На гости с дете - проблем?!

  • 2 712
  • 57
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 183
Моми4ета, иска ми се да ви попитам вие как бихте постъпили на мое място.
Съвсем скоро (още ми става мъ4но, като се сетя) бяхме на гости в дома на наш близък приятел, който по принцип е много готин 4овек. Него ден, оба4е, нещо нервен ли е бил, проблем ли е имал някакъв - не знам. Още с влизането ни запо4на да прави забележки на сина ми (4-годишен) за по4ти вси4ко - защо не се ръкувал, като мъж, а се срамувал (там имаше хора, които детето не познава, а и не говорят нашия език), защо ръкувайки се с него, не стискал здраво ръката, ами се лигавел ... Оттам се запо4на - защо казал нещо си на снглийски, а не на български, нали бил българ4е все пак (расте в англоези4на среда). Мине се не мине ...намираше за какво да го клъвне. Аз траех, ама ми беше обидно и криво, защото ни е близък и е готин, но явно нещо го беше гепила странна вълна. После разбрах, 4е си имал някакви проблеми. Само да уто4ня, 4е синът ми е кротко, тихо и такти4но дете. Втори ден поред сме на гости в къща без други деца, освен него, но той си намира някакво занимание и не ангажира никого с присъствието си.
Само когато огладня, седна до мен на масата, дадох му една 4иния и му сложих да хапне, а той си донесе на масата 2 коли (малки) и се развихри мини-скандал за това, 4е в тази къща на масата е забранено да се слагат игра4ки. Аз оба4е не ги махнах и казах, 4е според мен не е фатално, ако на масата, до 4инията му, има две малки коли4ки, само докато се нахрани. Все пак не ги е подкарал по масата и да притеснява хората.  Домакина се изреп4и нещо, а аз се из4ервих от притеснение и ми избиха сълзи 4ак, но казах, 4е няма да ги махна (съпругът ми го от4ита за грешка от моя страна). Нахрани се юнака и стана от масата, а аз само това и 4аках - излязох от стаята и се наревах. Много ми стана обидно.
Какво е мнението ви за цялата слу4ка.
Пак уто4нявам, това е много готин наш приятел, но така ме накара да се 4увствам лоша майка, която не е възпитала детето си. А имаше и забележки от рода на :"Ти сега защо примляскваш, а не се храниш културно?" (към детето, разбира се)
  Embarassed

Последна редакция: ср, 06 юни 2007, 00:36 от МАЙКА

# 1
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Според мен невъзпитан е именно приятелят ви. В присъствието на родителите на детето, определон не е той човекът, който ще прави забележки. Според мен си постъпила правилно, детете ще запомни, че си го защитила - за него това е важно, а приятелят ви до утре ще е забравил за случката.
Може и да е много готин иначе, но аз не бих простила такова отношение към детето ми и най-вероятно бих си тръгнала от къщата, в която сме на гости. Ти не би се чувствала добре, ако някой се държи така с теб, нали?! Само че синът ти не взема сам решенията си...

# 2
  • Мнения: 907
Бих му казала малко в шеговит тон да ми остави детето на мира и да се заеме с по-глобални проблеми, или пък ощэ по-добре ще му задам въпрос, по който дълго да говори и да се отвлече от детето ми. Аман от всезнайковци, не му е работа да ми възпитава детето. Не ми се е случвало обаче.

# 3
  • Мнения: 2 567
Не бих търпяла подобни забележки, ако ще да е най най готиния човек на света. Бих си му казала веднага, че не ми е приятно такова отношение към детето ми  и че забележките му са неправилни и доста гаднички и груби.
Но пък бих се съобразила с желанието му да не слагам играчки по масата му.

# 4
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Бих му казала малко в шеговит тон да ми остави детето на мира и да се заеме с по-глобални проблеми, или пък ощэ по-добре ще му задам въпрос, по който дълго да говори и да се отвлече от детето ми. Аман от всезнайковци, не му е работа да ми възпитава детето. Не ми се е случвало обаче.
Супер идея!
..... Според мен си постъпила правилно, детете ще запомни, че си го защитила - за него това е важно, а приятелят ви до утре ще е забравил за случката.
Може и да е много готин иначе, но аз не бих простила такова отношение към детето ми и най-вероятно бих си тръгнала от къщата, в която сме на гости. Ти не би се чувствала добре, ако някой се държи така с теб, нали?! Само че синът ти не взема сам решенията си...
Подкрепям напълно, хубаво е, че си защитила детето Peace то е по-важно от останалите!

# 5
  • Мнения: 5 183
Съпругът ми е на мнение 4е поне е трябвало да не го дразня с упорството си, а да махна игра4ките. Но аз ве4е бях набрала много и се заядох  Embarassed

# 6
  • Мнения: 2 577
Я не си го слагай толкова  Hug
Ами разбира се - и аз като момичетата мисля, че правилно си постъпила Peace

Колкото до него - изобщо не го оправдавам, но ако наистина ви е толкова добър, близък и готин приятел, и наистина не му е било ден, смятай че е забравил вече всичко, а ти се тормозиш излишно  Thinking

# 7
  • Мнения: 2 959
Майка, много странна случка и съчетаване на събития. Явно трябва да Ви е доста близък тоз човек след като се осмелява да прави забележка на Томи във ваше присъствие с Митко, един вид да критикува възпитанието което сте дали и давате на детето си, явно и Вие доста сте свързани и може би зависи от него след като Ти се чустваш притеснена да се намесиш и да вземеш нещата в свой ръце. Чудиш се дали си постъпила правилно, ами по това което си описала според мен- да, защитила си сина си, защитила си нараненото си майчинско его. Само не мога да разбера позицията на 1/2, като знам че за него примирението не е присъщо, явно има и доста други неща под повърхността на случката?! Важното е че вече е в миналото и от цялата ситуация си извлечи опит и мнение за въпросния "готин" приятел.

# 8
  • Мнения: 3 861
ако този човек ми е толкова близък, колкото го описваш не бих се притеснила да му кажа какво мисля право в очите, нали сме близки?!?
Ако не ми е толкова близък, просто бих си хванала детето за ръка и бих си тръгнала без да се обяснявам много, много и вероятно за мен този човек би бил дотук.

по принцип не цепя басма на никого най-малко на близките си. А ако някой има проблем с детето ми може да заповяда директно при мен. Ще го изслушам, ще анализирам и ще премисля много ситуацията и каквото и да предприема като мярка ще излезе от мен а не от някой си защото само аз нося отговорност за възпитанието на детето си, но ако си позволи въпросният човек да ме прескочи и да се разправя директно както се е случило при вас, жална му майка, дори да е прав....

# 9
  • В офиса
  • Мнения: 4 012
Той деца има ли този човек? Може защото няма и за пръв път общува наистина отблизо с дете.
За количките - по принцип е добре гостът да се съобразява с правилата на домакина, даже и ако са някакви нелогични според него. Хубаво е, че си си защитила сина, но аз бих го направила по-рано, още на забележките вечерта. И обикновено не защитавам, а отговарям от името на дъщеря ми. Щото аз като възрастен мога да си позволя също да съм заядлива и хаплива, пък и имам повече опит в такива ситуации, а и така тя се учи как да се държи в неприятни ситуации.
Макар че специално моята дъщеря ме изумява с изказвания 100% в десятката и като гледам се справя по-добре от мен.

# 10
  • Мнения: 768
Много гадно се е получило. На твое място отношенията ми с този човек биха приключили моментално и завинаги.

# 11
Другия   пьт  ще  си  помисля   дали  да  отида на  гости  при   вьпросния  приятел  .

# 12
  • Мнения: 1 147
Ако някой е невъзпитан, това  е именно човека, който смята, че трябва да възпитава детето ви. Аз лично не бих го толерирала. Много се възхищавам, че си защитила детето пред него самото, подобни неща се помнят още в ранна възраст, чест ти прави наистина.  И това е важното.
А ако този човек наистина ви е близък приятел, със сигурност бих подхванала темата по-късно. Сега е ясно, че вече е минала ситуацията и каквото се е случило, се е случило. Но аз бих поставила въпроса - какво ми е направило впечатление, защо съм притеснена, какви са били мотивите му, и как съм се почувствала ти и защо реакцията ми е била такава. В същия разговор бих дала да се разбере, че подобно отношение към детето ми не бих допускала в бъдеще, особено от близки хора, които считам за приятели.
А иначе... всеки човек има лоши дни. Ако осъзнава за какво става въпрос, бих гледала на случая като на инцидент.

# 13
  • Мнения: 2 161
Бих му казала малко в шеговит тон да ми остави детето на мира
И аз това бих му казала,но без шеговитият тон.

# 14
  • Мнения: 25 589
Извинявай, но когато този човек ви покани, това включваше ли и детето? Ако е да - държал се е непростимо грубо.
Ако не - това може да обясни донякъде отношението му (естествено, че не може да го извини!).
Имам предвид, че в първия случай бих се замислила за в бъдеще дали да водя детето си там, където е нежелано и неканено. Във втория - ами не знам, но бих преосмислила отношенията си с този човек.

# 15
  • Мнения: 27 524
Правилно си постъпила. Не е имал основание за забележките и за грубото държание. Това, че има проблеми не е оправдание, детето не е той, за да си го изкарва на другите. Правилно си защитила сина си. Ако ви покани пак, аз бих го попитала преди това уж на шега дали му е минало кривото настроение, защото ако не, няма да отидете!

# 16
  • Мнения: 47 973
о, мъжете, особено които нямат деца, са доста страннии нетактични, може да не си е давал сметка за поведението си и че ви обижда...добре е че си защитила сина ти, аз след подобна ситуация доста ограничих контактите с едни хора

# 17
  • Мнения: 1 547
МАЙКА, вие какви точно отношения имате с този ваш приятел? Извини ме за въпроса, но обикновено подобни назидателни забележки си позволява човек, който по някаква причина смята, че има право или влияние над детето /или над майка му/. В противен случай говорим за рядко невъзпитан и невротичен индивид, което пък противоречи с описаната от теб "готиност". Както и да е, причината да заведеш детето на това гости, че и да останеш, въпреки описаната атмосфера, си я знаеш само ти. Според мен не само, че не си защитила детето си, ами и доброволно си го подложила на унижение, което не заслужава. Застъпването ти за количките е последното, което аз разбирам под "защита". В крайна сметка, играчки на масата за хранене наистина не са необходими. Да защитиш детето си означава да реагираш гласно и своевременно на подмятанията за примляскане, лигаво ръкуване, говорене и прочее неща, които едно 4-годишно дете прекрасно разбира. Ти си траеш, макар да ти е било обидно... Защо?? За сина ти със сигурност е било по-обидно някой да го нагрубява, а майка му да се черви и да мълчи. Извини ме за острото изказване, но наистина така мисля. Винаги съм се чудела на хора, които търпят какво ли не, без видима причина. Ти защо стоя там, на тая софра, и търпя някакъв човек да унижава детето ти? Защо не му каза, че се държи идиотски, не си хвана сина за ръката и не си тръгна?

# 18
  • Мнения: 27 524
Крейзи, съгласна съм с теб. Но има хора, които са по-притеснителни някакси, познавам много такива и не реагират често както трябва от притеснение, скрупули някакви, не е лесно човек да се научи да отстоява твърдо своето си, вонаги гледаме да се съобразяваме с околните. Така е. Аз съм се научила и много се радвам. Мъжът ми не е и често твърди, че съм го поставяла в неловки ситуации, той не можел така да реагира. Майка ми също твърди, че съм цапната в устата и много серт, но когато знам, че съм права - правя го.
Например имаме едно познато семейство, с дете един месец по-малко от Криско. Ужасно създание, агресивно, зло, щом влезем в къщата и веднага се спуска като влак към Криско, блъска, го, започва да го тъпче с крака, да го щипе, да го налага с ръце през лицето. Майката се хили и казва колко бил забавен. Криско разви страх от деца и като види дете, започва да плаче и да иска да го взема. След две такива прояви казах, че у тях повече няма да стъпя. Мъжът ми се сърди, щели да се обидят. Значи, те да не се обидят, ние да сме възпитани, а детето ми да има страхова невроза от деца. Няма да стане!

# 19
  • София
  • Мнения: 3 676
Бих му казала малко в шеговит тон да ми остави детето на мира
И аз това бих му казала,но без шеговитият тон.
И аз -и със сигурност ще забележи тона ми Crossing Arms
Не съм от тези,които си премълчават,колкото и близък да ми е човека,ако си позволи да нарани по някакъв начин мен,мъжа ми или детето ми Naughty Мъжа ми си ме знае и не мисля че при подобна ситуация би ме упрекнал,въпреки че е много по-търпелив и тих  от мен

# 20
  • Мнения: 1 547
Но има хора, които са по-притеснителни някакси, познавам много такива и не реагират често както трябва от притеснение, скрупули някакви, не е лесно човек да се научи да отстоява твърдо своето си, вонаги гледаме да се съобразяваме с околните.


Да, знам, има такива хора, не е лесно, съгласна съм. Но не може да обвиняваш някого, че те е обидил и че се е държал нетактично, след като ти самия си стоял на масата му и си го търпял мълчаливо. Щом поставяш притеснението, толерантността, дружелюбието или Бог знае какво, на първо място, преди собствения си комфорт и този на детето си, няма от какво да се оплакваш.

И аз като теб мисля, че не е важно "какво ще си кажат хората" /това ми е просто любим израз/ и не е необходимо да се правиш на възпитан и мил, когато някой нарушава мира ти.

# 21
  • Мнения: 2 757
Всъщност от това, което си написала не стават ясни много неща. Дори не е ясно дали приятелят ти е казал въпросните неща на детето ти като досадна забелжка придружена от неприязън или просто се е опитал да му говори като мъж на мъж - за теб може да си  е бебе ама за другите детето ти вече може да си е голям човек.  Иначе това за количките на масата е можел да си го премълчи предвид, че ви е поканил с дете. Но все пак не мисля, че е лошо ако детето си изгради навик докато се храни да не си играе на масата. На 4 годинки е все пак и всичко разбира. А казваш и че е кротълк и послушен. Разбирам ако е бес и рискуваш да опищи сбирката и да разбута масата примерно като му ги вземеш, тогава да направиш компромис в името на спокойствието. А и като гледам ти си се разстроила повече от случката отколкото детето ти.
А може и наистина да е проявил нетактичност. Може и да си има причина да се държи така. Не бързай да му се сърдиш. Все пак не мисля, че е причинил каквато и да било психическа травма на детето си

# 22
  • София
  • Мнения: 3 679
Аз не бих търпяла такова отношение, бих си тръгнала веднага - щом не му е приятно, това, което прави моето дете, значи не сме му приятни и ние със съпруга ми. Хич и няма да се замисля да стана, да си грабна детето с играчките и да си се прибера вкъщи.

# 23
  • Мнения: 2 700
Аз обикновено мълча до време (както си направила и ти), след което решавам нещата радикално. В конкретния случай не бих спряла да се виждам с "готиния" приятел, но кракът ми не би стъпил повече у тях (не съм голословна - правила съм го с познати, но по друг повод).
Не познавам действащите лица, но предполагам, че въпросният мъж вероятно няма деца (респективно не ги разбира), нервен е бил (ОК, но това не е оправдание) и е държал да се покаже по някакъв начин пред останалите гости (независимо дали с цел да впечатли някого или да изглежда по-оригинален).
Не съм съгласна с crazy_chic, че е била необходима реакция във всяка ситуация и на всяка цена. Ако детето ми примлясква и някой му направи забележка, може дори да съм му благодарна, защото понякога децата се впечатляват повече от външни хора, отколкото от близките.
В заключение - за мен си постъпила правилно, но трябва да си ревизираш по-нататъшното поведение.

# 24
  • Germany
  • Мнения: 7 934
Аз не бих търпяла такова отношение, бих си тръгнала веднага - щом не му е приятно, това, което прави моето дете, значи не сме му приятни и ние със съпруга ми. Хич и няма да се замисля да стана, да си грабна детето с играчките и да си се прибера вкъщи.
Категорично не бих позволила някой да се държи така с детето ми и или му казвам, че аз съм тази която може да прави забележки или си тръгвам. Това е дете и не може да се очаква от него да се държи като възрастен и да се съобразява с моментните настроение на възрастните.

# 25
  • Мнения: 2 556
Никога не бих повторила гостито у този приятел.

# 26
  • Мнения: 4 841
Извинявай, но когато този човек ви покани, това включваше ли и детето? Ако е да - държал се е непростимо грубо.
Ако не - това може да обясни донякъде отношението му (естествено, че не може да го извини!).
Имам предвид, че в първия случай бих се замислила за в бъдеще дали да водя детето си там, където е нежелано и неканено. Във втория - ами не знам, но бих преосмислила отношенията си с този човек.

Подкрепям това мнение. Добре преценявам къде да водя детето си - дори поканата да е напълно добронамерена, има индивиди, чиито характер добре познавам и знам, че гостуването няма да се получи. Имам приятелка, която много се радва на сина ми и често ни кани, никакви забележки не прави, но е нон стоп в прединфарктно състояние, че ще падне трохичка на теракота или че ще капне сок на ламината... Така че просто си спестявам подобни изживявания.

# 27
  • Мнения: 2 757
Категорично не бих позволила някой да се държи така с детето ми и или му казвам, че аз съм тази която може да прави забележки или си тръгвам. Това е дете и не може да се очаква от него да се държи като възрастен и да се съобразява с моментните настроение на възрастните.

Кой е казал, че се очаква от него да се държи като възрастен. Именно защото е дете и сега е моментът да се възпитава как да се държи сред хора. Сега е и най-лесно да му се изградят навици. Мисля, че човекът е постъпил много добре като се е опитал да му каже как да се държи. Детето не се стресира от подобни указания, а ги приема с доверие и наистина като правила. И ако ги научи ще му е само от полза. Аз лично бих се радвала някой да научи детето ми, защото те на чужди хора повече се връзват, а мен изобщо не ме чува като му говоря. Едни роднини на които ходим на гости примерно, жената е много ларж и позволява на сина ми всичко едва ли не. Ама мъжът и се дразни защото моят син си е дразнещ - ходи и пипа навсякъде все едно си е в къщи, люска врати, играе с чупливи предмети и т.н. Аз 1 година вече не мога да го науча да се въздържа поне на гости като ходим. Много съм щастлива, че мъжът му прави и то много сериозни и категорични забележки. То пък синът ми и от него не се впечатлява особено като гледам. Вече ми се иска да са намери някой строг човек и да го вкара в правия път. Сигурна съм че ще е единствено за добро и за детето ми и за всички

# 28
  • Мнения: 804
Има такъв тип хора - непрекъснато възпитават чуждите деца и си избиват комплексите, като мачкат някого. След като ви е толкова близък приятел, той не може да не знае, че вие имате дете и естествено щом гостувате в дома му за по-дълго време ще бъдете с детето. Ако нещо го е раздразнило или си има проблеми не е необходимо да се заяжда с детето.
Бих си му казала веднага, че не ми е приятно такова отношение към детето ми  и че забележките му са неправилни и доста гаднички и груби.
След като е толкова "готин човек" той трябва да ти се извини за отношението си към малкото човече. Не можеш да възпитаваш някой, пък бил той и само на 4 годинки, като го унижаваш пред един куп непознати хора. И понеже назлобях, #Cussing out #Cussing out много ми се иска да го попитам този "възпитател" - той в Бъкингамския дворец ли е отгледан, или с прекомерни претенции за възпитание и етикет иска да промени биографията си. Има една много хубава приказка за това "От боб и армея не се ражда фея." /за протокола армея или ярмея значи зелева чорба/ .

# 29
  • Мнения: 1 426
Независимо от това колко готин човек и близък приятел ти е - що за маниер да си подтиска проблемите с най-беззащитния човек от гостите. А може би той е просто от тези хора, които успяват да са в центъра на вниманието, като си набелязват някого за жертва и цяла вечер пускат майтапи за негова сметка... Разбирам, че детето може да го е дразнело по някаква причина, но нали затова сме хора в края на краищата, след като ти е приятел, трябва да може да ти каже: а бе, виж, нервен съм днеска и всичко ме дразни, не ми обръщай внимание.
Ако той е мой приятел, просто бих прекратила отношенията си с него. Ако е на мъжа ми - ще кажа: виждайте си се колкото искате двамата, но не ме натоварвай мене да се срещам повече с него.

# 30
  • Мнения: 967
Още в начлото е трябвало лекичко и тактично да му кажеш, че ако е имал лош ден да си го изкара на някой от неговия калибър, а нена дете и ако нещо в детето ви не е наред то вие ще му правите забележка, а не някой друг. Бъди усмихната, но твърда. Това че е домакин, не му дава правото да се разпорежда и да тормози гостите. Кажи му с усмивка, че ако истуацията не се промени, ще се почувстваш огорчена и не би могла да общуваш с този човек при това му поведение.

# 31
  • Germany
  • Мнения: 7 934
Категорично не бих позволила някой да се държи така с детето ми и или му казвам, че аз съм тази която може да прави забележки или си тръгвам. Това е дете и не може да се очаква от него да се държи като възрастен и да се съобразява с моментните настроение на възрастните.

Кой е казал, че се очаква от него да се държи като възрастен. Именно защото е дете и сега е моментът да се възпитава как да се държи сред хора. Сега е и най-лесно да му се изградят навици. Мисля, че човекът е постъпил много добре като се е опитал да му каже как да се държи. Детето не се стресира от подобни указания, а ги приема с доверие и наистина като правила. И ако ги научи ще му е само от полза. Аз лично бих се радвала някой да научи детето ми, защото те на чужди хора повече се връзват, а мен изобщо не ме чува като му говоря. Едни роднини на които ходим на гости примерно, жената е много ларж и позволява на сина ми всичко едва ли не. Ама мъжът и се дразни защото моят син си е дразнещ - ходи и пипа навсякъде все едно си е в къщи, люска врати, играе с чупливи предмети и т.н. Аз 1 година вече не мога да го науча да се въздържа поне на гости като ходим. Много съм щастлива, че мъжът му прави и то много сериозни и категорични забележки. То пък синът ми и от него не се впечатлява особено като гледам. Вече ми се иска да са намери някой строг човек и да го вкара в правия път. Сигурна съм че ще е единствено за добро и за детето ми и за всички

Както вече казах, не позволявам някой друг освен мен и мъжа ми да възпитава детето ми. Неща като това да си сложи играчките на масата докато се храни или да тича от стая в стая за мен са абсолютно нормални за едно малко дете и не мисля че някой трябва да му прави забележка за това, особено пък чужд човек. А и не мисля че децата могат на 3-4 години да бъдат обучени на специални маниери, когато са на гости, а ако може, не искам моето дете да е такова. На които не му харесва, няма да му ходим на гости.

# 32
  • Мнения: 5 183
Да внеса малко яснота:
Синът ми си сложи 2 коли до 4инията, но не си е играл с тях по масата. Все пак на гости беше, без други деца, кротуваше, но е нормално и на него някакви малки удоволствия да са разрешени. Така смятам аз, особено когато сме в дома на много близък приятел.
Да, поканата изри4но вклю4ваше и него. То ние без него по4ти никъде не ходим де, но опеделено бяхме канени тримата.
Друго какво  newsm78 А, да, не се намесих още от самото на4ало, защото в на4алото беше вси4ко уж като на шега, а и синът ми определено никак не се впе4атли. Май аз съм единствената засегната, а и съпругът ми след гостито изкоментира:"Какво му беше станало днес на ...(приятелят ни)?!"
Много ми стана мъ4но, 4е домакинът се развика направо за колите. Аз блокирах, а ина4е не съм от много траещите си.

# 33
  • София
  • Мнения: 1 352
На мен ми се струва, че не сте били много желани гости в този дом. Смятам, че отношението към детето е и отношение към родителите.
Другият вариант е, да ви смята за толкова близки, че да си позволява да се държи по този начин. Но според мен е малко вероятно.
Честно казано на твое място щях да преосмисля отношенията си с този човек.

# 34
  • Мнения: 2 039
ако този човек ми е толкова близък, колкото го описваш не бих се притеснила да му кажа какво мисля право в очите, нали сме близки?!?
Ако не ми е толкова близък, просто бих си хванала детето за ръка и бих си тръгнала без да се обяснявам много, много и вероятно за мен този човек би бил дотук.

по принцип не цепя басма на никого най-малко на близките си. А ако някой има проблем с детето ми може да заповяда директно при мен. Ще го изслушам, ще анализирам и ще премисля много ситуацията и каквото и да предприема като мярка ще излезе от мен а не от някой си защото само аз нося отговорност за възпитанието на детето си, но ако си позволи въпросният човек да ме прескочи и да се разправя директно както се е случило при вас, жална му майка, дори да е прав....
Все едно аз съм го писала  Peace!!!

# 35
  • Мнения: 5 183
Да, и аз съм на принципа "Право, куме, в о4и", но ме шашна реакцията му, именно защото ни е много близък приятел, а не някой си, за който да не ми дреме. Заболя ме и ме изби на реб 4ак от обида. Слава богу, детето никак не се впе4атли.  Crazy bowuu

# 36
  • Мнения: 217
ако този човек ми е толкова близък, колкото го описваш не бих се притеснила да му кажа какво мисля право в очите, нали сме близки?!?
Ако не ми е толкова близък, просто бих си хванала детето за ръка и бих си тръгнала без да се обяснявам много, много и вероятно за мен този човек би бил дотук.

по принцип не цепя басма на никого най-малко на близките си. А ако някой има проблем с детето ми може да заповяда директно при мен. Ще го изслушам, ще анализирам и ще премисля много ситуацията и каквото и да предприема като мярка ще излезе от мен а не от някой си защото само аз нося отговорност за възпитанието на детето си, но ако си позволи въпросният човек да ме прескочи и да се разправя директно както се е случило при вас, жална му майка, дори да е прав....





 smile3501 smile3501ТОЧНО ТАКА И АЗ БИХ ПОСТЪПИЛА .НЕ ПОЗВОЛЯВАМ НА НИКОГО ДА ОБИЖДА ДЕТЕТО МИ БЕЗ ПРИЧИНА ,ТЕЖКО МУ И ГОРКОМУ  #2gunfire #2gunfireНА ТОЗИ ТВОЙ ПРИЯТЕЛ АКО БЕШЕ ГО НАПРАВИЛ ПРИМЕРНО НА МЕН,ДАЖЕ ЩЕ СЕ ЗАМИСЛЯ ДАЛИ НАИСТИНА МИ Е "ДОБЪР"ПРИЯТЕЛ.И СЛЕДВАЩИЯТ ПЪТ АКО ИМА ТАКЪВ ДЕ ЩЯХ ДА МУ ГО ВЪРНА.

# 37
  • Мнения: 2 051
Намам време да чета всичко, извинявай ако повтарям нещо...

Този ваш приятел в някакво отношение е останал едно непораснало дете. Това не е изолиран случай, има много литература по въпроса... Тандури разказва за една подобна ситуация скоро...
Такива мъже виждат в бебето/другите деца/ , а най-често у тийнейджърите(свои или чужди) конкурент, който трябва да бъде ограничен или победен. Не е съзнателно. Не всички деца събуждат това усещане у тези хора...но някои деца им напомнят за някаква проблематична ситуация и се завърта неприятната случка. Дълго е да се обяснява на какво се дължи, пък и не е това темата....
В други отношения сигурно е съвсем нормален и приятен човек, нали?

Ти не можеш да промениш този човек (когато е в това състояние), нито да го убедиш с логически доводи, че не прав или че не бива...Всякакво убеждаване в такъв момент само ще изостри ситуацията.
Просто избягвай ситуациите, в които може да има засечки именно с твоето дете, особено  избягвай да оставяш сина си сам с тях. И бъди спокойна, когато ти се налага да общуваш заедно с детето си с тях, това помага - и на теб, и на този човек.

# 38
  • Мнения: 5 183
Благодаря на вси4ки ви за споделеното мнение.
Споделих и ми поотмина.
Направо не можех да се побера в кожата си ве4ерта след гостито. И то не то4но от яд, а бях объркана и ми беше мъ4но.

# 39
  • В една Дупка.
  • Мнения: 629
Няма за какво да си объркана и тъжна.Приемай по-леко нещата, според мен няма нищо притеснително в поведението му, да не би да се  е бъзикал  с детето, просто за да контактува с него, а на теб да ти се е сторило така. И ако ,както казваш ви е толкоз близък приятел, аз пък щях и да му се развикам. От това, което прочетох ми се стори , че по-някакъв начин сте му подчинени. Или ти така си го описала. Нима не можеше да му направиш забележка и ти? Не ми пука дали има други гости или не. А друг път ходили ли сте му на гости? По същия начин ли се е държал? Да не би на теб нещо да ти е било кофти?

# 40
А детето как реагира?

# 41
  • Мнения: 3 146
Само не разбрах какво точно му е "много готиното" на Вашия приятел. По думите Ви изглежда ужасен човек!

# 42
  • София
  • Мнения: 1 621
Би ми станало много обидно, защото тези забележки са си заяждане към детето...Ако има нещо да се обръща към вас като родители, а не така обидно към детето все едно му е трън в очите...Бих постъпила като теб. Незнам колко е готин вашият приятел, но постъпката му е много неприятна. Хубаво е, че си защитила детето си. Peace

# 43
  • Мнения: 1 866
Според мен този ваш приятел избива комплекси. Освен това държанието му е типично за някой стар ерген. Аз не бих повторила гостито. Ще престана да ходя у тях и с това ще му покажа, че е прекалил. И по начина по който реагира ще се види дали наистина е готин.

# 44
  • Мнения: 5 475

Извинявай, но когато този човек ви покани, това включваше ли и детето? Ако е да - държал се е непростимо грубо.
Ако не - това може да обясни донякъде отношението му (естествено, че не може да го извини!).
Имам предвид, че в първия случай бих се замислила за в бъдеще дали да водя детето си там, където е нежелано и неканено. Във втория - ами не знам, но бих преосмислила отношенията си с този човек.

И аз подкрепям това мнение.  Peace

# 45
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Колкото и да ви е близък, колкото и лош ден да е имал или проблеми, това не значи, че трябва да си го изкарва на детето. Честно казано аз, ако бях в подобна ситуация, бих намекнала да не говори така на детето и ако от мили намеци не се осъзнае бих си нарамила детенцето, с количките и право вкъщи. Не знам дали е най-подходящото поведение, но определено не бих търпяла постоянни забележки към детето си, независимо дали са под формата на майтап или шега...

# 46
  • Мнения: 6 164
Чудя се кое му е "готиното"?  newsm78 За мен е пълен идиот, след като с дете се държи така... Не се обиждай.

Той за пръв път ли го вижда, преди сядал ли е на маса с това дете, били ли сте преди на гости с малкия, как се е държал преди с детето?

# 47
  • Мнения: 1 555
Щом ви е много близък приятел, незнам защо не си му отогворила подобаващо или не си защитила синът ти още в самото начало, като по този начин покажеш че приятелят ви не е прав ! Имаш страхотно възпитан син от това, което чета в постинга ти ! Аз не съм от тези, които кротко ще си замълчат, макар другия да е виновен и определено бих дала да се разбере !!!
Моят син никъде почти не го водим без да знаем дали там няма да има други деца, за да може да се занимава и да не пречи на всички възрастни !
Страхотна майка си и имаш също толкова страхотен син !  Hug

# 48
  • Мнения: 4 629
Аз на твое място бих махнала количките от масата. Щом сме на гости се спазват правилата на домакините - дори и да не ни харесват, да ги считаме за глупави или каквито и да били. Така постъпвам аз, на това уча и сина си - за това бих махнала играчките от масата. Коментарите, които вашият "готин" приятел е правил по отношение на детето за ръкостискането, мляскането... не са ми по вкусаи не бих си замълчала

# 49
  • Мнения: 5 468
Готин или не, ще го скастря след втората му забележка! Хич не мога да търпя... Ако продължава в същия дух, взимам си детето и в лек свински тръс, си отивам в къщи. А маха!!! Мунчо такъв, ще ми тормози детето.

# 50
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Майка, зависи как са били направени коментарите  Thinking Ти си ги възприела като обида, но човекът може да е бил съвсем добронамерен. И на син ми понякога са правили такива забележки, но поднесени по правилния начин и в правилен момент, ги приемам. Само веднъж кръстосах шпага с един отворко, който заяви, че на гости у тях могат да идват само хора говорещи български, точно в този момент синът говореше английски с две други българчета  Crazy Ей, как му скокнах тогава. Повече не сме стъпвали в домa му  Naughty Аз пък не контактувам с хора, чийто английски не е fluent  Whistling

# 51
  • Мнения: 3 491
МАЙКА, не знам дали този човек има деца, знае ли как да се държи, има ли жена, която да му каже, и що за птица е тази жена ... не даваш такива подробности.
И аз бих се засегнала също, защото нямам добър инстинкт как да реагирам при такова поведение. От друга страна обаче цитираното от тебе ми звучи толкова чувано като реплики! Трябва да е нещо такова:
"Ти ръка не знаеш ли да подаваш? Хубава работа."
"Я стисни тук една ръка, ти мъж ли си или не си!"
"Ти българче ли си или не си? Къв е тоз английски! Тук сме българи - английски няма!"
"Я махни тез колички от масата, че да сложим по едно мезенце".
Ами доколкото си спомням, много български мъже говореха така (добре, че моят поне не ми го припомня). А твоят мъж трогна ли се толкова надълбоко от случката?
Пък и вие доста сте постояли, доколкото разбирам, два дена. И мене на твое място за толкова време би ме ударило на рев, труден ми е тоя тип комуникация.
Съобразявай се друг път с този човек, или тренирай наум затапване, за да си създадеш навик. На коментара за мляскането може би би могла да кажеш нещо като "Ами хубаво си наготвил, как да не мляска. И на мене ми идва да мляскам. Да ти покажа ли?"
И аз съм се трогвала от гостувания, и помня какви ли не простотии. При първото ни гостуване в България свекърва ми ни заведа на гости на някаква съселянка роднина, която аман-заман, искала да види детето. Той тогава беше на годинка и един месец, почти бягаше, но все още се клатеше като пате. И като я чух тази роднина да му казва "ха така, ха така, клатиш си дебелия задник", направо ми призля. Май само на мене. Но не съм я и виждала тази роднина повече, няма какво да я мисля.
Ако обаче сте близки с този човек, не си разваляйте отношенията. В чужбина това може да се окаже излишен риск.

# 52
  • Мнения: 3 116
Майка бих му казала няколко неща:

1. Детето е мое и ще го възпитавам както намеря за добре.
2. Когато един ден станеш баща, ще разбереш за какво говоря.

Разбирам че ви е много добър приятел, но втори път с детето не бих му гостувала. Просто бих намерила начин да го оставя дечкото на някой да го гледа и тогава бих отишла на гости. Не смятам че е редно да травмираш едно дете когато никога не си гледал дете или просто си станал с Д... нагоре  Naughty

# 53
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Супер странно поведение от приятел...неуравновесено.
Ревизирай си отношението към него.
До сега как се е държал със сина ти?
Какво му е отношението към децата по принцип?

# 54
  • Мнения: 5 183
Блажка, не сме стояли два дни там, а то4но 3 часа устисках.
А казах 4е два поредни дни Томи е по гостита (но не все там), където се оказва все единствено дете, но това не го впе4атлява особено, защото винаги му носим нещо, с което да се занимава - да пише, да оцветява, пъзели ... Той оби4а такива занимания - ангажиращи мисленето.
И съвсем не бяха коментарите :"Махни сега тези коли4ки, за да сложим мезенцето", а си беше:"Абе какви са тези коли тука! На моята маса игра4ки не се слагат. Забранено е! Веднага ги махни!"
Ина4е,с инът ми не се впе4атли особено, в смисъл 4е не се разстрои или обиди от забележките. Нещо не ги взимаше насериозно. Не е свикнал 4овек извън семействотода е строг с него и някак не се впе4атли. Стресна се само от емоционалния изблик на домакина по повод двете малки коли на масата.

# 55
  • Мнения: 5 362
Не бих простила и на най-добрият си и готин приятел подобно отношение към детето ми.Пък ако щеш и в Белият дом да сме на гости Close

Съпругът ми е на мнение 4е поне е трябвало да не го дразня с упорството си, а да махна игра4ките.
А съпругът ми за подобно изказване съм способна да го  #2gunfire

Винаги,навсякъде и във всякаква ситуация детето ми е на първо място за мен.(И въобще  децата като цяло,ако има и други)

# 56
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Не бих простила и на най-добрият си и готин приятел подобно отношение към детето ми.Пък ако щеш и в Белият дом да сме на гости Close
Абсолютно!

# 57
  • Мнения: 151
Наскоро бях в почти същата ситуация с наш дългогодишен "приятел". Обидните му забележки ме изненадаха толкова много, че не можах да отреагирам. Не спирах да мисля за случката и го намразвах все повече, докато не попаднах на текст от книга на Лари Уингет, в който намерих подкрепа и се почувствах по-добре:

"Вашите приятели.Наслаждавате ли се на приятелите си? Ако не, зарежете ги. Напълно сериозно. За това дори няма да говоря дълго. Защо да прекарвате време с хора, които не ви доставят удоволствие? Навън има достатъчно хора /около 6 милиарда/, така че със сигурност ще намерите десетина, с които да ви е приятно.
..............................
Няма да правя компромиси с личното си щастие и да се поставя в компанията на хора, които не харесвам. Егоизъм? Със сигурност! И предлагам на всички да постъпват по този начин."

Вече дори не ме интересува дали моят мъж ще продължи да контактува с въпросния тип - за мен той не съществува.




Общи условия

Активация на акаунт