Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
  • Някъде... в нищото.....ничия...
Не знам вече всичко ли е наред. Детето ми другата седмица става на 1 г. и 2 м. За пръв път седна сама на 9 м., изправи се на 10 м.,, и два дни след изправянето започна да прави крачки, държейки се за решетката на кошарата. Сега обикаля апартамента, като се държи за мебелите, или иска да я водим за ръцете. Според лекарката все още няма проблем. Притеснявам се обаче, защото до 7 - я месец изобщо нямаше опора на крачетата - Като я хванех под мишничките, не стъпваше, и тогава ме бяха наплашили здраво. Свекървата вече здраво ме психира, че детето не вървяло - баща й бил проходил на 10 м., детето не било добре, трябвало проходилка /на 1г. и 2 м.!/, а аз съм против проходилките изобщо, и не съм я слагала.
Иначе се развива нормално, като че ли - играе с играчки, различава ги - зайче, куче и др., като й кажем, ги посочва.
Казва мама, тати, кака, бати, баба, ам/като е гладна/, пие/като е жадна/, мие/да се къпем/, пее/да й пея/, мамко/мляко/, бити/бисквити/,  писе/на котката/, пате /на патето/, банан, спи/да си лягаме/, казва пиш/не винаги/ и носи гърнето/пак не винаги/. Нормално ли е това, че  не ходи още, според вас? Малко думи ли казва? Аз съм проходила на 1 г. 6 м. - има ли връзка?

# 1
  • UK/София
Аз съм проходила на 1г.4м, синът ми на 1г.5м.Не зная дали има връзка.Някои деца се развиват по-бавно.Детето ми все още не говори(2г.10м), опитаха се да ме психясат отдавна, но за сега не успяват!

# 2
  • София
Спокойно, ще върви сама когато й дойде времето Grinning Аз също се притеснявах, защото Стела на 1г.3м. все още не можеше да ходи много добре, а и не искаше да я държим за ръчичка, нито се е хващала за мебели и падаше като талпа по нос, сега не мога да я спра. Не се притеснявай Peace

# 3
  • под жаркото слънце
До 18-ия месец няма място за тревоги  Peace

# 4
  • София
Не се тревожи, ще проходи изведнъж. Нямаш поводи за притеснение- при всяко дете е индивидуално Peace
Моята принцеса усвояваше всичко доста добре- обръщане на 3, седене на 6 месеца, изправяне на 8, лазене на 10. Обикаляше с проходилката и пълзеше като фитипалди или се придържаше за мебелите. Беше и по лесно и бързо да се пусне и да допълзи до целта отколкото да ходи. Аз също се бях притеснила, но на 1 г. и 2 месеца в един ден просто се пусна и я видях на другия края на стаята. След няколко дни трябваше да тичам след нея Hug

# 5
  • Сливен
И аз не виждам нищо притеснително...

# 6
Аз съм от майките, които никога не са ползвали помощни средства (проходилки, колани и др.) и никога не съм учила децата ми да ходят. Оставях ги на пода и сами се научиха (е, минахме през един момент след 10-11-тия месец, когато вече можеха, но ги беше страх и искаха да ги водя за ръчички) - няма здраво дете, което да не е проходило. Едната проходи самостоятелно на 1 г. и 3 мес., а другата на 1 г. и 4 мес. - просто в един момент се пуснаха и няма спиране.
До 18 месеца се приема за абсолютно нормално.

# 7
Няма за какво да се притесняваш!
Щом се придържа и ходи - всичко е наред! При някои деца минава време докато съберат кураж да се пуснат. Това нищо не значи. И не слушай свекървата за проходилката, освен ако не иска да забавиш прохождането още повече!
Всяко нещо с времето си.
Моят палавник също е така, много иска да ходи, бута си количката по улиците, размества мебели да стигне от място на място в къщи, но го е страх да се пусне за сега..

# 8
Не може всички деца да се развиват по еднакъв  начин. Наслаждавай се, докато още можеш на спокойните разходки с количка, че послееее...

# 9
  • София
Изобщо няма за какво да се притесняваш!Моят брат проходи на 1г.4м.Напълно нормален си е в абсолютно всяко отношение,просто за никъде не бързаше.А пък свекървата с тези приказки #2gunfire

# 10
  • София
teodora_abc   не мисля, че има нещо притеснително в това - на година и два месеца да не може да ходи все още  Naughty
Не слушай много бабите  Wink

# 11
  • Старата столица
Моето дете проходи на 1г.и 2мес.
Нямаш основателна причина да се притесняваш,според мен Peace

# 12
Аз съм проходила на 1 год. и 4 месеца, синът ми на 1 год. 1 месец и 1 ден  Grinning Всеки различно, никого не слушай, нормално се развива детенцето Peace

# 13
  • София, Манастирски ливади
Моето дете проходи 3 дни след като навърши годинка.Трябваше й, обаче, месец докато тръгне абсолютно сама, иначе преди това правеше крачки само на малки разстояния.Баща й е проходил на 10 месеца, а аз на 1год и 3мес.Нямаш място за притеснение, детето може да си ходи по мебелите още месец-два, та и повече, но в това няма нищо притеснително.Един ден съвсем неочаквано ще се пусне за две-три крачки, ще опита и за повече и така...

# 14
  • София
не се притеснявай! Като чета как сте се развили, все едно е история на нашето развитие! Joy
Проходиха на 1г и 2м точно, но в началото не бяха никак стабилни и много падаха! като се почувства твоето детенце готово само да ходи, ще се пусне, не се притеснявай! всичко става изведнъж! Peace

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт