Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Кърмене и захранване
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Русе

Мнения: 264
Здравейте, майчета!
Предстои ми да започна нова работа и същевременно да прекратя майчинството си. Синът ми е на 8 месеца и още го кърмя. Знам, че имам право на 1час всеки ден за да го кърмя, но се притеснявам как би реагирал на това новият ми работодател....  Rolling Eyes Не ми се иска да започна с цитати на КТ, но пък и искам да се възползвам от това, за да мога да кърмя и през деня... Thinking Имате ли идеи, опит подобен..... По кой най-деликатен и "нежен" начин да му го поднеса.
Цитирай


Мнения: 1 129
Мисля,че за тези неща е трябвало да стане на въпрос още при самото интервю за работата.
Сега ще трабва да си много деликатна.
Цитирай

на север

Мнения: 875
е как на интервюто?! отиваш на интервю за работа и още знаеш - не знаеш дали ще те наемат се изпцепваш - а между другото знаете ли, че кърмя, та... т.н.
аз нямам подобен опит, но бе бих се притеснила да си го кажа направо. нали е определено от закона. съвсем учтиво попитай в кое време или как би могла да се възползваш от това си право като кърмеща майка. дано се включат мами с опит. от мен - успех!  Peace
Цитирай
Значи.... аз имам близо 30 мин обедна почивка и тогава ходя да си кърмя мацката в яслата, и ако не бях споделила с никого (споделила съм защото съм горда че след 10 месеца продължавам да я кърмя) никой нямаше да знае къде ходя в обедната си почивка. Така че.... незнам, изобщо защо трябва да казваш. Виж, ако е за цедене, това е друг въпрос, макар че вече обсъждан доста пъти. При всеки случай, Успех!  Peace
Цитирай


Мнения: 6 142
Здравейте, майчета!
 Синът ми е на 8 месеца и още го кърмя. Знам, че имам право на 1час всеки ден за да го кърмя ...
Отпускът (платен) за кърмене и хранене на дете в размер на 2 часа дневно е правна възможност за майките на деца до 8 месечна възраст. След навършването на 8 месеца, майката трябва да представи на работодателя документ от личния лекър/педиатър на детето, за да удостовери необходимостта от такъв отпуск, при което той е в размер на 1 час дневно - при пълен работен ден.

Уредено е в чл. 166 от Кодекса на труда.

Ти казваш, че детенцето е на 8 м. В този случай, за да ползваш платения отпуск за хранене на детето, е необходимо да представиш на работодателя съответния документ. В този случай нямаш много варианти за деликатно и нежно представяне на нещата - просто отиваш, даваш каквото имаш и ако се наложи, обясняваш на работодателя ти какво, аджеба, е това нещо.

Работодателят ти няма правна възможност да разрешава този отпуск - той е твое право и молбата ти има характер на уведомление, не на искане, което подлежи на одобрение или отхвърляне.
Цитирай

Русе

Мнения: 264
sladka hapka, благадаря за съвета. То много неща по закон са едни, ама работодателите си четат КТ както дявола Евангелието ....
Ще видя как да го измисля, защото с трафика и разстоянието от работа до в къщи не знам как ще мога да се справя в обедната почивка ...
Относно това защо не съм го казала на интервюто - ами как мислите дали щяха да подскочат от радост работодателите? Сега отпуск за кърмене, после отпуск по болест с това малкото дете, абе за какво ни е таралеж в гащите с тая....? !  Twisted Evil
Цитирай

uk

Мнения: 532
аз се възползвах от този отпуск като си тръгвах по-рано, когато работех, а дъщеря ми беше на 5 месеца, скоро след това престанах да я кърмя, т.к. тя предпочете шишето, а аз изцеждах на работа и замразявах кърмата. Като си помисля сега какво съм причинила и на двете ни, съжалявам, че изобщо съм тръгнала на работа.
В момента най-малкият ми син е на година и 10 месеца и с нетърпение чака да ме види, за да се накърмим вечер, та до сутринта
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.