Трябва ли да има задължително вероучение в училище?

  • 6 184
  • 99
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 2 242
Категорично ПРОТИВ, дори като изборен предмет

Съгласна съм да се ПРЕПОДАВА история и теория на различните религии и не само на най-разпространените.

# 91
  • Мнения: 3 146
Само да Ве кажа, че можете да коригирате гласа си. Смених го, защото видях, че доста хора са пожелали да си сменят вота в последстие.
Благодаря за участието!

# 92
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Само да Ве кажа, че можете да коригирате гласа си. Смених го, защото видях, че доста хора са пожелали да си сменят вота в последстие.
Благодаря за участието!
За какво да коригираме.
Вотът е много показателен - само 15-16% са за, останалите отричат в различните отговори.
За мен това е успокояващо.

# 93
  • София
  • Мнения: 15 219
Да, успокояващо е, но все пак между "Не, трябва да е по избор", който беше предишният ми отговор, и "Не в училище, това е работа на енорийския свещеник"-сегашният ми, има голяма разлика.

# 94
  • Мнения: 3 456
Против

# 95
  • Мнения: 784
На въпросите, които ми задавате, съм отговорила в постингите си - прочетете добре. В безплодни спорове не ми се влиза, особено когато единственият аргумент на противниците ми са собствените ми цитати, с коментара "това не е така".

Повече нямам какво да кажа по темата, предлагам на вниманието ви нещо, което е написал Св.Йоан Златоуст, забележете - през ІV век:

„Искаш ли твоят син да бъде послушен? От детство го възпитавай в наставления и учения Господни. Не мисли, че слушането на Божествените Писания е излишна работа за него. Там той преди всичко ще чуе:  "почитай баща си и майка си" - думи, отправени за твоя полза. Не казвай: - това слушане на Писанията е дело за монасите; нима ще го правя монах? - Не му трябва да бъде монах. Направи го християнин. Понеже и за миряните е твърде необходимо да внимават в учението, съдържащо се в св.Писание, а особено за децата, тъй като в тази възраст те още много неща не знаят. Но без да знаят Божествените истини, те знаят по нещо от езическите съчинения, изучавайки от тях живота на дивните по тяхно понятие герои, които са служили на страстите и са се бояли от смъртта. ……Не е ли безразсъдно да учим децата на изкуства, да ги пращаме в училище, нищо да не жалим за това тяхно образование - а за тяхното възпитание в Господните поучения и наставления да не се грижим? Тъкмо за това самите ние и ще пожънем плодовете от такова възпитаване на своите деца, виждайки ги дръзки, невъздържани, непослушни, развратни! …….Не мисли, че единствено на монасите са необходими наставления в св. Писания; твърде много от тези наставления са потребни и за онези деца, които трябва да навлязат в светския живот. Както при екипировката на кораба е необходимо да има кормчия и пълен брой моряци не за оня, който винаги стои на пристанището, а за оня, който постоянно се занимава с мореплаването, точно същото трябва да се каже и относно монаха и мирския човек……….
И не само, че ние самите не наставляваме децата, но и против тези, които желаят да вършат това измисляме козни и се въоръжаваме, и постъпваме със своите чада по-жестоко от всяко варварство? Понеже жестокостта на варварите довежда само до робство, до опустошение и до пленяване на отечеството и въобще до телесни бедствия; а вие заробвате самата душа и като я свързвате като някакъв пленник, ще я предадете по такъв начин на злите и свирепи демони и на техните страсти.  Точно това, а не друго правите вие, когато и сами не внушавате на децата нищо духовно, и на другите не позволявате да вършат това."

# 96
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
ЕДЕЛВАЙС, на всички тези неща мога да науча и уча децата си, в училище също ги учат. Но с тази разлика, че аз ги уча, не религията, не защото трябва да са християни, а защото сме хора и живеем заедно.
Само религията ли може да учи на добродетели?
А нерелигиозните лоши хора ли са?

От цитата останах с впечатление, че отговорите на горните ми два въпроса са положителни.

# 97
  • Мнения: 3 146

О, мисля, че не е добре да се замеряме с цитати, още повече, че не говорим нито за 4-ти, нито дори за 15 век! Все пак училището е светско, а и искам да попитам - защо трябва някакви хора да учат богословие и да преподават на децата в училище, а да не стават свещеници, а самите свещеници да се държат безобразно! Православните свещеници, с много редки изключения, ги мързи, буквално, да катехизират, интересуват се изключително от парите, които взимат за кръщенетата и повечето, смело мога да заявя, не познават православното учение и често правят груби богословски грешки. Св. Йоан Златоуст би смъмрил първо клира - тези, които твърдят, че са се отдали на служение и не се грижат за това да вършат добре работата, а после би смъмрил разгулните родители. Някои Отци, като Василий Велики, например, често се ограничават само до свещениците, защото те носят отговорност ппред Бога пряко, а не родителите. Друг въпрос, че не съм убедена, че всички родители в Бъргария ще се съгласят с поученията на светия...
Не съм сигурна, че Българската Православна Църква е пример, достоен за подражание, що се отнася до морала и добродетелите. Не намесвайте Византийски учител тук, той няма нищо общо!

# 98
  • Мнения: 3 205
Само по избор! Оставила съм детето ми само да избере религията си един ден и не желая тя да му бъде натрапвана насила!

# 99
  • Мнения: 2 700
Против Naughty
И в други теми съм казвала, че съм "за" История на религиите, но "против" вероучение.

Общи условия

Активация на акаунт