Да се чувствам ли виновна, че не кърмя

  • 15 688
  • 191
  •   1
Отговори
# 45
Здравейте, искам да споделя нещо с вас, което ми се случи днес.
Срещнах позната в парка с количка. И тя, и аз незнаехме, че другата е родила. Всъщност оказа се, че нейното детенце е на годинка, а аз родих скоро - на 10ти април.
След "Здрасти, колко сте големи" следващия коварен въпрос беше "Кърмиш ли?". Отговорът ми:"Вече не. Само 2 месеца".
"АУУУУУ МНОГО МАЛКО БЕ. ЗАЩО ТАКА?!"
Еййййййййй направо ме сряза това момиче през стомаха! #Crazy Пак почувствах неприятното и човъркащо чувство на вина, което бях позабравила, че не кърмя детето си. След малко обаче ме обзе такъв гняв и агресия срещу всички тия акции за кърмене и тотално отричане на АМ. Едва ли не сме прокажени некърмещите майки. Наскоро даже кърменето беше цитирано в статия като "поредната мода сред градските cool майки".
Не ме разбирайте погрешно - аз съм ЗА кърменето и не отричам нищо от предимствата му, но МРАЗЯ гадното отношение на майките кърмачки към некърмещите. Мразя да ми се натяква това некърмене. Дори си мисля, че кърменето е много лично изживяване и никой няма право да ти забива такива въпроси, че и да ти дава оценки. Направо понякога подлудявам от своеобразните състезания между майките по дългосрочност на кърменето.
Дано да не съм засегнала нечии кърмачески чувства, но така почувствах днес нещата.

Мацка това са въпросите по градинките: кърмиШ ли, после захранихте ли се, яде ли, спи ли, плЮе ли, лази ли, ходи ли, говори ли ... това е положението, изработваШ си стандартни отговори и да не ти пука ... по_емоционални сме в този период и за това го приемаШ навътре, после като си спомняШ за какво си се ядосвала, Ще ти е смеШно Simple Smile

# 46
  • Мнения: 1 008
Хич да не ти пука!
Аз пък като кажа, че кърмя с  помпата и реакцията е "Аууу, ти да не си луда, бе, да се цедиш по цял ден!" И аз съм много емоционална и се изнервям, но вече не се обяснявам изобщо като ме заговорят случайни непознати... Една баба пък в парка взе да ми обяснява, че това със замръзяването на кърма било грешно и в хладилника не можело, всичко полезно и се убивало  ooooh! То, затова моето бебе от 2,5 килца стана 6!
Всичко е според обстоятелствата! То, ясно  че кърменето е по-полезното, тя природата си го е създала така, ама като се налага... важното да ти е нахрането детето!

# 47
  • Мнения: 164
 И аз много се ядосвам по този въпрос. Ама да не плащаш данък обществено мнение!? Я по смело, много важно какво мислят другите.
 Някои хора обичат да гледат в чуждата паница и да карат другия да се чувства виновен, макар че и те постъпват по същия начин.
 Всеки има различно мнение за нещата, твое си е  детето - твой си е избора. А понякога не избора те кара да не кърмиш, а факта че кърма просто няма или е спряла.
Злобари има и ще има  много.

# 48
  • Мнения: 1 165
Аз лично не се ядосвам на такива въпроси.Нормално е майките да си говорят за такива неща-пеленки,хапване,спане и всичко останало свързано с отглеждането на децата ни.Дъщеря ми се роди недоносена и неонатолозите се скъсаха да ми обясняват тогава,че не мога да разчитам на нея,нямала достатъчно сили да суче,лесно се изморявала и т.н. и аз естествено  започнах с едно лудо изцеждане.Е, ами издържах 4 месеца.Към края на четвъртия месец се налагаше и да додавам АМ и впоследствие изцяло минах на него.Не се чувствам виновна,защото това което направих ме кара само да се гордея със себе си.

# 49
  • Мнения: 307
Подобни коментари изобщо не бива да те засягат. Аз почти не кърмих и бях страхотно изнервена от всякъде ме заливаше информация, че кърменето зависи от психологическата настройка. Колко жени кърмят осиновените си деца и т.н. и как всяка майка може. Е, да де ама не всяка майка може - аз не успях. Първите две седмици с помпа в ръка или с бебе на гърдите и нищо. И си казах, че за бебето ми е много по-добре да има щастлива, спокойна и усмихната майка, а не някоя вманиячена на тема кърмене бясна фурия.
И аз се чувствах по същия начин. Много исках да кърмя сина си, но не се получи. Никога не ми беше хрумвало, че няма да имам кърма, например. В продължение на няколко месеца ми се задаваше въпроса "Кърмите се, нали?" от всеки срещнат. Даже почти бях изпаднала в депресия, заради невъзможността да кърмя детето си, и всеки подобен, не на място зададен въпрос, сякаш забиваше нож в сърцето ми.  smile3518

# 50
  • северно море
  • Мнения: 321
Аз също не кърмя,и не се 4увствам виновна защото няма за какво. Peace

# 51
  • София
  • Мнения: 9 110
Аз пък се дразня като почнат да ми обясняват как да си увелича кърмата хора дето никога не са имали проблем с количеството...... Все едно не съм изчела и изпробвала вече всички глупости по форума и из нет-а  smile3511. А-а ма ха  #Silly То ако ставаше така... нямаше да ги има адаптираните млека.
И аз си мисля, че от насърчаване на кърменето се превърна цялата история в насаждане и натрапване на кърменето и цялото удоволствие се изгуби някъде по пътя, ама както и да е.
При мен всичко се превърна в един омагьосан кръг от отчаяни и не особено резултатни опити да увелича нещо, дето не ще да се увеличи; борба с бебето да суче и след 3-тата минута, когато потокът на млякото намалее и е по-лесно от шишето; опити да храня заспиващо бебе с лъжичка, докато то хем се унася, хем се съдира от рев като се пробвам да го храня. И да си призная не знам колко ще издържа. Превърнах се в една ходеща лейка, която се налива с по няколко литра течности дневно. И лактогонният чай ми е противен. Да не говорим за семената от копър.  Sick
Тя темата беше малко по-различна, но имах нужда да си го напиша ей така.  spoko

# 52
  • Мнения: 4 111
Към авторката на темата - не, не се чувствай виновна. Не си била подготвена за отговора и си се учудила от наглостта да навлизат в твоята територия. Права си да недоволстваш. Аз също не кърмих, не се гордея с това, но това е лично твое решение и на никой друг!!! Причините могат да бъдат няколко, но това в момента е без значение. Горе главата и се радвай на бебчето си. С глупачки ще се срещаш всеки ден - не им отдавай такова значение!  Peace  Hug

# 53
  • София
  • Мнения: 3 099
Аз пък кърмя и не ме е страх да идвам при вас!  Laughing

По темата: разбира се, че кърменето е доброволен акт, зависещ от искането и имането. Но пък и не всеки въпрос "Кърмите ли се?" е злонамерен!
Аз кърмя все още, но вече си позволявам да си улеснявам живота и с НАН.  Mr. Green Прави ми впечатление понякога в отчетната ни тема при разискване на въпрос за кърменето някои майки, които не са могли да кърмят, се засягат. Но в откровен приятелски разговор на бира откриваме, че понеже са искали, са просто много, много чувствителни на тази тема.
Кърмаческите инициативи не са с цел да дотегнат на мамите, които не кърмят. Те имат за цел да популяризират кърменето като естествен акт и да развенчаят погрешните схващания, свързани с него. Тези инициативи не са насочени срещу майчетата, които дават АМ.

Споделям това от собственият си опит. При нас кърменето се случи много трудно и дълго бях на ръба да се откажа. Тогава една инициатива (ЛЛЛ) направи това възможно и доказа смисъла на съществуването си.

# 54
  • Мнения: 27 524
Една леля в един магазин ме срази: носех сина си в кенгуру, тя се усмихна, потупа ме по гърдите и попита- тече ли храничка, тече ли?  Joy

# 55
  • Мнения: 6 029
Една леля в един магазин ме срази: носех сина си в кенгуру, тя се усмихна, потупа ме по гърдите и попита- тече ли храничка, тече ли?  Joy

 Shocked ти не й ли заби един...

# 56
  • Мнения: 72
Разбира се, че не трябва да се чувстваш виновна. Понякога само желанието за дълго кърмене не е достатъчно. Аз все още кърмя, но никога не съм упреквала малко кърмещите майки.  Важното е детето да расте здраво и щастливо! Grinning

# 57
  • Мнения: 2 197
Разбира се, че не трябва да се чувстваш виновна от това. И аз много се дразня от въпросното отношение. Винаги съм смятала, че кърменето трябва да продължи максимум 6 месеца и след това менюто на бебето да бъде обогатено от други неща и постепенно да се преминава към твърда храна. Това ми се струва логично. Още повече според мен в кърмата има прекалено много вредни вещества поради неверочтно "чистия" въздух и цялата химия, която поемаме с храната си. Така че за мен АМ е напълно приемлив заместител, който със сигурност е по-полезен от кърмата. Това е лично мнение.

# 58
  • София
  • Мнения: 6 360
неприятното в случая е грубата намеса в личните работи на друг човек. както е неприлично да питаш семейството дали прави секс, така е неприлично и да питаш майката дали още кърми, камо ли да изказваш оценки за начина й на гледане на бебето й. това си е нейна, вътрешна работа.


# 59
  • Мнения: 6 029
Така че за мен АМ е напълно приемлив заместител, който със сигурност е по-полезен от кърмата. Това е лично мнение.

 Shocked Shocked Shocked аааа моето лично мнение е че говориш глупости!!!!

Общи условия

Активация на акаунт