В чужбина държите ли се по различен начин?

  • 2 588
  • 54
  •   1
Отговори
  • Мнения: 677
Един приятел ми беше казал навремето, че ако искаш да разбереш какво представлява някой, задължително трябва да отидеш някъде с него в чужбина. Съгласен съм с него, показателно е.
Пиша ви всичко това заради едно ЛС, част от което пльосвам по-долу.
И искам да знам-защо така бе, джанъм, защо?!


Цитат
Откачам винаги,когато някой не спазва правилата,каквито и да са,но нали сам разбираш,че със саморазправа няма да се получи нищо...
Да речем,когато съм извън Бг,карам коренно различно и спирам там където трябва ... Защо!Защото има кой да следи за грешките ми,за които трябва да платя яки глоби ooooh!Няма такъв безредък,като в България...

# 1
  • Мнения: 3 835
Ами Тони, отговора се съдържа във въпроса ти. Това подчертаното в цитата, е отговора. Всичко останало е въпрос на възпитание, отговорност и светоглед. Hug

# 2
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Това не се отнася само за чужбина... когато знаеш, че ще те санкционират внимаваш , а там си и нащрек, заради порядките ... скоро един познат каза, че спрял да прави еди кой си незаконен завой, защото сложили камери, а не искал да го снимат ... за в София ставаше въпрос

# 3
  • Мнения: 2 563
На 3 март в Ню Йорк имаше церемония организирана от посолството, пред един парк. Кофа за боклук имаше само в парка. Впечатление ми направиха двама българи, които съобщиха на събралите се семейства, че ще ходят до кофата за боклук. Събраха клечките от сладолед на децата, кутии от сок, бутилки, чашки и се понесоха към кофата. Значи можело, а?

# 4
  • Мнения: 1 352
Може, всичко може.
Но..... на мен ми се е случвало в Бг с приятели - качвам се в колата и първото нещо, което правя е да си сложа колана, разбира се. А те ми се изсмяха Tired. Спирам на пешеходната пътека да дам път на пешеходеца, а той седи, гледа и накрая ме напсува, да съм минавала по-бързо Shocked. Или пък - спирам на пешеходната пътека, а отзад ми свирят и споменават мама.
Примери безброй, възпитанието на хората е на първо място, не са само глобите.

# 5
  • София
  • Мнения: 6 360
много хубав цитат, чудесно отразява шизофреничния манталитет на голяма част от сънародниците.

хем съзнава, че спазва правилата само когато може да го напляскат, хем се възмущава, че "безредъкът" бил огромен. ми спазвай го редът и тук, бе! и безредъкът, току виж, намалял...

# 6
  • Мнения: 2 792
 На мен друг феномен ми е по интересен, как чужденците се побългаряват в Бг., не всички разбира се, но някой се заразяват от нашия хаос.

# 7
  • MUC
  • Мнения: 297
Не, май не се държа различно. По-скоро в БГ се държа неадекватно по всеобщите стандарти - търся кошче за боклук, пресичам на зелено и казвам на продавачките "Добър ден" и "Довиждане"... Последното избива рибата и оставя зейнали усти и тъпи погледи след мен  Laughing

Що се отнася до пресичането, след втория ден, прекаран в София, си възвръщам инстинктите за самосъхранение  Mr. Green

# 8
  • Мнения: 677
Jam, е за тва иде реч..В крайна сметка, пресичащите на пешеходни пътеки и тези, които не спират пред тях са едни и същи, само че в разменени роли..
Е що така се получава?

# 9
  • София
  • Мнения: 6 360
ми, Сопрано, според мен всичко пак опира до морала и правото, но първата категория била размита и нефела, разправят. сигурно затова. понеже няма право, а моралът е за безработни - затова така се получава.

ливадата ставала хубава, казват, ако се подстригва редовно поне 200 години. нас никой не ни е подстригвал както трябва с тоягата на закона или друга авторитетна догма толкова дълго време, затова ни куца авто-дресировката. не ни е набит моралът в канчето, за да се регулираме сами. затова, ако няма тояга наблизо - не спазваме правилата.

# 10
# 11
  • Мнения: 834
Да, по магазините. За мое учудване си пазаря дрешки без да се замислям много. Всичко останало като във България

# 12
  • Мнения: 1 299
Държа се еднакво на всякъде. Peace Никога не съм нарушавала правила и не съм била глобявана, освен в градски транспорт, но глобите си плащам - виновна съм и не споря. Казвам и на продавачките в Бг "Добър ден" и "Довиждане" и винаги ми се е отвръщало със същото. Колан в кола слагам и на задната седалка, и никой не ми се е смеел за това. Пресичам на зелено, дори и да няма коли ( кой знае кой идиот в кой момент ще изкочи).  А ако не намеря кошче да си изхвърля буклука пъхам всичко по чанти и джобоже и в един момент когато реша да прочистя не е истина какво ли не откривам  Crazy

# 13
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Коя чужбина...ако сравняваме ... ние все пак сме от цивилизованата част на Света ... но навсякъде според мен хората са едни и същи .... и онези чужденци, които спазват правилата у тях си, идвайки у нас често се държат като свини ... защото няма санкции ...

# 14
Като идеш в Рим, правиш като римляните. Гостенин си все пак, дае.

# 15
  • Мнения: 3 423
Държа се еднакво. Но се случва
да не бъда разбрана в България.
Казвали са ми, че съм прекалено
любезна и прекалено капризна.
Не можело да говоря на "вие" на
таксиметраджия или сервитьорка.
Не можело да искам в детски магазин
да ми свалят всички дрехи от рафта.
Не можело. Ми аз откъде да знам, бре.

# 16
  • Мнения: 434
Един приятел ми беше казал навремето, че ако искаш да разбереш какво представлява някой, задължително трябва да отидеш някъде с него в чужбина.

Много показателно е наистина, един колега се хвалел на баща ми, че в Лондон ходил в най-голямата английска фирма "Сале" Mr. Green

# 17
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
Спомням си, когато за пръв път излязох в чужбина - доста отдавна... Тогава все още пушех. Като си изпуших цигарата  - бяхме пред парламента във Виена, пуснах по навик фасът на земята и го смачках с крак. Докато правех това, видях с периферийното си зрение, че това е единственият боклук на цялото площадче. Толкова ме досрамя, че моментално се наведох, прибрах си фаса и тръгнах да търся кошче...

Тъй като и аз живея в чужбина, доста се замислям над този въпрос - защо е по-трудно на хората в България да се държат нормално? Отговор донякъде получавам, като посещавам бедните квартали на Глазгоу - толкова прилича на нашите големи комплекси, макар че блокчетата са по-ниски... и е мръсничко. На някои места - много. В същия този град в по-нормалните квартали (не казвам богати), чистотата е доста по на висота. Защо...? Моето обяснение за тук не е много приятно и за мен самата, но почива на наблюденията ми. В по-бедните квартали хората са свикнали да не правят много усилия самите те. Плащат ниски наеми, живеят в по-мизерни условия, не свикнали да чистят те самите... друг да прави нещо, те ще ползват.  Все им е едно дали ще им бъде много уютно, или не толкова. Те могат всякак.

В кварталите с хора, които работят и получават по-прилични заплати за по-квалифициран труд те са "даващите". Плащащите по-високи данъци - както данък общ доход, така и общински данък. Въпреки това, не разчитат само на общината да чисти. Почти никой не пуска боклуци на земята, често почистват хвърленото от други. Подстригват редовно полянките си, садят цветя, влагат сума ти пари в това. Всеки някакси осъзнава, че ако иска да живее на чисто и приятно, трябва да си го направи. И да даде на обществото, по някакъв начин.

Гледам и отношението между водачите. Често се случва 4 шофьора да си се усмихват един на друг, изчаквайки се кой ще мине пръв, тъй като всеки дава право на другия. Като на пешеходец са ми спирали дори когато съм на тротоара, няма наоколо пътека, но аз имам проблеми да пресека оживен път - просто спират на пътя и ми дават път. Хич не се грижат, че щяла да се нареди опашка отзад.

Струва ми се, че при комунизма се възцари тая колективна безотговорност, при която най-хитър е тоя, който успее да изцица от обществото най-много, а да даде най-малко....

Не твърдя, че тази ми теория е 100 % вярна, но бих била любопитна да чуя коментари.

# 18
  • Мнения: 5 622
Не. И тук и там си изхвърлям разделно боклука

# 19
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Светът може да е пълен с омраза. Светът може да е пълен с усмивки. Един и същи свят.
(Това е цитат, вече не помня откъде.)

И на най-мръсната улица ще търся кошче. И единствената да съм, какво от това - моят свят си е мой свят.

Ако някой мърси тук, а навън - не, нищо не е разбрал.   Grinning

Но в чужбина животът те вкарва в нормите на съответното място. И доколкото имигрантът иска да се впише в този живот, ще спазва и нормите му. Ако има някакъв постоянен фон на неудовлетвореност и обвиняваме за това живота в България, държавата, другите около нас и т.н., ще ни избива да си хвърлим боклука на един метър от кошчето. А дали ще позволим да "ни избие" е въпрос на... много неща.

# 20
  • Мнения: 2 759
Държа се еднакво на всякъде. Peace Никога не съм нарушавала правила и не съм била глобявана, освен в градски транспорт, но глобите си плащам - виновна съм и не споря. Казвам и на продавачките в Бг "Добър ден" и "Довиждане" и винаги ми се е отвръщало със същото. Колан в кола слагам и на задната седалка, и никой не ми се е смеел за това. Пресичам на зелено, дори и да няма коли ( кой знае кой идиот в кой момент ще изкочи).  А ако не намеря кошче да си изхвърля буклука пъхам всичко по чанти и джобоже и в един момент когато реша да прочистя не е истина какво ли не откривам  Crazy
                   Peace. Дори в редките моменти, когато пътувам с автобус си слагам колана. Гледам, и околните като ме видят - копират. Колкото до спирането на пешеходна пътека, имам да кажа само: София не е България. Почти на всички други места се спира, с редки изключения, евентуално от софиянци, прескочили до провинцията.
                   От друга страна, когато съм в чужбина съм по-усмихната и по-контактна. По-щастлива и по-свободна. Отдавам го на това, че ходя предимно, за да се забавлявам и се оттърсвам от ежедневните мисли. Бившия пък смяташе, че след като там никой не ни познава, можем да се държим предизвикателно по улиците  Flushed. Хм  Crossing Arms..

# 21
  • Мнения: 2 563
Колкото до спирането на пешеходна пътека, имам да кажа само: София не е България. Почти на всички други места се спира, с редки изключения, евентуално от софиянци, прескочили до провинцията.
                   

Да, бе! Съвсем си е така...  Joy

# 22
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
не се разли4авам, добро ми е възпитанието! търся кош4ета и си събирам отпадъците, не снимам полицаи и военни обекти, не плюя по президента, любезна и не псувам пред публика, но се заяждам с продава4ите, 4е се пробват да ме вземат на рогите и да плащам като 4ужденка! имам едни дънки безплатни  по такъв повод! не се комплексирам, другите не са ми на пиедистал!

# 23
  • Мнения: 1 299
Не твърдя, че тази ми теория е 100 % вярна, но бих била любопитна да чуя коментари.
Аз съм съгласна с теорията ти и съвсем не искам да сравнявам София с Глазгол, но смея да твърдя, че и тук се забелязва вече разлика м/у кварталите по отношение на чистотата... въпреки, че София като цяло е мръсен град. Направи ми впечатление, колко чист и подреден град изглежда Стара Загора например. Поздравления старазагорци   bouquet

Не можело да говоря на "вие" на
таксиметраджия или сервитьорка.
Не можело да искам в детски магазин
да ми свалят всички дрехи от рафта.

Че аз винаги им говоря на вие  Embarassed Това лошо ли е  Rolling Eyes А за детските магазини - искам и още как, аз съм клиентка.

# 24
  • Мнения: 463
От колективна безотговорност си страдаме ние.
Като идем у чужбинско, ей тъй, от смяната на климата и часовата разлика, имунитета ни пада и се заразяваме от техния пък вирус "колективна съвест". Като си дойдем, оздравеем и пак така...
Много ме е яд на кочината, в която живеем, никога не хвърлям боклуци по улиците, но и никога не съм участвала в "пролетното почистване" около блока  Embarassed
За шофирането - ако не караш като другите си опасен за себе си и за всички останали! Важи навсякъде, даже и в културните държави  Wink!!!

# 25
  • Мнения: 4 380
Не съм съгласна с повечето изказали се. Хората навсякъде са еднакви. Няма такива понятия като българска свинщина и най-ме дразни когато някой започва да си служи с понятия на национална липса на култура, колективна безотговорност и прочее. Naughty

Дрън-дрън! Чистотата на едно място не се дължи на факта, че хората пазят, а на порядък, законност, съблюдение от властите и санкциониране евентуално на нарушители, както и ОГРОМНИ, многобройни и високоплатени служби за почистване!

Там където се следи за реда и редовно се почиства е чисто, там където няма средства за почистване, нито е чисто, нито пък хората пазят независимо от национална или социална принадлежност.

Стара Загора между другото редовно се почиства. От много години след татово време единствено там бях забелязала метачи по улиците.

По същия начин стоят нещата и с правилата на движение и с още много други неща.

Дали се държа различно в България и чужбина? Не само в България и чужбина се държа различно. Различно ми е поведението и от един квартал на София до друг, от един български град до друг, както и в различни среди на същата тази "чужбина". Това е основно и първостепенно качество на хомо сапиенс- ДА СЕ АДАПТИРА! Лошо ако не можеш. Навсякъде ще си навличаш неприятности.

# 26
  • Мнения: 2 849
Не ,не съм по-различна .

# 27
  • Мнения: 3 569
По-стегнато се държа зад граница. Може би, защото съм на гости, а не у дома. Вкъщи по-върви да простееш... Същото е и когато ходиш на вечеря в приятели ... По-осторожен си някак  Thinking

# 28
  • Мнения: 822
В чужбина се случва да отида до магазина по анцуг.Случва се и да изляза без никакъв грим.Когато на детето му се допишка,нахлувам в тоалетната на първото срещнато заведение.Всъщност последното и в България го правя...За други различия не се сещам сега.

# 29
  • Мнения: 2 563
Не съм съгласна с повечето изказали се. Хората навсякъде са еднакви.

Глупости. Понятия като култура за какво ги имаш? Чистело се по-добре... Кой чисти, някакъв друг биологичен вид, гъските например, докато хората навсякъде цапат?! Просто има хора, които са се научили да пазят чисто и такива, на които тепърва им предстои да се учат.

Кво си мислиш, че в чужбина чистачи с метли минават всяка нощ по всяка улица както се чисти на Славейков нощем ли? Трънки. Повечето улици, цели жилищни квартали в САЩ виждат само боклукджийски камион веднъж седмично, която прибира съдържанието на кофите. Машина за миене на улицата минава два-три пъти годишно. И пак е чисто.

Последна редакция: нд, 03 юни 2007, 07:15 от Hear Again

# 30
  • Мнения: 4 380
Не съм съгласна с повечето изказали се. Хората навсякъде са еднакви.

Глупости. Понятия като култура за какво ги имаш? Чистело се по-добре... Кой чисти, някакъв друг биологичен вид, гъските например, докато хората навсякъде цапат?! Просто има хора, които са се научили да пазят чисто и такива, на които тепърва им предстои да се учат.

Кво си мислиш, че в чужбина чистачи с метли минават всяка нощ по всяка улица както се чисти на Славейков нощем ли? Трънки. Повечето улици, цели жилищни квартали в САЩ виждат само боклукджийски камион веднъж седмично, която прибира съдържанието на кофите. Машина за миене на улицата минава два-три пъти годишно. И пак е чисто.

Виж ти! Обикновенно изкарват американците връх на безкултурие... Но това е по разни други форумски теми. Laughing

Няма понятия като култура що се касае чистотата на обществени места. Тук си важат биологичните закони- и кучето си пикае на вече препикавано. Там където е чисто и където се следи за чистотата, и най-нискокултурният няма да си хвърли хартийката.
По жилищните квартали на САЩ пешеходци не се разхождат. Често и пешеходни пътеки си нямат. За какви боклуци да си говорим? Една улица с къщи, чиито живущи не си представят на два метра до пряката да се раходят без кола, няма как да е мръсна. В центъра на големите градове се чисти и мие най-редовно. Машини метящи, машини-прахосмукачки, миещи...каквито искаш- с метачи, чистачи подмитащи по всяко време на деня. Точно в американските градове си поддържа и огромна служба за борба с вандалски графити появяващи се редовно по стените на зданията. Полицията следи и санкционира много строго, но не успява да уследи. Затова пък всяко едно графити направено в несанкционирано за целта място за няколко часа бива премахвано и за тази цел се хвърлят огромни средства.

# 31
  • Мнения: 3 205
Не, не се държа различно. Възпитанието ми и отношението ми към хората са еднакви навсякъде.
-

# 32
  • Мнения: 920
Естествено, че се държа различно - всяка страна си има правила, нрави, обичаи. Както като отида на гости - мразя да се събувам, но ако в къщата така е прието, го правя.

Е, нищо не може да ме накара да си хвърля боклука под седалката, което е масово явление в НЙ метро.
А виждали ли сте голям магазин след разпродажба.

Но че е показателно, да - жена с големи културни и ентелектуални претенции - в чужбина се нахвърли да обикаля евтини магазини като луда.   
 

# 33
  • Мнения: 216
Не занм оба4е дори тук( Калифорния) като има малко по-голямо от оби4айното задръстване веднага се разбира 4е има спрял някъде полицай, и не за друго ама вси4ки караме с превишена скорост кадето можем( а при задръстване това е на кратки у4астъци и се опитваме да наваксаме за загубеното време) и като се мерне полицай вси4ки набиват спира4ки и води до по-гадно задръстване, инциденти и "ефекта на 4ервей" както смея да го нари4ам заради тръгни спри. Та винаги като си мислиш 4е няма кой да те види си позволяваш неща които обикновено не си позволяваш  Peace

Последна редакция: нд, 03 юни 2007, 18:38 от Lil_Vixen

# 34
  • Мнения: 3 423
В Германия не си духам носа звучно,
както го правят местните, не мога,
правя го дискретно, където и да съм.

# 35
  • при Arctic Monkeys
  • Мнения: 2 219
в Истанбул не слагам къса пола. не, че нещо кой знае какво ще се случи, ама ще ме помислят за рускиня Crossing Arms

# 36
  • Мнения: 2 563

Виж ти! Обикновенно изкарват американците връх на безкултурие... Но това е по разни други форумски теми. Laughing

Няма понятия като култура що се касае чистотата на обществени места. Тук си важат биологичните закони- и кучето си пикае на вече препикавано. Там където е чисто и където се следи за чистотата, и най-нискокултурният няма да си хвърли хартийката.
По жилищните квартали на САЩ пешеходци не се разхождат. Често и пешеходни пътеки си нямат. За какви боклуци да си говорим? Една улица с къщи, чиито живущи не си представят на два метра до пряката да се раходят без кола, няма как да е мръсна. В центъра на големите градове се чисти и мие най-редовно. Машини метящи, машини-прахосмукачки, миещи...каквито искаш- с метачи, чистачи подмитащи по всяко време на деня. Точно в американските градове си поддържа иити направено в несанкционирано за целта място за няколко часа бива премахвано и за тази ц огромна служба за борба с вандалски графити появяващи се редовно по стените на зданията. Полицията следи и санкционира много строго, но не успява да уследи. Затова пък всяко едно графел се хвърлят огромни средства.

Не говоря за култура в смисъл на ядене с нож и вилица и ходене на опера всяка събота. Говоря за култура като минимума правила, чрез които една общност съществува.

В центъра на големите градове е пълно с туристи, пристигнали от четирите края на света. В София не е така. Ама все едно е.

Няма значение дали се ходи по улицата или не. От колата също се мятат боклуци, за справка днешна тема от Клюкарника, някой метнал бутилки от колата си и вбесил форумка...

Няма значение какво сравняваш - улици, национални паркове, сгради... Просто българинът не пази и това е. Не е въпрос на пари. Въпрос на желание да пазиш чисто е, а това желание включва и настояване за по-добра почистваща служба, за доброволно почистване в някакви определени дни, в гражданска отговорност...

# 37
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
Не съм съгласна с повечето изказали се. Хората навсякъде са еднакви. Няма такива понятия като българска свинщина и най-ме дразни когато някой започва да си служи с понятия на национална липса на култура, колективна безотговорност и прочее. Naughty

Дрън-дрън! Чистотата на едно място не се дължи на факта, че хората пазят, а на порядък, законност, съблюдение от властите и санкциониране евентуално на нарушители, както и ОГРОМНИ, многобройни и високоплатени служби за почистване!

Там където се следи за реда и редовно се почиства е чисто, там където няма средства за почистване, нито е чисто, нито пък хората пазят независимо от национална или социална принадлежност.
И аз няма да се съглася с теб. Според мен точно хората са различни на различните места. Не твърдя, че мога да правя обобщения по национален признак, но е факт, че в България всеки ден виждам почистващи машини и в Пловдив - защото съм оттам, всеки ден минават чистачки с метли по тротоарите, и пак е мръсно. Тук живея вече повече от година и отговорно мога да твърдя, че в цялото населено място не е стъпвала нито почистваща машина, нито някой да мете през цялото време. Но е толкова чисто, че като пращам снимки на познати в България, са ме питали - ама толкова чисто ли е винаги? Вярно е, че всичко е с къщи с моравки и цветенца (без огради отпред), вярно е, че повечето хора имат коли, но като видят боклук, го прибират. Не пускат нов до него.

В по-големите градове се чисти. С едни движещи се "прахосмукачки", те са ми правили впечатление. Но как така става, че в по-нормалните квартали е чисто, а в по-бедняшките е мръсно? В един и същи град? Очевидно не става въпрос за почистване, защото почистването е едно и също. Наскоро имаше предаване, двама от известните личности се опитаха да се заемат с един бедничък квартал и да се опитат да вдъхновят хората да си почистват, младежите да не рушат вече създаденото, обикаляха от врата на врата. Резултат... нямаше.

Ти как си го обясняваш?

# 38
  • Мнения: 3 091
яяяяяяяя, па че се променям!  Naughty
джвакам, плюем, лющим семки, храчим и така... дреме ми на мене, че съм у чужбината

 newsm78

# 39
  • Мнения: 664
Париж е мръсен град, и не са само туристите, които цапат. В парка най-редовно си остават фасовете по земята, картонени чашки за кафе и обвивки разни има даже и в пясъка, и това самите френски майки...И не е само в парка, примери мога да дам много, а не живея в туристически, нито пък в пълен с емигранти квартал. Според мен си зависи от човека или пък и французите са некултурни Mr. Green

# 40
  • Мнения: 3 091
Париж е мръсен град, и не са само туристите, които цапат. В парка най-редовно си остават фасовете по земята, картонени чашки за кафе и обвивки разни има даже и в пясъка, и това самите френски майки...И не е само в парка, примери мога да дам много, а не живея в туристически, нито пък в пълен с емигранти квартал. Според мен си зависи от човека или пък и французите са некултурни Mr. Green
не, бе! нямат си бат Батман - да почисти! Wink

# 41
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
А..това е нещо като "Нашите знаят, че пуша но не го правя пред тях от уважание", нали?
Тъжно е, някак.

# 42
  • София
  • Мнения: 6 999
Не, не се държа различно. Освен за неща, които там са явно по-различни от в БГ поради националните им особености или различните правила. Иначе съм привърженик на максимата "Робувайте на законите, за да бъдете свободни."  Peace

Това не се отнася само до ограниченията на скороста...и хендсфри-тата

# 43
  • Мнения: 2 759
в Истанбул не слагам къса пола.
                   И аз  Peace. Винаги се съобразявам с местните закони и норми (доколкото ги познавам, де), където и да отида.
                   Но съм съгласна с Ксения за почистването. Пример: след Берлинфест е много чисто. Но не и по време на.

# 44
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 817
Не, еднакво се държа. Но предполагам, че по-скоро поведението ми тук, в България, е повлияно от поведението, което имам в чужбина, отколкото обратно. Хевропейка, все пак.

# 45
  • Мнения: 6 167
средата винаги респектира и провокира съответното поведение.
виж, ако контраста е голям -  в германия пазиш , а в българия си хвърляш боклука през прозореца, това говори по-скоро , че си невъзпитан.

# 46
  • Мнения: 3 521
Да държа се раzлично. Нормално е в раzличните обшщества да има раzлични порядки, които дори от куртоаzия приемаш, все пак си гост там. Най_силни са раzликите между европейското поведение и същото в иzточните и африканските държави. Културният човек е пластичен в отношенията и поведението си и умерено откровен.

# 47
  • Мнения: 3 423
                   Но съм съгласна с Ксения за почистването. Пример: след Берлинфест е много чисто. Но не и по време на.
Впрочем, напоследък Ловпарадът има
затруднения да бъде провеждан в Берлин.
Именно заради чистотата. Защото никой не
иска да плаща за почистването на Тииргартен
от бутилки, спринцовки, кондоми и обикновен амбалаж.
Иначе си права, че след всяко мероприятие ближат.

# 48
  • Мнения: 6 167
                  ... след Берлинфест е много чисто. Но не и по време на.
...

същото важи ( важеше, сега не знам дали е така) и за Олимпия парк в Мюнхен.
По време на събитие там минават огромни стада бизони, някои от които пикаят където сварят, а на следващата сутрин вълшебната метлица е минала и всичко пак е китно и тучно. бавария е невероятна страна. Laughing

# 49
  • Мнения: 4 380

Ти как си го обясняваш?

Какво толкова има да си обясняваш. Ти как си обясняваш примерно, че едно добре ремонтирано и обзаведено жилище обикновенно се пази чисто, а едно старо, неремонтирано и зле обзаведено обикновенно е вечно разхвърляно и мръсно?
Нормална психологична реакция и аз точно това обяснявах по-горе. Човек е склонен да цапа и неподдържа там където и без това е зле. Ако наоколо има куп фасове и ти ще си хвърлиш своя и обратното- ако всичко е красиво и излизано, ще потърсиш подходящото за целта място за да си изхвърлиш боклука. Това е. И всички хора абсолютно без изключение реагират по тази схема. Човешката реакция зависи винаги от заобикалящата го среда.

# 50
  • Мнения: 3 634
Не, май не се държа различно. По-скоро в БГ се държа неадекватно по всеобщите стандарти - търся кошче за боклук, пресичам на зелено и казвам на продавачките "Добър ден" и "Довиждане"... Последното избива рибата и оставя зейнали усти и тъпи погледи след мен  Laughing

Що се отнася до пресичането, след втория ден, прекаран в София, си възвръщам инстинктите за самосъхранение  Mr. Green

Това можеше да е моят постинг!  Hug

# 51
  • Мнения: 68
Не се държа по различен начин. Ако искам да си хвърля бутилката от вода през прозореца няма да има значение дали съм в София или Берлин. Както и ако реша да спирам на пешеходна пътека всеки път- не ми пука кой какво мисли за мен и дали някой ще ме псува.  Wink

И е вярно, че в по-бедните квартали е по-мръсно. Това е факт.

# 52
  • Мнения: 1 299
Не, май не се държа различно. По-скоро в БГ се държа неадекватно по всеобщите стандарти - търся кошче за боклук, пресичам на зелено и казвам на продавачките "Добър ден" и "Довиждане"... Последното избива рибата и оставя зейнали усти и тъпи погледи след мен   Laughing

Що се отнася до пресичането, след втория ден, прекаран в София, си възвръщам инстинктите за самосъхранение  Mr. Green

Това можеше да е моят постинг!  Hug

Тази сутрин засякох пощальонката на вратата, жената се усмихна и ми каза "добро утро", Аз отвърнах със същото. Подаде ми писмото и ми пожела "приятен и слънчев ден". Аз отново отвърнах със същото. Действието се разви в София... С продавачките е по същия начин и никой не гледа стаписано. Може би извън София гледат, знам ли newsm78

# 53
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
Тази сутрин засякох пощальонката на вратата, жената се усмихна и ми каза "добро утро", Аз отвърнах със същото. Подаде ми писмото и ми пожела "приятен и слънчев ден". Аз отново отвърнах със същото. Действието се разви в София... С продавачките е по същия начин и никой не гледа стаписано. Може би извън София гледат, знам ли newsm78
Не гледат. И аз така правя от години и не съм забелязала някой да е стъписан. Е, понякога се случва да кажат - благодаря, оправихте ми настроението или нещо подобно  Flutter

# 54
  • Мнения: 179
Не, май не се държа различно. По-скоро в БГ се държа неадекватно по всеобщите стандарти - търся кошче за боклук, пресичам на зелено и казвам на продавачките "Добър ден" и "Довиждане"... Последното избива рибата и оставя зейнали усти и тъпи погледи след мен   Laughing

Що се отнася до пресичането, след втория ден, прекаран в София, си възвръщам инстинктите за самосъхранение  Mr. Green

Това можеше да е моят постинг!  Hug

 Peace Peace Peaceи аз съм към отбора....

Общи условия

Активация на акаунт