Форма за кандидатстване за работа

  • 1 826
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 10 602
От миналата седмица, провокирана от темата за офис асистента ми се въртят разни НR - мисли в главата.

Днес попаднах на обява за работа, която освен CV изискваше попълването на форма за кандидатстване. В голямата си част представлява повторение на автобиографията, но по-подробна. Освен това има въпроси като:КАК ОЦЕНЯВАТЕ  ВАШАТА ПРОФЕСИОНАЛНА РЕАЛИЗАЦИЯ КЪМ МОМЕНТА, В коя от изброените области желаете да се развивате, СЪВПАДАТ ЛИ КЪМ МОМЕНТА ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ  ВИ ЦЕЛИ С ПЪТЯ ВИ НА РАЗВИТИЕ, В КАКВО СПОРЕД ВАС СЕ СЪСТОИ ОСОБЕНАТА ЦЕННОСТ НА ВАШИТЕ ЗНАНИЯ?, КАКВО ОЧАКВАТЕ ОТ НОВИЯ ВИ РАБОТОДАТЕЛ,  КАНДИДАТСТВАТЕ ЛИ В МОМЕНТА И В ДРУГА БРАНШОВА ФИРМА, КОЕ Е НАСТОЯЩЕТО ВИ РАБОТНО МЯСТО/ посочете СЕДАЛИЩЕ И ТЕЛЕФОН/, КАКЪВ ЧОВЕК СТЕ СПОРЕД ВАС? КОЕ  ВИ КАРА ДА МИСЛИТЕ ТАКА, ОПИШЕТЕ НАКРАТКО ЛИЧНИТЕ СИ ИНТЕРЕСИ  И ЦЕННОСТИ. КОИ СА НЕЩАТА, КОИТО ВИ РАДВАТ В ЖИВОТА, коя фигурка от нарисуваните ви харесва най-много и т.н.

Преди години мой приятел /живее в чужбина отдавна/ ми каза, че само по начина, по който е написана обявата можеш да познаеш колко е сериозен работодателя и мисля, че беше прав.

Попадали ли сте на "въпросници" като тази форма за работа, на какви тестове са ви подлагали като сте кандидатствали за работа и смятате ли, че и у нас вече се изгражда работеща система за подбор на персонал?

Лесно ли се намират качествени служители и свестни работодатели?

# 1
  • Мнения: 1 002
да , попадала съм
в прокредит банк , преди повече от година ,  това е същата ''форма'' .
сигурно работят за тайните служби , МИ5 ,  НАСА и други , иначе не знам защо са всичките тези глупави въпроси ...Мерзавеца ще разкаже повече , все пак е професионалист  ..

# 2
  • Варна
  • Мнения: 1 790
Да и аз попаднах на таква форма. На Прокредит банк. Тук имаше тема. Пусни търсачка.

# 3
  • Мнения: 10 602
Не става въпрос за Про кредит банк, друга е фирмата.

Но аз не бих попълнила тази форма и не бих кандидатствала във фирма, която иска толкова подробности без да съм стигнала до интервю. За какво им е телефона на настоящия ми работодател? За да му се обадят и кажат, че си търся нова работа ли?

# 4
  • Мнения: 6 992
Хахахах, не, няма да му се обадят. Дори това можеш да го оставиш празно или да напишеш, че е конфиденциално.
Не знам тук дали става въпрос за  агенция зя човешки ресурси или за самата фирма, но обикновено тези въпросници се използват да попълване на база данни на самата фирма, от които после тя би могла да подбере кадри за друга позиция. За това са и тези подробности - преценят горе-долу какво ти се отдава, какво ти е интересно и с какво можеш да си полезна. Обикновено в тоя сектор цари страшна конфиденциалност, особено за по-високите позиции...Няма страшно, не параноясвай, попълвай спокойно.

# 5
  • Мнения: 10 602
Въпросите ми бяха принципни Simple Smile

Фирмата директно търси служители и не става въпрос за някакви високи длъжности, средно ниво по-скоро.

# 6
  • Мнения: 6 992
Няма значение, тя формата е една и съща за всички позиции на дадена фирма. Т.е. фирмата сама си разработва въпросника и го разпраща на всички кандидати Simple Smile

# 7
  • Мнения: 3 423
Спестяват си работа по време на интервюто.
Или пък се подготвят за интервюто.
Тук има доста професионалистки, нека се изкажат.
На мен също ми е интересно.

Впрочем, това са обикновени подтеми на мотивационно писмо.
Не би трябвало да те учудват. Всичко си е в реда на нещата.

Успех!

# 8
  • София
  • Мнения: 175
С такива въпросници наистина се попълва база данни на работодателя, освен това се виждат интелектуалните и правописните възможности на кандидата. Така понякога се предлага друга, по-подходяща, позиция на желаещия да започне работа. При нас такива данни са защитени и единствено HR има достъп до тях. За мен има полза от тях, стига да са пригодени за дейността на фирмата и българската действителност. Често при писането на автобиография някой помага на кандидатстващия, а при попълването на въпросника трябва да се справи сам. Понякога ми се е случвало следното: получавам прекрасно оформено и граматически издържано CV, а след това при попълването на въпросника, лъсват страшно много несъответсвия и грешки. Flutter

# 9
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Честно казано не виждам нищо толкова фрапантно в този въпросник.

# 10
  • Мнения: 22
И аз съм попадала на подобна за Прокредит банк. Ами не знам какво те притеснява,струва ми се същия формуляр и не е нищо особено ,освен че някои от въпросите имат сходен смисъл и трябва да измислиш нещо различно в 2-3 случая.Честно казано останах разочарована от интервюто след това,бях кандидатствала за друга длъжност ,а те ме извикаха за каквато имат вакантна. Въпроси изобщо не ми задаваха ,а ме караха да пиша на компютара под диктовка и за време-тъпа работа.

# 11
  • Мнения: 84
Да, попълвала съм такова чудо, кандидатствайки за голяма международна фирма - просто си имаха такива формуляри и ги прилагаха във всичките си клонове по света. Мисля, че просто разни HR специалисти вменяват нуждата от това, за да могат да си вземат хонорара за консултацията Simple Smile Попълването на въпросника беше абсолютно безмислено, тъй като никой не го чете, а водихме свободен разговор, после ме поканиха на вечеря, след два дни на кафе само с бъдещия ми пряк шеф и се оказа, че решението е било взето след анализ на вечерята, а не в резултат на СV, въпросник или друго...
После с години подмятахме папката с попълнените въпросници с идеята, че може да ни потрябва, ама не ни потрябва...

# 12
  • Мнения: 234
Да,попълвала съм такава форма при регистрация в една трудова борса за търсене на работа.Чрез тази форма даден работодател се запознава с изискванията и възможностите ти.Въпросите бяха толкова много и крайно безмислени,че ми трябваше доста време да осмисля какво точно ме питат и какво да отговоря.Дори някои от тях се повтаряха.

# 13
  • Мнения: 5 228
Улеснява се селекцията по документи. В много от сайтовете за публикуване на обяви има опция, която дава възможност на работодателя да прикачи формуляр с въпроси, отговорите на които се изпращат като стандартна част от документите за кандидатстване. Така се спестява време и за кандидата, и за интервюиращия.
Не мисля обаче, че има смисъл от въпросници с над 20 въпроса - 4-5 са достатъчни. Отговорите им ти дават информация не за това кой е подходящ, а за това кого няма смисъл изобщо да каниш за интервю.

# 14
  • Бургас
  • Мнения: 1 267
Да ви светна една тайна-няколко пъти се повтори,че имало въпроси, които се повтарят или са много близки.Това в професионалното тестуване са въпросите,оформящи скала на лъжата.Според отговорите на тези въпроси човека, който е правил теста преценя доколко кандидата е искрен,не чак лъжец.По-скоро колко е конформен,дали е склонен да дава социално желателни отговори. yes

Общи условия

Активация на акаунт