Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Здравословни проблеми и профилактика
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Аз съм много рядка кръвна група А2Б-При нужда може ли да се прелива друга кръв или само тази,която си.Много съм притеснена и все си мисли,че ще ми се случи нещо лошо,защото няма да могат да ми намерят при нужда.Ако има запознати бихте ли ми дали информация за евентуалните възможности при кръвопреливане.
Цитирай

софия

Аз мисля че нулевата кръвна група може да се прелива на всички кръвни групи.Ако някой знае нещо повече ще се радвам да науча и аз.
Цитирай

на село

0 -  би трябвало да може, понеже е универсален кръводарител.
Обаче свекърва ми също е АВ -  и когато и се налагаше преливане искаха от същата група.
Цитирай

Монтана

Специално за АВ искат същата защото е много рядка и нали разбирате, че болниците нямат никакви запаси от нея. Само 4 % от населението е с тази кръвна група. Аз съм АВ (-).
« Последна редакция: ср, 13 юни 2007, 23:03 от evlogieva »
Цитирай

До колкото знам 0 може да се прелива на всички, но до определени милилитри - не си спомням дали бяха 200 или 500.
Цитирай

в дупката на Баба Яга

От 0 може до 300мл,а после се прелива от същата кр група
Цитирай

На кръвна група АВ би трябвало да може да се прелива от всяка кръвна група (АВ, А, В и 0), защото в кръвния серум на получателя липсват аглутинини анти-В и анти-А (тези аглутинини унищожават съответно кръвни клетки от донори с група В и група А, щом липсват - значи кръвта от подобни донори се приема без проблем).
На кръвна група А или В се прелива от кръвни групи съответно А и 0 или В и 0.
На кръвна група 0 може да се прелива само от донор със същата кръвна група, тъй като в кръвния серум на получателя присъстват и двата аглутинина - анти-А и анти-В и те унищожават кръвните клетки от групи А, В и АВ.
Когато се прелива кръв от различна кръвна група, обикновено се прелива малко количество.
За резус фактора - на човек с + резус фактор може да се прелее кръв с + и - резус фактор без проблем. На човек с - резус фактор се прелива само кръв с - резус фактор.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.