За постоянните зъби

  • 2 300
  • 16
  •   1
Отговори
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Дъщеря ми е на 6 години и 8 месеца (то в подписа се вижда де).
На 5,5 години и паднаха долните 2 резеца, на чието място се появиха бързо постоянните зъбки.
В края на миналата година й падна единия горен резец, а след около 3 седмици втория. Не виждам обаче на хоризонта зъбки да поникват. "Дупките" си зеят и това е. Минаха повече от 2 месеца.
Чудя се дали е нормално или може да има някакъв проблем. Нещо в храненето дали може да повлияе за по- бързото поникване на постоянните зъбчета?
За информация, след прекаран грип декември миналата година, дъщеря ми е с много влошен апетит.  
Ще бъда благодарна на мамчетата с дечица с пораснали вече зъбчета да ми кажат как е било при тях.

# 1
Щерката е на същия хал.
Долните паднаха и пораснаха нови.
Горните паднаха преди Коледа, а засега се е показала само една точка от единия. Стоматолог ми каза, че бавно растат. Сега й давам Зимафлуор - по 4 хапчета на ден. Надявам се да израснат здрави зъбчета  Simple Smile

# 2
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Цитат на: Anonymous
Щерката е на същия хал.
Долните паднаха и пораснаха нови.
Горните паднаха преди Коледа, а засега се е показала само една точка от единия. Стоматолог ми каза, че бавно растат. Сега й давам Зимафлуор - по 4 хапчета на ден. Надявам се да израснат здрави зъбчета  Simple Smile

Е, вие поне точка имаче, а при нас нищо!
Успокоих се все пак малко, благодаря ти!

# 3
  • Мнения: 1 399
И при нас беше така. Долните като паднаха, веднага се показаха новите. Горните като паднаха /досега четири/ с месеци не се показаха новите. Дори мъжа ми беше пощурял да я водим на снимка, да не би да нямало зародиши на постоянните Crazy
Но честно казано излязаха много криви, застъпваха се. От няколко месеца е с ортодонтско апаратче. Просто горната й челюст е по-малка и при нас и това е било проблем за израстването им - нямало е достатъчно място. Не казвам, че при вас е същото, да не вземеш да се ошашкаш Grinning По принцип явно горните зъби растат по-бавно.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 6 848
На сина ми горните два резеца паднаха в рамките на седмица -две. Около 6 годишен беше. Единия проби и тръгна да расте, много бавно. Порасна почти целия и понеже са доста по-големи от млечните зае цялото свободно място, поне на мен така ми се струваше... Imp Другия до него никакъв го нямаше...поне половин година! Та аз не само се каних ами го и заведох в стоматологията да видим какво става и има ли зъб в крайна сметка там или няма. Правихме му снимка, казаха че всичко е наред. По-късно проби и втория резец, порасна че и място си намери, за моя радост щото се чудех къде и как ще се смести. Зъбите му са прави и както каза зъболекаря при който ходи на профилактика - има идеално чене Laughing

Бих те посъветвала да посетите стоматолог поне за успокоение. Но към момента е все още рано да се притеснявате според мен.

# 5
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Благодаря на всички!!!
Успокоих се наистина, защото са минали само 2 месеца.
Ще изчакам докъм лятото и тогава може да посетим чичо зъболекар.

# 6
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Истината е, че и при дъщеря ми долните зъби поникнаха със завидни темпове, сравнение със горните!
Тя има 8 сменени зъба, но горните "странични" резци все още растат. Даже леко напред карат, та се чудя, дали й е време за шина?!  Rolling Eyes

# 7
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Дъщеря ми е на 6 години и 10 месеца и още няма нито един паднал или дори клатещ се зъб. За сметка на това днес открих, че са й поникнали двата горни кътника (на свободните места най накрая след млечните зъби). Някой от вас да е забелязал поникнали кътници? Нормално ли е те да растат, а да няма никакви паднали и поникнали зъбки?

# 8
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Синът ми е на 6 г. и 4м. и са му се сменили само долните два, но са ни поникнали два кътника Simple Smile, горните изобщо не се клатят..надявам се всичко да е нормално с горните, така поне каза заболекарката.

# 9
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Цитат на: Sneji
Дъщеря ми е на 6 години и 10 месеца и още няма нито един паднал или дори клатещ се зъб. За сметка на това днес открих, че са й поникнали двата горни кътника (на свободните места най накрая след млечните зъби). Някой от вас да е забелязал поникнали кътници? Нормално ли е те да растат, а да няма никакви паднали и поникнали зъбки?

Нашите кътници поникнаха и 4-те за около месец на 6-годишна възраст. Това стана след смяната на долните 2 резеца. Не мисля, че има кой знае какво значение в какъв ред изникват постоянните.

# 10
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Цитат на: Sneji
Дъщеря ми е на 6 години и 10 месеца и още няма нито един паднал или дори клатещ се зъб. За сметка на това днес открих, че са й поникнали двата горни кътника (на свободните места най накрая след млечните зъби). Някой от вас да е забелязал поникнали кътници? Нормално ли е те да растат, а да няма никакви паднали и поникнали зъбки?


 Arrow това са 1-вите постоянни кътници, наречени от зъболекарите "6-годишници". Те се появат точно м/у 6-тата и 7-мата година от възрастта на детето и не са свързани със падането на млечните резци!

# 11
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Много ви благодаря, успокоихте ме Grinning

# 12
  • Варна
  • Мнения: 1 123
Дидко още няма паднали млечни зъбчета, но вече му расте втория кътник(на 5г.4м). Нашата зъболекарка каза че поникват между 5 и 7 години.

Искам да ви попитам вие правите ли покритие на тези постоянни зъби? Наскоро чух за такъв метод, при който се ''запечатват'' здрави зъбки и така се предпазват от кариеси.

# 13
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Чух и аз за метода на "запечатване", но не съм го прилагала на дъщеря ми!
А би било добре, да се "запечатят"  Thinking

# 14
  • Мнения: 1 399
Правих веднъж - на всички кътници /и постоянни и временни/. Но след това на единия от временните, въпреки всичко, се появи кариес. Не е лошо да се прави според мен, особено на деца предразположени към кариеси, но аз още се мотая и втори път не сме отишли. А се прави на всеки шест месеца.

Общи условия

Активация на акаунт