кога ще "проговори"

  • 3 037
  • 63
  •   1
Отговори
  • Мнения: 568
Нашето второ бебе - блондинка - е вече на 1 г и 1 м и не съм чула почти нищо смеслено от него - само мау и бау и това е. Иначе си се оправя доста добре с чаровни усмивки, целувки и махане с ръчичка, всички баби в квартала са и фенки.
Доколкото си спомням каката не тази възраст правеше кратко изречение. Как са вашите бебоци - нормално ли е такова развитие?

# 1
  • Мнения: 91
За нормално, не знам. Ние казваме - мама, баба, бу и ало. Нищо повече. Иначе всичко разбира, а си знае и как да си поиска това каквото си е наумила. Явно днешното поколение са мързеливи в това отношение, защото около нас мамчетата постоянно се оплакват, че децата не приказват. После ще се чуди ме как да им затвориме устите ама дупе да ни е яко! Laughing

# 2
  • Мнения: 3 760
На година и месец май нищо не казваше  Thinking От време на време "мама", но рядко и по-скоро несъзнателно....
Още не говори - по-точно непрекъснато бърбори, но смислените думи са 7-8  Laughing Вече си личи, че я е яд като не я разбираме, така че предполагам скоро ще се понапъне  Peace

# 3
  • Мнения: 27 524
Говоря, бре  newsm78
 Joy
И моето още не говори, закъде бързаш? Има време  Hug

# 4
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Година и един месец и  изречения?!?!? Или първото ти дете е абсолютен гений, или нещо си слънчасала. Няма такова нещо - казват няколко думи и това е. И това, че е блондинка, няма нищо общо.

# 5
  • Мнения: 9 903
някаква мания да ви порастват децата бързо, виждам в този форум. Моето не казва дори "мама", а не е нито рус, нито е със забавено развитие.

# 6
  • Мнения: 1 165
Година и един месец и  изречения?!?!? Или първото ти дете е абсолютен гений, или нещо си слънчасала. Няма такова нещо - казват няколко думи и това е. И това, че е блондинка, няма нищо общо.
Да и аз така мислех-все пак децата са още малки ,за да вържат две думи в смисено изречение,но онзи ден педито ме попита точно това-дали малката прави изречения(напр."Дай мамо").В една книжка за развитието на бебетата по месеци също пише,че детето на тази възраст прави кратки изречения.В крайна сметка и ние казваме само отделни думи и това не ме притеснява,защото всичко е индивидуално и децата не могат да се развиват като  "по книга".

# 7
  • Мнения: 9 903
едно педи ме пита дали синът ми на 6 месеца седи на гърне, дали ходи с проходилка и дали ходи на детска кухня, и добави, че трябвало вече. Въпросите на педитата понякога са странни и неуместно обобщават. Поне педитата не би трябвало да провокират у майките съмнения дали детето им се развива нормално.

# 8
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Да и аз така мислех-все пак децата са още малки ,за да вържат две думи в смисено изречение,но онзи ден педито ме попита точно това-дали малката прави изречения(напр."Дай мамо").

Да, педито може да пита и дали си е написало дипломната работа вече, нали? Що се връзваш? На една приятелка педиатърката и беше казала на 9-10 месечно бебе да показва животни, да имитира какво "казват" и на следващото посещение - след месец - щяла да провери какво е научило. Е как ще стане тая работа, кажете? Дете на 11-12 месеца ще знае 10-тина животни как казват? Излишно е да виказвам, че не само детето не научи нищо до следващия месец, ами и педито вече беше забравила какво е заръчала.

# 9
  • Мнения: 27 524
Моето педи се облещи  Shocked, когато на година и 4 месеца попита - ходи вече нали и аз казах не.  Mr. Green

# 10
  • Русе
  • Мнения: 2 354
а всъщност дали има значение за проговарянето дали е блондинка или брюнетка  newsm78

# 11
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 526
Заглавието на темата е просто уникално Shocked
Дъщеря ми на година и месец нищо не казва Peace

# 12
  • Мнения: 27 524
а всъщност дали има значение за проговарянето дали е блондинка или брюнетка  newsm78

 Joy Joy Joy

# 13
  • В подножието на планината
  • Мнения: 813
Ами да видим има ли значение.Детето на едно приятелско семейство(блондинка)проговори чак
след 3 годинки(дотогава само със знаци),но сега е голяма бърборана(на 6 е).Мисля,че е много
интелигентно дете,с богата фантазия,и има лидерски качества(бре,как я похвалих).Трето дете е,първите две са проговорили доста по-рано.
А за заглавието на темата помислих,че става въпрос за Блонди.Блонди ти кога проговори? Peace

# 14
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
Заглавието е уникално  Laughing
След известно време ще я молиш да млъкне малко... Laughing

# 15
  • Мнения: 649
Ние сме на 1г и 4м, а още не казват нищо смислено. Има време Peace - само с това ме успокояват всички! Поне, от няколко дни се разбираме с показване и мимики какво им има и какво им е.

# 16
  • Мнения: 46 510
Аз не познавам дете на 1г. и 1м., което да говори  Laughing

# 17
  • София
  • Мнения: 819
а всъщност дали има значение за проговарянето дали е блондинка или брюнетка  newsm78

Има, има, на година и 1 месец една уважаваща себе си и семейството си блондинка трябва вече да си знае трите имена, ЕГН, точен адрес и да рецитира "Аз съм българче" Mr. Green Peace

# 18
  • Мнения: 5 103
Смислено говори малко неща - мама, тати, баба, бау бау, бу бу, дай, хайде , папа, и ало нищо друго не бърбори.

# 19
  • Мнения: 888
Спокойно милички, към втората годинка ще говорите повече, засега мама, тата, баба...до ам-ам май са достатъчни!

# 20
  • Мнения: 941
и моят син е на 1г.1м. но аз не мисля,че му е време да говори.Казва само мама.Другото е само мучене,пищене,викане и т.н.Не съм майка ентусиастка,която си мисли,че детето трябва да седи на 3 м.,да ходи на 5м. да пишка в гърне на 6м. и на 7м. да казва азбуката Mr. Green Ако са така нещата,ще ги пускаме на училище като направят 2г. Laughing И това,че е блондинка може да й е от полза след време,нали знаеш-руса гладна нема Joy

# 21
  • Пристанището на шейсетте кораба.
  • Мнения: 239
И София говори разни отделни думички като - дай  биба,баба, бебе, топка, кака, мама и тати, но изречение още не е съставяла /на един детски купон имаше един татко с момиченце по -малко от нас с два месеца и се хвалеше че  тя вече съставя изречения като ме попита да ли и моята го прави  и аз отговорих отрицателно ме изгледа толкова съжалително  /

# 22
  • Мнения: 315
Е пък моята блоди прави изречения от типа: "Тати ела", "Мама яж", пее на куклата си песнички от сорта" Нани бееебе мааама" с интонацията, с която и пея подобна песен аз. Но да си призная, това е по моя вина  Embarassed Беше навършила 3 м, когато започнах упражненията за проговаряне  Embarassed

# 23
  • Мнения: 3 205
Аз не познавам дете на 1г. и 1м., което да говори  Laughing

Аз също - па даже и с кратки изречения.
Иво е почти на година и три месеца и репертоарът му се състои от 4-5 думи. Което си е абсолютно нормално. Аз знам, че децата образуват кратки изречения чак на двегодишна възраст (+/- месеци, защото всяко дете е различно). Едва ако не е проговорило на 3 години, тогава се прави консултация с логопед, за да се види има ли проблем и ако има какъв е. Но на година и един месец.... Раничко е още и за блондинки, и за брюнетки  Mr. Green

# 24
  • Мнения: 9 903
Беше навършила 3 м, когато започнах упражненията за проговаряне  Embarassed

защо? Има ли някаква причина да се правят упражнения?

# 25
  • Мнения: 315
Беше навършила 3 м, когато започнах упражненията за проговаряне  Embarassed

защо? Има ли някаква причина да се правят упражнения?
Не, ама се вманиачавам отвреме на време  Embarassed А тя поддаде и ми стана интересно  Grinning

# 26
  • там където ме зове сърцето!!!
  • Мнения: 2 092
Когато си  реши ,  нали знаеш , че са си своенравни! Joy
Заглавието е уникално  Laughing
След известно време ще я молиш да млъкне малко... Laughing
Peace

# 27
# 28
  • SOFIA
  • Мнения: 158
Здравейте!Малката ми дъщеря скоро ще стане на 8.м.  а още не издава нищо като "думички" "срички " или нещо подобно.Само като е гладна и плаче казва  ам--м-м-м-м, или пфп-ф-ф-ф.Каката по това време казваше  гей ,дей,  де-де , та-та .Знам че децата не трябва да се сравняват , но се притеснявам да няма някакъв проблем.Ако при вас е било така моля напишете ми.

# 29
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
 ooooh! ooooh! ooooh! ooooh!Леле, детето ти е едва на 8м.Какво ли да кажа аз за моето, което след 3м. ще направи 3г., а все още не говори!

# 30
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
ooooh! ooooh! ooooh! ooooh!Леле, детето ти е едва на 8м.Какво ли да кажа аз за моето, което след 3м. ще направи 3г., а все още не говори!

 Peace Моето другия месец става на 3 и едва сега започва да говори!

# 31
  • Мнения: 1 877
Ехоооо,я слез на земята...Много малко деца  на тази възраст мо гат да произнасят дори срички...Наш Дарин няма и най-малко намерение да говори,нито да произнася срички,батю му също на тази възраст нямаше такива мераци...Споко!Тя Билянка ти е писала за нейното дете,така че няма място за притеснение!

# 32
  • София
  • Мнения: 4 294
Здравейте!Малката ми дъщеря скоро ще стане на 8.м.  а още не издава нищо като "думички" "срички " или нещо подобно.

Споко аз съм проговорили на 3 години  Laughing
Моите дъщери - голямата рано започна да бръщолеви, а малкта едва сега от 2 месеца почна да прави изречения, иначе думички казва като изпуска първата буква или първата сричка на думата.
Но не мисля, че трябва да се притесняваш, все пак дъщеря ти е само на 8 месеца, има време за всичко Peace

# 33
  • София
  • Мнения: 819
Хора, слънчасали ли сте, бре? Какви са тия теми за проговаряне на 8-9 месеца, че чак някои и с изречения? Моля ви, осъзнайте се, още малко и ще има тема "Миналата седмица ни изписаха, тя/той още дума не е обелил по въпроса къде е по-хубаво - у дома или в болницата?".  ooooh! Това са си още бебета, а не роботи, когато им дойде времето ще ходят, говорят и ще се хранят сами с нож и вилица, стига сте истерясвали напразно. Peace

# 34
  • Мнения: 5 362
Наистина,че детенцето ти е малко,за да говори нещо.А и това,че първото ти дете вече е казвало нещо на тази възраст,не важи за второто.
Не се притеснявай-ще започне  PeaceМоето започна около годинката да произнася смислено думички.На вашата възраст срички,но децата не са еднакви и не трябва да се сравняват.
А сега не мога да й затворя устата  Laughing  Wink

# 35
  • София
  • Мнения: 1 877
zoli, извинявай, но много безумен въпрос... Виж да беше някоя майка тийнейджърка с първо дете, айде...
Какво очакваш от дете на 8м.?? Сигурно на 3г. ще искаш да чете романи и да пише на латиница #Crazy.

Остави всичко останало, но да се страхуваш, че може да има някакъв проблем Shocked...

# 36
  • Мнения: 102
И според мен е безумно да се очаква от дете не 8 мес. да казва думи.Моя син започна да повтаря  преди 1-2 месеца.Имате мнооооого време.

# 37
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Хора, слънчасали ли сте, бре? Какви са тия теми за проговаряне на 8-9 месеца, че чак някои и с изречения?
Има нещо, бях сигурна WinkВчера имаше тема, дали майката да заведе 10 месечното си дете на психолог Rolling Eyes

# 38
  • SOFIA
  • Мнения: 158
Мами,аз нямах в предвид  точно да говори,  а да произнася някакви звукове или срички.Естествено че не искам изречения и тем подобни.

# 39
  • Мнения: 649
Жегите се отразяват зле на всички ни Mr. Green! Моите са на 1г и 4мес, а и те нищо разбираемо не казват!

# 40
  • Мнения: 990
Не мисля ,че има защо да се притесняваш. Моите близнаци започнаха след годинката да казват "мама".  Всяко дете е различно . Има деца ,които изведнъж започват да говоря ,други постепенно и по-късно. Въпреки ,че моите са близнаци , единия говори повече , а помежду си си говорят на техен си език , напълно неразбираем за мен, а са на 1 г. и 7 месеца.

# 41
  • до канала
  • Мнения: 518
нормално е човек да се притеснява за такива неща когато има по-голямо дете.Самата аз съм забелязала че сравнявам всичко между голямото дете и малкото т.е.големия проговори на...... а малкия защо още не е  Thinking големия беше злояд а малкия не е ;големия проходи на .... а малкия още не е  Thinking и т.н т.н.Сравнението между децата го има и колкото повече ги сравнявам толкова повече се убеждавам колко са си индивидуални и различни във всяко едно отношение.Така че не се притеснявай детето ти се развива различно от каката просто се опитай да не ги сравняваш една с друга   bouquet

# 42
  • Мнения: 4 965
...
Въпреки ,че моите са близнаци , единия говори повече , а помежду си си говорят на техен си език , напълно неразбираем за мен, а са на 1 г. и 7 месеца.

Това е близнашкият език  Sunglasses - могат да си говорят на него и цял живот.
Моите вече говорят доста разбираемо (започнаха сравнително късно - чак след годинка със сричките, около 1,6 г. правеха елементарни думички, а истинското "говорене" започна чак след 2,5 г.). Въпреки това, помежду си говорят на "близнашки" и той няма нищо общо с "човешкия". Даже стигнахме дотам - 2 пъти да ми се смеят, че не ги разбирам и да се заливат после от смях  Close. Накрая ми "преведоха" разговора - коментираха някакво филмче по тв-то.
Краен пример за това са 3-значките от ББ - разбира се, заради диалекта, акцента и т.н. и нормалният говор трудно им разбирах, но помежду си говореха на някакъв странен език от сризки, възклицания, ахкания и охкания  #Crazy.

# 43
  • Мнения: 8 769
Краен пример за това са 3-значките от ББ - разбира се, заради диалекта, акцента и т.н. и нормалният говор трудно им разбирах, но помежду си говореха на някакъв странен език от сризки, възклицания, ахкания и охкания  #Crazy.
Абсолютно съм убедена в съществуването на телепатия, особено силна между близнаците. На тях не им трябва много, за да се разберат Hug
zoli, спокойно , детето ти е съвсем в норма. Моят до годинка нищо съществено не казваше, до 2г-по някоя и друга откъслечна дума, едва преди месец два започнаха даизлизат изреченията и въпросите, и думите и....водопад от думи стана... Grinning

# 44
  • Мнения: 209
На Вики репертоара се върти само и единствено около буквата "А".  Никакви други звуци, срички и такива разни.
Определено не съм седнала да се притеснявам защо не ми вика"МА-МА" или "АМ-АМ"
Когато иска, тогава да говори. После сигурно ще се моля да млъкне Laughing

# 45
  • Мнения: 3 205
На осем месеца е достатъчно да може да плаче и да се смее. Детето няма за къде да бърза и го знае, успокой се.

# 46
  • Мнения: 4 965
Абсолютно съм убедена в съществуването на телепатия, особено силна между близнаците. На тях не им трябва много, за да се разберат Hug
...

Аз пък си го обяснявам не с телепатия, а с факта, че прекалено добре се познават, постоянно са заедно и не са им нужни думи.  Grinning
Въпреки това, когато леля ми катастрофира, баща ми цяла вечер изпитваше болки във врата и в лявата ръка, където беше ударена тя (за катастрофата научихме чак на другия ден  Thinking).

Извинете за спама  Blush.

# 47
  • София
  • Мнения: 5 079
Когато му дойде времето!!!!! Peace

# 48
  • Мнения: 6 164
Определено не е било така!
На 8 месеца изрецитира "Аз съм българче!"

 hahaha

# 49
  • Мнения: 54
Лелеее детето ти е едва на 8м. и се притесняваш за такива неща?Моя дребосък е на 3г. и чак сега започна да ги бръщолеви и то понякога на неразбираем за нас език Joy

# 50
  • Мнения: 568
ааа между другото има напредък взе да казва бръма - на всичко що се движи с колела и долу, когато иска да излиза Laughing
а за кратките изречения може би малко съм се поизсилила - каката каваше " моко диш"-мокро от дъжд в превод - и "мама е мека - тати-ооо немек"-на тази възраст е било защото съм си водила нещо като дневник в едно албумче - по месеци. Иначе не съм забелязала да е гениална - само ужасно приказлиза и досега Laughing

# 51
  • Мнения: 2 208
Моят син е на 1 г. и 1 м. и като седне до мене, гледа ме в очите и започва да ми разказва приказки.... хубаво и отчетливо, всичко му се разбира Simple Smile
Даже вече може и да пише....
Пък преди малко го помолих да измие и чиниите  Mr. Green

# 52
  • Мнения: 326
едно педи ме пита дали синът ми на 6 месеца седи на гърне, дали ходи с проходилка и дали ходи на детска кухня, и добави, че трябвало вече. Въпросите на педитата понякога са странни и неуместно обобщават. Поне педитата не би трябвало да провокират у майките съмнения дали детето им се развива нормално.

Добре, че не те е питал дали се справя в училище.... Абе, луди хора.  ooooh!

# 53
  • Мнения: 2 910
Дъщеря ми проговори 2-3м. преди да навърши 3г., дотогава имаше няколко думички в речника си.

# 54
  • Мнения: 144
Синът ми направи 2 годинки през февруари-сега започва с кратките изречения.Обогатява си речника от думи с всеки изминал ден-бавно и славно  Grinning

# 55
  • Мнения: 2 015
Някой майки много бързат.Моя син е на 9-т месеца, а една позната роди ден след мен.Нейния син блъскал по масата и викал "Мафия" Thinking.
Ще си проговори детето, не се притеснявай, защо бързаш?

# 56
  • Мнения: 128
Ох мила, спомням си, че и аз имах такива притеснения когато голямата щерка беше на вашата възраст. Тогава една дружка ми каза, че големият проблем особено при женските чеда бил как да я накараш да млъкне когато се научи да говори. Оказа се права.
Скоро ще се наслаждаваш на порой от "умни" въпроси, безкрайни монолози и ще започнеш да и търсиш копчето за изключване.
А що се отнася по въпроса за блондинките мисля, че няма отношение към умствения багаж. Нали го знаеш лафа:" Роди ме мамо проста, аз сама ще се изруся".

Последна редакция: сб, 30 юни 2007, 03:14 от reivan

# 57
  • Мнения: 941
всяко дете е различно, някои повтарят много и на година и месец доста имитират звуци и думи, някои като моята не си затваря устата, ама аз разбирам много малко неща, и то тя си ги измисля думите, като например котката е иаиа, винаги я използва по предназначение, има доста думи в речника и които тя сама си е измислила и още не прави изречения, мисля че децата проговарят около 2години

# 58
  • гр.София
  • Мнения: 199
Моят син и той почти нищо не говори ,мама,ам-ам,бау-бау и това е другото е само мънкане и като иска нещо сочи с пръстче.Иначе всичко разбира ,като му кажа да ми донесе нещо знае кое съм му казала.

# 59
  • Мнения: 834
Има време, и това ще стане.

# 60
  • Пловдив
  • Мнения: 927
Моят син БРЮНЕТ  Mr. Green проговори чак след 2 г. възраст, но с изречения едва преди 3-4 мес.

# 61
  • Мнения: 441
Щерката започна да казва доста думи на 1 годинка,а до двете годинки вече можеше да приказва доста смислено  ooooh!.Малкият е на 2,но в речника му има 10-15 думи,като някой са измислени от него.И двете ми деца са брюнети  hahaha

# 62
  • Мнения: 91
Познавам много майки с по две деца вече и всички казват, че големите преди да направят годинка са имитирали много животни , а сега се притесняват че малките нищо не приказват. Искрено се надявам да бъркат периода. Не може всички наши да са глупачета. С конкурс да ни бяха събирали нямаше да успеят да ни съберат все майки с не говорещи деца! Joy

# 63
  • Мнения: 4 451
in според мен просто бъркаш периодите. Кратко изречение на 1г. Shocked си е направо феноменално. На тази възраст нашата кака, освен че имитираше животните, умееше да казва "чао", "мам, тати, баба". Спомням си, че когато я питахме как се казва, тя казваше кратко "Мими", а на въпроса на колко годинки е, показваше само едно пръстче. И май с това се изчерпваше репертоара и по онова време. Така, че успокойсе! Тук една съседка се опитва да ме убеди, че нейната дъщеря проходила на 8,5м., а на 9м. ''говорела като дърта'' (предавам думите и буквално). Да бе, да, ние бебета никога не сме гледали. Joy

Общи условия

Активация на акаунт