Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Клюкарник
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 53 отговора


Мнения: 3 805
 Има ли право работодателя да откаже на служител отпуск, макар молбата да е пусната доста преди желания период за такъв?
« Последна редакция: чт, 28 юни 2007, 13:26 от Kasidy »
Цитирай


Мнения: 3 805
Бихте ли помогнали с инфо ?
Цитирай

гр. Пловдив

Мнения: 6 062
Да, има.
То затова е Молба, а не Уведомление примерно. Ти си имаш отпуск, който ти се полага задължително, но периодът на ползване трябва да бъде съгласуван с работодателя.
Цитирай


Мнения: 3 805
...но периодът на ползване трябва да бъде съгласуван с работодателя.
Благодаря!
Относно този период за съгласуване, ясно. Обаче се получава така, че по нисое време на годината не е удобно...
Цитирай

София

Мнения: 819
Също така, ако си отскоро на работа, т.е. , ако не са минали 8 месеца.
Той изобщо ли ти отказва или просто за този период, за който ти искаш? Не си ли питала кога може в такъв случай?
Цитирай


Мнения: 3 926
Има.

Но има там едни игри със сроковете, календарни години и т.н. - има едно положение, когато ти сам си определяш кога да го ползваш, но в момента не ми се рови какви точно бяха условията.
Цитирай


Мнения: 3 805
" Кога може " не съм питала. Работя на това място от няколко години. То по този начин излиза, че трябва да изляза един път в годината в отпуск не когато на мен ми е нужно, а когато шефа прецени.
Цитирай

Шопия

Мнения: 6 271
Ред за ползуване
Чл. 173. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Платеният годишен отпуск се ползува от работника или служителя с писмено разрешение от работодателя.

(2) (Нова - ДВ, бр. 26 от 1992 г.) На работниците и служителите, които изповядват вероизповедание, различно от източноправославното, работодателят е длъжен да разрешава по техен избор ползване на част от годишния платен отпуск или неплатен по чл. 160, ал. 1 за дните на съответните религиозни празници, но не повече от броя на дните за източноправославните религиозни празници по чл. 154 .


(3) (Нова - ДВ, бр. 26 от 1992 г.) Дните за религиозните празници на вероизповеданията, различни от източноправославното, се определят от Министерския съвет по предложение на официалното ръководство на съответното вероизповедание.


(4) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 26 от 1992 г., изм., бр. 100 от 1992 г., бр. 25 от 2001 г.) Работодателят има право да предостави платения годишен отпуск на работника или служителя и без негово съгласие по време на престой повече от 5 работни дни, при ползване на отпуска едновременно от всички работници и служители, както и в случаите, когато работникът или служителят след покана от работодателя не е поискал отпуска си до края на календарната година, за която се полага.


(5) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 26 от 1992 г., изм. и доп., бр. 100 от 1992 г., доп., бр. 25 от 2001 г.) Работникът или служителят използува платения си годишен отпуск до края на календарната година, за която се отнася. Работодателят е длъжен да разреши платения годишен отпуск на работника или служителя до края на съответната календарна година освен ако ползуването му е отложено по реда на чл. 176 . В този случай на работника или служителя се осигурява ползване на не по-малко от половината от полагащия му се за календарната година платен годишен отпуск.

Ползуване на отпуск от непълнолетни и майки (Загл. изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.)
Чл. 174. (Доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работници или служители, ненавършили 18-годишна възраст, и майки с деца до 7-годишна възраст ползуват отпуска си през лятото, а по тяхно желание - и през друго време на годината, освен в случаите по ал. 4 на предходния член.
Прекъсване на ползуването
Чл. 175. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Когато през време на ползуването на платения годишен отпуск на работника или служителя бъде разрешен друг вид платен или неплатен отпуск, ползуването на платения годишен отпуск се прекъсва по негово искане и остатъкът се ползува допълнително по съгласие между него и работодателя.

(2) Извън случаите по предходната алинея отпускът на работника или служителя може да бъде прекъсван по взаимно съгласие на страните, изразено писмено.

Отлагане на ползуването
Чл. 176. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Ползуването на платения годишен отпуск може да се отложи за следващата календарна година:

1. (доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) от работодателя - поради важни производствени причини при условието на чл. 173, ал. 5 , изречение трето;


2. от работника или служителя - когато ползува друг вид отпуск или по негово искане със съгласието на работодателя.


(2) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от шест месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.


(3) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползуването му, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварително.

(4) Неизползуваният размер на платения годишен отпуск може да се използува от работника или служителя до прекратяване на трудовото правоотношение с този работодател.
Цитирай


Мнения: 3 805
Мерси, изчетох го. разбирам, че неползвания ми от миналата година отпуск изгаря след няколко дни  ooooh!
Цитирай

Шопия

Мнения: 6 271
Напротив, след няколко дни ще уведомиш шефа ти, че ще ползваш отпуска от предна година.  Very Happy
Цитирай


Мнения: 3 805
Така може ли?! Хванах последния влак явно....
Цитирай

Шопия

Мнения: 6 271
Така пише. Поне аз така го разбирам.
И все пак всичко зависи от това дали няма да си образуваш следващи служебни ядове.  Peace
Цитирай

София

Мнения: 819
Напротив, след няколко дни ще уведомиш шефа ти, че ще ползваш отпуска от предна година.  Very Happy

Аз разбрах точно обратното - ако след няколко дни изтичат въпросните 6 месеца- тя няма вече право да си вземе отпуска от мин.година?
Цитирай

под Сините камъни

Мнения: 1 022
Мерси, изчетох го. разбирам, че неползвания ми от миналата година отпуск изгаря след няколко дни  ooooh!

Няма такава картинка  Naughty
Отпускът ти се трупа. Наистина имаш право следващата година да го ползваш,
но трябва молбата да е подадена две седмици предварително и изрично да споменеш,
че искаш да си ползваш правата по чл. 176, ал.2 КТ
Цитирай

под Сините камъни

Мнения: 1 022
Напротив, след няколко дни ще уведомиш шефа ти, че ще ползваш отпуска от предна година.  Very Happy

Аз разбрах точно обратното - ако след няколко дни изтичат въпросните 6 месеца- тя няма вече право да си вземе отпуска от мин.година?

не е така бе  Crossing Arms

Цитат
Чл. 176. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.)

......

(4) Неизползуваният размер на платения годишен отпуск може да се използува от работника или служителя до прекратяване на трудовото правоотношение с този работодател.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 53 отговора