Още веднъж за захранването!!!!

  • 952
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 498
Ето една тема която се потрудих да препиша от едно списание(Няма да казвам кое за да не е реклама Mr. Green) за захранването.Надявам се да бъде полезна за повече мами,защото смятам че е добре да се види още едно мнение! Grinning

Още веднъж за захранването
Идеята за тази статия ми дойде,когато ровейки се в нета попаднах на форум,в който майка молеше за примерна схема за захранване на бебето си.Тя смяташе,че това трябва да стане след 6 месец.Потърсила съвет,след като педиатърката на детето разпоредила да му се дава сок след първия месец.Когато майката се опитала да сподели и сподели за късното захранване,лекарката отсякла: “Няма такива работи!” Резултатът- притеснената майка криела в продължение на няколко месеца,че още не е дала сок.
  Тъй като е възможно да си помислите, че това е изолиран случай , бих искала да цитирам извадка от “ НАЦИОНАЛЕН ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ ХРАНИ И ХРАНЕНЕ “ 2005-2010г.В него се казва: “ Практиката на захранване на кърмачетата в България не отговаря на международно приетите препоръки.Докато препоръките на СЗО са до 6-ия месец бебетата да са на “изключително” кърмене, у нас вода се дава още след раждането,а в края на втория месец се въвеждат плодови сокове.Това намалява приема на кърма и оказва неблагоприятно въздействие върху хранителния статус и имунитета на кърмачето.Поради неинформираност или липса на средства някой майки въвеждат рано краве мляко в храненето на кърмачето,което създава риск от алергия и желязодефицитна анемия” За мнение потърсих доц. Мариана Маринова от Университетска детска болница,специалист с 35 годишен опит в областта на детското хранене.ЗА читателите на списанието доц. Маринова сподели принципите според които трябва да стане захранването,както и своето професионално мнение по темата.
КОЕ СЕ НАРИЧА РАННО ЗАХРАНВАНЕ? Когато едно млечно хранене се замени с друга храна,преди детето да е навършило 13 седмична възраст (малко повече от три месеца) В България никой никога официално не е препоръчвал захранване в такъв срок.Това захранване е неблагоприятно.
МНОГО МАЙКИ ПРЕДПОЧИТАТ ДА ЗАХРАНЯТ ДЕЦАТА СИ СЛЕД 6 МЕСЕЧНА ВЪЗРАСТ, А И СВЕТОВНАТА ЗДРАВНА ОРГАНИЗАЦИЯ ПРЕПОРЪЧВА ТОВА ДА СТАВА СЛЕД ТАЗИ ВЪЗРАСТ.ВАШЕТО МНЕНИЕ?Асоцияцията на педиатрите в България не е съгласна с това.Аз също не съм съгласна и смятам,че леко са поизкривени препоръките на СЗО.Независимо на какъв вид мляко е детето, ако до 5-6 месечна възраст не бъде захранено, ще има дефицит на енергия.Тъй като не може на едно дете на 4 месечна възраст да му давате на всяко хранене по 200мл кърма или мляко,за да достигнете енергията,която му е нужна.Освен това късното захранване води и до един друг проблем –много трудно свикване с храните.Нека не забравяме ,че има хранителни съставки които не са в достатъчно количество в млякото.Само един пример ще ви дам.Ако майката не е имала анемия по време на бременността и детето е родено доносено (това са максималните условия , за да има оптимален резерв от желязо),този резерв на 5-месечна възраст е изчерпан.Това е възрастта, в която детето е абсолютно зависимо от вноса на желязо с храната.Най-добре се усвоява желязото от месото.
Захранването след 6-месечна възраст не е благоприятно – нараства рискът от желязодефицитна анемия.Друг е въпросът,че у нас няма такъв скрининг.Но от моята практика имам наблюдения-хемоглобин на долната граница на нормата,средният обем на еритроцитите е под нормата, което значи че няма резерви от желязо.Трябва комплексно да се гледа на нещата.
РАЗЛИЧНО ЛИ Е ВРЕМЕТО,В КОЕТО СЕ ЗАХРАНВАТ КЪРМАЧЕТАТА И ДЕЦАТА НА СМЕСЕНО И ИЗКУСТВЕНО ХРАНЕНЕ?Честотата на кърмене определено има отношение към поддържането на лактацията.Затова съществува вариант децата, които са на естествено хранене, да се захранят две седмици по-късно от тези  на изкуствено хранените с цел максимално да се запази шестократното кърмене.Общо взето,при навършване на 4 месеца (или края на 4 месец) децата получават първата си немлечна , по-гъста храна-зеленчуковото пюре.Това е възрастта, в която захранваме.
КАК НАМИРАТЕ СХЕМАТА, ПРИ КОЯТО СЕ ВЪВЕЖДАТ ПЪРВО КАША,ПОСЛЕ ЗЕЛЕНЧУКОВО И НАКРАЯ ПЛОДОВО ПЮРЕ?Не одобрявм тази схема.Кашата , освен енергията и полизахаридите  няма особено предимства.А ние започваме захранването с цел да се получат баластни вещества, които регулират храносмилателния тракт.Да се получат витамини ,които в кашата са добавени,а в зеленчуците ги има естествено.Освен това преходът към пюрето с месо е много по-лесен,когато първо се въведе зеленчуково пюре.Имайте предвид,че когато е формулирано какво е рационално хранене,едно от изискванията е, че храненето трябва да бъде съобразено с традициите и националните особености.
КАКВА Е ВАШАТА ПРЕПОРЪКА ЗА РЕДА НА ВЪВЕЖДАНИТЕ ХРАНИ?За мен по-добрият ред на въвеждане на храните (когато детето е напълно здраво и се развива добре физически) е :
 Зеленчуково пюре (4-ти месец)
 Млечно – плодов кисел (каша,каша с плод,плодово пюре със зърнена съставка) дава се две седмици след въвеждане на зеленчуково пюре)
 После следва пюрето с месо,което се дава през ден (от 5 навършени месеца)
 Попара със сирене – на 6 навършени месеца,в началото на 7-ия.Това е възраст,в която нуждата от калций се увеличава.Така махайки млякото от още едно хранене,ние даваме естествен продукт, в който има и калций, и белтък.Един много добър български вариант;
 На 7 навършени месеца преди пюрето на обяд може да се дават 30мл бульон.По-късно това може да стане супа.
 Рибата може да се въведе след 6-7 месечна възраст да се дава веднъж седмичнов един от дните без месо.
 Жълтъкът се въвежда след зеленчуковото пюре.Задължително трябва да бъде твърдо сварен.Първоначално се дава 2 пъти седмично по четвъртинка.Всичко това се прави с цел детето да свикне с различните видове храни и между 10-12 месечна възраст,в зависимост от физическото развитие,здравословното състояние и броя на зъбите(четири отгоре четири отдолу) да премине към т.нар преходна храна.Тя е готвно ястие без запръжки подходящо по състав което да е пасирано.Това е храна,която по вкус прилича на храната на възрастните, а по консистенция е по-близка до храната на кърмачетата,само че е малко по-едра.Важно е майките да знаят че разнообразието поддържа апетита.
ЗА КИСЕЛОТО И ПРЯСНОТО МЛЯКО По-добре да се изчака с въвеждането им до годинка.Първо е добре да се въведе киселото мляко.То е по-полезно заради млечно-киселите бактерии в него.Против съм да се дава прясно мляко с какао на едногодишно дете.То трябва първо да свикне с натуралния вкус на млякото.И още – възрастта до 3 години е времето в което се формират вкусовите навици на детето.Родителите е добре да знаят,че личния пример в храненето възпитава вкуса на детето.
ВСЕ ПОВЕЧЕ КЪРМЕЩИ МАЙКИ СМЯТАТ ЧЕ НЕ ТРЯБВА ДА ДАВАТ ВОДА НА БЕБЕТАТА СИ ТЪЙ КАТО В КЪРМАТА СЕ СЪДЪРЖА ВСИЧКО НЕОБХОДИМО.ВАШЕТО МНЕНИЕ?[/color]Не съм съвсем съгласна.Има страни в които на децата не се дава изобщо вода.Страни в Африка където има много болести, беднотия и водата е със съмнително качество.Тогава е по-добре детето да остане само на кърма.Сигурно знаете,че с прехода на бебето от вътреутробен живот към извън утробен начин на живот са свързани няколко състояния,които не са болест, а са известни като “адаптационен синдром на новороденото”.Тук влизат физиологичното спадане на теглото,физиологичната жълтеница,както и едно състояние известно като “транзитарна треска” или “жадна треска”. Детето е здраво,не е болно от нищо и изеднъж вдига температура.Това е атестат за лоши грижи.Дължи се на факта че не му достигат течности.Отнесено на килограм тегло кърмачето има нужда от вода и тя е толкова по-голяма, колкото е по-малко е детето.Защото относителният дял на водата в неговото тяло е много повече от колкото при  големите деца и възрастни.Преобладава извънклетъчната течност,която много по-лесно се губи,а не вътреклетъчната.Относителната повърхност на тялото спрямо теглото е много по-голяма от колкото при големите деца.Едно новородено диша 40-60 пъти в мин. и през белите дробове също се губи течност.Най-незрелите органи при новороденото са бъбреците,като особено несъвършена физиологично разбира се тяхната способност за концентрация.Предвид всичко това,става ясно,че децата изключително лесно се обезводняват.Аз съм дълбоко убедена,че децата имат нужда от вода.На беебто трябва да се предлага вода.Не забравяйте,че животът е възникнал във водата.Напоследък има все повече деца,чиито родители не могат да ги научат да пият вода(благодарение на това което някой майки спазват)
ЗНАЕТЕ ЛИ ПО КАКВО ПОЗНАВА МАЙКАТА КОГА НА ЕДНО ДЕТЕ МУ Е ДОСТАТЪЧНА ВОДАТА?[/color]Едно бебе трябва на всеки час,час и нещо да мокри памперса.Сухият или недостатъчно пълен памперс показва че водата е недостатъчна.
ИМА И МАЙКИ КОИТО НЕПРЕКЪСНАТО ДАВАТ ВОДА НО СЪС ЗАХАР…Прекаления светец и Богу не е драг.Водата се предлага на детето между храненията,най-много час преди храненето.То няма да приеме големи количества в периода когато има жълтеница.Може да се даде последователно вода или глюкоза.Няма защо след 10-15 дневна възраст да получава подсладена вода.
ПО-РАЗЛИЧНО ЛИ Е ЗАХРАНВАНЕ НА ДЕТЕ С АЛЕРГИЯ КЪМ БЕЛТЪКА НА КРАВЕТО МЛЯКО?Децата с алергия към кравето мляко се захранват в същите срокове и със същата по вид храна-пюре,кисел и т.н. както останалите деца.Освен ако няма по-особени симптоми от страна на храносмилателната система например диария.Там вече се преценява индивидуално.Но в храната на алергичните деца не трябва да липсват всички проблемни продукти.Категорично от менюто на вички деца с алергии към белтъка на кравето мляко се изключват млякото и млечните произведения от всички видове животни.Козето и овчето мляко не са алтернативата на кравето мляко.Махат се  бобовите храни.Боб и леща поначало не се дават на бебе,а също така и соя.По литературни данни от последните години соята в 75% дава кръстосана алергия с кравето мляко.Махат се говеждото и телешкото,защото имат видово специфичен белтък.Не се разрешават цитрусовите и горските плодове,бананите както и риба.Яйцето се изключва като силен алерген.
КОГА ЗАПОЧВА ВЪВЕЖДАНЕТО?По преценка на наблюдаващия лекар.Когато той прецени че е преодоляна алергията постепено диетичното му мляко се заменя с мляко съответно на възрастта и чак след това се въвеждат другите забранени храни – започва се със сиренето.

Последна редакция: вт, 05 юни 2007, 22:42 от Shadows

# 1
  • Мнения: 46 493
На мен не ми харесва  Stop По-точно тези моменти:

"За мен по-добрият ред на въвеждане на храните .. 4 месец" - отрича препоръките на СЗО, не разбирам тогава за какво ги споменава въобще  newsm78
"Попара със сирене – на 6 навършени месеца"  Crazy прекалено рано сирене и глутен ...
"После следва пюрето с месо,което се дава през ден (от 5 навършени месеца)"  Rolling Eyes прекалено рано ...

За жълтеницата и кърменето пък е направо  Crazy Laughing именно кърменето помага най-много при жълтеница  Peace

Сухият памперс показва, че ХРАНАТА (млякото) е недостатъчна, а не водата!!!

  hahaha "Освен това късното захранване води и до един друг проблем –много трудно свикване с храните."
Мда, то затова по наше време въобще не е имало злояди деца  Mr. Green

# 2
  • Мнения: 3 205
 Попара със сирене – на 6 навършени месеца,в началото на 7-ия.Това е възраст,в която нуждата от калций се увеличава.Така махайки млякото от още едно хранене,ние даваме естествен продукт, в който има и калций, и белтък.Един много добър български вариант;

Аз другото няма да коментирам, защото честно казано не съм се сблъскала с нито един от евентуалните според тази лекарка проблеми на късното захранване и недаването на вода. Детето не е страдало от жадна треска и обожава да яде твърди храни.

Но горният цитат леко ме разтресе. Значи, когато нуждите от калций на детето се увеличат, трябва да му махнем едно млечно хранене. Че в сиренето има белтък и калций спор няма, ама колко сирене се слага в попарата, за да замести 200мл мляко? Щото аз знам, че в попара се слага количество колкото една кибритена кутийка - за възраст 8 месеца, което да е най-много 50гр. Тук нещо се е объркала докторката, струва ми се.

# 3
  • Мнения: 498
Е,аз сметнах за добре че още едно мнение на лекар не е излишно.Не да се спазва!Аз лично няма да го спазя да си призная!  Laughing

# 4
  • Мнения: 865
от къде се навъдихте такива капацитети??????????можете да оборите дори доцент с 35-ГОДИШЕН ОПИТ #Cussing out

# 5
  • Мнения: 46 493
от къде се навъдихте такива капацитети??????????можете да оборите дори доцент с 35-ГОДИШЕН ОПИТ #Cussing out

Никой няма претенциите да е лекар  Wink това, което писах е изцяло спрямо препоръките на СЗО, които за мен са по-достоверни  Grinning като гледам и Националния план на България вече започва полека да се настройва  Peace жалко, че трябва да пострадат още много деца, докато "капацитетите с 35-ГОДИШЕН ОПИТ" се сетят да прегледат резултатите ...

# 6
  • Мнения: 128
Аз пък не разбрах как точно трябва да науча бебето си да пие вода. Ако не желае с биберончето или лъжичка венозно ли да му я влея. newsm78
А за протокола- точно този тип захранване ( 4ти месец) обвинявам за злоядството на по- голямата ми дъщеря. До ден днешен( от 7 г. насам) не мога да я накарам да вкуси нещо ново и всичко което не и хареса го плюе обратно в чинията със сълзи на очи.
Не питай светило а питай патило. Ми то логично било да не се храни дете, което не може да си седне на дупето дори.
Да дойде сега някой български педиатър да ми нахрани голямата- направо си скъсах нервичките с това дете.

Последна редакция: ср, 06 юни 2007, 01:55 от reivan

# 7
  • Русе
  • Мнения: 170
Аз пък не разбрах как точно трябва да науча бебето си да пие вода. Ако не желае с биберончето или лъжичка венозно ли да му я влея. newsm78
А за протокола- точно този тип захранване ( 4ти месец) обвинявам за злоядството на по- голямата ми дъщеря.
  Същото бе и при нас. И двете ми деца не искаха да пият вода като бебета, въпреки, че толкова настоявах при голямата. Резултатът бе повръщане след всеки "успешен" опит .... Close. Тя бе и ранно захранена. И аз смятам, че злоядството и се дължи именно на ранното захранване. С по-малката си дъщеря нямам никакви проблеми с храненето - захранена е на 6 месеца.
И още нещо ми направи впечатление в тази статия (освен изброеното от вас до сега). Twisted Evil Според тази педиатърка, за захранване се говори, когато се замести млечно хранене т.е. даването на сок на 3-4 седмици не е захранване.  Shocked

  КОЕ СЕ НАРИЧА РАННО ЗАХРАНВАНЕ? Когато едно млечно хранене се замени с друга храна,преди детето да е навършило 13 седмична възраст (малко повече от три месеца) В България никой никога официално не е препоръчвал захранване в такъв срок.Това захранване е неблагоприятно.
Относно толкова "опасната" анемия при късното захранване - и двете ми дечица имаха еднакви стойности на хемоглобина на 6 месеца, въпреки че голямата ми дъщеря ядеше месо, глутен и пиеше така "препоръчваните" сокчета, а малката ми дъщеря бе само на кърма.
И още нещо, което се сещам в момента : ранното захранване, което препоръчва тази лекарка, според мен е причина за коликите, които голямата ми дъщеря имаше до 1г и 10 месеца Close.... ех защо нямах нет преди пет години

# 8
  • Мнения: 1 701
Аз пък не разбрах как точно трябва да науча бебето си да пие вода. Ако не желае с биберончето или лъжичка венозно ли да му я влея. newsm78
Никой не те кара да го насилваш да пие, щом не иска! Става дума за предлагане, а не за "венозно вливане"!!!  ooooh!

# 9
  • Мнения: 2 908
Аз съм много съгласна с това:
Нека не забравяме ,че има хранителни съставки които не са в достатъчно количество в млякото.Само един пример ще ви дам.Ако майката не е имала анемия по време на бременността и детето е родено доносено (това са максималните условия , за да има оптимален резерв от желязо),този резерв на 5-месечна възраст е изчерпан.Това е възрастта, в която детето е абсолютно зависимо от вноса на желязо с храната.Най-добре се усвоява желязото от месото.
Захранването след 6-месечна възраст не е благоприятно – нараства рискът от желязодефицитна анемия.Друг е въпросът,че у нас няма такъв скрининг.Но от моята практика имам наблюдения-хемоглобин на долната граница на нормата,средният обем на еритроцитите е под нормата, което значи че няма резерви от желязо.Трябва комплексно да се гледа на нещата.
Хайде сега някой да не ме напада-изпитвам го сега върху дъщеря ми-и вече хапваме месо и жълтък заради това-една постоянна анемия може да докара на детето много по-големи проблеми,като забавено развитие например-дали това е по-добре от по-ранно захранване?
Не казвам че с друго съм съгласна.

# 10
  • Мнения: 46 493
афродита, коклко беше Hb на детето ти и откриха ли причината, поради която е нисък?

Според лекарите по света- малките деца си набавят желязото, което им трябва от кърмата/АМ, кашите и зеленчуците. Ако се окаже, че е нисък- търсят се причините и ако трябва, детето приема храни или лекарства СЪОБРАЗЕНИ С ВЪЗРАСТТА МУ, месото и яйцето не са сред тях.

При нисък Hb mесото и жълтъкът не помагат, защото са в толкова малки количества, че освен алергична реакция, друго не могат да направят. Ако още вярваш, че могат да го вдигнат, виж "големия" му принос на практика:

Цитат на: Renni
Днес направиха за втори път изследвания на Дани за хемоглобин, уж предните показа, че е сравнително нисък- 106. Трябваше да давам близо 2 месеца повече месо и много зелени зеленчуци. Но, уви, сега стойностите са дори по-ниски- 97. ...

Цитат на: Noia
Преди няколко дни направихме кръвни изследвания на бебето по мое настояване,защото тук ги правят чак на 9 месеца.Хемоглобинът му е 8,3.Захранен е от 5 месец,яде месо и жълтък,направиха му допълнителни изследвания,няма недостих на желязо,не е вродена анемия и няма никакви патологии ...

От друга страна малко лекари се сещат да търсят причините за нисък Hb и после се оказва че детето е с таласемия ...

Цитат на: martisun
Съвета ми е да не бързаш да даваш на своя глава нещо което повишава желязото. Големия ми син и съпруга ми са с много нисък хемоглобин. На сина ми е около 100 а на мъжа ми 110. За сравнение на малкия ми син е 131. Имат таласимия минор. Това е вид анемия при която червените кръвни телца са по-малко на брой и по-некачествени. Клинично здрави са и не е нужно да се предприема нищо. Със същата талисимия свекърва ми е родила три деца и е жива и здрава вече 65 години. НЕ ТРЯБВА обаче да им се дава желязо в повече защото се натрупва в организма и не може да се преработи. Може и да не е това при вас, но няма лошо да му вземат венозно кръв и да установят. А ако не са сигурни лекарите и се опитват за всеки случай да му дадат желязо им спомени този вариант а не си тъпчи детето излишно с лекарства. Спомни си дали нямате в рода си човек роден около бяло море. Обикновено тези хора носят таласимичния ген в рода си.  Ако се установи това (дано да не е ) ми пиши на лични да си поговорим.
Успех!

На дъщеря ми:

120 на 6 м. (без жълтък и месо)
119 на 1 г. (от 9 до 12 м. ядеше ВСЕКИ ден месо)

Общи условия

Активация на акаунт