Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Клюкарник
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

под водата

Мой познат беше назна4ен на работа с временен договор.Сега иска да напусне,подал е молба.Шефа оба4е му казва,4е едва след месец ще го освободи ина4е ще го съди! Rolling Eyes
Моят познат работи като шофьор,но го използват не само като такъв и му писна....за тези никакви 280 лв.Та....питам аз,дали наистина ако напусне могат да го съдят?
И не е ли само това с предупреждението-месец назад само ако си назна4ен на работа с постоянен договор,а той е с временен!?
Някой знае ли?
Благодаря предварително!
И дали тук и беше мястото на темата.... newsm78
Цитирай

София

Ми какво като е с временен... в договора обикновено пише за предизвестието. Ако не пише си е по Кодекса на труда. Може да го съди, разбира се! Аз доколкото знам ако е по КТ  едната страна реши да прекрати договора ако другата не се съгласи си тече предизвестието. А за това, че го ползват и за друго. Ми аз например си имам длъжностна характеристика. В нея пише какво правя и ако аз не искам мога да не правя нищо друго, освен посочените задължения. Така че, ако в договора му пише, че е шофьор той си е такъв...

А темата я местя в Клюкарника... Wink
Цитирай

Бг

Здрасти, значи ако за теб временен договор значи договор със срок за изпитване /чл. 70 от КТ/ ситуацията е следната: Ако срока на изпитване не е изтекъл все още, която и да е от страните по договора може да го прекрати без да дължи предизвестие на другата страна - по чл. 71 от КТ. Колкото до това, че са му казали, че ще го съдят едва ли, силно се съмнявам някой да тръгне да го съди, това е само блъф. Ако този срок на изпитване обаче е изтекъл, твоят познат може да прекрати договора като в молбата пише, че тя да се счита за предизвестие и не спази това предизвестие, но ще дължи на работодателя си една брутна заплата за дните на неспазеното предизвестие. Колкото до задълженията му те наистина се описват в длъжностната му характеристика, но въпросът е дали твоят познат е получил екземпляр от характеристиката, ако е получил може на общо основание да отиде и да си пусне една жалба в ИТ, като приложи копие от длъжностната характеристика, копие от трудовия договор и копие на молбата за напускане.
Също така ако не е ползвал отпуск работодателят му дължи обезщетение за неползвания отпуск.
Малко дълго стана, надявам се да съм обяснила добре, ако нещо не е ясно питай.
Цитирай

под водата

alexa_aMноооооооого ама мноооооооооогооо ти благодаря за из4ерпателния отговор!
Аз аз питам,защото последмите 5 години не съм работила и незнам за какво иде ре4...а той е лако все недоразбрал Mr. Green,та реших да попитам тук,защото знам,4е ще ми се тговори правилно,както ти направи!
Още веднъж ти благодаря!  bouquet

Моля модераторите да изтрият темата!
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.