Относно суеверията

  • 8 632
  • 59
  •   1
Отговори
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 987
От много време ми се иска да пусна такава тема за суеверията.
Около мен или няма суеверни хора, или не смеят да си признаят, че са такива. Бабите и майките също не вярват в таласъми. С разни уроки се сблъсках за пръв път тук, във форума.
Въпросът ми е към мамите, които мислят, че "има нещо". Моля обяснете ми на какво се основават притесненията ви? Има ли някакво рационално обяснение за "лошите енергии". Защо не се простира нощем, мият се очи през метли, връзват се конци, избягват се жени в цикъл и др.
Моля имайте предвид, че не пускам темата с цел да провокирам заяждания и дрънкания, наистина ми е любопитно, а няма откъде да почерпя такава информация.

# 1
  • Мнения: 27 524
Суеверна съм до ниво забавление. Смятам, че всичко е Божа работа и всичко е писано и предопределено. Моето отрицателно или положително отношение влияе само на мен. Не се замислям, гледам да не се поддавам - пазарувах преди раждането на бебето, казах на близки и познати, че съм бременна още от първия месец... От друга страна се заключвам на канали, не пресичам след черна котка, хващам се за червено при линейка  Laughing
Божа работа, давай го споко и всичко ще е наред  Hug

# 2
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 987
А какво си мислиш, че може да стане, ако не се заключиш пред канал или ако црна маца ти мине пътя?
Би ли пробвала някой път да не се "застраховаш" поне от любопитство какво би станало?  Laughing

# 3
  • Мнения: 983
Смятам, че всичко е Божа работа и всичко е писано и предопределено.
С това съм напълно съгласна  Peace

# 4
  • София
  • Мнения: 2 734
А какво означава да се заключваш на канали?Другите съм ги чувала,ама това дори немога да си го обясня какво е?

# 5
  • Мнения: 2 891
Оставям си чантата на земята и купувам всичко скъпо в понеделник. Така се справих с моите суеверия, просто започнах да правя това, което ми "забраняват".

Суеверието е началото на нещастието!

# 6
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 987
Като гледам суеверни мами не искат да споделят...  Confused

# 7
  • Мнения: 164
Във всяка лъжа има по малко истина Wink

# 8
  • Мнения: 2 039
Не съм чак суеверна,но по навик(от детството  Mr. Green) правя калъч на шахти,пипам червено като чуя линейка(даже ако наоколо няма нищо червено се успокоявам с мисълта,че все пак съм се докоснала до червено-нали кръвта ми е червена  Joy) и май това е newsm78
По въпроса какво става,ако не направиш тези неща-ами нищо не става  Wink Laughing

# 9
  • София
  • Мнения: 2 734
Аааааа,да се заключиш с пръсти над шахта или канал билооо!Включих най-после dohАми тези неща ги спазвах като малка!Сега са ми останали няколко паразитни и много ме е яд на мене си,ама са ми като навик-да не минавам под табели или всякакви неща които са под формата на арка над главата ми,ако отивам по важна работа гледам да не се връщам обратно ако съм забравила нещо,също ако отивам да върша нещо мноооого решаващо и ми е притеснено,докато прекрачвам прага се прекръствам и си казвам:"Бог пред мен,аз след него"Ей така направих като отивах да раждам Grinning Ами май е това

# 10
  • Мнения: 3 929
Правя някои неща вероятно от страх или защото ако не съм направила нещо, ми се случва неприятност и си мисля, че е от това, че не съм го направила. Не се подава сол или сапун от ръка на ръка, че хората щели да се скарат. Вземам пари с лявата ръка, а давам с дясната. Заключвам си пръстите, ако някой ми пожелае нещо, което не искам да стане. Чукам на дърво. И какво ли още не. Все си мисля, че сама се натоварвам с глупости, ама от друга страна, страх ме е. Нещо си ме гложди отвътре. Интересното е, че изпълнявам някои неща, ама други - не. Не мога да си го обясня.

# 11
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 987
Благодаря за отговорите!  Simple Smile
А бихте ли пробвали да не си изпълните "неутрализиращите ритуали" и да видите какво ще стане?

Аз лично не страдам от никакви суеверия, дори и на така популярните 13-ти петък и черни котки не вярвам. Случва ми се, обаче, сутрин като ми се случи нещо неприятно да си кажа "тръгна ми кофти деня". И тогава чак ме хваща яд. Не че с това ще провокирам наистина лошия си късмет, а защото всяко дребно недоразумение ще оправдавам с "лош ден".

# 12
  • Мнения: 2 891
Noemy, аз точно това направих. Като бивш сервитьор и барман, за мен тези неща бяха решаващи за бакшиша ми. Къде ли ми е бил акъла  ooooh! Един ден реших да сложа край на това и започнах да правя точно това, което не трябва. Даването на пари в понеделник означава, че ще ти тръгне на даване, пък аз искам да прибирам  Mr. Green . По тази причина всичко със стойност над 100 лв. купувах в понеделник, за да си докажа, че няма нищо вярно. Успях! Сега нямам грижи  Grinning

# 13
  • Мнения: 6 618
Не съм суеверна .

# 14
  • София
  • Мнения: 17 592
Ха-ха-ха... Да бе, бях забравила - пожелавам си късмет, като видя повтарящи се цифри в номера на кола - и никакъв смисъл няма, нито изпитвам страх, ако не го направя, просто е навик от детството... А тогава май възниква като състезание, кой по-рано ще види...  Laughing И си е очевадна глупост...

За жената в мензис в Библията се казва, че е "нечиста" и не бива да се появява докато е в това състояние пред лицето на Господ. Подозирам, че идеята е била поне тогава да бъде оставена на мира - разбирай, да не й се налага да работи или да има сексуални контакти. Там могат да се срещнат доста подобни императиви, чиято цел всъщност е да защити дадена група от хора от нещо или в някакъв период... Разбира се, за подобни случаи нашето общество е изобретило болничните листове.

# 15
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 987
Хи хи хи Simple Smile
Мили мами, нещата, които споменавате не са истинските суеверия, това са някакви детски шегички, които, останали неизкоренени, постепенно се превръщат в навик  Wink. Но това е по-скоро майтап, вие самите не си ги приемате насериозно. И аз от време на време, когато кажем с някого едновременно една и къща дума, казвам "щастие" или "теб да бият"(това второто е от времето на баща ми и винаги ми е било смешно).

Аз очаквах по-скоро да чуя гледната точка на хора, които наистина вярват в тези неща...например, че не трябва да се казва довиждане на гостите, че бебето се къпе със/в сол, които викат "пу-пу" като гледат бебето... Защото за да си позволиш да нарежеш гръбчето на собственото си малко нежно бебе е необходим много сила вяра и сила! Това като го четох в темата за суеверията се разплаках  Cry

Може би не съм избрала подходящата форма на заглавието си, но искам да бъда откровена. Ако бях формулирала заглавието си като "Колко сол във водата?", "Колко често ви урочасват?", "Миете ли очите на бебето?" и т.н. - щеше да имам по-голям успех.

Благодаря на всички за отговорите и хубав уикенд!   bouquet

# 16
  • Мнения: 1 426
Един петък, направо се бях захласнала от работа, спрях и си казах: мили боже, направи нещо, че една седмица да не трябва да ходя на работа!
След половин час ми се обадиха от детската градина да ми кажат, че детето ми е с много висока температура. Отидох да го взема, оказа се скарлатина, сложиха ни 10 дена под карантина - и точно цялата следваща седмица не ходих на работа.
Оттогава много внимавам какво си пожелавам и абсолютно си забраних да казвам, че искам нещо да стане "на всяка цена".

# 17
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 987
Ами тя скарлатината така и така си е била там, дали е свързана с желанието ти да не ходиш на работа, или просто чувството за вина те мъчи?

# 18
  • Мнения: 1 426
Скарлатината сигурно си е била вече там... Ама мене ме потресе толкова директната външна връзка: помолих за седмица отпуска -  и след половин час молбата ми беше изпълнена! Знам, че е случайност, но пък съм и чувала хората да казват: внимавай какво си пожелаваш, да не вземе да ти се случи...
(Обяснявам с какво и защо съм суеверна, не ме мъчи нищо...)

# 19
  • София
  • Мнения: 5 755

Аз очаквах по-скоро да чуя гледната точка на хора, ..които викат "пу-пу" като гледат бебето...

Има ли такива, които не го правят?  Rolling Eyes Не знам каква е целта, но всички около мен плюят Joy Когато и аз се радвам на някое чуждо бебе, казвам "Пу-пу", а ако пропусна - майката го добавя. А баща ми разказа за една случка с минаващо покрай него бебе, окъпано с истинска плюнка от радваща му се непозната баба  Sick

# 20
  • Мнения: 319
Цитат
внимавай какво си пожелаваш, да не вземе да ти се случи...
това го пише в Библията. Човек, когато силно пожелае нещо, то се сбъдва. Изпитвала съм го на собствения си гръб и от тогава много внимавам какво си пожелавам, защото си мислех, че е за мое добро, а в момента го чувствам като проклятие...
По темата: смятам, че във всяко суеверие има и някакво значение, просто човек трябва да се напъне, за да го открие. Примерно да не се простират дрехите нощно време - свекървата ме светна, че тогава всички летящи (а и не само) твари се чудят къде да се приютят за през нощта и може да решат това да е в дрехите. От мен си ще прибавя, че въздухът е по - мръсен нощно време, а нали целта на занятието е дрехите да са чисти. За шахтите се прави вероятно, за да се накара човек да бъде по - внимателен като минава отгоре им, защото може да не са поставени както трябва, а ако го обясниш това на едно дете познайте колко ще ви чуе пък и да се съобрази, но като знае, че трябва да се заключва или да прескача шахтата всичко е ОК. и т.н. и т.н.
Ако Ви интересува по-конкретно някое суеверие, защо може да е измислено мога да се напъна да го разясня.
Иначе аз не вярвам в суеверия и единственото до сега, което не мога да си обясня е за черната  котка.  newsm78   

# 21
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
Аз не съм от суеверните, но... винаги внимавам какво си пожелавам и какво казвам че не ми се случва... не кълна и не пожелавам лошо на другите. Нямам притеснение от даване на пари в понеделник, но пък черната котка винаги ме е притеснявала. По принцип не обичам хич котките, а черната ми носи усещане на лошо нещо.
Ще ви разкажа за едно суеверие което ми натресоха ей така случайно... Отиваме с един колега на среща и аз прескачам една от тези вериги, които се поставят за да не паркират коли. Колегата ми ме попита "нали не си бременна"... аз отговорих отрицателно и го попитах защо. Той ми обясни, че бременна жена не бива да прескача верига или въже, за да не се увие пъпната връв на бебето. Естествено сметнах това за голяма дивотия и не обърнах никакво внимание. Минаха години. Като забременнях веднъж понечих да прескоча една верига и си спомних случката. Първата ми мисъл беше изобщо да не се съобразя. Втората обаче... майната му на мен дали ще ми тръгне на какък... ама ако нещо се случи с бебето... и без това имахме сериозни проблеми в началото на бременността... и заобиколих. Много странно ми беше. Сега отново си прескачам каквото и да е. И не се съобразявам. Ама на детето му бях вързала червен конец.

И още една случка да ви разкажа - за даването на пари в понеделник. Баща ми е доста суеверен. Никога не дава пари в понеделник. Трябва първо да вземе. Това правило важи и за 1 януари. Той винаги сурувака майка ми първо, за да вземе някой лев. Така годината ще е добра. Преди години, когато бяха промените, той имаше фирмичка и живеехме добре. Не сме били богати, но не сме се лишавали. Ходили сме на море и на ски, имали сме пари за сметки и храна. Една година нещо се случи и баща ми беше дал пари на 1 януари. Цялата година бяхме много зле. Фирмата му почти фалира. Лишавахме се от доста неща и потънахме в заеми... е смятайте че от тогава, освен ако не е на живот и смърт... пари в понеделник и на 1 януари не дава. Най вероятно тази лоша година не е свързана със суеверията, но действителността беше друга и сега нищо не е в състояние да го разубеди.

Между другото шефа ми не плаща заплати в понеделник...

Аааа забравих да кажа че чукам на дърво като се говори за нещо лошо...  в тази връцка "да чукам на дърво всички да сме живи и здрави"

# 22
  • Мнения: 3 456

По темата: смятам, че във всяко суеверие има и някакво значение, просто човек трябва да се напъне, за да го открие. Примерно да не се простират дрехите нощно време - свекървата ме светна, че тогава всички летящи (а и не само) твари се чудят къде да се приютят за през нощта и може да решат това да е в дрехите. От мен си ще прибавя, че въздухът е по - мръсен нощно време, а нали целта на занятието е дрехите да са чисти.   
За гадинките- добре, но защо пък нощно време да е по-мръсен въздухът? newsm78
По-малко автомобили  се движат, разни заводи и предприятия не работят...- би трябвало даже да е по-чист...

Последна редакция: сб, 09 юни 2007, 15:59 от lorka barborka

# 23
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
И съм суеверна, и не съм. Повече не съм  Laughing
Черната котка не ми пречи особено. На петък 13-ти ми върви като на бясно куче тоягите.
Суеверията, свързани с отглеждането на детето, ги избягвам. Много от "ритуалите" също.
Май най ми става криво, когато тръгна някъде и ми се наложи да се връщам до нас  Crazy

# 24
  • Мнения: 2 438
За пръв път чувам, че не се дават пари в понеделник. До оня ден плащах детска градина, при нас винаги се плащаше първата седмица на месеца от понеделник до четвъртък, а аз винаги плащах в първия ден, т.е в понеделник. Следователно това за мене е суеверие, защото няма логично обяснение за връзката причина/следствие между събитията.
Това за връщането също не го разбирам и си мисля, че е измислено от мързел - ако си забравил нещо и те мързи да се върнеш се успокояваш, че не трябва да се връщаш.
За 13 дата не коментирам, на мене ми донесе най-голямото щастие, защото се роди първото ми дете на тази дата.
Суеверията за бебето са си чиста измишльотина.

# 25
  • София
  • Мнения: 3 404
Суеверна съм за някои неща, да. За други- не.

# 26
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Когато ми се случи да прескоча шахта,да се върна и т.н. се сещам за тези неща,но са ми по-скоро като детски спомен.

# 27
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 987
Краси_Васи, аз също търся рационални обяснения, но понякога сякаш няма такива.

Защо се осоляват бебетата?
Защо им се режат гръбчетата, за да изтече "мръсната кръв"?
Защо се плюе или се казва пу-пу? ... да те наакат кокошките  Laughing
Да не се подстригваш, докато си бременна, за да не му отрежеш пишката?
Да не казваш "чао", за да не ти спре кърмата?
 

Последна редакция: сб, 09 юни 2007, 20:37 от Noemy

# 28
  • София
  • Мнения: 1 877
Малко офф, ама много ме шокира - ?Сериозно ли някой реже гръбчето на бебето #Crazy? Мале настръхнах... И защо го правят това?!?!?!?

А аз когато бях тийнейджър бях супер суеверна, но вярвах в някакви мои си неща - в сми. "ако не направя еди какво си, ще ми се случи еди що си..." И в един момент по цял ден се измъчвах с правене на еди що си... Та така докато не ми писна и си казах, че това са глупости и спрях да ги правя... В момента единственото, което подсъзнателно правя е да не си оставям чантата на земята.

В началото и аз си мислех, че във всяко суеверие може да се намери логика, но уви... Ако ви кажа какви безумици съм чувала. Пр. - до 40 дни детето не се оставя само в стая, ако случайно се наложи, то тогава в/у него се слага метлата, за да го пази #Crazy Shocked #Crazy. Или традиция в Македония (сигурно и в някои краища в България) - когато булката за първи път прекрачи прага на новия дом и се подава малко дете (за да е плодовита) и тя трябва да го разплаче (като го щипе или както й хрумне), за да проплаче рожбата й, когато се роди #Crazy. Такива безумици колкото щеш...

# 29
  • Мнения: 3 500
Ми не знам, това са някакви "традицийки", на някои от които много се забавлявам. Laughing

# 30
  • Мнения: 4 392
Тази тема се изроди май... Thinking
За най - абсурдните суеверия, свързани с отглеждането на бебета си има тема...не разбирам, защо пак трябв ада се зачеква темата за "рязането на гърба". Побеснявам, като го чуя. Естествено, че е изродщина  това. Няма смисъл, няма и разумно обяснение.!!

По темата- За някои неща съм суеверна, за други- не.
Сетих се за обяснение на заключването на шахтите. (За първи път научих за това в тази тема)Наскоро си приказвахме с една съседка, която е радиестезист. Докато разговаряхме на улицата, дъщеря ми стъпи върху шахта. Беше и интересно, защото се чуваше шум от вода вътре, наведе се, даже легна върху нея и искаше да види какво има вътре Rolling Eyes. Аз докато реагирам, съседката извика" Не, не! Махни  се оттам!" После започна да ми обяснява, че шахтите са с много отрицателна енергия и трябва да се заобикалят.
Та това "заключване" вероятно е ритуал за предпазване от тези пагубни енергии. Peace

# 31
  • Мнения: 6 164
Суеверието е някакъв вид вярване, като религиите. Много ми прилича на езическите обичаи. Не е нужно да има някакво основание, едва ли суеверните могат да ти го обяснят. Те просто вярват и това е. Както и хората, които вярват в Бог. Или вярваш, или не. Доказателства няма, не са и нужни, нужна е вяра. Аз лично не вярвам нито в суеверия, нито в Бог, но така си го обяснявам.

# 32
  • Мнения: 3 929

Аз очаквах по-скоро да чуя гледната точка на хора, ..които викат "пу-пу" като гледат бебето...

Има ли такива, които не го правят?  Rolling Eyes Не знам каква е целта, но всички около мен плюят Joy Когато и аз се радвам на някое чуждо бебе, казвам "Пу-пу", а ако пропусна - майката го добавя. А баща ми разказа за една случка с минаващо покрай него бебе, окъпано с истинска плюнка от радваща му се непозната баба  Sick
Ами целта е да не се урочаса детето. Затова се Плюе. Свекърва ми, когато някой започне да се радва на сина ми, му казва "да му изядеш дупето". А една лелка, която много се радва на сина ми, за да не го урочаса, му казва "да те насерат кокошките!" ( извинение).

# 33
  • София
  • Мнения: 5 285
Свекърва ми, когато някой започне да се радва на сина ми, му казва "да му изядеш дупето". А една лелка, която много се радва на сина ми, за да не го урочаса, му казва "да те насерат кокошките!" ( извинение).

 newsm78 Какъв е смисълът на тези изрази? Признавам, че за пръв път ги чух в София и се смях с глас  newsm78

# 34
  • Мнения: 319
Краси_Васи, аз също търся рационални обяснения, но понякога сякаш няма такива.

Защо се осоляват бебетата?
Защо им се режат гръбчетата, за да изтече "мръсната кръв"?
Защо се плюе или се казва пу-пу? ... да те наакат кокошките  Laughing
Да не се подстригваш, докато си бременна, за да не му отрежеш пишката?
Да не казваш "чао", за да не ти спре кърмата?
 
На някои от твоите въпроси знам отговорите. Бебето се осолява срещу рахит и за да се затопли. Прави се предимно със зимните бебета, тъй като тогава бебето по-трудно си набавя витамин D и по-лесно настива, а доколкото знам при настинка народната медицина препоръчва топла вода със сол. Аз моето в началото също съм го мила със солена вода.
Трябва тук да вметна, че суеверията не са създадени от "вчера". Най-вероятно са предадени през вековете, когато хората са вярвали в самодиви, върколаци, вампири, караконджули и не знам си още к'во, да не говорим, че са изгаряли невинни хора само защото са ги мислили за вещици.
Това за "мръсната кръв" предполагам всеки е чувал, че едно време са ликували по този начин безнадеждно болните. Според мен целта на занятието тогава е била да се помогне на болния много да "не се мъчи" и по-бързо да го пратят за където е тръгнал. Трябва да отбележа, че като се замисля може да има и друго обяснение, ако по-този начин се стимулира организма да произвежда повече някакви кръвни тела. Не знам кое от двете е трябва някой медик да го обясни.
Но ако някой все още реже гръбчето на бебето си бих го сметнала за луд
"Пу - пу" идва от едно време когато се е вярвало, че има хора с "лоши очи". Според мен не са знаели, че бебето може да има колики и са го отдавали, че някой го е урочасал. За червения конец се прави заради същото. Червеното привлича погледа и човек по-малко се заглежда в бебето. Тук суеверието е, че плаши лошите духове.

По темата: смятам, че във всяко суеверие има и някакво значение, просто човек трябва да се напъне, за да го открие. Примерно да не се простират дрехите нощно време - свекървата ме светна, че тогава всички летящи (а и не само) твари се чудят къде да се приютят за през нощта и може да решат това да е в дрехите. От мен си ще прибавя, че въздухът е по - мръсен нощно време, а нали целта на занятието е дрехите да са чисти.   
За гадинките- добре, но защо пък нощно време да е по-мръсен въздухът? newsm78
По-малко автомобили  се движат, разни заводи и предприятия не работят...- би трябвало даже да е по-чист...
Защото като тръгнеш да переш нощно време не переш в 2-3 ч. през нощта, а надвечер. Тогава мръсните пари и прахуляка все още не с "улегнали" или там каквото правят. Въздухът става чист едва след 3-4 ч. през нощта. Ако си от по-голям град би забелязала, че вечер едвам се диша (говоря за около 20-22ч.). От личен опит ще ти кажа, че бях простряла вечерта едни губери да се напекат сутринта (тъй като терасата ни е източна) и когато отидох да ги прибирам една оса ме ужили, защото и тя се препичаше на губерите без да я видя.
За мен някои суеверия предпазват, а други са пълна измислица предадена от страха, които са изпитвали хората когато е нямало електричество, и са били по-неуки от нас.

# 35
  • Мнения: 319
Свекърва ми, когато някой започне да се радва на сина ми, му казва "да му изядеш дупето". А една лелка, която много се радва на сина ми, за да не го урочаса, му казва "да те насерат кокошките!" ( извинение).

 newsm78 Какъв е смисълът на тези изрази? Признавам, че за пръв път ги чух в София и се смях с глас  newsm78
Добър въпрос! Всички си мислим, че знаем какво означава думата урочаса, но има ли някой който може точно да ми я обясни?

# 36
  • Bapнa
  • Мнения: 762
Тази тема се изроди май... Thinking
За най - абсурдните суеверия, свързани с отглеждането на бебета си има тема...не разбирам, защо пак трябв ада се зачеква темата за "рязането на гърба". Побеснявам, като го чуя. Естествено, че е изродщина  това. Няма смисъл, няма и разумно обяснение.!!

По темата- За някои неща съм суеверна, за други- не.
Сетих се за обяснение на заключването на шахтите. (За първи път научих за това в тази тема)Наскоро си приказвахме с една съседка, която е радиестезист. Докато разговаряхме на улицата, дъщеря ми стъпи върху шахта. Беше и интересно, защото се чуваше шум от вода вътре, наведе се, даже легна върху нея и искаше да види какво има вътре Rolling Eyes. Аз докато реагирам, съседката извика" Не, не! Махни  се оттам!" После започна да ми обяснява, че шахтите са с много отрицателна енергия и трябва да се заобикалят.
Та това "заключване" вероятно е ритуал за предпазване от тези пагубни енергии. Peace

Как така шахтите са с много отрицателна енергия  newsm78 Ами костенурките нинджа  Joy това е шега, но наистина искам да знам !

# 37
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 987
Да, и аз искам да знам що е то "уроки".

И още нещо. Едно време хората са вярвали в какви ли не такива "поверия" от чисто невежество. Сега сме 21 век и познанието, медицината, както и елементарната логика могат рационално да обяснят много неща. Защо хората продължават да вярват!?
Май отново въпросът ми не е за мамите, писали тук  Laughing Той е за тези, които не отговарят, защото не знаят в какво и защо вярват... дано поне четат и помислят...

# 38
  • Мнения: 4 392
Тази тема се изроди май... Thinking
За най - абсурдните суеверия, свързани с отглеждането на бебета си има тема...не разбирам, защо пак трябв ада се зачеква темата за "рязането на гърба". Побеснявам, като го чуя. Естествено, че е изродщина  това. Няма смисъл, няма и разумно обяснение.!!

По темата- За някои неща съм суеверна, за други- не.
Сетих се за обяснение на заключването на шахтите. (За първи път научих за това в тази тема)Наскоро си приказвахме с една съседка, която е радиестезист. Докато разговаряхме на улицата, дъщеря ми стъпи върху шахта. Беше и интересно, защото се чуваше шум от вода вътре, наведе се, даже легна върху нея и искаше да види какво има вътре Rolling Eyes. Аз докато реагирам, съседката извика" Не, не! Махни  се оттам!" После започна да ми обяснява, че шахтите са с много отрицателна енергия и трябва да се заобикалят.
Та това "заключване" вероятно е ритуал за предпазване от тези пагубни енергии. Peace

Как така шахтите са с много отрицателна енергия  newsm78 Ами костенурките нинджа  Joy това е шега, но наистина искам да знам !
Нали се сещаш: Филмите са едно, действителността- нещо съвсем друго. Joy
Логично е, мисля. Там се събират всички отходни, мръсни  води.. Във Фън Шуи мръсотията е с отрицателна енергия.. Неслучайно не трябва да се държи кошче с боклук в кухнята, да речем, а на балкона, вратите на банята и на тоалетната трябва да са затворени и т. н.
Не съм много запозната, но свързам отделни факти...

# 39
  • Мнения: 487
Защо им се режат гръбчетата, за да изтече "мръсната кръв"?
Доколкото знам са им режели гръбчетата, за да спрат да плачат. Представи си колко кръв има едно бебче - като му изтече малко, веднага се унася и заспива.

# 40
  • Мнения: 711
Не вярвам на нито едно суевереие и адски много се дразня като някой се опита да ми набута неговите суеверия. Най-пресен пример ми е свекито, която знае много добре как се изнервям като някой ми каже какво да правя. След като се видяхме с една жена, която тя не хатесва ми каза: "Сега като се прибереш, непременно да си измиеш очите"  #Cussing out Ама аз поне не мога да си трая и дадох да разбере  Crossing Arms

# 41
  • Мнения: 319
Друго което се сетих днес по случай уроките е , че са хубаво нещо когато не желая някоя вмилена баба, леля, стринка, вуйна или целия квартал да ми "лигави" детето. Аз като видя, че някой започва да се престарава с тараничкането на бебето ми, вместо да му обяснявам, че не желая да ми се целува детето, защото може да му лепне някоя зараза просто му казвам внимавай ще го урочасаш, я си погледни носа (много по-хигиенично е от "Пу - пу").  smile3532И така си използвам това суеверие да си предпазя бебето. Действа много ефективно.
 smile3555Може би и за това е създадено да предпази бебоците от прекомерното радване на възрастните.

# 42
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Във в-к 24 часа днес има статия за суеверията.
Има изброени сума ти и такива, но сега се сещам за няколко, свързани с хубаво-

коминочистач
четирилистна детелина
калинка да те полази ( смятала се за божествена животинка)
подкова ( респ. конят се смята за най- най- животното)
лястовици ( считат се за символ на плодородие)
падаща звезда ( изпълнява желания)

А тези са свързани с лоши поличби-

счупено огледало (нещастна любов)
вик на кукумявка ( някой наблизо умира)
разсипана сол
разпънат чадър вкъщи ( води до разправии и караници)
черна котка
13- ти петък

Тези не знам какви са, но и те са широко разпространени-

стискането на палци
споменаването на Дявола
ставане с левия крак

Общо взето, за всекиго по нещо. #Crazy

# 43
  • Мнения: 2 068
Уж не съм суеверна но когато ми мине черна котка път се заключвам или минавам по друга улица а аз имам черна котка  Joy и ми минава път сигурно по 50 пъти на ден. Не й обръщам внимание.
И аз не знам защо го правя  newsm78

# 44
  • Мнения: 4 392
Краси_Васи, аз също търся рационални обяснения, но понякога сякаш няма такива.

Защо се осоляват бебетата?
Защо им се режат гръбчетата, за да изтече "мръсната кръв"?
Защо се плюе или се казва пу-пу? ... да те наакат кокошките  Laughing
Да не се подстригваш, докато си бременна, за да не му отрежеш пишката?
Да не казваш "чао", за да не ти спре кърмата?
 
На някои от твоите въпроси знам отговорите. 1.[u]Бебето се осолява срещу рахит и за да се затопли.[/u] Прави се предимно със зимните бебета, тъй като тогава бебето по-трудно си набавя витамин D и по-лесно настива, а доколкото знам при настинка народната медицина препоръчва топла вода със сол. Аз моето в началото също съм го мила със солена вода.
Трябва тук да вметна, че суеверията не са създадени от "вчера". Най-вероятно са предадени през вековете, когато хората са вярвали в самодиви, върколаци, вампири, караконджули и не знам си още к'во, да не говорим, 2.[u]че са изгаряли невинни хора само защото са ги мислили за вещици. [/u] Това за "мръсната кръв" предполагам всеки е чувал, че едно време са ликували по този начин безнадеждно болните. Според мен целта на занятието тогава е била да се помогне на болния много да "не се мъчи" и по-бързо да го пратят за където е тръгнал. Трябва да отбележа, че като се замисля може да има и друго обяснение, 3. ако по-този начин се стимулира организма да произвежда повече някакви кръвни тела. Не знам кое от двете е трябва някой медик да го обясни.
Но ако някой все още реже гръбчето на бебето си бих го сметнала за луд
"Пу - пу" идва от едно време когато се е вярвало, че има хора с "лоши очи". Според мен не са знаели, че бебето може да има колики и са го отдавали, че някой го е урочасал. За червения конец се прави заради същото. Червеното привлича погледа и човек по-малко се заглежда в бебето. Тук суеверието е, че плаши лошите духове.

По темата: 4. смятам, че във всяко суеверие има и някакво значение, просто човек трябва да се напъне, за да го открие. Примерно да не се простират дрехите нощно време - свекървата ме светна, че тогава всички летящи (а и не само) твари се чудят къде да се приютят за през нощта и може да решат това да е в дрехите. От мен си ще прибавя, че въздухът е по - мръсен нощно време, а нали целта на занятието е дрехите да са чисти.   
За гадинките- добре, но защо пък нощно време да е по-мръсен въздухът? newsm78
По-малко автомобили  се движат, разни заводи и предприятия не работят...- би трябвало даже да е по-чист...
Защото като тръгнеш да переш нощно време не переш в 2-3 ч. през нощта, а надвечер. Тогава мръсните пари и прахуляка все още не с "улегнали" или там каквото правят. Въздухът става чист едва след 3-4 ч. през нощта. Ако си от по-голям град би забелязала, че вечер едвам се диша (говоря за около 20-22ч.).5.   От личен опит ще ти кажа, че бях простряла вечерта едни губери да се напекат сутринта (тъй като терасата ни е източна) и когато отидох да ги прибирам една оса ме ужили, защото и тя се препичаше на губерите без да я видя.
За мен някои суеверия предпазват, а други са пълна измислица предадена от страха, които са изпитвали хората когато е нямало електричество, и са били по-неуки от нас.

Сега и аз да ти кажа нещо:
1.Солта по никакъв начин не предпазва от рахит!
2.Това е било политика на църквата. Хората са били принуждавани да мислят така. Така наречените "вещици" , които не са били никакви вещици, а най- обикновени, невинни хора, са били изгаряни не от хората, а от църквата.
3.Освен да се инфектира кръвта и човекът да умре, не виждам, какво друго ще стане.
4.Прекаленото напъване също не е много полезно. Wink
5.Това за осата не го разбрах..  В каква връзка го каза?

Мисля, че е много важно да се знае, при какви условия е възникнало дадено суеверие, защото може да не се крие никаква мъдрост в него, а да е просто средство за контрол на масите.

Последна редакция: нд, 10 юни 2007, 19:01 от Amarena

# 45
  • Мнения: 526
За мен суеверията произлизат от невежество.Все пак едно време хората не са имали рационално обяснение за нещата.Като бях малка,много ме болеше главата и баба ми гасеше кибритени клечки във вода,после нещо ме мажеше по челото против уроки...А много я беше страх,ако чуе да вие куче.Обясняваше,че това било "на умирачка". Такива ми ти работи...

# 46
  • Мнения: 319
Сега и аз да ти кажа нещо:
1.Солта по никакъв начин не предпазва от рахит!
2.Това е било политика на църквата. Хората са били принуждавани да мислят така. Така наречените "вещици" , които не са били никакви вещици, а най- обикновени, невинни хора, са били изгаряни не от хората, а от църквата.
3.Освен да се инфектира кръвта и човекът да умре, не виждам, какво друго ще стане.
4.Прекаленото напъване също не е много полезно. Wink
5.Това за осата не го разбрах..  В каква връзка го каза?

Мисля, че е много важно да се знае, при какви условия е възникнало дадено суеверие, защото може да не се крие никаква мъдрост в него, а да е просто средство за контрол на масите.


1. Морската сол със сигурност помага за настинка. Освен това:"Лечебната сила на морето привлича човечеството няколко хилядолетия. Още в Древна Гърция са казвали, че „морето измива всички болести”. Считало се е, че морската вода дарява хората със сила и здраве. В действителност, морската сол има лечебен ефект върху човешкия организъм, благодарение на съдържанието на голямо количество минерални вещества, макро- и микроелементи. Най-голямо е съдържанието на натриев хлорид (готварска сол), едно от най-разпространените съединения в природата. Достатъчно е да се каже, че физиологичният разтвор, ползващ се широко в медицинската практика, съдържа само натриев хлорид. Нито едно живо същество на земята не може да съществува без него."
В морската сол се съдържат около 37 елемента от Менделеевата таблица – натрий; хлор; калци; калий; фосфор; магнезий; манган; цинк; желязо; селен; мед; сяра; йод."

2. Било е политика на църквата, но познай кой е гледал "зрелище" по площадите.
3. Тук именно това и аз казвам, че са помагали да не се мъчи много. Второто предположение го казах, тъй като съм гледала преди време някакъв документален филм.
4. Има хора, които предпочитат да се напънат повечко, за да си обяснят някои неща ей така от любопитство.  smile3503

# 47
  • Мнения: 4 392
1. Морската сол със сигурност помага за настинка. Освен това:"Лечебната сила на морето привлича човечеството няколко хилядолетия. Още в Древна Гърция са казвали, че „морето измива всички болести”. Считало се е, че морската вода дарява хората със сила и здраве. В действителност, морската сол има лечебен ефект върху човешкия организъм, благодарение на съдържанието на голямо количество минерални вещества, макро- и микроелементи. Най-голямо е съдържанието на натриев хлорид (готварска сол), едно от най-разпространените съединения в природата. Достатъчно е да се каже, че физиологичният разтвор, ползващ се широко в медицинската практика, съдържа само натриев хлорид. Нито едно живо същество на земята не може да съществува без него."
В морската сол се съдържат около 37 елемента от Менделеевата таблица – натрий; хлор; калци; калий; фосфор; магнезий; манган; цинк; желязо; селен; мед; сяра; йод."

2. Било е политика на църквата, но познай кой е гледал "зрелище" по площадите.
3. Тук именно това и аз казвам, че са помагали да не се мъчи много. Второто предположение го казах, тъй като съм гледала преди време някакъв документален филм.
4. Има хора, които предпочитат да се напънат повечко, за да си обяснят някои неща ей така от любопитство.  smile3503
Ролята на солта пак не я разбрах.  ThinkingГоворим за рахит, не за настинка. Достатъчно е детето да се кърми и да се излагат откритите му части (лицето и ръчичките) на слънце ежедневно (поне по 5- 10 минути).
Рахитът е болест, която се развива у децата при недоимък на витамин-Д. У възрастни лица този недоимък причинява осте омалация /размекване на костната тъкан/.

Витамин-Д се образува в кожата при облъчване с ултравиолетови лъчи или се приема с храната. Той увеличава всмукването на калция и фосфора в червата и намалява елиминирането им от организма. Основната причина за недоимък на витамин-Д е недостатъчно излагане на децата на ултравиолетово облъчване и недостатъчен прием на витамина с храната.

Витамин-Д се съдържа най-много в рибеното масло, по-малко - в рибата, черния дроб, яйцата, млечните продукти. При хронични чревни заболявания той не може да се всмуква достатъчно добре.

Недоимъкът на витамин-Д предизвиква намаляване на съдържанието на калций и фосфор в организма, поради намаленото им всмукване и повишеното им елиминиране. Този недоимък нарушава функциите на различните органи и системи, най-вече на костите, които се деминерализират, стават меки и лесно се деформират.

Болестта най-вече започва в кърмаческа възраст, като недоносените деца боледуват по-често, по-тежко и по-продължително.
.....

Профилактиката на рахита започва още преди раждането. Бременните трябва да приемат витамин Д през последните месеци на бременността, да включват в храната си пресни плодове и зеленчуци. Новороденото още на третата - четвъртата седмица трябва да се извежда навън, на свеж въздух. Важно е достатъчното кърмене, защото кърмата съдържа в правилно съотношение калции и фосфор. В края на първия или втория месец след раждането се дава витамин Д самостоятелно или във вид на обогатено мляко. Едновременно се провежда облъчване с ултравиолетови лъчи.


http://www.infotel.bg/rubrics/medicin/80702010.htm

Относно Офф-а:
Когато пристигал инквизиторът в дадено населено място, събирали хората на площада и те били принуждавани да наклеветят някого, иначе можело те да станат жертви. Става дума за голям терор!!! Sad
Гледането на площада е било задължително. Никой не ги е питал, дали искат да гледат. Манипулацията е била голяма.


# 48
  • Мнения: 4 380
От много време ми се иска да пусна такава тема за суеверията.
Около мен или няма суеверни хора, или не смеят да си признаят, че са такива. Бабите и майките също не вярват в таласъми. С разни уроки се сблъсках за пръв път тук, във форума.
Въпросът ми е към мамите, които мислят, че "има нещо". Моля обяснете ми на какво се основават притесненията ви? Има ли някакво рационално обяснение за "лошите енергии". Защо не се простира нощем, мият се очи през метли, връзват се конци, избягват се жени в цикъл и др.
Моля имайте предвид, че не пускам темата с цел да провокирам заяждания и дрънкания, наистина ми е любопитно, а няма откъде да почерпя такава информация.

Не бъркай уроките и "лоши енергии" със суеверия! Уроките са вид магия, магията е въздействие на извън телесно ниво. Това е реално и съществува така както съществува хипноза примерно. Приеми го и пази детето си, т.к. децата са по-поддатливи и по-честа жертва на нечии лоши очи.

# 49
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 715
По принцип не съм суеверна,но щом става дума за синът ми доста се замислям.

# 50
  • София
  • Мнения: 1 877
Да продължа офф-а (и съвсем да изродя темата Mr. Green)

Amarena, те сигурно и в Рим са ги карали насила да гледат гладиаторските битки и лъвовете newsm78. Факт е, че хората в миналото са били ценители на подобни гледки (да не говорим, че и днес съществуват подобни зрелища - каквато е Ultimate fight примерно).

А за солта и рахита - нищо общо!

# 51
  • Мнения: 4 300
Относно солта и в частност морската- съгласна съм че съдържа много вещества, част от които необходими и полезни за организма. Но:
1. тези вещества се съдържат и в други храни
2. да се намажеш със сол в никакъв случай не означава че веществата ще преминат в кръвта ти. Както да се намажеш с ябълково пюре не е същото като да изядеш 2 ябълки.
3. изобщо е тотално погрешно да се бъркат различните начини на приемане на веществата. Да, вярно е че физиологичният разтвор съдържа сол. Но той се прелива венозно, като целта е да се избегне обезводняването на организма.ОСвен това за хората в нормална кондиция не се препоръчва прекален прием на сол, поради обратната опасност - задържане на течности. И пак става дума за поглъщане, а не за мазане, натриване и т.н.

Лечебната сила на морето се дължи най вече на йода ( не случайно се препоръчва на болни с т.нар. гуша да се разхождат сутрин край морето, за да дишат йодни пари). Освен това морето не е просто вода с морска сол- в него си има флора и фауна, затова примерно  има таласотерапия ( с водорасли), а не мазане с морска сол.

# 52
  • Мнения: 5 362
Не съм суеверна.
Но много често имам силна интуиция,която не ме е подвеждала.

# 53
  • Мнения: 3 069
Какво да ти кажа...
По принцип не съм суеверна но когато Вики се роди му вързах червен конец на ръката, което не помогна, защото баща му обърна количката когато той беше на 3 месеца без един ден и в Пирогов така ни взеха на подбив....
По съгласна съм за 6-тото чувство на майката.Вслушвай се в него.Близките ми казват, че съм едва ли не параноичка, но започнах да оглеждам стаята и всичко около детето с НЕГОВИТЕ очи, за да предвидя до колкото е възможно разбира се, как мога да предотвратя някакъв проблем или злополука.

# 54
  • Мнения: 319
За морска сол срещу рахит се основавам най-вече на народната медицина. Ще си позволя да цитирам една рецепта тук:
Баня с орехови листа и морска сол. 200 грама зелени или 100 грама сушени листа се варят в 2литра вода, докато течността изври наполовина. След това се смесва с водата за къпане, където е разтворена 200 грама морска сол. Препоръчва се при бронхити и рахит.
Също и:
ДОМАШЕН ДОКТОР
ПЪРВА ПОМОЩ ПРИ СЧУПЕНО
В: ДОКТОР, №41, 9 окт. 2006, с. 18
МОРСКА СОЛ
• След срастване на костите, за намаляване размерите на костните белези, се правят вани с морска сол - в гореща вода се разтваря морска сол (една супена лъжица на един литър вода). Болният крайник се държи в тази вода в продължение на 15-20 минути.


Не казвам, че солта се яде, пие, или трие, а че се слага във водата за къпане. Тя е за профилактика, а не за лечение. Така че който иска да вярва на народната медицина, който не иска да не вярва.  Въпрос на избор.  newsm10

Относно суеверията намерих една статия, в която са обяснени някои от тях:
http://health.actualno.com/news_49804.html


# 55
  • Bapнa
  • Мнения: 762
Тази тема се изроди май... Thinking
За най - абсурдните суеверия, свързани с отглеждането на бебета си има тема...не разбирам, защо пак трябв ада се зачеква темата за "рязането на гърба". Побеснявам, като го чуя. Естествено, че е изродщина  това. Няма смисъл, няма и разумно обяснение.!!

По темата- За някои неща съм суеверна, за други- не.
Сетих се за обяснение на заключването на шахтите. (За първи път научих за това в тази тема)Наскоро си приказвахме с една съседка, която е радиестезист. Докато разговаряхме на улицата, дъщеря ми стъпи върху шахта. Беше и интересно, защото се чуваше шум от вода вътре, наведе се, даже легна върху нея и искаше да види какво има вътре Rolling Eyes. Аз докато реагирам, съседката извика" Не, не! Махни  се оттам!" После започна да ми обяснява, че шахтите са с много отрицателна енергия и трябва да се заобикалят.
Та това "заключване" вероятно е ритуал за предпазване от тези пагубни енергии. Peace

Как така шахтите са с много отрицателна енергия  newsm78 Ами костенурките нинджа  Joy това е шега, но наистина искам да знам !
Нали се сещаш: Филмите са едно, действителността- нещо съвсем друго. Joy
Логично е, мисля. Там се събират всички отходни, мръсни  води.. Във Фън Шуи мръсотията е с отрицателна енергия.. Неслучайно не трябва да се държи кошче с боклук в кухнята, да речем, а на балкона, вратите на банята и на тоалетната трябва да са затворени и т. н.
Не съм много запозната, но свързам отделни факти...

ясно  Peace

# 56
  • Мнения: 4 392
За морска сол срещу рахит се основавам най-вече на народната медицина. Ще си позволя да цитирам една рецепта тук:
Баня с орехови листа и морска сол. 200 грама зелени или 100 грама сушени листа се варят в 2литра вода, докато течността изври наполовина. След това се смесва с водата за къпане, където е разтворена 200 грама морска сол. Препоръчва се при бронхити и рахит.
Също и:
ДОМАШЕН ДОКТОР
ПЪРВА ПОМОЩ ПРИ СЧУПЕНО
В: ДОКТОР, №41, 9 окт. 2006, с. 18
МОРСКА СОЛ
• След срастване на костите, за намаляване размерите на костните белези, се правят вани с морска сол - в гореща вода се разтваря морска сол (една супена лъжица на един литър вода). Болният крайник се държи в тази вода в продължение на 15-20 минути.


Не казвам, че солта се яде, пие, или трие, а че се слага във водата за къпане. Тя е за профилактика, а не за лечение. Така че който иска да вярва на народната медицина, който не иска да не вярва.  Въпрос на избор.  newsm10

Относно суеверията намерих една статия, в която са обяснени някои от тях:
http://health.actualno.com/news_49804.html




krasi_vasi, това с ореховата шума сме го бистрили вече...
Профилактиката срещу рахит е излагане на слънце, евентуално приемане на вит. Д изкуствено.
Вследствие солните бани, за които говориш , има смъртни случаи на бебета!
Това е различно от киснене на краката в разтвор от морска сол при настинка. Peace

# 57
  • София
  • Мнения: 1 877
Дайте линк към темата с абсурдните суеверия, че нещо не успявам да я намеря - МОЛЯ!

# 58
  • Мнения: 24 467
Иска ми се много да науча от къде идва източникът на суеверието, че не било добре нищо да се започва във вторник или петък. Толкова обичам петъците, дори обичам да започвам тогава разни неща ей- така напук и понеже ми харесва. За тях по- имам представа от къде се е появило суеверието, но за вторниците идея си нямам. Защо вторник? Че понеделник е много по- кофти ден.

# 59
  • Мнения: 319
Amarena обяснявах едно суеверие за солта:
Цитат
Бебето се осолява срещу рахит и за да се затопли. Прави се предимно със зимните бебета, тъй като тогава бебето по-трудно си набавя витамин D и по-лесно настива, а доколкото знам при настинка народната медицина препоръчва топла вода със сол.
Няма как преди столетия да са знаели за витамин D и че липсата му предизвиква рахит. Тъй като морската сол се препоръчва при счупвания, предполагам за това са я и използвали при бебетата, а и не са могли тогава да дават вит. D изкуствено, просто защото е нямало откъде да си го набавят. А както някои увиват бебето в сол това си е пълна лудост. Споменах, че аз моето съм го мила с вода, в която съм слагала малко морска сол. Тази процедура я правя когато усетя, че нещо му е запушено нослето  и за сега има ефект.
Надявам се, че вече изяснихме въпроса!  newsm53

Общи условия

Активация на акаунт