Как се справяте след като си купихте жилище на изплащане?

  • 30 274
  • 322
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 274
Неее,не го приемай лично. Говоря по принцип.
Пазаруването на кредит (от новата нокия до недвижим имот) се разраства изключително бързо през последните години, а българина няма навика да си прави сметката....Когато купува, той не смята какво ще му струва, може ли да си го позволи и от какво евентуално ще се наложи да се лиши, а гледа да е в крак с колеги, познати, мутри, клиповете на чалга боклуци и тн...Купува с идеята " после ще му мился...е..л съм му майката". Затова, както казах в една друга тема, може да живее в обеля 25 и да муа кремвирши като смахнат, но ще паркира пред входа един мерджан и в кафенето ще държи на масата демонстративно най-новата нокия...
Примерите са навсякъде около Вас. Преди години, работех в една фирма с много хора- всякакви...Взимах най-голямата заплата от служителите и имах най-скапания телефон. Шофьорите дори ми се подиграваха Simple Smile Тогава на кредит се купуваше трудно...Представям си сега кво е... Wink

А за кризата - няма как. Неизбежна е. Такива като теб, които са си правили добре сметката, няма да ги засегне.Но болшинството ще...аре да не казвам кво Simple Smile

И още един път- наистина не беше лично Wink

# 31
  • Мнения: 46 492
за съжаление все по лошо ще Ви става...Sad
Ипотечна криза ще има и тук, може да не е съвсем скоро, но не е и толкова далече!

Конкретно за теглите кредит, последствията ще са само положителни Laughing ако в един момент не могат да си плащат вноските, ще го продадат и след като върнат дължимото на банката, в джоба им ще влезе солидна сума Simple Smile а след това какво ще правят не знам, защото наемите са по-високи, отколкото вноската, която се е налагало да плащат до момента ...

# 32
  • Мнения: 1 172

Конкретно за теглите кредит, последствията ще са само положителни Laughing ако в един момент не могат да си плащат вноските, ще го продадат и след като върнат дължимото на банката, в джоба им ще влезе солидна сума Simple Smile а след това какво ще правят не знам, защото наемите са по-високи, отколкото вноската, която се е налагало да плащат до момента ...

Зависи кога са теглили кредит и на каква цена за купували жилището, съответно колко дължат на банката. Ако масово кредитополучателите започнат да не могат да изплащат ипотеки, пазарът ще се напълни с лоши кредити и съответно имоти за продан. Ще има много по-малко купувачи (поради това, че трудно ще се купува с кредит => остават само тези с парите в кеш) => е възможно дължимите суми да не могат да се покрият само с продажба, тъй че и да остане нещичко на пишман-кредитополучателя. Още повече, че знам за случаи, в които кандидат-купувачите плащат на оценители, за да увеличат оценката на имота и да изтеглят повече пари. Това също може да се окаже доста лош ход, ако скоро се стигне до продажба. Познавам и такива, които дават по 70-80% от доходите си за ипотечен кредит и  оплюват банките за сериозните им изисквания.

Но както и селинджър е писал - ако си направиш добре  сметката, шансът да попаднеш в такъв лош филм е много по-малък.

# 33
  • на пясъка при черупките от миди
  • Мнения: 1 305
селиндж, добре де, може и лично да не е било, ама аз така го приех  Naughty
мдам, а пък се надявам по някакво лошо стечение на обстоятелствата да не ме погне твоето предсказание, хвърляне на боб или там каквото е!
стикам палци на всички с кредити!  Peace

# 34
  • Мнения: 46 492
*SV*, когато и да са го купили, в най-лошия случай ще го продадат на цената, на която са го придобили. Пък и един човек, който е плащал до сега наем 300 евро, не виждам с какво ще го затрудни плащането на заем със същатата вноска? Лошите кредити не знам каква величина трябва да достигнат, за да презадоволят търсенето, защото въпреки, че се бълват ежедневно по не знам си колко сгради ново строителство, няма оферти за жилища с разрешение за ползване, на първата копка всичко е разпродадено  Tired

# 35
  • София
  • Мнения: 4 412
Интересна тема 300 евро се плаща за кредит, но не знам защо като изчислявам за приличен семеен тухлен, се получава вноска около 600-700 евро. Също основния лихвен процент е увеличен от вчера и това май трябва да се отрази на лихвите по кредитите.

По мое мнение цените на тухлените жилища се увеличиха с около 30-35% от лятото насам, поне в кварталите които следя и нещо не виждам основание за това увеличение и доходите няма скоро да се увеличат с такива темпове.

Мисля, че е много рисково да се взима кредит за голяма част от жилището и наистина човек трябва да си направи сметка.

Аз напоследък виждам все повече оферти за готови апп, на изкоп 900 евро, готови 1100 евро и се чудя дали не е по изгодно да се изчака 1-2 години, когато ще има повече предлагане. Говоря за случаи, когато не се плаща наем в момента. Дори и да се плаща наем да не се попадне в ситуацията, наем и заем едновремено, поради забавяне на строителя.

# 36
  • Мнения: 46 492
TanyaMG, говоря за обикновения човек все пак, този, който е с финансови проблеми и евентуално може да се затрудни да плаща вноската, т.е. за имоти до към 80 000 евро, тези, които купуват апаратамент за 130 000 и кусур евро не ги мисли  Laughing

Приличният семеен апартамент е много обширно понятие и зависи най-вече от финансовото положение на човека, ако за теб е тухлен 100 квадрата в южни, за мен е панел 60 квадрата в Люлин, въпрос на възможности и приоритети  Peace

# 37
  • Мнения: 274
*SV*, когато и да са го купили, в най-лошия случай ще го продадат на цената, на която са го придобили.

Я пак я пак.....

# 38
  • София
  • Мнения: 4 412
Никол, интересно замислих се дали евентуалната криза ще се отрази основно при имотите до около 80К, а по скъпите имоти ще си запазят цените. Наистина няма да могат да плащат кредит хората с по-ниски заплати и без друго жилище за ипотека. По-заможните все ще намерят какво друго да ипотекират, за да си спасят жилището.

# 39
  • Мнения: 1 172
*SV*, когато и да са го купили, в най-лошия случай ще го продадат на цената, на която са го придобили. Пък и един човек, който е плащал до сега наем 300 евро, не виждам с какво ще го затрудни плащането на заем със същатата вноска? Лошите кредити не знам каква величина трябва да достигнат, за да презадоволят търсенето, защото въпреки, че се бълват ежедневно по не знам си колко сгради ново строителство, няма оферти за жилища с разрешение за ползване, на първата копка всичко е разпродадено  Tired

Именно затова. Много хора вече започват да изплащат жилище 2-3 години преди да се нанесат в него. Част от тях плащат и наем за този период. А и не всички са толкова разумни да теглят кредит, който могат да изплащат спокойно.
Никол, повечето мои познати с ипотечни кредити плащат вноски по над 1000 лв месечно на равни вноски за по 20-25 години. Те все още са доста над наемите в София. Проблемът е, че трябва да имат много пари в кеш, за да могат да изтеглят кредит, който да е по 300Е на месец = наема. Например, най-грубо при лихва 8% 25 години , за да плащаш 300Е на месец трябва да купиш жилище до 110 000 лв, от които 20 000 да са твои лични. Въпросът тук вече е какво може да се купи за 55 000Е + сериозното залитане по новото строителство - на всяка цена, независимо че ще е кутийка и ще го чакат 3 години.

# 40
  • Мнения: 46 492
... Никол, повечето мои познати с ипотечни кредити плащат вноски по над 1000 лв месечно на равни вноски за по 20-25 години. Те все още са доста над наемите в София ...

Не знам колко големи жилища изплащат твоите познати, но наем 500 евро е напълно реален в момента за 3-ст. в южните, Гео Милев или Изток например.

За 300 евро вноска, имах предвид 50000 евро кредит + 20% лични, за жилище 60-62 000 евро. С 50 евро над наема ще му излезе такова за 70000 евро.

Залитане по новото наистина има, но след 1 месец 90% много бързо купуват това, което им е по силите  Peace


 newsm78 Кое?

# 41
  • Мнения: 3

Ами май не гледаш какво става с Щатите точно за ипотечните кредити  Wink А те са малко пред нас като икономика...отвсякъде в момента ни обясняват, че надуваме голям балон с имотите, само ние не си вярваме още.

# 42
  • Мнения: 46 492
Ами май не гледаш какво става с Щатите точно за ипотечните кредити  Wink А те са малко пред нас като икономика...отвсякъде в момента ни обясняват, че надуваме голям балон с имотите, само ние не си вярваме още.

Такова нещо като в Америка може да стане, но някъде в бъдещето  Laughing Там всички всички живеят на кредит и то далеч не само за имоти, докато ние сме доста назад, не забравяй, че София не е България  Peace

Балона го надуват купувачите, лихвите станаха достъпни спрямо доходите и няма как да им кажеш давайте си парите на хазаин, не на банка, затова и в момента с продвач направо "не може да се говори"  Tired кажи ти как предлагаш да се спре това?

# 43
  • София
  • Мнения: 1 817
Каква хубава тема.... И аз смятам, че трябва да си знаеш силите и възможностите, но можеш малко да ги надвишиш. Преди три години си купихме апартамент, който ни се виждаше непосилен. Вноската също. Сега вноската не я усещаме.

Сега ни чака покупката на ново жилище от което отново ми се изправя косата. Но смятам, че човек или се развива или върви назад. Така че преценката на реалните възможности трябва малко да се завиши. В случай, че вървиш назад, няма значение колко добре си си направил сметката.

# 44
  • Мнения: 1 172
Балона го надуват купувачите, лихвите станаха достъпни спрямо доходите и няма как да им кажеш давайте си парите на хазаин, не на банка, затова и в момента с продвач направо "не може да се говори"  Tired кажи ти как предлагаш да се спре това?

Права ви, виновни са купувачите и най-вече банките и институциите, които им отпускат тези кредити при минимални условия. И дават криле на тези купувачи. Оттам и отношението им. Сами разбирате, че е леко ненормално и много рисково на семейство с текущ доход от 1800 лв да му се разреши да плаща 1300 лв кредит за жилище в следващите 25 години. Ама купувачът се кефи, че има банка, която "разбира" нуждите му и не му налага куп безмислени според него ограничения, управлението на банката се кефи, че има непоправими оптимисти.

А за вноските, за които писах по-горе - става въпрос за жилища, купени през 2007 - предимно малки (имам предвид с по-малка квадратура) 3стайни нови в Младост и Дианабад. Всичките са още в строеж, но кредита за цялата сума е отпуснат, хората си го плащат .. и всички сити и доволни, неясно докога обаче.

Общи условия

Активация на акаунт