Банка за превод на болничен?

  • 5 387
  • 14
  •   1
Отговори
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Привет!  Simple Smile
Искам да Ви попитам, в коя банка да си открия сметка, за превод на болничен. Искам да знам, има ли разлики м/у отделните банки в това отношение или най-добре в тази, която ми е най-близко да го сторя?
Вие, ако имате сметка за болничен в коя банка сте и доволни ли сте? Нужно ли ми е дебитна карта?
Мерси  Hug

# 1
  • Мнения: 145
Няма значение в коя банка е само да е удобна на теб . Аз лично си открих сметка + дебитна карта в ДСК . Дебитната карта не е задължителна аз я открих за мое улеснение и тези 2 неща ми струваха 10 лв .

# 2
  • София
  • Мнения: 5 285
Препоръчвам да прегледаш тарифите на банките в сайтовете им. Гледай за поне следните неща, за които да сравнише (може в табличка):

- Такса за откриване на сметка
- Такса за месечно облужване
- Такса за теглене от собствен банкомат
- Такса за теглене от чужд (на друга банка) банкомат
- В тази връзка брой + карта на разположението на банкоматите
- Наличие на денонощен телефон за блокиране на картата в случай на кражба
- Удобен клон (нарочно слагам на последно място)

Екстри:
- Възможност за допълнителна карта към същата сметка (за детето, за мъжа)
- Възможност за ККУ (плащане на комунални услуги - ток, вода и т.н.) "през" картата
- Възможност да ползваш сметката и като разплащателна (да нареждаш и ти преводи, а не само да получаваш - може да ти се наложи)

# 3
  • Мнения: 4 916
Която банка ти е най-близо - ако решиш да си с дебитна карта. Иначе няма значение.
Аз си получавам болничните на много стара сметка в Експресбанк (не в картата) - избрах я защото ми е по път и минавам покрай техен клон всеки ден.
Важно е да знаеш, че след като си откриеш сметка трябва да поискаш от банката подпечатана бланка с ИБАН-а, която да представиш във вашето счетоводство.

# 4
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
... че след като си откриеш сметка трябва да поискаш от банката подпечатана бланка с ИБАН-а, която да представиш във вашето счетоводство.

да, да, предупредиха ме за това от счетоводството. Мерси, че ми напомни   bouquet

Zeleno choveche, много ценни съвети  Hug Благодаря ти.   bouquet

zuza1984, благодаря ти и на теб   bouquet

# 5
  • Мнения: 4 151
Аз харесвам Първа Инвестиционна банка и Централна кооперативна банка.
Нямат такси за обслужване. Тегленето е 20-30 ст. Ако плащаш през интернет е безплатно. Може да си проверяваш баланса на картата прeз epay (засега само тези 2 банки го предлагат).
А FIB имат клон в Сити центъра, който работи до 22 часа. За мен това е много важно. Все не успявам да се класирам до 17 часа в другата банка.

# 6
  • Мнения: 636
Аз харесвам Първа Инвестиционна банка и Централна кооперативна банка.
Нямат такси за обслужване. Тегленето е 20-30 ст. Ако плащаш през интернет е безплатно. Може да си проверяваш баланса на картата прeз epay (засега само тези 2 банки го предлагат).
А FIB имат клон в Сити центъра, който работи до 22 часа. За мен това е много важно. Все не успявам да се класирам до 17 часа в другата банка.


Моята карта е на Биохим - плащането през интернет е без такса и си проверявам баланса на каратат през ePay.

# 7
  • Мнения: 901
Добре е да имаш дебитна карта, не е нужно да теглиш от нея, можеш и директно да пазаруваш в повечето големи вериги и да я опразваш до последно, ако ти се налага. ЦКБ и Първа Инвестиционна са наистина с добри условия.

# 8
  • все тук
  • Мнения: 1 716
А трябва ли да се прави нова сметка за болничните? Не може ли, например, да се превеждат по съществуваща спестовна сметка?
Имам такава в ОББ, затова питам.

# 9
  • София
  • Мнения: 5 285
А трябва ли да се прави нова сметка за болничните? Не може ли, например, да се превеждат по съществуваща спестовна сметка?

Доколкото съм запозната е необходимо да имаш сметка. Не е задължително да е картова (но е доста по-удобно!!!). Ако вече имаш сметка, просто отиваш в клон (като физическо лице за ОББ имаш право във всеки клон да оперираш, т.е. където ти е най-удобно - там отиваш, независимо къде е открита сметката). Вземаш си билетче от машината (ако ти е за пръв път - питаш охраната) и като ти дойде редът, изискваш документ за НОИ - там знаят служителите и ще ти дадат кактово е нужно. Трябва да си носиш личната карта, за да те проверят, че си ти - все пак информация дават Simple Smile 
Ако имаш повече от една сметка, има 2 варианта: 
1. Да си поискаш бележката за всичките сметки - излиза една справка от рода: Потвърждаваме, че лицето Х има  следните сметки: (списък на сметките) и т.н.
2. Да кажеш номера на сметката, за която искаш удостоверение - справката излиза Потвърждаваме, че лицето Х има следната сметка: (една сметка) и т.н. Според мен е по-удачно, за да не се объркат от НОИ-то  Embarassed

# 10
  • София
  • Мнения: 1 603
Привет!  Simple Smile
Искам да Ви попитам, в коя банка да си открия сметка, за превод на болничен. Искам да знам, има ли разлики м/у отделните банки в това отношение или най-добре в тази, която ми е най-близко да го сторя?
Вие, ако имате сметка за болничен в коя банка сте и доволни ли сте? Нужно ли ми е дебитна карта?
Мерси  Hug

Шани, виж тук - http://www.noi.bg/content/finances/07/Tarifa_banki_.xls

Иначе аз съм с ОББ, доволна съм. Не че съм проучвала, просто служебно съм работила с тях, имам и други карти там, близо ми е до вкъщи...май навик де.

# 11
  • Мнения: 2 700
А трябва ли да се прави нова сметка за болничните? Не може ли, например, да се превеждат по съществуваща спестовна сметка?

Не, не трябва. Може да се превеждат по съществуваща.
Отиваш в клона на банката си и искаш формуляр за НОИ. Той е типов, принтират го веднага и в него се посочва САМО една сметка, по която искаш да ти се преведат парите.

# 12
  • Мнения: 5 539
И аз съм за ПИБ. Ниски такси, много клонове, много банкомати, а тегленето от банкомат на ПИБ е безплатно за картодържатели на банката /от други банкомати - 30 ст./
Пък и обслужването е много добро.

Не ти препоръчвам Експресбанк и Райфайзен.

# 13
  • Мнения: 2 388
И аз съм за ПИБ. Ниски такси, много клонове, много банкомати, а тегленето от банкомат на ПИБ е безплатно за картодържатели на банката /от други банкомати - 30 ст./
Пък и обслужването е много добро.

Не ти препоръчвам Експресбанк и Райфайзен.


Напълно подкрепям за ПИБ и за другите две

# 14
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
да, ясно.
Ще бъде в ПИБ, щом я хвалите.
Мерси момичета   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт