Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Родители, отглеждащи сами децата си
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Здравейте !
Имам следния въпрос : сама отглеждам детето си и работя от 9 до 18 ч. Но това вече ме затруднява, защото непрекъснато закъснявам да го взема от детска, а на есен вече ще сме ученици и тогава кой ще го пребира от училище ? Искам да говоря с управителя на фирмата, да ми промени трудовият договор, т.е. - от 8 на 6 часов работен ден. Доколкото съм запозната, днешното законодателство (поне в Кодекса на труда) не предвижда (както е било едно време) някакво намалено работно време за случаи като моя. Какво мога да направя (мислила съм да сменя и работата, но за момента е малко трудно) и в молбата, която съм решила да подам какви нормативи мога евентуално да цитирам, за да бъде по - добре подплатени аргументите ми ? !
Цитирай

България-Швейцария

Мнения: 2 350
Не съм особено добре запозната, но доколкото ми е известно при договор за по-малко от 8-часов работен ден не се води трудов стаж, с осигуровките също не ми е ясно как стои въпросът, а 6-часов ден предполага и по-ниско заплащане. Преди да провериш тези 3 неща не те съветвам да предприемаш някакви стъпки в такава посока, не се вкарвай сама в капан Naughty. По-добрият вариант е (ако естеството на работата ти позволява) да се уговориш с работодателя да идваш по-рано - с час или колкото там е необходимо, и съответно да си тръгваш преди края на работното време. Не е особено приятно, но това е положението Confused. Имам колежка, чието дете на практика израсна в офиса, седяла е след градина и до 1 ч. през нощта с нас, докато довършим данни и презентации - не, че е повод за гордост, обаче има и такава реалност, давам си сметка, че ако имам дете и моето го чака или същото, или до съответния час с бавачка в къщи.
Цитирай
Не съм особено добре запозната, но доколкото ми е известно при договор за по-малко от 8-часов работен ден не се води трудов стаж, с осигуровките също не ми е ясно как стои въпросът, а 6-часов ден предполага и по-ниско заплащане. Преди да провериш тези 3 неща не те съветвам да предприемаш някакви стъпки в такава посока, не се вкарвай сама в капан Naughty. По-добрият вариант е (ако естеството на работата ти позволява) да се уговориш с работодателя да идваш по-рано - с час или колкото там е необходимо, и съответно да си тръгваш преди края на работното време. Не е особено приятно, но това е положението Confused. Имам колежка, чието дете на практика израсна в офиса, седяла е след градина и до 1 ч. през нощта с нас, докато довършим данни и презентации - не, че е повод за гордост, обаче има и такава реалност, давам си сметка, че ако имам дете и моето го чака или същото, или до съответния час с бавачка в къщи.
Над 4 часа работен ден се признават за трудов стаж ...
А реалността за която ми говориш ми е до болка позната - детето ми няма ден, в който след детската ( и това е след 17 - 18 ч. , и почти всеки ден) да не се връщало с мен на работа, за да се довършат нещата. Но всичко си има граници ... А за бавачка пари нямам ...
Цитирай


Мнения: 13 820
ERROR , работодателят ти не е задължен да ти влезе в положението, но няма законова забрана да се договори
Непълно работно време
Чл. 138. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Предишен текст на чл. 138 - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Страните по трудовия договор могат да уговарят работа за част от законоустановеното работно време (непълно работно време). В тези случаи те определят продължителността и разпределението на работното време.
(2) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., изм., бр. 48 от 2006 г.) В случаите по ал. 1 месечната продължителност на работното време на работниците и служителите на непълно работно време е по-малка в сравнение с месечната продължителност на работното време на работниците и служителите, които работят по трудово правоотношение на пълно работно време в същото предприятие и изпълняват същата или сходна работа. Когато на същата или на сходна работа няма заети работници и служители на пълно работно време, сравнението се прави спрямо продължителността на месечното работно време на останалите работници и служители в предприятието.
(3) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., изм., бр. 48 от 2006 г.) Работниците и служителите по ал. 1 не могат да бъдат поставени в по-неблагоприятно положение само поради непълната продължителност на работното им време в сравнение с работниците и служителите, които са страна по трудов договор на пълно работно време, изпълняващи същата или сходна работа в предприятието. Те ползват същите права и имат същите задължения, каквито имат работниците и служителите, работещи на пълно работно време, освен ако законът поставя ползването на някои права в зависимост от продължителността на отработеното време, трудовия стаж, притежаваната квалификация и други.

Ако се разберете не е необходимо да се замисляш за съдържанието на молбата си. Достатъчно е да се споразумеете и да оформите решението си в един анекс към трудовия ти договор.
За трудовия стаж си права- 6 часа на ден се признава за пълен ден трудов стаж, но се редуцира по отношение на осигурителния.

Чл.9 на КСО: Осигурителният стаж се изчислява в часове, дни, месеци и години. За осигурителен стаж се зачита:
1. времето, през което лицата по чл. 4, ал. 1 т. 1 - 4 и ал. 2 са работили при пълното законоустановено за тях работно време, ако са внесени или дължими осигурителните вноски върху полученото възнаграждение, но не по-малко от минималния осигурителен доход по чл. 6, ал. 2, т. 3 за съответната професия; когато лицето е работило при непълно работно време, осигурителният стаж се зачита пропорционално на законоустановеното работно време;




Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.