Трябва ли да има задължително вероучение в училище?

  • 6 182
  • 99
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 7 375
                       Категорично - ПРОТИВ.Не мога да рискувам психиката на детето си със случайни хора.Влиянието на религията е много силно и за това държа ,ако трябва АЗ да си го водя на неделно училище или друга форма,но в никакъв случай ЗАДЪЛЖИТЕЛНО в училище.Де да знам КОЙ КАКВО проповядва и какво ми се представя.То сектите и теченията са толкова много и на едни  места се признават някои ,а на други се отричат и са забранени.Да не се окажем накрая в сектата на Мууууууууун. Mr. Green

# 16
  • Мнения: 46 488
Не.

За моето дете искам да има, но все пак и деца на родители с др. религии посещават училищата, ненормало ми се вижда да е задължително.

# 17
  • Bristol
  • Мнения: 9 359
Не! Да си основат свои училища и там да преподават и обучават млади православни християнчета.

# 18
  • Мнения: 7 821
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=189893.0 ето какво мислят майките от форума по темата за религията в училище.

# 19
  • София
  • Мнения: 15 215
Не, трябва да е по избор.

# 20
  • София
  • Мнения: 10 825
Не!
Ако някой има интерес и при желание от страна на семейството - последна опция!

# 21
Не би трябвало да е задължително,хубаво ще е ако има такъв предмет в училище , но да се изучава само от желаещите.

# 22
  • София
  • Мнения: 15 215
Одеве гласувах малко прибързано с втората опция.
Сега, като се позамислих, съм по-склонна да дам гласа си за последната.

Много е жалко, че завършващите (хайде, нека да не са всички....) богословие гледат на вярата като на бизнес, професия, занаят.....
За мен е необяснимо това, че за да кръстиш детето си в православен храм трябва да платиш. Цените варират според ...... знам ли какво. 40лв., 60лв., 120 лв. За различни суми съм чувала. Не се ли предполага, че свещенникът трябва да се стреми да се пребори и да спечели всяка една душа за вярата, за да бъде спасена? Днешните новозавършващи богослови не смятат ли, че да бъдеш свещенник е мисия?
Днес си говорих със свекърва ми. В храма в техния квартал молитвата струвала 5 лева. По една или друга причина, хората често се обръщат към Бога в труден момент, тогава се молят. В такъв момент не трябав ли свещенникът да ти даде утеха, а не да ти прибира парите първо, пък после да ти претупа едно четене на Библията?
Що за бизнес е това?

Много пъти съм се възмущавала от морала на някои (всъщност-на много) православни свещенници. И далеч не съм атеистка, в случай че някой си го помисли.

# 23
  • Мнения: 25 568

Религията отдавна е превърната в стока. Малко са морално чистите личности, които носят светлинката в себе си. Всички останали са търгаши. Често по-алчни и нагли от обикновените търговци.
И после реват, че хората не влизали в храмовете. А какво ги чака там?  Thinking

# 24
  • Мнения: 3 740
Образованието у нас е светско. Много държа да си остане такова.
Църквата е отделена от държавата. Държа и това да остане така.
Всеки да изповядва, каквото намери за добре. Само, моля, не в училище.
Нека въпросните богослови да спечелят душите на децата, а не да се настанят там със заповед.

# 25
  • Мнения: 1 100
Според мен е задължително, но не от първи клас. Ами поне от 5-6-7 клас, когато учениците са достатъчно зрели да мислят и да преценят само за себе си. Разбира се, трябва да се водят от квалифициран преподавател, който не е някакъв фанатик или безумно вярващ, а може би от учител по литература.

# 26
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Категорично НЕ!

Мине се не мине и тази тема се завърта отново.
Наистина ли е толкова важно да се учи религия.
Някой вярно каза, че така лесно се управлява - на същото мнение съм и се опасявам, че тази ще е причината, ако го въведат в училище.
Ще се боря с всички сили, но моите деца няма да слушат такива глупости.

# 27
  • Мнения: 24 467
Имаше вече редица такива теми.
Моето мнение винаги е било- не, никога това не бива да става задължителен предмет в училищата на една светска държава. Дори при СИП следва да бъде не точно вероучение, а по скоро запознаване с предмети като История на религиите, Философия, Етика. Такива предмети следва да се изучават дори според мен задължително в училище, но не и вероучението.

# 28
  • Мнения: 967
Аз смятах, че е хубаво детето да има познания в тази област и си мислех, че като не особено вярваща не мога да й предложа възможността да вярва. Та я записах доброволно в първи клас (когато бяхме още в католическа Австрия). Е те рисуваха, пееха, учеха молитви и детето беше научило туй онуй за светци, кой е Христос, въобще не беше лошо (си мислех аз).

Докато един ден аз се бях вбесила на нещо, и говорейки си сама, изразявах недоволство. Дъщеря ми каза: "Мамо, не се ядосвай, ти нищо не можеш да направиш, бог направлява нашите съдби!" Леле, ми те им промивали мозъчетата, веднага я махнах от "религия".

Така че, твърдо трябва да е доброволно, нас достатъчно са ни манипулирали, иска ми се да сме в състояние да предпазваме децата си!

# 29
  • Мнения: 2 241
У нас образованието е светско, да, а от друга страна няма добре развита система за религиозно образование (като католическите училища в други страни, например). Не бих и дала аз лично детето си в религиозно училище, ако имах такава възможност. Но нямам нищо против изучаването по ИЗБОР на вероучение в светските училища. Това е и широко разпространена практика в Европа.

Общи условия

Активация на акаунт