Разделно изхвърляне на боклука

  • 4 149
  • 17
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 2 282
Я да питам аз - изхвърляте ли си разделно боклука? И как по-точно го правите? Ние от години отделяме хартията за спасяване на дърветата в торба в килера, и с нетърпение очаквахме да ни сложат разделните кофи. Ама много трудно се организираме - място за 4 торби за смет няма, и постоянно имаме торба с опаковки някъде на видно място из кухнята, както и някое празно бурканче от пюре...
От друга страна, явно много варненци са против разделянето на боклука - кофите са пълни с какво ли не, само не и каквото трябва. Яд ме е, ама много!

# 1
  • Мнения: 1 426
Да, откакто съвсем до нас в София есента се появиха кофите за разделно хвърляне.
Хартиите ги слагаме върху закачалката докато се събере колкото за пликче. Пластмасовите и стъклените ги хвърляме директно при първо излизане от къщи, и по принцип си караме с една торба за всичко останало.
Но пак повтарям: кофите са ни точно зад блока.

# 2
  • Мнения: 950
Държа 3 кошчета под мивката (по-точно двете са отрязани 10 литрови туби за вода) - за хартия, пластмаса и останалия болкук. Стъклени отпадъци почти нямаме от време на време някоя бутилка и я изхвърляме, когато излизаме. Иначе и при нас самите кофи са пълни с всякакъв боклук, което не мога да го разбера. Има 2 кофи за общия боклук, а го изхвърлят в тези за разделното. Май няма да се оправим.

# 3
  • София
  • Мнения: 5 270
Въпросът е засегнат и в ЗЕЛЕНАТА ТЕМА  Embarassed

Ориентирахме се от следния адрес: http://www.ecobulpack.com/InfoCenter.php?opt=separateColl. Разпечатах указанията и ги залепих на терасата при боклука. От големи бутилки за вода - 10 л. и 5 л. създадохме 2 кофи (в нашия район има жълти -> хартия, пластмаса, метал + сини -> стъкло). Малката - за "разделното" - жълтата кофа, а голямата - за общия боклук (вкл. мръсна хартия и т.н. - по указанията). Слагаме торбичка вътре и после хвърляме с торбичката - знам, че не е добре, но не ми е възможно да мъкна "кофите" до контейнера, а и ми става лошо от тази операция с кофите (от малка). Виж, с чантичка по-става. Стъклото изнасяме на ръка, то такова почти няма. И така.

# 4
  • Мнения: 2 768
Бях много ентусиазирана, разделях боклука на място в специалните контейнери, докато един ден не видях как всичките ги изсипаха в една боклукчийска кола...

# 5
  • София
  • Мнения: 5 270
Бях много ентусиазирана, разделях боклука на място в специалните контейнери, докато един ден не видях как всичките ги изсипаха в една боклукчийска кола...

Да, засега идеята е самите хора да свикнат с процедурата като начало.
Иначе съм чувала, че в Германия правят проверки, и ако е хвърлено погрешно, се глобява цялата улица Simple Smile

# 6
  • Мнения: 2 956
Бях много ентусиазирана, разделях боклука на място в специалните контейнери, докато един ден не видях как всичките ги изсипаха в една боклукчийска кола...

Вече два пъти го виждам това.
Другото нещо,което ме дразни е че с това разделно събиране по-скоро разделно подреждаме боклука,за да могат след нас да минат циганите и да разхвърлят всичко около контейнерите.
Доста скептично съм настроена.В България нещата са толкова недомислени и неорганизирани,че не знам дали разделносто събиране ще проработи.

# 7
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Да, засега идеята е самите хора да свикнат с процедурата като начало.
Иначе съм чувала, че в Германия правят проверки, и ако е хвърлено погрешно, се глобява цялата улица Simple Smile

Глобяват, и не само в Германия.  Mr. Green Последно на приятелката ми в Белгия 1 месец мисля, не им изхвърляха боклука заради объркани отпадъци.

# 8
  • Мнения: 3 674
Я да питам аз - изхвърляте ли си разделно боклука? И как по-точно го правите? Ние от години отделяме хартията за спасяване на дърветата в торба в килера, и с нетърпение очаквахме да ни сложат разделните кофи. Ама много трудно се организираме - място за 4 торби за смет няма, и постоянно имаме торба с опаковки някъде на видно място из кухнята, както и някое празно бурканче от пюре...
От друга страна, явно много варненци са против разделянето на боклука - кофите са пълни с какво ли не, само не и каквото трябва. Яд ме е, ама много!
При нас в Скандинавия, разделянето на боклука е  задължително. В къщи имаме  една торба за пластмаси,  една кофа с капак/да не мирише/ за хранителни отпадъци,и отделна кофа за хартия и картонени пакети и опаковки. Също една голяма щайга за бутилките стои в килера.

Вънка пред блока има голям контейнер който е разделен на три сектора.Пластмаса,хартия и храна и други. Бутилките от бира и безалкохолно  се връщат в магазина, а останалите които са от твърд алкохол/водка,вино..и т.н./ се хвърлят в съвсем друг контейнер специално само за бутилки от такъв сорт.Така че всичко е много систематизирано. Беше ми трудно в началото докато свикна.Мятках хартията в кофата за  пластмаса,мешах кофите доста... Crazy И моя постоянно вървеше след мен и събираше и сортираше правилно.. hahaha Сега вече съм свикнала и не ми прави впечтление.
 Мисля че това е много хубава система... Много е чисто тук окло контейнерите.Няма никакви отпадаци навуън и наокло.Хората са много отговорни и дисциплинирани.
Ако се вкара в Б-я няма да е зле.Ама не знам дали ще проработи... newsm78 Като знам как някои  хора като ги   мързи и си хвърлят боклука  през терасата...  Rolling Eyes

Последна редакция: вт, 05 юни 2007, 03:31 от roza66

# 9
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Все още не, а трябва!

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 702
Да. Въпреки че най-близките контейнери са през 3 блока. Събирам хартията в хартиена торбичка, пластмасата - в найлонова, а стъклен отпадък нямам. Ако се появи, ще се погрижа за него отделно, без да му отделям място за събиране.
Обикновено контейнерите са покрити, но днес капакът беше вдигнат и направо избеснях, като видях какво става вътре   Sick

# 11
  • Мнения: 4
Az sashto ot godini otdeljam hartia i staklo, no vsicko se obesmislja shto vidish kak vsicko otiva na edno mjasto v bokludjiiskata kola.Obshto vzeto balgarite bez globa njama da se naucim

# 12
  • Мнения: 326
Да, от около 4-5 месеца го разделям. Не ме интересува, че някой няма култура и съзнание да го прави и хвърля в жълтите контейнери какво ли не. Аз ще продължавам да го правя. Един ден ще свикнем всички.Хубаво е да учим и децата си на това. Нищо не ни коства да го правим-реално погледнато-нали? Аз слагам общия боклук в кофата за боклук под мивката , хартия и пластмаса в една торбичка до кофата. Тази торбичка я изхвърлям всеки ден, като отивам на работа, минавай покрай контейнера. Не виждам нищо сложно за изпълнение и съм голям ентусиаст Simple Smile Simple Smile Радма се че има е много други като мен Simple Smile

# 13
  • Мнения: 3 622
От както сложиха съдовете за разделно събиране на отпадъци, вкъщи също се старая да разделям отпадъка. Лошото е че масово хората пълнят с битов отпадък съдовете за разделно сметосъбиране

# 14
  • Мнения: 1 951
При нас (Австрия) е задължително и го правя доста съвестно, дори като се прибера в Русе продължавам по навик да разделям, а нашите ми се чудят, защото там още не са го въвели това  Laughing

# 15
  • Мнения: 30
Нямах търпение да направят разделното събиране на отпадъци за да се включа. При нас имаме една жълта кофа за хартия, пластмаса и желязо и една зелена за стъкло, затова имам само един плик, в който слагам всичко. Стъклените отпадъци са от дъжд на вятър и тях ги чакам да се посъберат повечко и ги изхвърлям.
Едно обаче не мога да разбера кой е слагал кофите? newsm78 При нас на 4 блока няма нито една жълта кофа, но от другата страна на булеварда има по 1 на всеки блок. Явно се спазва принципа "който има си има, който няма си няма". Simple Smile

# 16
  • Мнения: 1 107
Още от първия ден след като видях кофите за разделно събиране започнахме да разделяме отпадъците-вманиачено GrinningЕдин път видях, че камионът събира само синия контейнер и се позачудих защо е така....моя позната ми обясни, че минават първо за единия вид контейнер, а после за другия вид.....зарадвах се че наистина ги събират отделно, а то какво се оказва, че май накрая всичко пак на едно място... Sad да му се невиди и това ли не можем да направим като хората Angry

# 17
  • Мнения: 1 873
Имам два коша.В единия отделям хартия, пласмаса и метал, а в другия останалия боклук.Все още нямаме контейнери / специално на нашата улица/ за стъкло.

Общи условия

Активация на акаунт