Хазайката иска да ни изгони ! Кажете,какви права имаме ?

  • 10 681
  • 47
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 237
Привет на всички !

Хич не ми се иска да ви занимавам с моите глупости,но моля,дайте съвет !
Ситуацията е следната:
От осем години живеем под наем . Само първата година имахме договор,който в последствие хазайката отказа да поднови,тъй като не искаше да има нищо черно на бяло подписвано с нас (не е регистрирана че дава имот под наем и явно я беше страх).
Винаги сме били редовни и коректни платци,никога за тия години не е имала проблем с нас.Дори направихме някои подобрения на етажа.
Преди два дни тя извикала мъжът ми и му съобщила,че иска до един месец да ни няма.
Той и обяснил че сме с малко детенце и няма къде да отидем.Казала че не я интересува.
Всъщност имаме собствен апартамен,който в момента стягаме и още не е готов.Ще е готов през септември.
Той я помолил да изчака до септември,тя категорично отказала.Да ни нямало и толкоз.
Кажете ми,как за един месец се намира нова квартира,как да преместим всичкия този багаж трупан през годините,къде да си дяна детето което ходи на ясла (живеем точно до яслата)
И как да местим багажа в квартира и после наново да го местим в готовия вече апартамент !?
Всички тия мебели,печки,легла и прочие.....
Отчаяни сме.Всички ни казват че тя няма право да ни пипа,тъй като:
първо - с дете под три години сме
второ - имаме законна регистрация на този адрес от три години
трето - тя не може да докаже че сме наематели,няма официални договорни отношения с нас,където да е упоменато че има право да ни изгони

Моля ви,кажете ми,как да постъпим ? Касае се да ни изчака само месец-два докато си влезем в новото жилище.За сега сме решили да си стоим там и ако реши да ни парви проблеми да я заплашим с данъчните (дава огромна къща под наем а не е регистрирана и не плаща данъци за това).
Разбира се ,първо съвсем спокойно ще я помолим да ни изчака,но съм сигурна че ще откаже....

Дайте ми съвет !Че накъде иначе с това малко детенце....  Sad


П.С.Мотивът за изгонване - дъщеря и се развеждала и си искала етажа.А само до преди два дни ми разправяше колко била щастлива дъщеря и със съпруга си и колко и помагал....
Забравих още да спомена,че ние не сме единствените наематели.тя дава още два етажа под наем + приземен етаж.На първия етаж който е точно като нашия,е настанила една тумба с цигани работници.Вместо да изгони тях,тя иска да изгони нас с малкото дете....
С две думи,дори и дъщеря и да се развежда,има цяла къща на разположение,защо точно ние !?

Последна редакция: ср, 27 юни 2007, 11:05 от blizna4e

# 1
  • Мнения: 589
Като дългогодишен наемател те съветвам да не се конфронтирате с хазайката.Стигнала ли е работата дотам да се изнудвате едни други-по-добре се преместете.Иначе тя може да ви обяви за самонастанили се в жилището и...Това с данъчните също не върви-имате ли доказателства,че сте плащали? Ами тя ще каже,че ви е пуснала да живеете там от добро сърце,без заплащане,пък вие я клеветите...Изобщо,щом е за два-три месеца,ако трябва,поживейте малко по-притеснено,но не си навличайте излишни проблеми...Ако има как,повечето багаж преместете в новото жилище,намерете стая-две близо до него,нали и без това в онзи район ще се установите...Местила съм се 100 пъти,знам,че е неприятно,но пък на вас ви предстои да се нанесете в свое,така,че струва си да потърпите...

# 2
  • Мнения: 4 841
Първо да уточня, че не съм юрист, просто от около 20 години живея под наем и съм изчела де що има инфо по въпроса. Така че си казвам ЛИЧНОТО мнение:

първо - с дете под три години сме - това важи само за хората, настанени в общински жилища, и то пак при определени обстоятелства. Във вашия случай, след като имате и собствено жилище, това на колко е детето ви изобщо няма никакво значение
второ - имаме законна регистрация на този адрес от три години - това, че имате адресна регистрация съвсем пък не разбирам какво общо има - това че живеете законно на адреса не води до придобиване на някакви права над жилището
трето - тя не може да докаже че сме наематели,няма официални договорни отношения с нас,където да е упоменато че има право да ни изгони - това пък съвсем ме обърка. Ами още по-зле, че не сте наематели - значи сте се самонанесли и може да ви изхвърли на мига без никакво предизвестие. Нямате настанителна заповед от Общината, нямате договорно отношение, че имате право да живеете там (възмездно или безвъзмездно), какво правите тогава там?

Не ме разбирай погрешно, не съм на нейна страна и искрено ви съчувствам, защото съм се местила с бебе и знам какво е. Но в случая при липса на договор и при условие, че ви е предупредила един месец преди това, просто се  страхувам, че нямате никакви права и единствения начин е да се разберете "човешки" - ако стане...

Успех   bouquet

# 3
  • Мнения: 1 174
Милата! Sad

Може би хазяйката ти е афектирана от станалото със собствената й дъщеря и...сякаш на вас си го изкарва.

Според мен, най-доброто, което можеш да направиш е да се консултираш с адвокат.В момента моя близка се опитва да изгони наемателя си, понеже над половин година не си е плащал и без адвокат и нотариус не се размина, защото квартирантът, като такъв има права и то не малко.
Потърси и твоите, но говори с когото трябва.Не може просто така да те изгонят. Simple Smile

Успех! Simple Smile

# 4
  • София
  • Мнения: 1 352

трето - тя не може да докаже че сме наематели,няма официални договорни отношения с нас,където да е упоменато че има право да ни изгони

Вие живеете абсолютно незаконно в това жилище - може да ви изгони винаги и по всяко време. Нямате договор, нямате разписки за платен наем... Та жилището е нейно. Всичките ти доводи са мекоказано абсурдни от юридическа гледна точка.
Моя съвет е да се примолите на хазяйката и до се опитате да я направите съпричастна, а не да я плашите с адвокати и т.н.
Ако трябва предложете повишаване на наема за тези няколко месеца докато ви стане жилището.

# 5
  • Мнения: 804
Не може да ви обвини, че сте се самонастанили, ако пазите договора и ако не ви е отправила писмено предизвестие, че договорът се прекратява в деня на изтичане на срока по него, т.е. в края на първата година. Щом договорът за наем не е прекратен, не сте напускали жилището, не сте прекъсвали плащанията и сте продължили да живеете в жилището при същите условия, той се счита за автоматично подновен. Така е по принцип, но проверете внимателно какви са точно клаузите в договора и се посъветвайте с адвокат. Не бързайте да се изнасяте и искайте писмено предизвестие с което тя ви кани да напуснете.

# 6
  • DE
  • Мнения: 967
Милата! Sad

Може би хазяйката ти е афектирана от станалото със собствената й дъщеря и...сякаш на вас си го изкарва.

Според мен, най-доброто, което можеш да направиш е да се консултираш с адвокат.В момента моя близка се опитва да изгони наемателя си, понеже над половин година не си е плащал и без адвокат и нотариус не се размина, защото квартирантът, като такъв има права и то не малко.
Потърси и твоите, но говори с когото трябва.Не може просто така да те изгонят. Simple Smile

Успех! Simple Smile
Хазяйката си е в пълното право да ви изгони(не съм на нейна страна)
Щом нямате договор, може да прави каквото иска. А тя даже ви е дала 1 месец.
Има такива, които могат да ти кажат да се изнасяш на др. ден!
Успех!!

# 7
  • София
  • Мнения: 1 352
Не може да ви обвини, че сте се самонастанили, ако пазите договора и ако не ви е отправила писмено предизвестие, че договорът се прекратява в деня на изтичане на срока по него, т.е. в края на първата година. Щом договорът за наем не е прекратен, не сте напускали жилището, не сте прекъсвали плащанията и сте продължили да живеете в жилището при същите условия, той се счита за автоматично подновен. Така е по принцип, но проверете внимателно какви са точно клаузите в договора и се посъветвайте с адвокат. Не бързайте да се изнасяте и искайте писмено предизвестие с което тя ви кани да напуснете.
Не е точно така. Договорът се прекратява след изтичането на тази една година, освен ако в него няма изрична клауза за автоматично продължаване.
Нека и адвокатите да кажат.

# 8
  • Мнения: 3 715
Аз пък като наемодател и бивш наемател, смятам, че тя нищо лошо не е направила - дала ви е едномесечно предизвестие, останалото си е ваш проблем. Това си е НЕЙНОТО жилище. За един месец МОЖЕ да се намери нова квартира, а багажът, колкото и да е много, за седмица може да се премести. Аз съм се местила и за два дни, пак с мебелите и домакинските уреди.
В крайна сметка жената не може да остави дъщеря си на улицата.

# 9
  • Мнения: 8 999
Не може да ви обвини, че сте се самонастанили, ако пазите договора и ако не ви е отправила писмено предизвестие, че договорът се прекратява в деня на изтичане на срока по него, т.е. в края на първата година. Щом договорът за наем не е прекратен, не сте напускали жилището, не сте прекъсвали плащанията и сте продължили да живеете в жилището при същите условия, той се счита за автоматично подновен. Така е по принцип, но проверете внимателно какви са точно клаузите в договора и се посъветвайте с адвокат. Не бързайте да се изнасяте и искайте писмено предизвестие с което тя ви кани да напуснете.
Не е точно така. Договорът се прекратява след изтичането на тази една година, освен ако в него няма изрична клауза за автоматично продължаване.
Нека и адвокатите да кажат.

Повечето договори са типови, почти във всички текстове има клауза, която гласи, че срокът автоматично се продължава, ако изрично не се подпише ново споразумение/или предизвестие от една от страните за прекратяването му. Прочетете внимателно какво пише в договора, а също така и клаузата за предизвестие при прекратяването му - може би е предвиден по-дълъг срок от един месец. Но каквото и да пише в договора, хазайката ви има право да го прекрати по нейно усмотрение, дори и всички задължения от ваша страна да са били спазвани. Ситуацията е кофти и единствено може да се примолите да не ви изхвърля така, а да изчака два месеца.

# 10
  • Мнения: 804
Не е точно така. Договорът се прекратява след изтичането на тази една година, освен ако в него няма изрична клауза за автоматично продължаване.
Нека и адвокатите да кажат.
Ако те са продължили да живеят в жилището и няма писмена покана да го освободят, договорът се счита продължен при същите условия. За всеки договор по подразбиране се счита, че за неспоменатите в договора клаузи са валидни разпоредбите на ЗЗД.

# 11
  • Мнения: 1 849
Жената каза, че няма договор!

в предишната квартира хазяина разбра, че по принцип искаме да се местим, беше много влажно и ми крадяха прането, но го планирахме за след пет месеца. Човека ни даде срок до края на месеца да ни няма (една седмица оставаше, от която два празнични дни, общо три дни за търсене на квартира). Ние сме с две малки деца!
Какво можеш да кажеш, като нямаш договор, имота си е негов, каквото иска ще си го прави. Имахме късмет, че едни наши приятели се изнасяха точно тогава, че вземахме тяхната квартира.
Казваш, че още два месеца има до приключване на новото ви жилище. Това означава, че е почти готово. За един месец, можете да ремонтирате едната стая за живеене и малко да си поразвалите комфорта, но си заслужава. Не казвай как? Живяла съм в една стая с две деца и знам, че не е не възможно. Вярно, че ще ви е повечко стреса, но ще се справите!

# 12
  • Мнения: 46 437
Жената каза, че няма договор! ...

Писала е, че има за първата година.

... Договорът се прекратява след изтичането на тази една година, освен ако в него няма изрична клауза за автоматично продължаване. ...

ЗЗД:
Чл. 236. Ако след изтичане на наемния срок използуването на вещта продължи със знанието и без противопоставяне на наемодателя, договорът се счита продължен за неопределен срок.



blizna4e, прекратихте ли договора, когато изтече срока? Ако не, виж си точките по него. В случай, че няма срок, важи това:

Чл. 238. Ако договорът за наем е без определен срок, всяка от страните може да се откаже от него, като предизвести другата един месец по-рано. Но ако наемът е уговорен на ден - достатъчно е предупреждение от един ден.


- първо - с дете под три години сме- няма да помогне ...
- второ - имаме законна регистрация на този адрес от три години- също ...
- трето - тя не може да докаже че сме наематели,няма официални договорни отношения с нас,където да е упоменато че има право да ни изгони- това по-скоро е в нейна полза. Ако откажете, тя като собственик може да влезе, да смени патрона, да опише вещите ви, да се подпишат свидетели и не можете да направите нищо.


1 месец е напълно в реда на нещата, аз не бих се ядосвала на жената, още повече при 8 години нормални отношения. По-добре започвайте да търсите, а не губете време в разправии. Най-малкото, представи си обратата ситуация, вие например си купувате жилище, давате й едномесечно предизвестие, а тя казва "Ами аз искам да стоите още 2 месеца, защото не мога да си намеря толкова бързо  наематели"  Laughing

Иначе напълно те разбирам, 7 години бяхме по квартири, бях бременна в 4 месец, когато ни изгониха посред зима, защото искаха да вдигат наема (а имахме 3 годишен договор Crazy), дадоха ни срок ... 10 дена. Уж щяхме да ги съдим, но се завъртяха нещата, търсене на нов наем, пренасяне (мебелите бяха наши  ooooh!), после покупка, бебе ... и не ни се занимаваше  Tired

Успех!

# 13
  • Мнения: 3 268
До септеври,когато ще е готов вашия апартамент има 2 месеца.Разберете се човешки.И малко прищпорете ремонта.Ще се наредят нещата.Не вярвам тая след толкова години да не ви влезе в положението за 1 месец.

# 14
  • Мнения: 7 640
До септеври,когато ще е готов вашия апартамент има 2 месеца.Разберете се човешки.И малко прищпорете ремонта.Ще се наредят нещата.Не вярвам тая след толкова години да не ви влезе в положението за 1 месец.

зависи и какво се разбира под готов, ако е построен и има ток и вода, ще поживеете малко на кашонен лагер, но де факто не сте на улицата.
С яслата е по-сложно, но ще измислите вариант.

Общи условия

Активация на акаунт