Интересен цитат от книга

  • 1 693
  • 24
  •   1
Отговори
  • Някъде във Вселената :)
  • Мнения: 340
Здравейте Майчета,
Реших, че може за някого да е интересен цитатът по-долу от книгата "Изкуството да бъдеш родител" на детския психолог Фицхю Додсън. Обобщени са някой основни моменти от възпитанието на бебчетата до една година. Приятно четене   bouquet.
"Ранно детство - заключение
Посочих ви какво трябва да правите с детето си и какво да избягвате. Опитах се да ви дам обща представа за бебето през първата му година.
Какво е научило?
Ако сте му давали да яде всеки път, когато е било гладно, то знае, че светът е място, където се живее добре, място, където апетитът се задоволява бързо.
Ако сте го галили, то е сигурно, че го обичат по единствения разбираем за него начин - чрез утехата на физическия контакт.                                                       
Ако сте откликвали на плача му като на спешно послание, отправено към вас, то не се съмнява, че ще му се притечете на помощ всеки път, когато е необходимо.
Ако е познало топлата обич на мама, която е отговаряла на всичките му основни потребности, то е изживяло първите дълбоки афективни контакти с друго човешко същество. И това ще го подготви за задоволителни социални контакти в бъдеще.
Ако майката и други възрастни са му осигурили разнообразно сензорно и интелектуално стимулиране, то ще открие, че светът е чудесно и привлекателно място, а не зловещ и тъжен затвор. Сензорните и интелектуални стимули, прибавени към свободата да изследва вселената си, насърчават ранното развитие на способностите му.
Ако бебето ви е изживяло всичко това през първата си година, то се е заредило с добра доза оптимизъм и доверие в света и в самото себе си. Това основополагащо доверие формира най-важното стъкълце в оптичната система на самосъзнанието. Благодарение на него, когато надрастне ранното си детство, то ще бъде отлично подготовено за следващия етап, този на първите стъпки."

# 1
  • Мнения: 2 617
Ако сте му давали да яде всеки път, когато е било гладно, то знае, че светът е място, където се живее добре, място, където апетитът се задоволява бързо.
Ако сте го галили, то е сигурно, че го обичат по единствения разбираем за него начин - чрез утехата на физическия контакт.                                                       
Ако сте откликвали на плача му като на спешно послание, отправено към вас, то не се съмнява, че ще му се притечете на помощ всеки път, когато е необходимо.

Благодаря за цитата! Споделям го почти изцяло, с изключение на посочените изречения, които, според мен, могат да се четат двузначно.
От една страна, ако всеки път е било задоволявано всяко негово желание на момента, то ще свикне, че му се дължи всичко, което иска. Така че може би е най-точен "средният път": този, при, който струната не се оставя прекалено отпусната (и не излиза звук), нито е прекалено опъната, защото така се скъсва.

# 2
  • Мнения: 46 437
Харесва ми  Simple Smile

Tsugumi, цитатът е за ранно детство, говорим за новородени и съвсем малки бебета, не мисля, че като ги държим гладни или ги оставяме да реват, ще помогнем Peace

# 3
  • Мнения: 2 617
Харесва ми  Simple Smile

Tsugumi, цитатът е за ранно детство, говорим за новородени и съвсем малки бебета, не мисля, че като ги държим гладни или ги оставяме да реват, ще помогнем Peace
Разбира се, идеята ми беше всичко да е разумно и плавно  (в ограничаванията, например) Wink

# 4
  • Мнения: 1 098
Чела съм тази книга, препоръчвам я на всеки родител Peace

# 5
  • Pb
  • Мнения: 1 183
написаното отговаря на личното ми разбиране за отглеждане на дете.

# 6
  • Мнения: 400
Чудесно, благодаря:) Това ми напомня за философията  "Книга за кърменето", която много ми хареса.

# 7
  • Мнения: 3 376
Много е хубав този цитат!!!
Ще потърся книгата непременно!!! Peace

# 8
  • Мнения: 1 896
идеята ми беше всичко да е разумно и плавно  (в ограничаванията, например) Wink

За какво би ограничавала едно дете под 1 година? Тук става дума за храненето, гушкането и откликването на плача му, не виждам кое от тези би имало смисъл да се ограничава. Децата до 1 годинка общо взето се стремят да задоволят жизнените си потребности, ограничаването им в постигането на тази цел може само да ги затормози физически и психически.

Много ми хареса цитатът.

# 9
  • София
  • Мнения: 2 734
Tsugumi,през първата си година детето неможе да реши,че му се дължи всичко,което поиска.През този период човечето има нужда от най-първичните "благинки"-храна,нежност,любов,защита.То не изнудва,то се НУЖДАЕ от тях.Всякакви опити за приучване към покорно чакане и дисциплина са противопоказни,особено пък в първите месеци!За да стане уверен в себе си човек,то се нуждае от всеотдайно,навременно задоволяване на нуждите си.Желанията на бебе под 1 год. са жизнено необходими,не каприз,затова наистина му се дължи това,което поиска,по този начин то изгражда доверието си към света и хората.Така по-нататъшното възпитание е много по-лесно!

# 10
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
Много ми хареса - чела съм го някъде, но не си спомням къде.

# 11
  • Мнения: 1 924
Напълно съм съгласна с цитираното.

# 12
  • Мнения: 568
точно тово правих цяла година -ама искам и аз такааа Grinning да си отварям само устата и някой да ми дава шоколад и коктейли-веднага Simple Smile

# 13
  • Мнения: 1 910
Като съдя по себе си - абсолютно невярно.
Това не пречи и моето бебе да гледам с обич и внимание. Просто това ми се вижда нормалното, не ми е било необходимо да го чета някъде черно на бяло. То си е иснстинкт - да дадеш каквото можеш от себе си.

# 14
  • Мнения: 875
Напълно съм съгласна с Фицхю!   Peace

Общи условия

Активация на акаунт