Трябва ли да има задължително вероучение в училище?

  • 6 186
  • 99
  •   1
Отговори
# 30
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Много против.
Има си църковни общности, които да се грижат за това.
Религията по-далеч от училищата. Така мисля аз.

# 31
  • Мнения: 1 753
Ами ако семейството не е от вярващите?  newsm78 Как може насила да учиш децата на нещо, в което те не вярват?  newsm78 Ние не сме сектантска общност. Аз например съм православна християнка, но не вярвам в съществуването на Исус Христос така, както е представено в Библията. Имам си съвсем различни модели за "висшата сила"... И това нещо, представете си, ще влиза в дипломата на децата и ще оформя бал!  Shocked По-голяма глупост няма на света!

По-скоро завършилите богословие могат да бъдат наети в църквата и да се занимават по-активно със някои социални дейности, от колкото да се чудят колко пари да искат за венчавка, кръщене или освещаване... Пфууу, грам мозък нямат тея.....

Интересно обаче, ако в класа има християнче/мюсюлмачне и будистче.... тогава какво правим?  Laughing

# 32
  • Мнения: 1 100
Според мен трябва да се запознаят децата обстойно с всички религии. Именно това може да предотврати после зарибяването им в различни секти. Трябва да са запознати. Както знаете, глупавите и необразовани хора по-лесно се манипулират.
   Аз не виждам нищо лошо в това да се запознаят с религиите. Така ще могат да преценят сами за себе си в какво да вярват, ще се научат и да уважават обичаите на различните от тях.
И все пак, вяра е доста различно от религия. Вяра може да има и без религия. На вяра никой не може да бъде научен насила.

# 33
  • Мнения: 27 524
По избор  Peace

# 34
  • Мнения: 18
Безумно невежество цари тук! Без елементарни познания се дават удивителни мнения. Жалка картинка! Велика простотия!

# 35
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
не, не трябва, особено вероу4ение- религии могат да се изу4ават и от невярващи, това е по-скоро да се запознаят децата с религиите- близки и радале4аващи ги елементи, основи на морала и м/у религиозната толерантност! нещо като история и развитие на религиите! без капка насаждане или промивка, 4е става лошо, децата са като 4аша, в която може да се наливат те4ности, но е важно какви!

# 36
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Безумно невежество цари тук! Без елементарни познания се дават удивителни мнения. Жалка картинка! Велика простотия!

Е, ама моля ти се - просветли ни! Защо само така сееш огън и жупел с блестящия меч на справедливостта, а не внасяш истина в душите ни?!

# 37
  • Мнения: 656
Не.
Самата аз не съм вярваща и не желая някой да се опитва да зариби детето ми.
Полагам усилия да го запозная с историята на основните религи, които не са застъпени в часовете по история и литература, и смятам, че това е достатъчно за общата му култура.
Или вярата е задължителна?

# 38
  • Мнения: 3 146
Безумно невежество цари тук! Без елементарни познания се дават удивителни мнения. Жалка картинка! Велика простотия!

Напротив, изобщо не виждам никакво невежество и простотия. Простотия е да се нападат хората, не мислите ли??? Мислите ли, че псевдонимът ви поне малко отговаря на това, което сте написал/а?!


Благодаря на всички за отговорите и за на места изчерпателната аргументация.
И аз това си мисля, образованието е светско. Какво да правят децата, които са католици, мюсюлмани или будисти, ако щете или поне семействата им са такива, или са атеисти!
Катехизиране е предметът който богословите изучават в университета вместо нормалната Педагогика, която изучават тези, които искат да са учители по всички останали предмети. Питам се защо? Защо и те не учат нормална педагогика, ами катехизиране?!
Радвам се, че получавам някаква престава за мненията на родителите, защото нашите богослови не са се много поинтересували от това...
А сещате ли се немалкото мюсюлмани в БГ как ще реагират, ако предметът е задължителен???
Въпросът стои точно така, както съм го задала, политиците може да се опитват да залъжат някого, но никоа богослов няма да иска да преподава протестантизъм или католицизъм, да не говорим за нещо по-източно.

# 39
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Проблемът идва оттам, че всяка година 160 човека (мъже е жени) завършват богословие, а много от тях нямат работа.

Искам да питам и друго - може някой да е задал вече този риторичен въпрос, но съм пропуснала.

Защо, аджеба, завършващите богословие не вземат предвид факта, че тази специалност изобщо не се търси на пазара, преди да я завършат и даже - преди да кандидатстват за нея?
Всяка година стотици млади хора завършват право и икономика (едни от най-широко застъпените специалности по университетите и колежите в страната) и за много от тях няма работа. Няма ли и за тях да се погрижим на същия принцип?  Twisted Evil

# 40
  • Мнения: 3 146
Мис Бу, аз същото съм се чудила, освен тома защо приемат толкова много жени...
Отговорът е доста прост - много преподаватели ще се окажат без работа, а те самите, тъй като университетът има относителна автономия, си гласуват колко да се приемат.
Интересното е защо толкова много хора кандидатсктват...

Когато свърши, ще изпратя анкетата на един-двама богослова, които познавам, за да видят за какво става въпрос.

# 41
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Герганади, да - да има специалност е едно, но насила да се трудоустрояват завършилите я, защото видите ли, нямало работа за тях - друго. Какво правим с всички други висшисти, които завършват и също нямат работа? Нелепо е това Crossing Arms

# 42
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Мис Бу, аз си мисля, че църквата се опитва да влезе във властта на държавата ни. С въвеждането на религия в образованието е може би една от първите крачки. Дано да греша.
След като навлязат и във властта и в образованието, тогава елате да видите как се управлява лесно.

# 43
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Мис Бу, аз си мисля, че църквата се опитва да влезе във властта на държавата ни. С въвеждането на религия в образованието е може би една от първите крачки. Дано да греша.
След като навлязат и във властта и в образованието, тогава елате да видите как се управлява лесно.
То за опит - опит е, но е факт, че това тук и сега надали ще стане... изтървано е положението - преди стотина години - щеше да е далеч по-лесно. Вече силно религиозни държави като една Турция се обявяват за светски, какво остава за тук...

# 44
  • Мнения: 24 467
Безумно невежество цари тук! Без елементарни познания се дават удивителни мнения. Жалка картинка! Велика простотия!

Мерси, да ти се връща!

Общи условия

Активация на акаунт