Да спасим Странджа!

  • 1 263
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 402
Здравейте! Извинявам се, ако мястото на тази тема не е тук, но искам да Ви помоля да подкрепите петицията и да спасим Странджа. Simple Smile Предварително благодаря на отзовалите се! Simple Smile
http://www.bgpetition.com/strandja/signed.html

# 1
  • Мнения: 8 999
"пази уникалните екосистеми и биоразнообразие, както и за съхраняване на самобитните странджански фолклор, култура и историческо наследство"

По отношение на екосистемите и биоразнообразието може би има някакъв резон, но за запазване на фолклора и историч. наследство .... направо ми е смешно. Всяка година ходя на почивка в този район и честно казано полуразрушените села с никаква инфраструктура, западналостта и изостаналостта, мизерията и откъснатостта от преимуществата на цивилизацията, не са част от културата на нашата страна, а още по-малко могат да се броят за историческо наследство /освен ако проядените от дървояди дървени къщи с клозети на двора не са особено ценни за някой, но във всеки случай те не са ценни за живеещите в тези райони/.
На всичкото отгоре, като знам какви пари и власт стоят зад такова решение, не ми се вярва, че една петиция, дори и подписана от целокупния български народ, би имала някакво значение, когато се делят комисионни. Подписах се, желая успех на петицията и се надявам да не съм лош пророк, но имам едно такова гадно усещане, че кучето си лае, а керванът си върви.

# 2
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Подписах. С тия тъпи строежи унищожават природата, а тя в Странджа е уникална за България (все още се срещат реликтни видове, но безотговорността ни ще ги унищожи  #2gunfire #2gunfire #2gunfire). По Черноморието вече има повече бетон, отколкото растителност. Мамка му, не всичко е пари! Close За съжаление няма да има кой да ни чуе Tired

# 3
# 4
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 715
Едно рамо и от мен.   newsm10

# 5
  • в старата къща на село.(ехххххххххххх мечтииии)
  • Мнения: 425
"пази уникалните екосистеми и биоразнообразие, както и за съхраняване на самобитните странджански фолклор, култура и историческо наследство"

По отношение на екосистемите и биоразнообразието може би има някакъв резон, но за запазване на фолклора и историч. наследство .... направо ми е смешно. Всяка година ходя на почивка в този район и честно казано полуразрушените села с никаква инфраструктура, западналостта и изостаналостта, мизерията и откъснатостта от преимуществата на цивилизацията, не са част от културата на нашата страна, а още по-малко могат да се броят за историческо наследство /освен ако проядените от дървояди дървени къщи с клозети на двора не са особено ценни за някой, но във всеки случай те не са ценни за живеещите в тези райони/.
.........
Странджа е уникална и с природата си и с фолклора си.Има много села който са много добре запазени и природата е страхотна.Мога да кажа за Кости,Българи,Бродилово.Полуразпадащи се къщи с външни "кенефи" има и в центъра на Бургас предполагам и в повечето големи градове Peace.А относно това че са проядени от червей мога да кажа ,че ако имаше адекватна политика как да се подпомагат собствениците на  тези къщи, нещата хич нямаше да са такива.Вземете за пример Жеравна ,но там се наливат ужасно много пари.
По въпроса за фолклора искам да попитам дали някой знае някъде другаде да е разпространено нестинарството.Аз лично не съм чувала но от няколко години имам късмета да наблюдавам този ритуал и повярвайте ,наистина си струва да го запазим.
Подписах естествено,макар да знам че това няма да промени абсолютно нищо. #Cussing out

# 6
  • Мнения: 8 999
Пухчо, права си. Но от друга страна дали някой се запитва доколко жителите на изброените от теб села като Кости, Българи и др. се кефят на самобитния си бит, дали им е много приятно да живеят в условия от 19 век през 21 век, дали не предпочитат асфалтови улици, климатизирани къщи с модерен интериор, съвременни изолации и хидромазилки. За да бъдат съхранени етно и фолк моделите на тези селища, то те трябва да бъдат обявени за села-музеи, жителите им да бъдат обезщетени с други имоти, а на тяхно място да бъдат назначени управители и поддържащ персонал. Историческо наследство се запазва като се дава шанс на хората да живеят не като скотове, да имат нормален поминък, да развиват дейност при съвременни условия на труд. Мисля, че хората в тези региони предпочитат да разработят модерни туристически обекти, както това правят във всички села и градове по Черноморието /а и в цяла България/. Статутът на резерват ограничава живеещите в тези региони и те са на път да се обезлюдят /регионите/ - е, как ще се съхранява старата култура тогава? Нужни са много пари за инвестиции и по този начин се завърта омагьосания кръг.

# 7
  • в старата къща на село.(ехххххххххххх мечтииии)
  • Мнения: 425
Баибиби  да ти кажа точно тези села изобщо не са обезлюдени.Хората се опитват да развиват до някъде селски туризъм а цените на имотите са умопомрачаващи за повечето нормални села в страната.Селата си имат и асфалт и достатъчно добри комуникации ,повярвай ми.Тук говорим за това, че ако се разреши веднъж строителство ще стане истински ад.Работя в Сл.бряг и всеки ден се ужасявам от темповете на застрояване.От Елените до Поморие в скоро време няма да остане и едно дърво.А от както преди месец се гласува и разрешението за строителство в Иракли мисля ,че всеки може да си представи какво следва да се случи и там идните няколко години. Tired.В почивните дни минавахме покрай  Алепу.За два месеца са изникнали многоетажни хотели.Лее се бетон като за последно.Била съм на практикум  по биология в него район преди 10 години и знам колко красиво беше.А сега какво? Някой с повечко пари и връзки ще тупне няколко скъпарски хотела и ще се засере всичко.Еми благодаря ама аз искам детето ми след 10 години да може да види това което аз видях преди 10,а не да му е забранен дори достъпа до там както е в момента на Дюни.
А относно за това което казваш за селата- музеи съм абсолютно съгласна.Именно това имах предвид като казах, че няма никаква държавна политика да се съхраняват подобни места  Peace Peace Peace

# 8
  • Мнения: 8 999
Да, Пухчо, и докато няма единна държавна политика по отношение на такива райони, както и неоткраднати фондове, с които да се подкрепя и изгражда структурата на такава политика, както и министерства, ведомства и държавни служители, които да носят персонална отговорност за всичко /и свършено и несвършено/, мисля, че е абсолютно губене на време да се събират подписки и да се буни съвестта на хората. Защото на всички е ясно кой /знаем му и името, и адреса/ е заинтересуван там да се строи. НО, дори и да се строи, пак би могло така да се организира и планира всичко, че курортните селища да не пречат, а дори да подпомагат тези райони. За това е нужно да има закони и некорумпирани контролиращи органи. Обаче няма.

# 9
  • в старата къща на село.(ехххххххххххх мечтииии)
  • Мнения: 425
.....................................
Абсолютно единомислие.Нямам какво да добавя. PeaceНо все се надявам тайничко един ден и у нас нещата да се оправят.Само се моля да не е твърде,твърде късно. Confused

# 10
  • в старата къща на село.(ехххххххххххх мечтииии)
  • Мнения: 425
А и да кажа само ,ако аз имах стара къща в тези райони бих мечтала да я реставрирам и запазя такава каквато е била.Хич не ме интересува ,че в повечето случай това би ми струвало повече от колкото да построя нова . Не искам хидроизолации и климатизации.Искам я долу горе автентична като само добавя вътрешен санитарен възел(за това не мога да си изкривя душата  Whistling)Посещавайки споменатите от мен села видях ,че има и други луди като мене  Crazy и това страхотно ме радва. Laughing Laughing LaughingДано тези къщи стават все повече и повече.

# 11
  • в старата къща на село.(ехххххххххххх мечтииии)
  • Мнения: 425
Побут.

# 12
  • София
  • Мнения: 13 204
Момичета, вчера гледахме нестинарите пред НДК. Майка ми е от Малко Търново и семейството ми е меоционално свързано със Странджа планина Grinning
Щерка ми на 4 г. цял ден пита за нестинарите и като отидохме благодарение на разбрани хора тя успя да гледа седнала до огъня. Седеше в една какичка и не гъкна! Много й хареса. Надявам се тази година да идем да пообиколим района!

# 13
  • Мнения: 215
Vache   wavey
пухчо - напълно съм съгласна с теб. Уникалността на Странджа е именно в това, че толкова години е била "забранена" територия и е съхранила в себе си всичко, така както е било едно време. Като се започне от наистина уникалната природа и се стигне до автентичния бит и култура. Аз съм лесоинжинер по професия и сред колегите от край време се спори, дори дали да се внасят нови видове /като иглолистни дървета, които са не типични за тази територия, но придават своя принос за биологичното разнообразие/ само и само да не се променя типичния облик на планината. Работила съм 4 години в Кости и трябва да ви кажа, че там хората си живеят чудесно, пеят си по повод и без повод странджански песни, почитат си празниците, спазват си обичаите и си се радват на живата, без да мечтаят за климатизации и газификации.
  А ако питате мен, аз също предпочитам да пренощувам в типична селска къща, запазила спомените на отдавна отминали времена, да погледам от чардака зелените гори на планината и като ми стане горещо просто да се изкъпя в реката. Колкото е по-слабо познат и развит един район, колкото е по-автентичен - толкова по-добре за мен. Развие ли се, цивилизова ли се, просто губи чара и атмосферата си. Като пример ще дам Банско. Обожавах да ходя там преди 20 години, когато в града имаше само един хотел на центъра и всичко друго беше само типични къщи с кенефи на двора и прекрасния Пирин на около. Сега е по-зле и от София и за нищо на света не бих отишла там на почивка. Нека не превръщаме и Странджа в подобна гледка!!!

# 14
  • София
  • Мнения: 13 204
Ето малко повече за нестинарите
http://traditions-bg.com/bg/sub_6.php

А ако можете да гледате филма на Васил Къркеланов "Посветените на огъня"
http://www.karkelanov.com/display_bg.php?page=p3_1

Аз исках да си го намеря на ДВД, но го няма още, за съжаление! Confused Има в линка trailer

Майка ми помни истинските нестинари. На празника на Константин и Елена в Българи. Била е сигурно 6-7 годишна и дядо ми я е завел. За съжаление май вече не може да се види това "прихващане". Дали времената са други или наистина всичко от Странджа си отива... вкл. и този истински самобитен обичай!

Fibi4ka   Hug Hug Hug

Общи условия

Активация на акаунт