Може ли кърмата да спре от преживян стрес

  • 1 691
  • 16
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 191
Този въпрос от край време ме интересува. А преди няколко дни - особено, тъй като преживях нещо твърде неприятно.
Доколкото си спомням, при стрес се блокира потичането на кърмата. Но това значи ли, че тя изобщо спира? Т.е. завинаги може ли да спре или е обратим процес?
И най-вече искам да ви попитам как да се справим в такъв случай?

# 1
  • Мнения: 6 029
може за съжаление...
пий течности, яж ядки и си почивай...

# 2
  • Мнения: 3 205
Може, да.
Аз под стрес разбирам не само неприятно преживяване - ще дам пример: имам позната, която кърми близнаците си 20 дни, защото трябваше през това време да ги гледа денонощно сама. Не беше спала няколко дни подред, да не говорим за редовно хранене. Освен това бяха първи деца.

# 3
  • Мнения: 8 242
Не, не може.. Може да се подтисне само процеса на потичане, докато се успокоиш..
Не го мисли това - пий си лактогонни чайчета, овесени ядки, бирена мая.. гушкай бебо, кърми го начесто и.. най-вече не се притеснявай!

# 4
При стрес кърмата може да понамалее, както и потичането и да се забави, но това е възвратимо и временно. Кърмата, даже и при стрес, не спира внезапно, и да има такива случаи, те са много редки.

Препоръчват се следните неща:
Относно стреса/неприятното преживяване - ако можеш, поговори с близка приятелка/роднина относно това което ти се е случило. Йога или лек спорт се отразяват добре тъй като се освобождават ендорфини - хормона на доброто настроение. Отбягвай поне за известно време хора, които са негативни, или които допълнително могат да допринесат отрицателни емоции.

Относно кърмата - хапвай овесени ядки, пий лактогoнен чай и течности. Прави топли компреси и масажирай гърдите преди да кърмиш за да спомогнеш потичането на млякото. Отпускаща вана с бебчо, както и носене в слинг помагат за увеличаването на пролактина.

Надявам се това да ти помогне !

# 5
За съжаление може!Аз не успях да я възстановя въпреки опитите и вече сме на смесено ядене АМ + цедена кърма,защото бебчо се изхитри и вече не иска да суче от мен.Абе гадна работа! Sad

# 6
  • Мнения: 1 440
Чувала съм за такива случаи от мои приятелки и мисля, че от стрес общо взето всичко може да се случи Naughty

# 7
  • Мнения: 11 003
Незнам дали може да спре напълно, но може значително да намалее Confused

# 8
  • Мнения: 208
Да не само , че е възможно дори е сигурно .На мен ми се случва няколко пъти. Като се изнервя и ми спира за няколко часа или дори  дни. Успокой се ако можеш , пий чай за кърма , около 3 л. течности и месо ако ядеш. Успех , не се предавай.

# 9
  • Емаесесаесесапипиа
  • Мнения: 488
Моят доктор съветва в такива случаи да се изпие една чаша червено вино. Това в никакъв случай нямало да навреди на качеството на кърмата, а било много добро средство за лактация  newsm78.
не съм стигала до там да го пробвам, но му имам доверие, че не говори глупости на тази тема

# 10
  • Мнения: 4 242
Процеса е следния, при силен стрес отделяш адреналин, който от своя страна неутрализира окситоцина. Окситоцина е от изключителна важност за потичането на млякото, той кара мускулчетата да контрахират и така се отделя и слиза млякото. В случай на липса на окситоцин кърмата не изтича а се задържа в гърдите, така те получават сигнал че млякото е ненужно никому, не се търси, и спират да произвеждат повече. Така постепенно производството намалява и ако не се вземат нужните мерки един ден спира, но до тогава минава време, не е като с кранче.
На първо време релаксирай някак, според твоя си начин, филми, музика, сън, душ, разходка... Купи си бирена мая, освен че е лактогонно средство, действа отпускащо и на нервната система, пий ударна доза известно време. Хипервентилирай (с дълбоко вдишване през устата и задържане на въздуха, бавно изпускане през носа) мозъка си преди всяко кърмене, действа много отпускащо и помага наистина, при мен задействаше рефлекса на потичане!

# 11
  • Мнения: 630
От опит мога да кажа, че е възможно. Преди раждането всички ми казваха, че съм родена за кърмачка, гърдите ми били с много малка масна тъкан и много канали и т.н. След раждането за съжаление имаше проблеми с бебето и не знаех на кой свят съм от притеснения и тревоги. Ве резултат на това и в комбинация, че бебето въобще не пожела да засуче от гърда, кърмата ми беше малко от самото начало и към третия месец спря изцяло. Всъщност впоследствие си дадох сметка за това, че е била малко като слушах разни други майки и осъзнах, че аз никога не съм усещала гърдите си пълни, пък и нали се цедях от самото начало та виждах колко има, а то беше недостатъчно, за огромно мое съжаление.

# 12
  • Мнения: 2 309
И на мен ми се случи преди месец нещо силно стресиращо, кърмата ми беше намаляла значително /но моето кърмаче е вече голямо, тъй че не се притесних особено/, възстанових я с често слагане на детето на гърда и почивка.

# 13
  • София
  • Мнения: 191
Благодаря ви за съветите, много сте мили!
И моето кърмаче е големичко - на 16 месеца. Гърдите ми доста се бяха опразнили, ама той дърпа ли, дърпа. Така за няколко дни нещата се оправиха. Та си продължаваме нататък...

# 14
  • Мнения: 55
Освен почивка и подходящи храни, защо не пробваш с чай за увеличване на лактацията. Има български, има и на Хип. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт