Телешки пържоли по Хамерикански?

  • 18 637
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 72
Едно време нашите правиха бифтек от телешко бонфиле, нарязано на стекове и запържено в масло. По-вкусно месо от това не бях яла.
Наскоро се сетих за тия бифтеци и отидох при мои приятели - месари. Хората ми избраха най-хубавото месо, увериха ме, че не е било замразявано и аз го приготвих по същия начин...,но резултатът беше съвсем различен от моите спомени Sick. Явно днешното месо е по-различно от някогашното - както много други неща... #Cussing out

# 16
  • София
  • Мнения: 3 814
Телешкото месо ,което го продават по нашите магазини не е телешко,а е от дядото на телето.Преди две години взехме телешко месо от познати,които си гледат животни.Ами метнах пържолките на скарата,само овкусени, без да им правя маринати и без да ги кисна,по-вкусно месце не бях хапвала,беше по-крехко и от свинското месо. eatНо за съжаление все по-рядко ни се случва да си взимаме домашно месце,хората гледат все по-малко животни и то най-вече за собствена консумация, не да го продават. Confused

# 17
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
И аз мисля, че трудно ще се намери прясно месо. И според мен това е най-важното.
Бях на гости скоро. Момчето е живяло в Щатите и сготви пържолите (бяха свински) в масло буквално за 4-5 минути от всяка страна на тигана.
Станаха много вкусни и сочни, леко розови вътре, но не алангле. Аз също не обичам алангле.
Даже се чудих, дали няма да са сурови, но не бяха.

Но и според него и според мен, най-важно е месото да не е замразявано, да е прясно и зависи от храната за животните.

# 18
  • Мнения: 11 747
Свинското по принцип си го правя за 4-5 минути от всяка страна и на скарата и на тигана,ама то е друга работа... Thinking Телешкото не мога да си го представя така.Никога не съм яла домашно,само купежко и то рядко,заради жилавото.Мине се немине и се пусне някоя рецепта за телешко и ме влече все към нея. С тезо стекове,обаче ме е страх да не го хвърля.

# 19
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Едно време нашите правиха бифтек от телешко бонфиле, нарязано на стекове и запържено в масло. По-вкусно месо от това не бях яла.
Наскоро се сетих за тия бифтеци и отидох при мои приятели - месари. Хората ми избраха най-хубавото месо, увериха ме, че не е било замразявано и аз го приготвих по същия начин...,но резултатът беше съвсем различен от моите спомени Sick. Явно днешното месо е по-различно от някогашното - както много други неща... #Cussing out
Sad

# 20
  • Мнения: 3 388
Тук има една верига Steak House - жестоки ги правят  Peace
Но наистина тайната е в месото, адски е хубаво и крехко. Пекат ги на много силен огън и вътре са кървящи направо  Crazy Аз, която не вкусвах сурово месо, ги обожавам. Верно, че една хубава бистека ти излиза от 20 еуро нагоре, но си заслужава, а и е огромна  Flutter Жалко, че в момента не мога да хапвам сурово месо  Crazy Мъжо и той ги обожава, но той по принцип като повечето италианци яде всякакво месо полусорово винаги, наред с така популярната им фиорентина / висока минимум  3 пръста, най-малко 700 г месо  Wink/

# 21
  • Мнения: 7 091
Вярно е, че тука телешкото е много крехко и няма нищо общо с "телешкото" в БГ, което си е говеждо, но аз американските стекове не мога да ти ям. Това" розовичкото" дето тече от тях си е кръв и отвътре са си направо сурови.  Sick

# 22
  • NY
  • Мнения: 209
Понеже мъж ми има хоби кулинария, от него знам някои неща за хубавия стейк

Важно е дали правилно е разфасовано животното.Всяка отделна част има различно качество,наименование и се готви по определен начин. Според него в България нямат традиция в този вид разфасоване и е много трудно да се намери наистина качествен стейк. Ето линк за всяка част +наименованието и http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Beef_cuts.svg

Най -вкусният стейк е Rib eye steak http://en.wikipedia.org/wiki/Rib_eye

Друга важна процедура е ейджването на стейка, най -добрият стейк не е пресният. При специални условия , температура,влажност, месото се ейджва за период от 10 до 28 дни. Това подобрява вкусовите му качества и го прави по крехко.Дори когато е приготвен алангле,кръв не се стича, а има само приятен розов цвят /но и  аз така и не свикнах да го ям в този му вид, предпочитам го добре изпечен/

Най - вкусният, качествен и скъп стейк е от Кобе бийф, това е японска порода говедо, което се отглежда при стриктни условия и много специални грижи /едва ли не слушат класическа музика и се поят със шампанско говедата  Simple Smile/
http://1-800-kobebeef.com/ribeyesteak.html
Имах възможността да хапна такъв  в ресторанта на Маримото /един от известните Японски майстор готвачи/ , определено беше най -доброто което съм опитвала до сега

Една класическа и лесна рецепта за стейк

стейк около 2,5-3 см дебел
сол,черен пипер, олио /или по добре масло/
фурната се загрява предварително до 260 градуса
тигана се загрява на котлона до горещо
стейка/не студен,а да е със стайна температура/ се намазва с разтопено масло,или олио, посолява се добре и се поръсва с пипера
Поставя се на горещият тиган за 30 секунди от едната страна и се обръща за 30 секунди и от другата страна
След това, ако тиганът е с метална дръжка се слага директно в загрятата фурна/ ако е с пласмасова, стейка се премества в загрята тавичка/. Пече се по 2 мин от двете страни за мидиум реар, за да е добре изпечен по 4 мин от всяка страна.
Преди да се сервира , се оставя в затоплена чиния ,покрит с фолио за 2-3 мин.
Може да се сервира предварително нарязан на тънки парчета и оформен като ветрило в чинията

В България, стейк с прилично качество , сме опитвали в Checkpoint Charlie , близо до Раковска и ул. Иван Вазов ,точно адреса не си го спомням

Ами това за ми знанията за стейковете   Simple Smile

Еееей преди време бях попаднала на страхотна картинка, от френски автор........изобразяваше стейк с формата на картата на САЩ и отдолу надписът беше United Steaks    hahaha  hahaha hahaha




# 23
  • Мнения: 486
United Steaks Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт