Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Живеещи в чужбина
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

MERIGNAC, FRANCE

Мнения: 1 551
Здравейте!
Искам да попитам дали сте закупували годините студентство като трудов стаж?
Знам 4е имахме тази възможност, но не помня дали имаше ограни4ителен период.
И ако някой го е направил, признали ли са ви това като трудов стаж в държавата, където сте установени?
Цитирай

пак на Рив Гош

Мнения: 1 420
Мамо Щрумф, аз си купих.
Срокът е до края на годината. Процедурата е сравнително лесна, но някой в България трябва да се въоръжи с търпение да ходи по институции (баща ми в НОИ са го връщали 3 пъти).
Трябва ти уверение от Университета (или факултета), в които си учила. С това уверение се ходи в НОИ и се подава молба и се плащат необходимите вноски. Чака се около две седмици и после ти издават документ, с които се удостоверява, че от еди коя си до еди коя си година, си плащала осигурителни вноски.
Утре ще мога да се включа с повече подробности за процедурата, тъй като ще говоря с нашите по Скайпа.
Що се отнася до признаването на този стаж във Франция, това е друга опера. Проблемът тук е, че аз поне не намерих кой да ме даде някаква конкретна информация, май ще трябва пак да се опитам да питам, сега след като България е член на ЕС. Тук при нормални условия почват да се интересуват от трудовия ти стаж едва като навършиш 55 години, когато започва la reconstitution de carriere. Та засега не знам дали се признава трудовият ми стаж от Бълграия, но поне направих необходимите процедури, че да не ми се налага евентуално след 20 години да се ровя по архиви и то тогава - я камилата, я камиларя...
Иначе във Франция можеш да си закупиш също недостигащите триместри - срещу 450 евро (миналата година) на триместър  Laughing
« Последна редакция: сб, 16 юни 2007, 12:41 от Rotsa »
Цитирай


Мнения: 1 630
За какви пари става въпрос?
А за трудовия стаж, това че е записан в някаква трудова книжка достатъчно ли е за да бъде признат един ден като тръгнем да се пенсионираме???
Цитирай

Там,където се събуждам щастлива.

Мнения: 4 985
Да, и мен ме интересува за майка ми за какви пари става въпрос?
Цитирай

MERIGNAC, FRANCE

Мнения: 1 551
Ето какво намерих като отговор на Министерския съвет от един форум:
"За срока на обучението следва да се приложи разпоредбата на § 9 от Преходните и заключителни разпоредби на КЗОО, според която за осигурителен стаж при пенсиониране се зачита времето на обучение на лицата, завършили висше или полувисше образование, ако до 2005 г. те внесат за своя сметка осигурителни вноски, изчислени върху минималната работна заплата към датата на внасянето на вноските. Осигурителният стаж се зачита за времето, за което са внесени вноските, но не за повече от срока на обучение, предвиден по учебния план за завършената специалност."

Роца, май съм изпуснала срока  newsm78

А ето и още един отговор:
"Времето на обучение, за което лицата внасят осигурителни вноски съгласно § 9, ал.2 и ал.3 от Кодекса за социално осигуряване се зачита само за осигурителен стаж при пенсиониране.Това време не се зачита за трудов стаж и за него не се заплаща допълнително трудово възнаграждение за продължителна работа, предвидено в Наредбата за допълнителните и други трудови възнаграждения."
Цитирай

Там,където се събуждам щастлива.

Мнения: 4 985
 newsm78 Значи ли, че не може за минали години?
Ох, нищо не разбирам вече....Ще се радвам на информация на човешки език, ако някой има.
Цитирай

MERIGNAC, FRANCE

Мнения: 1 551
Kalinka, става въпрос за откупуване на годините прекарани във Висше У4ебно заведение, което ще се с4ита като трудов стаж при пенсиониране един ден. Т. е. ако си у4ила 5 години и заплатиш процент от минималната работна заплата на месец, това ти увели4ава осигурителния стаж за пенсия.
Но не знам нито процента, нито срока (беше ограни4ен във времето).             
Цитирай

Там,където се събуждам щастлива.

Мнения: 4 985
Да, знам за какво става въпрос и се интересувам за майка ми, защото иначе не може да се пенсионира, а това би й помогнало. Но от преди пуснатото разбирам, че само  до 2005 е можело да платиш за миналите години.
Кой може да знае повече? newsm78 newsm78
 
Цитирай

пак на Рив Гош

Мнения: 1 420
Първоначалният срок беше до 2005-та, но после го удължиха и в момента е до края на 2007-ма (като уж са казали, че повече няма да го удължaват).
Аз лично почнах процедурата през март и преди Великден всичко ми беше уредено. Излезе ми около 800 евро за 5-тте години в СУ (1991-1996).
« Последна редакция: нд, 17 юни 2007, 20:43 от Rotsa »
Цитирай


Мнения: 3 424
Закупуване?!?!?
Цитирай

E-CLM & CH-VD

Мнения: 3 045
Toва наистина е от няколко години. Не знаех, че срока е удължен.

Въпроса ми е малко по-различен. Дори и да се купят тези години, признават ли се после в страта, в която сте?

Питам, тъй като онзи ден ходихме със свекъра да се интересуваме точно по този въпрос. Той има 15 год. трудов стаж в Бг, и също толкова в Испания. Иска да се пенсионира. Отговориха му следното: всяка страна за себе си. Т.е. той в Испания може да се надява на пенсия единствено върху тези 15 години, работени в Испания. За останалите 15 - да си ги търси от Бг, и след това да му прехвърлят сумата, която се получава, към пенсията му в Испания. Представете си ситуацията #Crazy, от Бг за тези 15 год ще получи, ако има късмет, не повече от 100 лв песния, което обърнато в евро, е 50 на месец Shocked + пенсията му в Испания, която за 15 год. също няма да е кой знае колко.

Интересува ме във вашите страни как е уреден този въпрос? newsm78
Цитирай

MERIGNAC, FRANCE

Мнения: 1 551
Вес, ами аз се замислих по този въпрос то4но защото скоро се запознах с един 70-годишен българин, който ме посъветва да си закупя годините университет, защото ще ми потрябват тук след време. Ще трябва да опитам да се свържа пак с него.
Цитирай

Италия

Мнения: 5 474
Въпроса ми е малко по-различен. Дори и да се купят тези години, признават ли се после в страта, в която сте?

Питам, тъй като онзи ден ходихме със свекъра да се интересуваме точно по този въпрос. Той има 15 год. трудов стаж в Бг, и също толкова в Испания. Иска да се пенсионира. Отговориха му следното: всяка страна за себе си. Т.е. той в Испания може да се надява на пенсия единствено върху тези 15 години, работени в Испания. За останалите 15 - да си ги търси от Бг, и след това да му прехвърлят сумата, която се получава, към пенсията му в Испания.
  Интересува ме във вашите страни как е уреден този въпрос? newsm78

  Вес ,точно такива са спогодбите между страните от ЕС. Peace
   
  В твоя случай на свекър ти ще може да се пенсионира ,когато достигне необходимата пенсионна възраст в страната (в случая Испания),като за стаж ще му се смятат и годините от Бг.А пенсията е пропорционална според стажа във всяка една страна и може да си я получава в Испания или Бг,където поиска. Peace

  Ето го обяснението в сайта на ЕС за справка
  http://ec.europa.eu/youreurope/nav/en/citizens/working/social-se … ion/index_en.html
Цитирай

VLC/SP

Мнения: 3 098
Toва наистина е от няколко години. Не знаех, че срока е удължен.

Въпроса ми е малко по-различен. Дори и да се купят тези години, признават ли се после в страта, в която сте?

Питам, тъй като онзи ден ходихме със свекъра да се интересуваме точно по този въпрос. Той има 15 год. трудов стаж в Бг, и също толкова в Испания. Иска да се пенсионира. Отговориха му следното: всяка страна за себе си. Т.е. той в Испания може да се надява на пенсия единствено върху тези 15 години, работени в Испания. За останалите 15 - да си ги търси от Бг, и след това да му прехвърлят сумата, която се получава, към пенсията му в Испания. Представете си ситуацията #Crazy, от Бг за тези 15 год ще получи, ако има късмет, не повече от 100 лв песния, което обърнато в евро, е 50 на месец Shocked + пенсията му в Испания, която за 15 год. също няма да е кой знае колко.

Интересува ме във вашите страни как е уреден този въпрос? newsm78
Вес,по същия на4ин е и Испания_България.Колкото и да си работил тук(в Испания),в България при пенсионирането си полу4аваш пенсия,въз основа на годините си в Бг.А Испания ти плаща % из4ислени въз основа на годините ти работа тук.
Наскоро дори слушах,4е 4ужденците се отразяват благотворно на Испания,благодарение на тях икономиката процъфтява.Оба4е след 30 години тези хора трябва да вземат пенсии и на тях не им харесва тази идея,нищо 4е дотогава са пълнили хазната с данъци,осигуровки и какво ли не.Затова я умуват да увели4ават наново пенсионната възраст  Shocked,казват 4е и тяхните щели да пострадат,но какво от това,след като 4ужденците няма да си полу4ат своето от тях? Rolling Eyes
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.