Комплимент/антикомплимент - теория и практика

  • 2 248
  • 28
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 958

Приемате ли думата "комплимент" като подмазване / ласкателство?
Според мен има разлика. Ще споделя по - нататък, ако има нужда. Аз лично, когато правя комплимент, го правя от сърце .Базирам се на реалността. Ако нещо не ми допада и човекът насреща не ми е поискал мнение , респективно не ми е толкова близък , ще замълча.Не правя антикомплименти.

Изкуството да правите комплименти: теория и практика
http://www.karierist.com/KARIERA/ARTICLES_KARIERA/PP_0021.htm

Намерих тази статия за комплиментите. За анти- нищо не открих...

Интересува ме вашето мнение по въпроса , защо се правят антикомплиментите?
Например - "Ауу колко си напълняла", "Изглеждаш изморен/а ",
Кому е нужно това? Каква е целта на този ,който го казва? Дали събеседника ни ще се почувства по-добре?Ще го амбицира ли или ще му се "срине" целия ден ?Ще се пачувства ли по-добре  този който го е изрекъл? Confused Може би е проява на нетактичност?
Ще се радвам да споделите мнението си. Grinning

# 1
  • в Низината
  • Мнения: 705
Комплимент и подмазване са различни неща. Обаче и двете ги умея много добре/зависи от човека, ситуацията и целта/.
Антикомплименти избягвам да правя, но и това се е случвало. Най-вече, за да затапя някоя голяма уста.

# 2
  • Мнения: 5 622
Аз съм правила антикомплименти. С тях искам да подчертая, че познавам и съм виждала даденият човек в много по-добра светлина, затова и забелязвам веднага промяната в негативно отношение. Казвайки за това, показвам, че не ми харесва да виждам съответната персона в подобно състояние.  Peace

Комплименти- винаги базирани само на истината!

# 3
  • Мнения: 804
Имам приятелка, която е цар на анти-комплиментите, но ги прави без лошо чувство и затова не й се сърдя. Цитирам два от най-хитовите й: "Аууу, колко си отслабнала, направо манекен - ама не ти отива, на хрътка приличаш!" и "Имаш такава хубава коса, да ти завиди човек, ама вземи иди на фризьор, че нещо не си докарваш сама русото." Hug

# 4
  • Мнения: 5 622
Имам приятелка, която е цар на анти-комплиментите, но ги прави без лошо чувство и затова не й се сърдя. Цитирам два от най-хитовите й: "Аууу, колко си отслабнала, направо манекен - ама не ти отива, на хрътка приличаш!" и "Имаш такава хубава коса, да ти завиди човек, ама вземи иди на фризьор, че нещо не си докарваш сама русото." Hug

Абсолютно. Не всеки може да прави подобни незлостни антикомплименти и разбира се, не на всеки можеш да ги направиш  Wink

# 5
  • Мнения: 24 467
Статията е сладка.
Честно казано като се замисля рядко правя и комплименти и антикомплименти /в смисъла, който разясняваш посредством дадените от теб примери/.
Лично на мен комплиментът винаги ми звучи като подмазване, а това не ми е присъщо, тъй като съм съгласна с едно дадено определение за него, а именно- че той е леко /къде повече, къде по- малко/ преувеличаване на нечии положителни качества. Не виждам смисъл в преувеличенията. Ако нещо ми харесва го посочвам, без преувеличения. Понякога използвам такива леки изхвърляния за хлапето, за да го стимулирам или за съпруга ми, когато самочувствието му се е посдухало.
Антикомплиментите ги възприемам като последица от някое от следните неща:
1.Лошо възпитание и от там- несъобразяване с чувствата на околните и неумение да се поставят своевременно спирачки. Това може да се отработи, ако човекът вижда този свой порок и има желание да се усъвършенства в тази насока.
2.По- кофтият вариянт е когато сипеш такива понижаващи насрещното самочувствие констатации именно с тази цел- да засегнеш човека срещу теб, съвсем умишлено, защото не го харесваш, защото му завиждаш, защото те дразни или поради други причини, основателни за теб самия.
Не мисля, че с подобни констатации от типа на тези антикомплименти можеш да амбицираш някого, напротив, по- скоро ще го ядосаш, ще го обидиш, ще го смачкаш.  Ако има нещо, което не ми допада в човека срещу мен обикновено от няколко години насам, си го оставям да си живее с този му недостатък. Ако знае, че го притежава аз едва ли ще му помогна, като подчертая съответния недостатък. Ако човекът се нуждае от помощ чакам да ме помоли, не обичам да му натрапвам своята, може да го засегна, вместо да му помогна.
Ако човечецът не подозира за съществуването на своите недостатъци не ми е много приятно аз да съм първата, която да му ги посочва. Първо- може да не са недостатъци, а на мен само да ми изглеждат такива /често се случва, поради субективизмът, който притежава всеки от нас/. Второ- и да са, ако не ми пречат лично на мен не виждам какво ми влиза в работата да ги обсъждам и доколко имам правото да се меся /напр. женицата качила някое килце горница, пошляпва си децата по дупетата,  младежът обърнал някоя чашка в повече и т.н./. Меся се само на децата ми, тъй като съм длъжна да го правя. 

# 6
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Сещам се за една леля, дето ми беше казала "Ау, Ния каква хубава уста има, хич не прилича на твойта!"  Laughing

# 7
  • Мнения: 2 161
Сещам се за една леля, дето ми беше казала "Ау, Ния каква хубава уста има, хич не прилича на твойта!"  Laughing
Grinning

# 8
  • Мнения: 22
Мисля че имам реална преценка за себе си и начина, по който бих приела комплимент зависи от човека , който ми го прави-от това дали е познат или непознат,приятел, близък или колега. Ако получа комплимент от човек, който съм преценила че е лицемерен , естествено - бих го приела за подмазване. Но някъде бях чела ,че  когато ти правят комплимент е добре да го приемаш ,а не да го отричаш, защото така получаваш положителна енергия и дори да не се чувстваш или изглеждаш добре ще ти окаже добро влияние.
А анти комплимент може да си позволя да направя само на близък човек или някой ,който е потърсил мнението ми и не мисля че е проява на нетактичност да кажа какво наистина мисля, вместо да го лъжа от куртоазия. Ако някой ми каже ,че се чувства зле да потвърдиш :"да , наистина изглеждаш уморен" е  по-скоро проява на съчувствие.

# 9
  • София
  • Мнения: 3 421
 Случка преди около 4 години - един приятел ни вижда заедно със щерката(не ни беше виждал никога заедно) и възкликва - Ей, ама много хубаво това дете! На кой се е метнало?  Joy
 После се усети и взе да се извинява, че искал да каже, че не приличала на никой - такава руса и бяла като ангелче била...мъжът ми му вика стига се извинява, че става по-зле hahaha

# 10
  • Мнения: 5 622
Както казах има и значение кой ти прави антикомплимента. Имам една позната, изключително злобливо същество, която ако ми направи антикомплимент, всъщност ще се получи  обратен ефект..Тя разбира се не го знае, иначе не би го направила  Crazy

# 11
  • Мнения: 861
По повод на това умеем ли да приемаме комплимент се сетих за една мисъл: "Отказът от комплимент е желание да бъдем похвалени втори път"  Wink.
А иначе като бях бременна много се вкисвах като ми кажеха някои "любезни" колежки: "Аааа, взела си си да наедряваш вече!"  #2gunfire
А 3-годишното ми по това време момиченце ме разплака, когато докато се потях в жегата пред огледалото, сменяйки дреха след дреха ми каза:"Мамо, ти не си дебела, ти просто си бременна"  love001

# 12
  • Мнения: 431
Комплименти правя много често (когато са истина), защото винаги е приятно да ти кажат нещо хубаво или да те похвалят - повишава самочувствието.

Антикомплименти никога, това е невъзпитано.
Правили са ми антикомплименти - преценявам ги спрямо тона и цялостното отношение на човек, а има и много талпи, които не мислят, преди да говорят, и са убийствено искрени.

Наскоро ме срещна една позната и ми каза - "Изглеждаш много уморена, май прекаляваш с работата - почивай си повече." Как да се ядосам - звучеше загрижена.

# 13
  • Мнения: 3 521
По някога комплиментът zвучи като антикомплимент.
"Ах, с новият цвят косата ти иzглежда вълшебна" Значи ли това, че предишните 10 години преz които си се подвиzавал с "невълшебния" стар цвят косата ти иzглеждала zле? И дупе като на Джей Ло комплимент ли е? Laughing

# 14
  • Мнения: 24 467
Малко по- встрани от темата, но все пак по нея- мен лично много ме дразни, когато някой толкова желае да бъде похвален, че започне да се самообвинява за какво ли не, само и само да се опиташ да го опровергаеш. Затова не го правя- мисля, че и другите биха се подразнили от това.
По принцип не обичам никакви просяци- независимо какво просят /внимание, любов, похвали, пари, отношение, уважение/. Всяко нещо следва да се заслужи /отработи/, затова на просяци не подарявам, както и самата аз не прося.

Общи условия

Активация на акаунт