За кръвни групи А1 и А2

  • 55 950
  • 22
  •   3
Отговори
  • Мнения: 3 695
Имам въпрос за кръвните групи:
Аз съм А2+, мъжът ми е АB+.
Детето е А1+.

Каква е разликата между А1 и А2 и може ли да се прелива кръв помежду им?
Дали е взело А1 от мъжа ми, ако евентуално той е А1B?

# 1
  • Мнения: 4 700
А1 и А2?????  #Crazy

За пръв път чувам zа подобни кръвни групи. Ще следя темата.  Thinking

# 2
  • Мнения: 3 695
Това си е кръвна група А, която имала 2 разновидности, А2 е по-рядко срещана.

# 3
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Не знам колко рядко срещана е, но и аз съм А2+.
Да нямаш съмнения относно бащата? Mr. Green (шегувам се естествено)

# 4
  • София
  • Мнения: 13 200
Имам въпрос за кръвните групи:
Аз съм А2+, мъжът ми е АB+.
Детето е А1+.

Каква е разликата между А1 и А2 и може ли да се прелива кръв помежду им?
Дали е взело А1 от мъжа ми, ако евентуално той е А1B?

Да, защо да не може... Трябва да разцъкаме тук генетиката....  Thinking Thinking Thinking

Ама може и да е по-сложно с 1и 2
Не знам твоите алели какви биха могли да бъдат. Ако си А (без индексите) може да са АА или А0. Мъжа ти е ясен, той е АВ. Значи детето ви не може да е с 0 група, защото тя е с алели 00. А и В са доминантни. А дали ти можеш да си А1А2  newsm78. Абе при според мен всичко си е ОК. А кръв не знам сега някой да прелива директно, може и да има някакви такива случаи, ама като цяло си се прелива от кръвната банка кръв. Някъде из нета имаше информация с тия индекси.
Дъщеря ми е А1. Аз съм 0, а мъжа ми никога не са му определяли индеските, той е А. Давал е кръв в банката и като го проверят пишат само А.

Сега само някой да не ми се смее на разсъжденията  Rolling Eyes Mr. Green

# 5
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Няма да ти се смее  Wink

Взело е А1 от  таткото. Ти сигурно си А2О
Само едно уточнение - А1 изглежда е по-рядка, преди време имаше молба за кръводаряване на А1 резус отрицателен и точно в кръвния център бяха казали на хората, че е рядка група.

# 6
  • Мнения: 4 700
Vache, не ти се присмивам, а ти се въzхиЩавам. Вчера четох една дълга статия zа кръвните групи и ей ма на виж, ниЩо не ми е влеzло в малката главица.  Crazy  много информация на веднъж не е добре zа мен.  Joy

# 7
  • София
  • Мнения: 13 200
Vache, не ти се присмивам, а ти се въzхиЩавам. Вчера четох една дълга статия zа кръвните групи и ей ма на виж, ниЩо не ми е влеzло в малката главица.  Crazy  много информация на веднъж не е добре zа мен.  Joy

Ама тия работи сме ги учили бре... по биология. Навремето генетични задачи решавахме...  Grinning Не си спомням естествено нищо оттогава. Ама сега покрай форума и нета многонеща си припомних и понаучих  Wink

Firebird,  а ако вземе детето А1 от единия и А2 от другия какво става? А1 и А2 равностойни ли са? няма доминиращ? И какво става тогава, случайността ли се намесва  Grinning

# 8
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Мисля, че са равностойни, както А и Б
Ама какви белтъци циркулират в кръвта на човека...... (това определя групата в действителност) ми, не знам бе...... откакто ми извадиха единствения поникнал мъдрец, оглупях и се оправдавам с него при всеки удобен случай  Mr. Green

# 9
  • София
  • Мнения: 13 200
Мисля, че са равностойни, както А и Б
Ама какви белтъци циркулират в кръвта на човека...... (това определя групата в действителност) ми, не знам бе...... откакто ми извадиха единствения поникнал мъдрец, оглупях и се оправдавам с него при всеки удобен случай  Mr. Green

Ама ти остават още 3 мъдреца, така че споко! Пък и като знам как ти го извадиха... не е искал да излиза пущината! Умно куче си си ти!  Heart Eyes

# 10
  • Мнения: 952
и аз съм с рядката група А2- и знам че мога да вземам кръв само от О-  иот моята си кръвна група. Мисля си че не може да се прелива от А1 на А2  newsm78

# 11
  • Мнения: 1 113
Може да се прелива кръв между А1 и А2. Другото вече са го обяснили.

# 12
  • У дома, при моето семейство
  • Мнения: 648
Ето тук малко инфо http://www.bg-mamma.com/site/content/view/657/67/

# 13
  • Мнения: 3 695
Рени, "Група А - 44.1% (над 80% в нея са група А1)"  затова писах, че А2 е сравнително по-рядко срещана от А1.
А бащата е над 100 % сигурен! Wink
Vache, А2+ съм си, през бремеността нали ми изследваха кръвната група та затова съм сигурна. Ако бях А1А2 или нещо друго, щеше да пише преполагам. Иначе си права, че директно не преливат кръв, ама аз просто си се чудех за тези разновидности, дали е съществена разликата между тях или не.
Благодаря на всички за включването!  Hug Hug Hug


# 14
  • София
  • Мнения: 13 200
Рени, "Група А - 44.1% (над 80% в нея са група А1)"  затова писах, че А2 е сравнително по-рядко срещана от А1.
А бащата е над 100 % сигурен! Wink
Vache, А2+ съм си, през бремеността нали ми изследваха кръвната група та затова съм сигурна. Ако бях А1А2 или нещо друго, щеше да пише преполагам. Иначе си права, че директно не преливат кръв, ама аз просто си се чудех за тези разновидности, дали е съществена разликата между тях или не.
Благодаря на всички за включването!  Hug Hug Hug





Нееее, тук говорим за друго! За алели... Както с цвета на очите е! Хората с тъмни очи могат да имат 2 варианта.. 1 алел светъл и един тъмен... или два тъмни. И в двата случая ще са с тъмни очи. Хората със светли очи нямат алел за тъмни, защото ако имаха той щеше да се прояви, защото е доминантен и нямаше да са със светли очи. Затова от двала родители със светли очи не може да се роди дете с тъмни, но обратното е възможно... Така е и с групите кръвните. А и В са доминантни. Аз съм с нулева група, мъжа ми с А

Ето ти нашите възможости,
На принципа на очите моите алели са 00. Няма начин да са други и аз да имам нулева група. Мъжа ми обаче може да има или АА или А0

оттук се получават комбинациите.

Ако той е с АА, а аз с 00 детето задължително ще е с А, защото аз давам 0, а мъжа ми А. А се изявява като диминантен и детето е с А
Ако той е с А0, а аз с 00 детето може да бъде или с А или с 0. Ако той даде А, а аз 0 се получава А0, ако той даде 0 и аз 0 се получава 0.

Много сложно стана Wink

Общи условия

Активация на акаунт