В лева или евро да се тегли кредит ?

  • 1 363
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 513
Моля дай те ми насока , немога да реша в лева или евро да си тегля жилищния кредит .Притесняваме и факта че с навлизането на еврото на пазара и ставайки основна парична единици дали няма да се загуби или по скоро ще се спечели ако заема е в лева.

# 1
  • Мнения: 4 300
Основният принцип е да се телги кредит в таква валута, в каквато са ти доходите, с които ще го връщаш.

# 2
  • Мнения: 27 524
А и зависи от условията и лихвите, те май не са еднакви.

# 3
  • Мнения: 1 038
Ние го теглихме в лева,не знам дали е по-добре,но така ни посъветваха,защото ще си го изплащаме в лева.

# 4
  • Мнения: 5 577
И на мен препоръчаха от банката левчето, но не ми обесниха защо, казаха в момента на теглене ще дадат още инфо.

# 5
  • Мнения: 936
Пред нас стои същият въпрос. Попитах моя позната, която работи в сферата на банките, и тя ми каза, че е по-добре в евро. След някоя година, като минем на евро, щяло да има рефинансиране на заема и затова може да не е много изгодно в лева. И на мен не ми стана много ясно.

# 6
  • Мнения: 2 891
Това е тема, която ме вълнува. Ще следя с интерес.

# 7
  • Мнения: 4 300
Пред нас стои същият въпрос. Попитах моя позната, която работи в сферата на банките, и тя ми каза, че е по-добре в евро. След някоя година, като минем на евро, щяло да има рефинансиране на заема и затова може да не е много изгодно в лева. И на мен не ми стана много ясно.
Това не е много вярно, защото няма да има рефинансиране на заема. Ще стане нещо като с деноминацията- ще се махнат нулите, както от цените, така и от заплатите, и от кредитите. Според мен няма начин кредитите да ги превалутират по курс 2.50 примерно, а цените по 1.50.
Освен това най ранната дата за минаване към еврото е 2009г и то ако изпълним един ферман с условия, което според мен няма да стане.
Недостатъка на евровия кредит е:
- обикновено въпреки че цената на жилището е обявена в евро, сумата се плаща в лева. Банката обаче ти отпуска 100 000 евро. Значи трябва да платите 100 000 * 1.95583 = 195 583 лв - при повечето сделки плащането е по фиксинга за деня. Обаче вие имате 100 000 евро , а курс купува е 1.9471, т.е. за еврата си ще получите 194 710 лв, т.е. само днес сте загубили 873 лв.
-ако трябва да платите кеш комисионната за теглене във валута е доста по голяма от тази за левове ( аналогично за превдо)
-всеки месец когато връщате примерно по 500 евро отново ще губите от курсовата разлика
500 е*1.95583 =977.89 лв
500е* курс продава, който за днес е 1.9585 = 979.25, т.е. всеки месец си губите по мъничко.
- лихвите почти не се различават ( поне по мои наблюдения). Тук вече има и значение дали кредита ви е с фиксиран или плаващ лихвен процент и другите подобни условия и условийца.

# 8
  • Countryside
  • Мнения: 11 626
Пред нас стои същият въпрос. Попитах моя позната, която работи в сферата на банките, и тя ми каза, че е по-добре в евро. След някоя година, като минем на евро, щяло да има рефинансиране на заема и затова може да не е много изгодно в лева. И на мен не ми стана много ясно.
Няма логика, тей като лева е по-евтин от еврото, дори да се прекалкулира щом си теглила сумата в лева би трябвало да е същата сума, само че обърната в евро. Представи си, че отвържат лева от еврото той ще стане не 2лв, ми минимум 4лв, понеже това връзване на лев е изкуствено и нереално (яяя колко имфлация има последните 2 години, ама никъде не се отчита тва в курса на лева  ooooh! ). Пък и заплатата ти е в лева предполагам  Peace

# 9
  • Мнения: 3 423
Друг въпрос. Банката интересува ли се,
ако плащам в евро, откъде са доходите?

# 10
  • София
  • Мнения: 830
В лева. Обясниха ми го така,... не си залагам главата срещу истината. В момента сме във валутен борд. Курса лева/евро е фиксиран, но има реален курс на лева/евро, който е различен 2,50лева/1евро и се променя. Т.е. борда изкуствено налага курс 2/1 (приблизително). Когато минем официално на евро всички заеми ще са в евро и ако преди това борда е паднал (не е сигурно че това ще стане) обмяната може да не стане при курс 2 към едно, а при 2,5 към едно или 3 към едно. Това значително ще намали големината на кредита.  Четох в един много хубав финансов форум, но ще ти дам линк от нас, че сега не се сещам кой беше.
От друга страна моята заплата е в евро, т.е. получавам левовата равностойност на Х евро, тъй че преминаването от лева в евро няма да засегне заплатата ми.
Иначе лихвите на евро заемите са по-ниски.

Последна редакция: сб, 02 юни 2007, 10:39 от Elspet

# 11
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Друг въпрос. Банката интересува ли се,
ако плащам в евро, откъде са доходите?
Не

# 12
  • Мнения: 3 423
Друг въпрос. Банката интересува ли се,
ако плащам в евро, откъде са доходите?
Не
Тоест, може да нямаш договор за работа,
пак ти дават пари, така ли?! Ако работиш
в чужбина, пак така, не се вълнуват, така ли?
Странно. Кви са тия банки, бре?!

# 13
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 390
В повечето банки има опция - отпускане на кредит без доказване на доходите..Но и аз самата не съм на ясно какво точно влиза в това недоказване..Тогава лихвата е доста по-висока, но предполагам искат други обезпечения.. недвижими имоти, ценности, такива неща..

Общи условия

Активация на акаунт