Когато кръвта е необходимост, убежденията ви биха ли имали приоритет?

  • 1 587
  • 34
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 4 726
 Много бяха противоречиви мненията в една друга тема, за представителите на ромското население и евентулно тяхно присъединяване към семейства на тук списващи.
 Тази тема не е расистка, а е свързана с нещо което е факт и част от ежедневието. Всички знаем как кръводаряването не се ползва с особен интерес от страна на хората, идея си нямам защо ( преди години не беше така ). Пред кръвните центрове има единички хора, които отиват доброволно да дарят. Ситуациите, в които ни поставя живота обаче понякога иронично сблъскват принципите ни с действителността. Тъжно, но факт-пред кръвните центрове роми стоят и чакат да "продадат кръвта си" на изпаднали в нужда.
 Е, ако се наложи за вас самите или за ваш близък и няма просто откъде да набавите нужната кръв от съответната група, щедадете ли съгласието си да влеят във вашите или във вените на свой близък ромска кръв?
 Надявам се да се получи диалог. Отговорите наистина ще са ми интересни, защото в онази другата тема присъствието на ром в семейството ви може би наистина би подлежало на коментар. В тази тема и в ситуацията спомената в нея нещата меко казано биха опирали до баналния израз " На живот и смърт ".

# 1
  • София
  • Мнения: 4 866
Не съм специалист в областта, но ми се струва, че на кръвните банки няма информация за произход.

# 2
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Дарявам два пъти годишно кръв и изобщо не мие  хрумнало да мисля на кого я преливат - българин, циганин, немец или азиатец.
Ако ми се наложи, не дай Боже - пак така бих приела кръв от когото и да е, без значение националност, етническа принадлежност, раса - стига да е от нужната кръвна група.

# 3
  • Мнения: 4 726
Ромите стоят отпред за да продават в случай че на някой му трябва спешно кръв, а в банките няма такава. Ако се наложи лично се договаряш с тях и получаваш кръвта, след като заплатиш естествено. За такъв случай говоря.

# 4
  • Мнения: 2 353
  Не би ме интересувало чия е кръвта.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Нямам нищо против, малко ромска кръв ще ме раздвижи в кръста  Grinning

# 6
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Нямам нищо против, малко ромска кръв ще ме раздвижи в кръста  Grinning
То така ако ставаше... Laughing
Едно време като дете лежах в болница с циганчета. От ей-такива какви кючеци умеят... за завист си е.

# 7
  • Мнения: X
Дарявам кръв максимум три пъти в годината. Хич не ми пука на кого я вливат.Важното за мен е, че съм направила каквото трябва.По същия начин ако се наложи вливане (не дай ,боже) на мен или мой близък въобще нямам да имам скрупули от каква националност и раса е кръвта.
И без това никой в кръвния център не ти казва: "Ей тази банка е от един циганин. Да я вливаме ли?"
Не бих платила обаче на ромите, които стоят отвън и са готови да дарят кръв срещу пари. От Кръвния център неведнъж са ми казвали, че именно тия роми даряват кръв поне по два пъти в месеца, а качеството на кръвта не може да се възстанови за толкова кратко време. С една дума -даваш пари на вятъра.

# 8
  • Мнения: 3 521
Дарявам кръв от началото на студентските години редовно, единствената ми пауза беше през бременността. Нямам претенции на кого ще я преливат, също не бих имала такива, когато(ако!) се наложи на мен да ми се помага. Във всеки случай ще бъде "употреба по предназначение" - това е важното.

# 9
  • Мнения: 3 423
Отиваш, даваш кръв, казваш, че е
за еди-кой си, записват информацията,
прибират ти кръвта, на него му преливат
от необходимата кръвна група. Проверена
кръв, силно се надявам. Дали е ромска или
марсианска, никого не вълнува. Кръвта е
кръв. Червена, лепкава, и толкова.

# 10
  • Мнения: 68
Аз съм О-, рядка била, казват, и не се срещала много сред циганите.  Ще го преживея, но не мисля, че има значение особено.

# 11
  • Мнения: 3 091
тогава защо в някои болници изрично казват, че не искат кръв от ромите, които продават пред кръвен център?
когато оперираха баща ми, така ни казаха

# 12
  • Мнения: 4 726
Liso, ще купиш ли за себе си или близък кръв от ром стоящ пред Кръвния център е питането. За теб в чии вени е текла няма значение, разбрах.

# 13
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 172
...Не бих платила обаче на ромите, които стоят отвън и са готови да дарят кръв срещу пари. От Кръвния център неведнъж са ми казвали, че именно тия роми даряват кръв поне по два пъти в месеца, а качеството на кръвта не може да се възстанови за толкова кратко време. С една дума -даваш пари на вятъра.
Поради тези причини и аз няма да взема кръв от там Peace

# 14
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Налагало ни се е да търсим кръв за броени часове. Не посмяхме да купим. Намерихме добри хора, които мъкнахме до Смолян.
Това май отговаря на въпроса.

# 15
  • Мнения: 3 423
Добре, де, купувате кръв, после тази кръв
ли се прелива? Или коя? Защото мои близки
даваха кръв, пък после е преливана друга.
Просто кръв за кръв. Не разбирам накъде
бие Касиди. Пак ли ще си отваряме расистките
гъзове. Ако някой е пропуснал оная тема.

# 16
  • Мнения: X
тогава защо в някои болници изрично казват, че не искат кръв от ромите, които продават пред кръвен център?
когато оперираха баща ми, така ни казаха
Защото кръвта им е "некачествена", ако мога да се изразя така, понеже често даряват.И в един момент болницата влива, а насреща няма попълнение.

Да, Лиска е права.Става кръв за кръв.

# 17
  • Мнения: 4 726
Купуваш си и ти я преливат. Кръв за кръв е когато в банката има налична друга такава.  Касиди бие натам, че ми е интересно да разбера хората, които не искат в семейството си роми, биха ли се "навели" в случай на нужда.

# 18
  • Мнения: 3 091
тогава защо в някои болници изрично казват, че не искат кръв от ромите, които продават пред кръвен център?
когато оперираха баща ми, така ни казаха
Защото кръвта им е "некачествена", ако мога да се изразя така, понеже често даряват.И в един момент болницата влива, а насреща няма попълнение.

Да, Лиска е права.Става кръв за кръв.
въпросът ми беше по-скоро риторичен!
лисо, препоръчва се да не се взима от вечните роми-кръводарители именно заради принципа - кръв за кръв! ако ти се прелива същата кръв, която си донесъл - твоя си работа.
но понеже кръвта им често пъти е некачествена - тя или не се приема, или може да влоши състоянието на някой човечец!
преливането на кръв си е чиста трансплантация - с цялата й сложност и отговорност

а няма значение ром ли е, циганин ли е! дори и българин да виси там и да дава 3 пъти в месеца кръв - резултатът е същият. просто в БГ ромите и кръвта си продават

# 19
  • Мнения: 1 282
Не дарявам кръв! А много ми се иска... Причината е, че всеки път когато ме ровнат с игла припадам и ми е гадно, просто за мен това е огромен стрес. Ако се наложи обаче (дано не се случва) бих дарила без да се замисля за секунда, без значение за кого е.
Ако пък се наложи вливане на мен или близък най-малко ще мисля за това на кого е кръвта- циганин, турчин, руснак, грък и така нататък. В такива моменти май е най-важно дали кръвта ще помогне.
За купуване на кръв от ром....не искам да се заричам, просто човек не знае какво ще му дойде на главата, но определено първо ще моля приятели и роднини.

Не бих платила обаче на ромите, които стоят отвън и са готови да дарят кръв срещу пари. От Кръвния център неведнъж са ми казвали, че именно тия роми даряват кръв поне по два пъти в месеца, а качеството на кръвта не може да се възстанови за толкова кратко време. С една дума -даваш пари на вятъра.
Майка ми е мед. сестра и от нея знам, че трябва да са минали 6 месеца от последното ти кръводаряване, за да си годен отново да дариш.

# 20
  • Мнения: 2 792
 Касиди нали осъзнаваш, че самия контекст на въпросът ти е дискриминационен и темата няма как да не повдига расистки въпроси.
  До колкото знам не само цигани продават кръвта си пред дарителските центрове, защо просто не попиташ бихте ли купили кръв от някой, който търгува със собствената си ?
  Много извън конкретния въпрос излизам, но е крайно време да се осъзнае, че расизва и расовата дискриминация е именно това, когато се набляга върху конкретната раса и националност и някак си тя се натиква това, като важен признак за нещо значимо.
 По принцип кръвта, която се използва за кръвопреливане е подложена на редица изследвания, преди да стигне до операционната маса, така че кой я е дарил не е от толкова голямо значение.
   
  Надявам се да не ми се налага, да стигам до такива крайни действия, като купуването на кръв, защото няма друг начин, ако ми се наложи бих купила.
   
 

# 21
  • София
  • Мнения: 5 745
Ромите стоят отпред за да продават в случай че на някой му трябва спешно кръв, а в банките няма такава. Ако се наложи лично се договаряш с тях и получаваш кръвта, след като заплатиш естествено. За такъв случай говоря.
доколкото ми е известно - не се влива тази кръв точно, защото не знаеш човекът от какво може да е болен, правят се куп изследвания
просто в тези случаи се заменя в резерва с купената кръв от висящия пред центъра
ако някой ме разбра какво казах  Crazy
Добре, де, купувате кръв, после тази кръв
ли се прелива? Или коя? Защото мои близки
даваха кръв, пък после е преливана друга.
Просто кръв за кръв. Не разбирам накъде
бие Касиди. Пак ли ще си отваряме расистките
гъзове. Ако някой е пропуснал оная тема.
Peace

# 22
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Не бих платила обаче на ромите, които стоят отвън и са готови да дарят кръв срещу пари. От Кръвния център неведнъж са ми казвали, че именно тия роми даряват кръв поне по два пъти в месеца, а качеството на кръвта не може да се възстанови за толкова кратко време. С една дума -даваш пари на вятъра.
Майка ми е мед. сестра и от нея знам, че трябва да са минали 6 месеца от последното ти кръводаряване, за да си годен отново да дариш.

2 до 4 месеца, всъщност, според брошурите в Кръвния център. За физически здрав индивид (обикновено за мъж) е приемливо и 45 дена, но не всякога.

# 23
  • Мнения: 1 282
Не бих платила обаче на ромите, които стоят отвън и са готови да дарят кръв срещу пари. От Кръвния център неведнъж са ми казвали, че именно тия роми даряват кръв поне по два пъти в месеца, а качеството на кръвта не може да се възстанови за толкова кратко време. С една дума -даваш пари на вятъра.
Майка ми е мед. сестра и от нея знам, че трябва да са минали 6 месеца от последното ти кръводаряване, за да си годен отново да дариш.


 
2 до 4 месеца, всъщност, според брошурите в Кръвния център. За физически здрав индивид (обикновено за мъж) е приемливо и 45 дена, но не всякога.

Peace Не споря, просто казвам каквото знам.

Последна редакция: ср, 20 юни 2007, 14:13 от anastang3l

# 24
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Ако съм опряла до кръвопреливане (пази Боже), едва ли ще ми хрумне да питам чия е кръвта.
Освен това, кръвопреливането не става с маркуча - болният и здравият лежат и кръвта минава от единия в другия.

# 25
  • Мнения: X

Майка ми е мед. сестра и от нея знам, че трябва да са минали 6 месеца от последното ти кръводаряване, за да си годен отново да дариш.

Последния път когато давах ми казаха: (цитирам дословно)
"Хайде, след три месеца пак да се видим".

# 26
  • София
  • Мнения: 15 453
Няма да питам, нали е кръв! Важното е да е проверена!Сега на дъщерята и преливат кръв и се радвам ,че я има и, че някой я е дал!

П.П. А аз  и сестра ми сме закърмени от циганка, защото майка ни не е имала кърма ,когато ни е родила.Но това не пречи сега да не ги понасям!

# 27
  • Мнения: 920
До кръв не съм опирала, но в Пирогов една циганка ми услужи с дезодорант, паста за зъби и ... книга - Фараон на Пруст. Кючек не се научих да играя.

# 28
  • Мнения: 3 405
Като преливат кръв от кръвната банка няма как да знаеш от циганин ли е, от какъв е. Изследвана, безопасна, спасяваща живот - кръв.

В предната тема се опитаха да вменят на тези, които си казахме, че не харесваме циганите правенето на сапун, абажури и пр. от човек. Ама не на мене тия, човешкият живот е ценност, която не бива да се отнема на сила, да не говорим за другите извращения.

Не харесвам циганите, но ценя човешкия живот. Това са две отделни неща.

# 29
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Ромите стоят отпред за да продават в случай че на някой му трябва спешно кръв, а в банките няма такава. Ако се наложи лично се договаряш с тях и получаваш кръвта, след като заплатиш естествено. За такъв случай говоря.

Мммм, не е точно така май. Ако на някого му трябва кръв за близък, трябва да дари, но не защото точно тази ще бъде прелята. Т.е. не е задължително да дариш кръв от същата кръвна група, а просто да дариш. А ако не можеш, плащаш на въпросните роми да дарят те.

# 30
  • Мнения: 1 666
Ромите стоят отпред за да продават в случай че на някой му трябва спешно кръв, а в банките няма такава. Ако се наложи лично се договаряш с тях и получаваш кръвта, след като заплатиш естествено. За такъв случай говоря.
доколкото ми е известно - не се влива тази кръв точно, защото не знаеш човекът от какво може да е болен, правят се куп изследвания
просто в тези случаи се заменя в резерва с купената кръв от висящия пред центъра
ако някой ме разбра какво казах  

Elwing, аз те разбрах  Peace! Права си!
Касиди, ти си леко в грешка. Да ромите продават кръв, но дори и да си купиш, на човека, на когото се налага да прелеят кръв, ще прелеят проверена кръв от банката, а тази, която ти си "осигурила" отива за изследвания, обработка, оттам в кръвната банка и чак тогава за кръвопреливане като междувременно вече никой не знае чия е всъщност. Процедурата с т.нар. "даряване" се прави, защото болниците нямат много добре заредени кръвни банки и гледат да попълват мястото на всяка прелята банка кръв.
Иначе в детството ми са ми преливали много кръв при една животоспасяваща операция, може и ромска да е имало... кючеци обаче не умея да въртя.


П.П. Месечинка виторога, именно!

# 31
  • Мнения: 8 999
Мъжът ми твърди, че моята кръвна група е най-популярна сред ромското население, така че, ща не ща, ще се налага ромска кръв да ми се прелива, ако, не дай Боже, нещо се случи.
Аз кръв не дарявам, защото съм боледувала от хепатит. Дано никога не изпадна в ситуация, когато трябва да ми се прелива директно кръв /по маркуча от кръводарителя до мен/, предпочитам да е изследвана. Ами, това е ...
И въобще темата за нюню ми беше по-интересна.

# 32
  • Мнения: 526
Тъй като съм нулева,Rh-,съответно мога да приемам само от собствената си кръвна група,съм сигурна,че ако се наложи,близките ми биха купили кръв за мен.И да,аз бих купила кръв за близък,ако не може да се набави иначе.Ще ми бъде неприятно не защото ще ми я продаде циганин,а защото за мен това не е редно.Кръвта цена няма.

# 33
  • Мнения: 3 405
В банките за кръв има кръв, само трябва да намериш дарители, които да дадат кръв, за да се попълни изразходената в кръвната банка.
Ние платихме на двама кръводарители, когато се наложи за наш близък. Но не вляха тяхната кръв, а взеха от банката, а с тяхната след изследвания попълниха запасите на кръвната банка.
Месечинката и Елс същото са обяснили.

# 34
  • Sofia
  • Мнения: 3 023
Понеже доста хора почнаха да тестват, кога един хипотетичен въпрос с расов елемент се превръща в поредната караница (за едни) и цирк (за други), ще се постарая сега и за в бъдеще да заключвам такива теми преди да са набрали инерция. Съжалявам ако с това накърнявам нечия любознателност.

Общи условия

Активация на акаунт