запушен слъзен канал

  • 3 122
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 41
--------------------------------------------------------------------------------

Мили мами, моето бебче има запушен слъзен канал. Оченцето му тече много неприятно. Казаха ми че трябва да изчакам до 6 - тия месец и ако не се отпусши се налага оперативна намеса. Моля ако някой е имал такъв проблем да ми даде повечко информация.
 

# 1
  • Мнения: 4 915
Масажи могат да помогнат и без оперативна намеса.
При Мариела бе такъв проблемът - с масажи каналчето се отпуши само за около 20-на дни.

Отидете при детски офталмолог да ви покаже как и колко често. Оказа се, че нашата педиатърка ми показа  грешен масаж. Така че посетете специалист.

# 2
  • София
  • Мнения: 6 011
Кой му постави на бебето ти тази диагноза?Защото и аз така си мислех за моя син.Окото секретираше,когато беше на месец.Оправи се,после на 4 месеца пак започна.Тогава отидохме на офталмолог-детски и се оказа,че проблема е в нослето.
Водихме нашия син при д-р Топов,много съм доволна от него.В Здравния справочник има негови координати,пусни търсачката.

# 3
  • Мнения: 117
Ипри нас беше същия проблем , но масажа наистина ни помогна бързо, само че трябва някой да ти покаже как и къде точно си прави.

# 4
  • Мнения: 41
Ходих при очен специалист детски -  тя потвърди диагнозата. И  масажа ми го показа от началото на веждите и надолу по нослето. Но не ми каза колко често и трябва ли да натискам ( то ест  колко силно). Незнам дали това е правилният масаж. Майчета опишете ако можете как точно правихте масажчето.  Аз правя редовно по няколко пъти на ден - но ефект няма и затова се притеснявам на не би да греша някъде. Моля пишете!!!! Praynig

# 5
  • Мнения: 112
и ние имаме същия проблем. Но за съжаление, масажите не помогнаха и макар вече да направихме 6 месеца, аз все още не се решавам да сондираме каналчето. Ще изчакаме още малко пък после ще видим. А окото продължава да секретира. Когато ходихме при детски офталмолог, той ни каза 4-5 пъти на дена да правим масаж, от основата на окото надолу, но не повече от 1 см, тъй като нямало смисъл. Натиска е малко по-силен от погалване. По-силно натискане не помага повече, а само зачервява окото и травмира детето. Поне при нас е така Confused
Но съм съгласна с изказаното мнение, че е редно да се консултирате със специалист - офталмолог. В Александровска болница има детски очен кабинет и там има добри специалисти.
Във форума има доста изписано по темата, ще намериш подробна информация какво точно представлява т. нар. оперативна намеса.

# 6
  • Мнения: 208
и ние бяхме така още от 10-тия ден, и на нас ни изкараха акъла с това сондиране , но попаднахме на добър очен доктор и се оправихме .Тя каза , че точно на 20 ден ще спре и така стана.
 Слагахме капки TOBREX - 3 пъти на ден и Фуситалмик-4 пъти наден, като ги редувахме и задължително масаж около10 пъти дневно .Масажът се прави от веждичката на долу към улея на каналчето /началото на окото/. няма проблеми да натискаш , защото там била най-твърдата костица .Самият масаж се прави около 2-3 минути Около 5-10 минути след масажа се появява секрета , това значи че масажа е успешен. Секрета го почиствах с памук напоен с чай от лайка или кърма ,Дано съм ти била полезна .При строго спазване на всички тези неща , мисля че ще получи.Все пак попитай за тези капки , които ти пиша въпреки че те са единствени за тази цел за кърмачета. Успех

# 7
  • Мнения: 379
Няма нещо страшно в сондирането. Спокойно. Дори да се стигне до там интирвинцията е за не повече от един час и веднага след това си прибираш детенцето вкъщи. Лошото е , че има случаи , когато тя не помага, а просто трябва да изчакаш детенцето да поотрасне и тогава е възможно нещата да се оправят от самосебеси.

# 8
  • Мнения: 171
И ние бяхме така, но с капки се оправи
Отиди на специалист. На нас ни казаха в никакъв случай да не правим сондиране или операции, детенцето ще е под пълна упойка, а няма смисъл
Спокойно всичко ще се оправи  Hug

# 9
  • Мнения: 112
детенцето ще е под пълна упойка, а няма смисъл
Всъщност това не е точно така. Сондирането се прави след като приспят бебето с райски газ, а това е съвсем различно от пълна упойка. Преспива 15-тина минути и това е!

# 10
  • на брега на Дунав
  • Мнения: 1 571
Аз до колкот знам запушването на слъзните каналчета при бебите е често срещан проблем, ама за да се стигне до операция сигурно трябва да е задебеляла работата  newsm78. На сина ми беше така оченцето. масажирах, ама масажа беше от долната част на окото, не от вецдата надолу както пише една мама по-горе (предполагам, че и двете са верни просро зависи от случая  newsm78), на мен ми показаха така: долния клепач от външната страна към вътрешната страна на оченцето се масажира. Масажа се прави или с отвара от лайка добре прецедена или с преварена водичка, но лайката действа по успокояващо. Топваш на едно памуче и масацираш така после почистваш добре оченцето. Цаката му е в честото почистване. някой майки капват и кърма, ама сега пък някой педиатри отрекоха това средство макар, че честно да си кажа аз също капвах когато се сетя. Проблема се оправи именно за около 20 дни и повече сме нямали проблеми. Не съм веща ама за да се стигне до операция и въобще да се говори за операция при запушен слъзен канал трябва да е минало доста време и да не се е оправило от други неща.

# 11
  • Мнения: 4 915
КорНиШонка, именно масажа, който описваш, е грешен. Така ми го показа нашата педиатърка, а офталмологът го отрече.
Идеята не е да се изчисти секретът от оченцето, а да се масажира слъзното каналче, за да се отпуши. Понеже е запушено, сълзичките преливат от окото. Масажът се прави, като се започне малко под веждата, до вътрешната част на окото и продължи като малка запетайка - около 2 см надолу и встрани по нослето. Както е описано по-горе. Натискът е лек.

Кърма не се капва, защото може да стане хранителна среда за бактерии.

Операция се налага, ако масажите не помогнат, а ако не помагат, то явно каналчето е повечко стеснено и удебелено, та затова се прави сондиране.

# 12
  • Мнения: 92
Моят син имаше същия проблем.След 6-тия месец го заведохме в Медицинска Академия и веднага ни записаха за сондиране,като казаха че се прави с упойка и нямало нищо страшно.Но...за мен беше страшно и послушах нашата педиатърка.Тя ни посъветва да изчакаме до навършването на 10-11 месеца,тъй като с растежа на бебето и въпросния канал се разширява и може да се отпуши от само себе си.Е,точно така стана при нас след навършването на 10 месец,един ден забелязах че окото му беше чисто и то през целия ден .И така ...всичко се оправи.Бих те посъветвала да изчакаш и ти.Все пак тази манипулация може да се направи когато пожелаеш.Няма да споменавам колко капки сме изкапали през тези месеци и колко масажи съм направила.Ефект-нулев!Така,че малко търпение и всичко ще се оправи.Желая Ви успех!

# 13
  • Мнения: 8 769
Потърси с търсачаката, има доста информация по въпроса.

# 14
  • Мнения: 130
И ние минахме през този проблем. След спане даже оченцето залепваше. опревихме след масажчета с лек натиск в началото на оченцето до нослето. Пробвай най-напред на себе си за натиска. След това се преви компресче с тампонче потопено в отвара от лайка- леко топло и се изтрива затвореното оченце по дължина от края до другия край на нослето. Оправихме се много бързо. Желая същото и на Вас!  babydust7

Общи условия

Активация на акаунт