Не върви самостоятелно - на 1г. и 2м. е ....

  • 2 851
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 722
Не знам вече всичко ли е наред. Детето ми другата седмица става на 1 г. и 2 м. За пръв път седна сама на 9 м., изправи се на 10 м.,, и два дни след изправянето започна да прави крачки, държейки се за решетката на кошарата. Сега обикаля апартамента, като се държи за мебелите, или иска да я водим за ръцете. Според лекарката все още няма проблем. Притеснявам се обаче, защото до 7 - я месец изобщо нямаше опора на крачетата - Като я хванех под мишничките, не стъпваше, и тогава ме бяха наплашили здраво. Свекървата вече здраво ме психира, че детето не вървяло - баща й бил проходил на 10 м., детето не било добре, трябвало проходилка /на 1г. и 2 м.!/, а аз съм против проходилките изобщо, и не съм я слагала.
Иначе се развива нормално, като че ли - играе с играчки, различава ги - зайче, куче и др., като й кажем, ги посочва.
Казва мама, тати, кака, бати, баба, ам/като е гладна/, пие/като е жадна/, мие/да се къпем/, пее/да й пея/, мамко/мляко/, бити/бисквити/,  писе/на котката/, пате /на патето/, банан, спи/да си лягаме/, казва пиш/не винаги/ и носи гърнето/пак не винаги/. Нормално ли е това, че  не ходи още, според вас? Малко думи ли казва? Аз съм проходила на 1 г. 6 м. - има ли връзка?

# 1
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Аз съм проходила на 1г.4м, синът ми на 1г.5м.Не зная дали има връзка.Някои деца се развиват по-бавно.Детето ми все още не говори(2г.10м), опитаха се да ме психясат отдавна, но за сега не успяват!

# 2
  • София
  • Мнения: 819
Спокойно, ще върви сама когато й дойде времето Grinning Аз също се притеснявах, защото Стела на 1г.3м. все още не можеше да ходи много добре, а и не искаше да я държим за ръчичка, нито се е хващала за мебели и падаше като талпа по нос, сега не мога да я спра. Не се притеснявай Peace

# 3
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
До 18-ия месец няма място за тревоги  Peace

# 4
  • Мнения: 4 621
Не се тревожи, ще проходи изведнъж. Нямаш поводи за притеснение- при всяко дете е индивидуално Peace
Моята принцеса усвояваше всичко доста добре- обръщане на 3, седене на 6 месеца, изправяне на 8, лазене на 10. Обикаляше с проходилката и пълзеше като фитипалди или се придържаше за мебелите. Беше и по лесно и бързо да се пусне и да допълзи до целта отколкото да ходи. Аз също се бях притеснила, но на 1 г. и 2 месеца в един ден просто се пусна и я видях на другия края на стаята. След няколко дни трябваше да тичам след нея Hug

# 5
  • Мнения: 375
И аз не виждам нищо притеснително...

# 6
  • Мнения: 4 965
Аз съм от майките, които никога не са ползвали помощни средства (проходилки, колани и др.) и никога не съм учила децата ми да ходят. Оставях ги на пода и сами се научиха (е, минахме през един момент след 10-11-тия месец, когато вече можеха, но ги беше страх и искаха да ги водя за ръчички) - няма здраво дете, което да не е проходило. Едната проходи самостоятелно на 1 г. и 3 мес., а другата на 1 г. и 4 мес. - просто в един момент се пуснаха и няма спиране.
До 18 месеца се приема за абсолютно нормално.

# 7
  • Мнения: 294
Няма за какво да се притесняваш!
Щом се придържа и ходи - всичко е наред! При някои деца минава време докато съберат кураж да се пуснат. Това нищо не значи. И не слушай свекървата за проходилката, освен ако не иска да забавиш прохождането още повече!
Всяко нещо с времето си.
Моят палавник също е така, много иска да ходи, бута си количката по улиците, размества мебели да стигне от място на място в къщи, но го е страх да се пусне за сега..

# 8
  • Мнения: 2 891
Не може всички деца да се развиват по еднакъв  начин. Наслаждавай се, докато още можеш на спокойните разходки с количка, че послееее...

# 9
  • София
  • Мнения: 2 734
Изобщо няма за какво да се притесняваш!Моят брат проходи на 1г.4м.Напълно нормален си е в абсолютно всяко отношение,просто за никъде не бързаше.А пък свекървата с тези приказки #2gunfire

# 10
  • София
  • Мнения: 4 294
teodora_abc   не мисля, че има нещо притеснително в това - на година и два месеца да не може да ходи все още  Naughty
Не слушай много бабите  Wink

# 11
  • Мнения: 5 362
Моето дете проходи на 1г.и 2мес.
Нямаш основателна причина да се притесняваш,според мен Peace

# 12
  • Мнения: 449
Аз съм проходила на 1 год. и 4 месеца, синът ми на 1 год. 1 месец и 1 ден  Grinning Всеки различно, никого не слушай, нормално се развива детенцето Peace

# 13
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194
Моето дете проходи 3 дни след като навърши годинка.Трябваше й, обаче, месец докато тръгне абсолютно сама, иначе преди това правеше крачки само на малки разстояния.Баща й е проходил на 10 месеца, а аз на 1год и 3мес.Нямаш място за притеснение, детето може да си ходи по мебелите още месец-два, та и повече, но в това няма нищо притеснително.Един ден съвсем неочаквано ще се пусне за две-три крачки, ще опита и за повече и така...

# 14
  • Мнения: 649
не се притеснявай! Като чета как сте се развили, все едно е история на нашето развитие! Joy
Проходиха на 1г и 2м точно, но в началото не бяха никак стабилни и много падаха! като се почувства твоето детенце готово само да ходи, ще се пусне, не се притеснявай! всичко става изведнъж! Peace

Общи условия

Активация на акаунт