Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Клюкарник
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


Мнения: 203
Какви условия са необходими освен отказ на работодателя, за да се възползвам от чл. 176 ал. 3 от КТ. На 5 юни съм подала молба за ползване на платен отпуск, който ми се е натрупал по време на майчинството, все още нямам отговор.
Цитирай

София

Мнения: 457
(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползуването му, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварително.

Това гласи посочения от теб член от КТ.
Не мога да ти разбера въпроса newsm78 Как да се възползваш от посоченото по-горе newsm78 нали си била по майчинство newsm78
И прочети- две седмици предварително да си подадеш молба.
Цитирай


Мнения: 203
Аз съм подала молба, но устно шефката ми отказа, защото нямало пари за две заплати - моята и на заместник, започнаха се едни разговори, манипулации, заплахи и т.н. Започната съм с КТ, но не знам, ако сега ми откаже на молбата, която подадох на 5 юни, какво трябва да направя и да не се хване за нещо, че да ме уволни.
Цитирай

София

Мнения: 457
Значи- ако работодателят не ти осигури ползването на отпуска през първите 6 месеца на календарната година, следваща годината за която се ползва отпуска, е длъжен да ти го разреши през второто полугодие. Ако през второто полугодие още не си ползвала отпуска, през него си пускаш Заявление на осн.чл.176, ал.3 от КТ, като заявяваш че ще ползваш пл.год.отпуск в размер на......р.д. Но пак две седмици предварително! Не си длъжна дори да изчакваш Заповед за отпуска ти. Работодателят е длъжен да оформи такава Заповед за отпуск. Обаче трябва да се включи и някой със съдебна практика за такива случаи. Спорно става, ако си си ползвала шестте месеца неплатен преди това. Тук вече трябва много да се ровя.
Цитирай


Мнения: 203
Не съм ползвала 6 месеца неплатен отпуск, платения ми е от 2005,2006 и 2007 г. Много съм притеснена, няма правно основание да не ми разреши отпуск, но не знам няма ли да изровят нещо....и ако пусна предизвестие и не ходя на работа да ме уволни...
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.