гражданин за да се заяждат! В тази декларация впишете задължително паспортните данни на детето и на майка ти както и точните имена + ЕГН на майка ти.
Пак ти казвам, на българска граница при напускане на страната могат са се заядат само ако детето е български гражданин!
Когато направите декларацията си направете няколко заверени копия за всеки случай. На границата като излиза от страната чийто гражданин е детето се взима копие от тази декларация. Даваш оригинала и копието, след като сверят данните ти връщат оригинала!

Дано съм била полезна

Лек път на детето и не се притеснявай не е толкова сложно колкото изглежда.

# 8
  • Vienna
  • Мнения: 519
i as i deteto i basta mu ne sme bulgarski grajdani, patuvala sam sama s dteteto za Bg, nisto ne sa mi iskali. no mi kazaha, 4e ako patuva s dr. 4ovek (napr. babata) na neia i triabva palnomostno ot roditelite, samo notarialno zavereno. no as tova vseki pat go pitam na granicata i vseki pat mi kazvat razli4ni nesta....

# 9
  • Мнения: 3 394
Цитат на: Sneji
Задължително ти трябва пълномощно. Пише се в свободен текст, като в него задължително трябва да фигурират ЕГН и номер на задграничен паспорт на теб и на мъжът ти (трите ви имена също) + същите данни за детето, както и данните на хората, които упълномощавате да ви изведат детето от България. Пълномощното трябва да има срок - от... до... Пише се на български и се заверява в посолството. Задължително трябва да имаш и копие на пълномощното, защото оригиналът остава на българската митница - това при излизане от България.


Ние си направихме такива, аз на мъжа ми и тоя на мен и в тях за Стела пише само името и ЕГН-то, че паспорта й не е готов, но така ни казаха в посолството и консула ги завери

# 10
  • Мнения: 239
Пълномощно ти трябва само ако детето е български гражданин или с двойно гражданство. Ако е  чужд гражданин на българските граници нищо не ти искат. Аз съм пътувала сама с дъщеря ми, която не е бълг. гражданин и на излизане от БГ ме попитаха многозначително "тя има ли бълг. паспорт?".  Глупостите с пълномощното важат само за деца бълг. граждани.

# 11
  • Мнения: 1 793
ох, аз съвсем се обърках с тия пълномощни като чета. та значи такова се иска при напускане на България, а не при влизане в БГ.  така ли? защото ние планираме аз и малкия да пътуваме малко по-рано от татито. тогава не ми трябва пълномощно при влизане в БГ, нали? после ще се връщаме тримата, така че тук ми е ясно, че не трябва. ама като само аз и детето влизаме в БГ ще ми искат ли? сори, ама направо се сгелпих кое и как

# 12
  • Мнения: 676
Въпреки, 4е детето е или не е БГ гражданин и ще пътува от Канада и след това обратно от БГ с хора които не са му родители е худаво да се направи пълномощно от Канада /защото при разли4ните фамилий на детето и хората с които ще пътува е много вероятнода си имат проблеми/. Пълномощното се прави при нотариус и е 20$ подписано от двамата родители и нотариално заверено от нотариуса, нищо друго не е нужно. В БГ същото това пълномощно се превежда /не е нужна лигализация/ на Български и е хубаво да се му се направи копие /защото на летище София нямат копи машина за да си направят- срамота Embarassed / за тях остава копието, а оригинала за теб /аз поне не им дадох да ми вземат оригинала/.

Това направихме ние и нямахме никакви проблеми. В Канада не ми искаха пълномощтно в БГ ми го искаха.....това е...дано ти помогне  Hands Thumbsup

# 13
  • Мнения: 676
Цитат на: Anna
ох, аз съвсем се обърках с тия пълномощни като чета. та значи такова се иска при напускане на България, а не при влизане в БГ.  така ли? защото ние планираме аз и малкия да пътуваме малко по-рано от татито. тогава не ми трябва пълномощно при влизане в БГ, нали? после ще се връщаме тримата, така че тук ми е ясно, че не трябва. ама като само аз и детето влизаме в БГ ще ми искат ли? сори, ама направо се сгелпих кое и как


За влизане в която и да е държава не се иска пълномощно, то е за напускане и излизане от страната.
В БГ на влизане определено няма да ти го искат, но не съм сигурна как ще стоят нещата когато излизаш от United Kingdom без таткото.

# 14
  • Мнения: 2 452
Цитат на: Melicat
Пълномощно ти трябва само ако детето е български гражданин или с двойно гражданство. Ако е  чужд гражданин на българските граници нищо не ти искат. Аз съм пътувала сама с дъщеря ми, която не е бълг. гражданин и на излизане от БГ ме попитаха многозначително "тя има ли бълг. паспорт?".  Глупостите с пълномощното важат само за деца бълг. граждани.


Абсолютно грешиш! Не става въпрос за влизане и излизане от България, а за пътуване с детето без единия или двамата родители. По закон навсякъде са длъжни да ти изискват такова пълномощно. И за мен това не са глупости. Не се заяждам; ще се обоснова защо мисля така - ако (недай си боже) някой ти открадне детето, дори и да става въпрос за другия родител или за баби и дядовци, как ще го предпазиш от напускане на страната? Ето затова е необходимо това пълномощно; за да се докаже, че детето се извежда от страната (или се въвежда в другата страна) СЪС ЗНАНИЕТО НА РОДИТЕЛ/ите (попечителите). И тук бих казала браво на българските граничари, че спазват този закон, докатио на други граници не са ми го искали, обаче аз им го показвам.

Общи условия

Активация на акаунт