Сушилня, пералня, и обороти на пералнята?

  • 12 120
  • 45
  •   1
Отговори
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Бихте ли си купили пералня със сушилня? По принцип заема по-малко място, струва къде по евтино от 2 отделни уреда, но пък капацитета на сушене е 3 максимум 4кг., а ако е отделен уред са до 7кг. Или 1400-1600 оборота са достатъчни за една центрофуга за да няма нужда от сушилня?

# 1
  • Варна
  • Мнения: 7 687
На първия въпрос-да и то не заради цената или мястото.На втория-колкото и обороти да има пералнята от нея дрехите излизат изпрани,не изсушени.Моята има 1200 ама на повече от 1000 е въртяла не повече от два три пъти в началото и то за да видя дали дрънчи.Това,че сушилната сушала само 3,4кг.понякога е неудобство ама се свиква.В повечето случаи и без това пера по-малко дрехи от капацитета,а си е голяма далавера да програмираш вечер пране и след него сушене-сутринта ставаш и обличаш примерно същите дрехи направо от пералнята/ароматът на омекотител е несравнимо по-силен/

# 2
  • На небето
  • Мнения: 5 530
А не се ли мачкат много?

# 3
  • София, Младост
  • Мнения: 2 414
И мен много ме вълнува тази тема. Избрала съм си уж хубава комбинирана пералня със сушилня(Siemens, купена и докарана от Германия), но ще са ми много ценни всякакви мнения по въпроса.
Извинявай, че се намесвам в темата ти без да помогна.  Peace

# 4
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Няма проблем.  Peace
Аз си избрах много хубава пералня Електролукс, но се чудя дали да не взема комбинирана със сушилня и гледам да проуча докато не съм я купила.

# 5
  • Мнения: 173
Няма проблем.  Peace
Аз си избрах много хубава пералня Електролукс, но се чудя дали да не взема комбинирана със сушилня и гледам да проуча докато не съм я купила.

И аз имам мерак за пералня 2 в 1,затова ще следя темата Peace

# 6
  • Мнения: 4 187
Пералнята ми е със сушилня и съм изключително доволна !

 


Това,че сушилната сушала само 3,4кг.понякога е неудобство ама се свиква.В повечето случаи и без това пера по-малко дрехи от капацитета,а си е голяма далавера да програмираш вечер пране и след него сушене-сутринта ставаш и обличаш примерно същите дрехи направо от пералнята/ароматът на омекотител е несравнимо по-силен/

Много добре казано  Peace!

# 7
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Ние имаме комбинирана пералня със сушилня "Аристон". Капацитетът за пране е 6 кг., а за сушене - 5. Така или иначе си сушим цялото пране, почти никога не я пълним с 6 кг. Ако се извадят веднага след сушенето, не са измачкани дрехите. Определено препоръчвам - при нас мястото беше основния фактор да се спрем на 2 в 1.

# 8
  • Мнения: 4 546
аз имам пералня+сушилня и съм доволна. максимума ан оборотите е 1200 и на толкова пускам само чаршафите и хавлиите. не мисля, че многото обороти биха заменили сушилнята, поне в моя случай - нямам простор и от сушилнята направо прибирам дрехите по шкафовете. ако пусна на 1200 без сушилня излизат влажин

# 9
  • Мнения: 3 591
Никога не бих си купила комбинирани в едно. Първо, защото мога да пера и суша едновременно, мога да презареждам сушилнята с неща които се сушат на еднакви температури, мога да слагам хавлията си в сушилнята да се стопли и омекне докато съм в банята и да си я облека топла, и то докато пера вечерта прането, да не говорим, че пералнята ми е 7.2кг а в която и да е сушилня ако сложиш толкова пране да се суши, то ще се намачка.
Нищо не суша на въже, независимо, че тук лятото е 9 месеца. Просто ме мързи да гладя, а ако суша със сушилня, нямам този проблем - само сгъвам и прибирам Simple Smile

За оборотите - всичко на 1200, само вълнените пускам на 400.

# 10
Ами аз четох доста неща по форумите преди да си купя моята. Да ти кажа резултата е точно такъв какъвто очаквах. Да, има полза и да, бих си я купил пак , НО... Но само ако имаш излишни пари за разликата в цената пералнята да ти е със или без сушилня. Какво имам в предвид. Ами има полза определено, особено през зимата, но трябва да подбираш какви дрехи слагаш и на каква температура ги сушиш. Докато се напасна по сушилнята няколко ризи ми омаляха. Да мачка се, въпреки 4е има техники, с които можеш да сгънеш прането така, 4е ефекта намачкване да е значително по-малък. Най голямото удобство е при сушенето на чорапи, слипове , бикини и т.н, а за детските дрешки е безценно.

# 11
  • Мнения: 3 591
сушеното пране в сушилня не би трябвало да се намачква в никакъв случай, нито да разваля дрехите...
Аз точно затова я ползвам - защото после нищо не трябва да се глади /включително панталони, мъжки ризи и т.н./ - най много да се правят ръбове евентуално може да се наложи /ама и те не се развалят при сушенето обикновенно/. Аз суша всичко вътре - от бельо до пуловери. Избираш си правилната програма и няма проблеми. Дрехите може да се намачкат ако не се извадят веднага от сушилнята обаче Wink

# 12
  • София
  • Мнения: 2 952
Има и големи уреди, които перат 10 кг, а сушат 5. Малко по-високи и по-широки са от стандартните, но ако човек има къде да ги скрие предполагам вършат много работа за голяма фамилия. Цените са 1200 - 1800 лева и ги има във всички магазини за техника.

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 23 493
сушеното пране в сушилня не би трябвало да се намачква в никакъв случай, нито да разваля дрехите...
Аз точно затова я ползвам - защото после нищо не трябва да се глади /включително панталони, мъжки ризи и т.н./ - най много да се правят ръбове евентуално може да се наложи /ама и те не се развалят при сушенето обикновенно/. Аз суша всичко вътре - от бельо до пуловери. Избираш си правилната програма и няма проблеми. Дрехите може да се намачкат ако не се извадят веднага от сушилнята обаче Wink
Подписвам се с две ръце. Сушилнята е велик уред, почти колкото пералнята. А за мачкането ако не ги извадиш - пускам програмата против мачкане.
(все пак ризите и официалните панталони се налага да ги гладя отделно, но иначе нищо друго - тениски, дънки, хавлии, бельо, чаршафи....)

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 23 493
Има и големи уреди, които перат 10 кг, а сушат 5. Малко по-високи и по-широки са от стандартните, но ако човек има къде да ги скрие предполагам вършат много работа за голяма фамилия. Цените са 1200 - 1800 лева и ги има във всички магазини за техника.
О, и аз ги харесвам тези. Сега със пералня 6кг и сушилня 7кг едвам насмогвам, пера по две перални на ден. Следващата пералня ще ми е такава, и без това имам място.

# 15
  • Мнения: 1 449
Tinka79

а в магазините за уреди с транспортни дефекти вждала ли  си комбинирана пералня със сушилня? И ако да, на коя марка и на каква цена?

# 16
  • София
  • Мнения: 807
Не бих си взела комбиниран уред. По-лесно се разваля, по-скъп е и като се развали оставаш и без двата, а освен това - хубавото е като можеш цялото пране да го изсушиш наведнъж  Sunglasses
Но от друга страна - много съм доволна от сушилнята, която при мен е отделна. Невероятна работа върши. Само ме е яд, че я купих когато синът ми беше вече на 5 год., и изгубих в чудене толкова време. Може би също толкова полезен уред колкото е и пералнята.
Не са измачкани дрехите, напротив. В много по-добро състояние и по-меки са отколкото ако не бях използвала сушилня.
Моят съвет е с 2 ръце "за" закупуването на такъв уред!  Simple Smile

# 17
  • Мнения: 3 591
май единствените сушилни които не мачкат дрехи, са тея отделно  Sunglasses
Само ме е яд, че я купих когато синът ми беше вече на 5 год.

Не се ядосвай, те като растът децата прането се увеличава, не намалява  Mr. Green

# 18
  • Русе
  • Мнения: 7 764
Моята е 2 в 1.1200 оборота.Пускам я да центруфугира на макс. и простирам.
Не ползвам сушилнята.И аз незнам защо  newsm78

# 19
  • София
  • Мнения: 18 679
Никога не си купувам неща 2, 3, 15 в едно Naughty Практиката ми е показала, че разделното винаги е по-добро. Е, ако нямаш избор - ясно. Но при наличие на такъв - твърдо съм за отделно пералня и сушилня Peace

# 20
  • Мнения: 6 155
Нашата е 2в1 Аристон.
Сушилнята върши работа, ако трябва спешно да ти изсъхнат дрехите и за през зимата.
Аз обаче не съм фен на сушилнята. Предпочитам дрехите да си съхнат на въздух.
Да не говорим как се мачкат   ooooh!
При центрофуга с 1 200 обората дрехите си излизат почти сухи.

# 21
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Tinka79

а в магазините за уреди с транспортни дефекти вждала ли  си комбинирана пералня със сушилня? И ако да, на коя марка и на каква цена?

Нашата е купена от такъв магазин. Заедно с хладилника ги взехме за 900 лв. (направиха ни отстъпка за два уреда).

# 22
  • София
  • Мнения: 4 120
Аз използвам сушилнята само когато има спешен случай и ми трябва нещо бързо. Иначе предпочитам дрехите да съхнат навън. На сушилнята й трябва минимум час и 1/2, за да изсуши дрехите. Не обичам миризмата на омекотител.

# 23
  • София
  • Мнения: 807
Цитат на: [desi
Не се ядосвай, те като растът децата прането се увеличава, не намалява  Mr. Green
Grinning Не се ядосвам. Той, синът ми е вече е на 17, ама можех да я използвам и като беше бебе. baby_neutral
Моето мнение е, че е необходим уред. Пералнята ми е с 1100 обороти, но какво от това - не са напълно сухи. Голямото ми пране е обикновено събота и неделя - тогава имам 4 - 5 перални. А пък през зимата, без сушилня - съм за никъде!

# 24
  • Мнения: 3 591
аз и посред лето да остана без нея ще се разболея Simple Smileголяма си е глезотия...

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 23 493
Е как може да имате и да не я ползвате?! Rolling Eyes Shocked На мен ми се повреди старата, след 3 дни взехме нова. И аз тези 3 дни не прах Laughing Нищо, че моята е отделна и комбинирана не е зле като няма място.

# 26
  • Мнения: 3 479
Бихте ли си купили пералня със сушилня? По принцип заема по-малко място, струва къде по евтино от 2 отделни уреда, но пък капацитета на сушене е 3 максимум 4кг., а ако е отделен уред са до 7кг. Или 1400-1600 оборота са достатъчни за една центрофуга за да няма нужда от сушилня?

Не, не бих си купила комбинирана пералня със сушилня.
Може да се спести място като се сложат и една върху друга.
За парите всеки преценява сам, но тъй като смятам, че парите трябва да се харчат качествено, затова гледам да не правя компромиси, дори ако трябва да почакам или да се лиша от нещо друго. И заради разликите в капацитетите смятам, че уредите трябва да са отделно, а може и да работят едновременно, когато се налага.
Моята пералня пере макс. на 1600 оборота, обаче в никакъв случай не смятам, че след това дрехите нямат нужда от сушене. Просто изсъхват по-бързо - навън или в сушилнята. Другите доводи ЗА сушилня се съдържат в част от предходните постовете. Най-много се радвам на хавлиите, защото след една година сушене в сушилнята новите ми хавлии са меки като нови, а някои стари, които все още имам омекнаха и станаха приятни за ползване.

# 27
  • Мнения: 6 155
...Най-много се радвам на хавлиите, защото след една година сушене в сушилнята новите ми хавлии са меки като нови, а някои стари, които все още имам омекнаха и станаха приятни за ползване.
Как не съм се сетила  ooooh!
Имам няколко хавлии, които са като дърво вече Close
Дано наистина се оправят в сушилнята, че много ме дразнят така.

# 28
  • София
  • Мнения: 807
Това го намирам за едно от най-големите предимства на сушилнята - че всичко е толкова меко, дори и ако не се използват омекотители при прането.  Simple Smile

# 29
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Ох проблема е липсата на пространство и парите разбира се. Лошото е, че за 2г. (докато ни построят апартамента) ще живеем в малко жилище (което е изключително тясно)? А там няма да имам простир и не ми се мисли каква мъка ще ми е сушенето през тези 2г. Затова се чудя и мая, на този етап нямаме пари за 2 отделни уреда дори и да имам къде да ги сложа, а ако е един... все пак не ми се иска да съжалявам и да трябва да си взема по долен клас пералня само за да е комбинирана със сушилня.  ooooh!
А за уредите с транспортен дефект... мъжа ми не иска пералнята да е от тези с транспортен дефект предпочита да е нова..., но все пак може да видя дали имат нещо. Притеснява ме това дали няма да и има и друг вътрешен дефект който не може да се види и установи.

# 30
  • София
  • Мнения: 4 120
Върпеки, че са с транспортни дефекти, уредите имат гаранция. Нямам представа колко е, но би трябвало да е както при другите. Провери ги. Понякога дефекта е само леко ожулнато.

# 31
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Върпеки, че са с транспортни дефекти, уредите имат гаранция. Нямам представа колко е, но би трябвало да е както при другите. Провери ги. Понякога дефекта е само леко ожулнато.

Да знам 1г. и 6м. е гаранцията. Купихме си страхотна печка за без пари (нови струваха 2600лв. ние я взехме за 950лв.). Не съм си и представяла, че ще мога някога да си позволя подобна печка.
Но мъжа ми го притеснява пералнята. Да не би да има някакъв вътрешен дефект, който да прави системни проблеми. Абе иска нова. Не го знам, че и не иска да е вградена, защото всички ни казват, че било най добре отделни уреди, а нямаме пари за отделни. А мен ме притеснява това, че ще се измъча 2г. без сушилня и простир.  ooooh! Ама той.... пу.... Все ми вика, За какво ти е тази сушилня, тя е 1600оборота те дрехите ще излизат почти сухи. Ама аз като не знам... ooooh!

Последна редакция: чт, 14 юни 2007, 12:02 от Tinka79

# 32
  • Мнения: 3 591
Ами тогава не го мисли, купете си пералня и отделно ей такава сушилня
или пък такава

тя няма да заема място, сгъва се, гори по-малко ток, и може да се слага и в банята или да се мести от стая в стая. А когато имате място ще си купиш голяма хубава сушилня. 

Последна редакция: чт, 14 юни 2007, 12:16 от [desi]

# 33
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Ей това е яко. Дали има такива в БГ? Или трябва да си ги поръчам от нета? newsm78

# 34
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
[desi], зарибителите биват глобявани  Laughing Laughing Twisted Evil Twisted Evil

# 35
  • Мнения: 3 591
аааааа, това не е реклама Simple Smile Никога не съм ползвала такива, имам познати които ползват подобен туп, но не и тези марки и са доволни...
просто го дадох като идея. Съмнявам се , че не се продават в БГ. Тук ги продават масово в ТелеШоповете...
иначе всичките такива уреди са Китайски Simple Smile те предполагам се намират по китайските магазини също  Mr. Green А и са много евтини, сравнени с истинска сушилня....

# 36
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
майтап, бре деси   bouquet

# 37
  • Мнения: 1 085
А може ли да ми обясните уредите които са 2 в 1 може ли да се монтират в кухня?
Моя колежка ми каза че нейната сушилня (която при това е отделна) правела помещението, в което се намира много влажно? (Тя си има специално такова помещение) И аз си представям едва ли не, че сушилнята изкарва водата от дрехите в стаята? При мен мястото е от първостепенно значение - имам място само за 1 уред и при това в кухнята..
На какъв принцип се отвежда водата от сушилнята? Не е ли най-логично да се кондензира някъде вътре, и после в канала, където отива и мръсната вода от пералнята? newsm78

# 38
  • Мнения: 3 591
Сушилнята се включва само в тока - няма маркучи, канали и т.н. може да я сложиш и в хола си ако искаш, или в някой стенен гардероб.

А за овлажнения въздух Crazy...по скоро го изсушава - същото като да пуснеш калорифер или сешуар. Сушилнята е просто един голям барабан който се върти и през него духа топъл или студен въздух в зависимост от програмата. Има сушилни, които работят и на кондензен принцип - за тях незнам как работят. Те кондензират водата и после я изпаряват /предполагам в стаята newsm78/ Но по това което прочетох всичките такива мачкат прането. А тези комбинираните в пералня са май точно такива...

# 39
  • Мнения: 1 085
Благодаря, но това, котео ми казваш направо ме смущава. Водата в дрехите си е вода, и в каквото и агрегатно състояние да се намира, след като не се отвежда - значи остава в стаята!!!! И ако стаята не е с постоянно отворен прозорец или включен абсорбер - задължително ще се получи конденз по стените и веднага след това мухъл. Това ми изглежда равносилно на варианта да си простирам дрехите по парното например?!?

В такъв случай искам да питам, тези които имат сушилни на кондензен принцип. И при вас ли водата се изпарява в стаята?

# 40
  • София, Младост
  • Мнения: 2 414
При комбинираните перални със сушилни парата кондензира и водата се отвежда в канала-там където пералнята изхвърля водата. Самостоятелните сушилни от кондензен тип имат едни резервоари където се събира водата-след всяко сушене се изливат. Сушилните. които не работят на принципа на кондензацията  имат кюнец, чрез който пАрата се отвежда във въздуховод. Такъв филм пАрата да остава в стаята няма.

# 41
  • Мнения: 1 085
Абе и аз така предполагах, но все пак не съм ползвала такъв уред и не знам.
Излиза че колежката ми с влажната стая очевидно не си е включила кюнеца във въздуховода.
И така следващия въпрос относно степента на намачкване на дрехите, е какво значение има къде ще отива водата за това дали дрехите ще са на топка или готови за гардероба.
Някой ползва ли конкретна комбинирана машина, от която да е доволна? Каква марка и модел?

# 42
  • Мнения: 6 167
Бихте ли си купили пералня със сушилня? По принцип заема по-малко място, струва къде по евтино от 2 отделни уреда, но пък капацитета на сушене е 3 максимум 4кг., а ако е отделен уред са до 7кг. Или 1400-1600 оборота са достатъчни за една центрофуга за да няма нужда от сушилня?

не, не бих.
моят опит показва, че всичко , което е 2,3 в 1 не е нито едно от двете (трите).
ако купувам сушилня ще я купя отделно. имам перално помещение и има място, но пък не виждам особен смисъл.
пералнята ми достига до 1000 оборота, прането излиза в доста задоволителен вид и не иска много за изсушаване.
до колкото знам, сушилнята е хубаво нещо, ако имаш навик и да гладиш, който аз нямам.  Laughing

# 43
  • Мнения: 1 449
пералнята ми достига до 1000 оборота, прането излиза в доста задоволителен вид и не иска много за изсушаване.
до колкото знам, сушилнята е хубаво нещо, ако имаш навик и да гладиш, който аз нямам.  Laughing

Ползващите сушилня твърдят, че извадените навреме дрехи изобщо не се нуждаят от гладене, а даже имат такъв вид  Simple Smile

# 44
  • София
  • Мнения: 807
Ползващите сушилня твърдят, че извадените навреме дрехи изобщо не се нуждаят от гладене, а даже имат такъв вид  Simple Smile
Абсолютно е така. Освен това, дрехите са многократно по-меки. Всичко - и хавлии, и дънки, и блузи...

# 45
  • Мнения: 208
И аз съм решила за 2 в 1 - няма място, какво да се прави... Сега обаче имам и друго колебание - вградена или самостоятелна? Самостоятелни има повече модели и са по- евтини. Но предпочитам вградена, заради външния вид на кухнята Wink
Някой ползвал ли е тази AEG за вграждане: http://www.technomarket.bg/product_detail.php?product_id=09017645 ?
Иначе съм хвърлила око и на тази: http://www.technomarket.bg/product_detail.php?product_id=09018574. Ама пералня DAEWOO???  newsm78 Нещо не ми се връзва...
Ще се радвам да чуя мненията ви. Мерси   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт