Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

  • 2 юни 2007, 09:33 ч.

Основно жилище и адресна регистрация

  • 15 035
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 230
Здравейте! Имам нужда да си изясня следното:

Желая да декларирам пред данъчните новопридобит имот като основно жилище. Постоянният ми адрес, обаче е друг и по принцип не ми е нужно да го променям, защото на него живеят родителите ми

Та, въпросът ми е: необходимо ли ще бъде след тази промяна, да сменям адресната си регистрация в полицията(и съответно личната си карта) Т.е. длъжни ли сме, да се водим адресно регистрирани на адреса на основното си жилище?
Питах няколко познати, според тях едното няма нищо общо с другото. Едното е пред данъчните, а другото пред полицията. Можеш да живееш на определено място, а да си избрал съвсем друг постоянен адрес (например, на родителите си). Така ли е, наистина? Няма ли някоя от тези 2 институции определени изисквания в случая?

Иначе, със сигурност знам, че в 30-дневен срок след промяна на адреса, си длъжен да смениш и личната си карта.

Благодаря ви много!

# 1
  • на най-обичания мъж в сърцето . . .
  • Мнения: 2 270
достатъчно е да си смениш само адресната регистрация, без лични карти и т.н.
Попълва се един формуляр - около 60 ст. струва, там има периоди за отмятане, аз отметнах от 1-6 години и имота ми се води вече основно жилище.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 843
     И аз съм като Прити. Купихме си жилище със съпруга ми, декларирано е като основно, но и двамата сме със стария  си постоянен адрес по ЛК.  Имаме само промяна на адресната регистрация - един жълт формуляр. Това е декларирано и като адрес за кореспонденция във всички ведомства: Данъчни , НОИ, НЗОК, банки и застрахователи.
   Няма връзка  деклариране на "основно жилище"  с адреса в личната карта.

# 3
  • Мнения: 230
Благодаря!

Питам, защото преди време ходих заради чуждест. паспорти в полицията и докато чаках, набързо си преписах следното съобщение от гишето :

чл.9, ал.1, от ЗБДС "При промяна на постоянния адрес или други лични данни, в срок до 30 дни да се поиска издаване на нова лична карта"

От това което ми пишете, правя извод, че адресна регистрация и постоянен адрес са 2 различни неща. Очевидно, може да си регистриран и да живееш на 1 адрес (адресна регистрация), а да имаш друг постоянен адрес . А определящ за ЛК е постоянния адрес. Тя се сменя, когато промениш постоянния си адрес. Така ли е?

(Разпитвам така подробно, защото не ми се ще да си отварям допълнителна работа в момента за издаване на нова лична карта и затова проучвам...Нямам желание да предприема нещо и после да установя, как сама съм си усложнила живота, при положение че точно в момента, ми е достатъчно напрегнато..)

# 4
  • на най-обичания мъж в сърцето . . .
  • Мнения: 2 270
Благодаря!


От това което ми пишете, правя извод, че адресна регистрация и постоянен адрес са 2 различни неща. Очевидно, може да си регистриран и да живееш на 1 адрес (адресна регистрация), а да имаш друг постоянен адрес . А определящ за ЛК е постоянния адрес. Тя се сменя, когато промениш постоянния си адрес. Така ли е?


Точно така, аз вече не живея там където по лична карта ми е постоянния адрес, а съм с временна регистрация - до 6 години на новия адрес и нямам проблеми! Личната карта ще си я сменя след този срок, хич не ми се занимава с глупости

# 5
  • София
  • Мнения: 1 535
Здравейте! Имам нужда да си изясня следното:

Желая да декларирам пред данъчните новопридобит имот като основно жилище. Постоянният ми адрес, обаче е друг и по принцип не ми е нужно да го променям, защото на него живеят родителите ми



Трябва да декларираш в срок от 2 месеца. Просто отиваш и си попълваш декларация и не се занимаваш с нищо друго - ако е единствен имот на твое име - то той се води основен.

Същото положение - нищо не съм променяла. И при мен адреса по ЛК е при родителите ми - там ми пристига част от кореспонденцията, няма проблем.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 10 062
Имаме само промяна на адресната регистрация - един жълт формуляр.

Къде се подава този формуляр? В общината ли?

# 7
  • Варна
  • Мнения: 6 848
Имаме само промяна на адресната регистрация - един жълт формуляр.

Къде се подава този формуляр? В общината ли?

В общината, която ти е по район. Не баш в главната.

# 8
  • Варна.
  • Мнения: 802
за полицията няма значение кой имот ти е основен или дали си под наем. важното е на този адрес да може да бъдеш намерен при нужда, напр. ако ти се изпрати призовка.
постоянният адрес е този на личната карта, можеш да си променяш настоящия адрес колкото искаш това е удобно за студенти, които учат в др.градове  и  хора които сменят често квартири, може постоянния и настоящия адрес да са едни и същи.
понятие "адресна регистрация" вече не съществува.

# 9
  • Мнения: 230
Благодаря на всички!

Сега вече ми е ясно, че не трябва да си сменям ЛК, ако си сменя основното жилище

От онова, което ми отговорихте, остана само 1 неясно нещо - сега, когато сме на нов адрес, длъжни ли сме да се регистрираме в Полицията на него, или можем да си останем регистрирани на стария. Т.е. -това по избор ли е?

# 10
  • София
  • Мнения: 1 535
Благодаря на всички!

Сега вече ми е ясно, че не трябва да си сменям ЛК, ако си сменя основното жилище

............... длъжни ли сме да се регистрираме в Полицията на него, или можем да си останем регистрирани на стария. Т.е. -това по избор ли е?

Не сте.
Просто си подай декларацията /срока е 2. месеца/ и не се занимавай с глупости. Като ти дойде време за подмяна на личната карта, тогава си смени адреса.


# 11
  • Мнения: 230
Благодаря, супи4ка!

Декларацията е подадена в срок. Сега обаче, се чудя, дали да не подам корегираща декларация за основно жилище за да се намали наполовина данък сгради за следващата година.
 Та, затова разпитвам така. Т.е. - съвсем спокойно мога и да не го направя сега и събирам инфо, че да не си създам допълнителни задачки- като нова ЛК и пр.. Идеята ми е, че  доста от нещата в Бг и без това са неоправдано усложнени, поне аз да не влизам с 2-та крака в самосъздадени ситуации. Затова ми стана принцип, да се инфрормирам за всичко предварително и благодаря на хората от този форум за добронамереността.

# 12
  • София
  • Мнения: 1 535
Ако е единствено жилище на твое име, тогава ти е основно, независимо от адреса по ЛК.
Пък и данък сгради е 1/4 до 1/3 от сумата, другото е такса смет.

# 13
  • София
  • Мнения: 8 522
Ако е единствено жилище на твое име, тогава ти е основно, независимо от адреса по ЛК.
Пък и данък сгради е 1/4 до 1/3 от сумата, другото е такса смет.
Peace

# 14
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 267
Ако е единствено жилище на твое име, тогава ти е основно, независимо от адреса по ЛК.
Пък и данък сгради е 1/4 до 1/3 от сумата, другото е такса смет.
Да, така е.



Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт