Май се отбива!

  • 2 229
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 654
От повече от две седмици Краси не иска да суче.Слагам го преди всяко хранене с пюре или каша на гърдата,той суче около две минути и след това започва да се върти и отказва(дори и да имам мляко).Опитвам още малко,без да го насилвам,сменявам гърдата без полза.След това си изяжда пюрето и е щастлив за разлика от мен.Кърмата ми намаля много.Понякога сутрин или вечер имам много малко(20-30)грама и го дохранвам с адаптирано мляко.Ще се опитам да кърмя колкото е възможно,още повече че сме с алергия но ми е мъчно ,защото е ясно че вече сме на края и тази близост вече ми липсва.След няколко дни ставаме на 8 месеца и както каза една майка в градинката ,като й споделих:"Не се тръшкай толкова той е голям вече,скоро ще започне да се заглежда по "ци... "на момичетата.
Както и да е пооплаках се малко,просто времето лети толкова бързо че се чудя как така довчера беше толкова мъничък,че неможеше д се обърне сам,а днес вече има предпочитания и претенции!
Нека са ни живи и здрави хлапетата! Grinning

# 1
Мнението е изтрито от модератора.

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 823
vbesyavam se ot takiva izyavleniya(imam v predvid tazi Krasi)
yavno ti nikoga ne si imala udovolstvieto da karmi6 i zatova ne znae6 kak bi se 4uvstvala mai4e,na koeto se nalaga da spre karmeneto.a tova 4e detenceto e na 8 meseca,izob6to ne ozna4ava ,4e  ve4e ne trybva da bade karmeno,naprotiv.taka ,4e skapa izob6to ne se izkazvai nepodgotvena.
LIDYA,mnogo sajalyavam ako naistina tova se slu4i,naistina te razbiram,za6toto za malko i nie da priklu4im s karmeneto ,a sme samo na 4 meseca.no vse pak znae6,4e si dala 4udesen start na detenceto si,vse pak 8 meseca ne sa nikak malko.moje pak i da ima na4in da prodalji6 da karmi6,no ne moga da ti dam nikakav savet.dano drugi mai4eta da se vklu4at i da ti dadat savet.da ti e jiv i zdrav momaka:)

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 2 449
И при нас е така - на 8 месеца е и вече започва да се отбива. Но в крайна сметка мисля, че щом до 6 месеца е бил само на кърма съм направила нещо добро за него, сега гледам да суче сутрин и вечер, дори и да е малко. Иначе за близостта - сега я "заместваме" с интелектуални контакти - комуникацията ни е на едно ново ниво Wink  Laughing

пък и да си призная честно започнах малко да се притеснявам, защото беше развил доста голяма зависимост от гърдата - знам че според теориите за кърменето това е нормално и би трябвало да му позволявам, за да задоволявам нуждите му от близост, но аз не съм съвсем убедена в това. докато бебето е съвсем малко - да, така е, но сега като го гледам как става все по-осъзнат човек, все по-впечатлителен ми се струва редна да разграничим нещата Embarassed

# 4
  • София
  • Мнения: 2 249
Лидия, истински ти съчувствам!
Макар, че Ради е 1г. и 11м. и още не дава знаци за отбиване, си мисля, че когато дойде този момент и на мен ще ми е страшно криво. Просто кърменето не е обикновен акт на задоволяване на нуждата от храна на детето, но много повече - една невероятна и емоционална връзка между мама и бебо, нещо магично!!
Но исках да ти кажа още нещо - изключително, изключително рядко е бебе да се отбие сам преди годинката, разбира се ако кърменето е организирано правилно. Във възрастта около 8м., бебета са много ангажирани с околния свят - почват да пълзят да се изправят, изобщо твърде ангажирани, за да стоят гушнати и да сучат. Но това е преходен период. Това, което  може да направиш е да опиташ да го кърмиш в тиха, затъмнена стая, така че нищо да не го разсейва. Опитай да го кърмиш когато му се спи, когато е полузаспал, когато се събужда сутрин. Кърми го и през нощта, ако се буди. Сменяй позите на кърмене, кърмете се легнали, разхождай се докато кърмиш.
Доколкото разбирам, не си заместила изцяло хранене и това е правилото. Продължавай да предлагаш гърдата преди твърдата храна.
Макар, че твоят случай не е такъе,  съветите в статията за кърмачешката стачка, която Буу е превела, са много подходящи и при вас.
Ето ти и две добри статии на английски за това, че отбиването преди годинката е неестествено:
Do babies under 12 months self-wean?
Breastfeeding as Baby Grows by Becky Flora, IBCLC

# 5
  • САЩ
  • Мнения: 323
LIDYA, майчиното чувство правилно ти подсказва - малко е детето ти да се отбива. Моят съвет е да прочетеш статията за кърмаческата стачка в темата "Бибиотека".
Не обръщай внимание на хората, които смятат, че на 8 месеца си го кърмила повече от достатъчно, те нямат представа за какво говорят (специални благодарности на krasi за злъчната и забележка в този форум за подкрепа на майките искащи да кърмят).
Дохранването с адаптирано мляко или даването на кърма от шише спомага за отказването на гърдата, както и всякаква друга употреба на биберони. Кашите и пюретата също спомагат за отбиването, а трябва да се има предвид, че на тази възраст стомахчетата им още не са достатъчно развити и все още единствената пълноценна храна за тях е млякото. Хранителните вещества от кашите и пюретата не се усвояват пълноценно, затова е важно основната част от храната да е мляко.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 249
Цитат на: mam4e
И при нас е така - на 8 месеца е и вече започва да се отбива. Но в крайна сметка мисля, че щом до 6 месеца е бил само на кърма съм направила нещо добро за него, сега гледам да суче сутрин и вечер, дори и да е малко. Иначе за близостта - сега я "заместваме" с интелектуални контакти - комуникацията ни е на едно ново ниво Wink  Laughing

пък и да си призная честно започнах малко да се притеснявам, защото беше развил доста голяма зависимост от гърдата - знам че според теориите за кърменето това е нормално и би трябвало да му позволявам, за да задоволявам нуждите му от близост, но аз не съм съвсем убедена в това. докато бебето е съвсем малко - да, така е, но сега като го гледам как става все по-осъзнат човек, все по-впечатлителен ми се струва редна да разграничим нещата Embarassed


мам4е, наистина си направила много добро на детето кърмейки го 6 месеца изключително, а и като продължаваш, макар и само сутрин и вечер!
Исках само да кажа за завсимостта от гърдата - наистина нямаш място за притеснения. Всяко нещо с времето си. Ако детето сега се нуждае от близост, да му я дадем, явно ИМА НУЖДА, а това се израства. А и колко кратък е този период когато са малки и толкова зависими от нас и не се повтаря. Не е ли по-добре да му се наслаждаваме докато можем.  Защо да тласкаме едно дете към независимост, когато то не е готово. Нещо повече, наблюдавам у Ради ( 23мес.), че макар че още се кърмим, той е изключително независимо дете. Аз ходя на работа, а той ме изпраща, вика "чао" и ми маха с ръчичка, остава с желание с дядовци и баби и т.н., но съм сигурна че това е така, защото задоволявайки нуждата му от близост, той расте спокоен да изследва шарения свят и знае, че ако има нужда от нещо мама ще е там:)
Поздрави, Ива

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 2 449
Цитат на: Iva_D


мам4е, наистина си направила много добро на детето кърмейки го 6 месеца изключително, а и като продължаваш, макар и само сутрин и вечер!
Исках само да кажа за завсимостта от гърдата - наистина нямаш място за притеснения. Всяко нещо с времето си. Ако детето сега се нуждае от близост, да му я дадем, явно ИМА НУЖДА, а това се израства. А и колко кратък е този период когато са малки и толкова зависими от нас и не се повтаря. Не е ли по-добре да му се наслаждаваме докато можем.  Защо да тласкаме едно дете към независимост, когато то не е готово. Нещо повече, наблюдавам у Ради ( 23мес.), че макар че още се кърмим, той е изключително независимо дете. Аз ходя на работа, а той ме изпраща, вика "чао" и ми маха с ръчичка, остава с желание с дядовци и баби и т.н., но съм сигурна че това е така, защото задоволявайки нуждата му от близост, той расте спокоен да изследва шарения свят и знае, че ако има нужда от нещо мама ще е там:)
Поздрави, Ива


Така е и по принцип си права, но това, което ме притеснява е по-скоро въпрос на вътрешно усещане. Може би защото вече го възприемам като съвсем осъзнато момченче, не знам Embarassed а и как ще разбера момента, от който зависимостта му вече ще е "нездравословна " от чисто психологическа гледна точка?аз сега като го наблюдавам виждам, че той всъщност по-скоро ревнува, отколкото да има нужда от успокоение и храна (освен сутрин и вечер). Отгоре на всичкото ми е и едно виновно и гузно такова. Абе.....

# 8
  • САЩ
  • Мнения: 323
mam4e, препоръчвам да прочетеш

http://www.breastfeedingonline.com/21.html

Особено това (превеждам):

Искам детето ми да е независимо.

А кърменето го прави зависимо? Не го вярвайте. Детето, което бива кърмено докато само се отбие (обикновено от 2 до 4 години), е обикновено по-независимо, и, може би по-важноте е, че е по-сигурно в независимостта си. То е получило комфорт и сигурност от гърдата, докато само е готово да спре да суче. И когато само се отбие, то знае, че е постигнало нещо, знае, че е пораснало. Това е важно събитие в неговия живот.
Често ние притискаме децата да станат "независими" прекалено рано. Да спят сами прекалено рано, да се отбият прекалено рано, да бъдат без родителите си прекалено рано, да правят всичко прекалено рано. Не ги притискайте и те ще станат независими достатъчно бързо. Закъде бързате? Скоро те ще напуснат дома ви. Искате ли да го напуснат на 14 години? Ако нуждата е задоволена, тя изчезва. Ако нуждата не е задоволена (като нуждата да суче и да е близо до мама), тя остава за дълго в детските/тийнейджърските години.
Разбира се, кърменето може, в някои ситуации да бъде използвано за създаване на прекалено зависими взаимоотношения. Но също храненето и ходенето до тоалетна могат дабъде основа за прекалено зависими взаимоотношения. Проблема не е в кърменето. Проблема е другаде

# 9
  • Бургас
  • Мнения: 2 449
Не съм съвсем съгласна - а и не ми се струва нормално да изчаквам детето ми на 4 години да започне да схваща отбиването си като постижение. Както казах - въпрос на усещане - ако мен ме притеснява, надали ще е полезно и за детето.
 
  Не искам да предизвиквам спорове сега Wink - просто си споделям. Иначе аз още го кърмя, знам че още има нужда.      
  Но си мисля, че има период, в който нуждата от физическа близост, скуката и ревността трябва да се задоволяват и без сукане - за мен това е доста по-рано от споменатите периоди.

# 10
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 767
Лидия, не мога да ти кажа повече, отколкото вече са ти написали. Рядкост е бебе да се отбие преди 9 месеца, по-често преди годинка. Твоят случай не е този, по-скоро ти подпомагаш отбиването. Спри дохранването с шише. Детето сега е хиперактивно и иска да разузнае света. Кърми преди ядене, между храненията пак предлагай, сутрин и вечер, докато е сънено - най-вече, почти сигурно ще има успех кърменето. Нощем обезателно кърми.
След една-две седмици, като се убеди че няма да му дадеш бутилката,  Краси сам ще въобнови сукането.
Успех!


п.с. ще се постарая скоро да преведа горните статии, за да са по-достъпни на български за всички.

# 11
Привет на всички мами и на теб Лидия! Явно децата ни са връстници , моя Вики също скоро ще направи 8 месеца и за моя радост все още имам кърма. Разбира се кърмата ми намаля след като започнах да замествам едно по едно храненията с каши и пюрета. Моя съвет е да пробваш след като дадеш каша да му предложиш да цока. Аз процедирах така.Пък и да намалее от сутрин до вечер не ти ли се събира? Аз сега вече кърмя Вики сутри, през ноща ако се събуди(понеже му никнат зъби и се събужда) през деня понякога, и вечер преди лягане. И така от сутрин до вечеря се събира достатъчно кърма, не се притеснявай, не се предавай!
 Желая ти успех!

# 12
  • Мнения: 654
Момичета,благодаря за разбирането и подкрепата Grinning Ще се опитам да го кърмя по дълго и непременно ще послушам съветите ви.Да си призная бях се примирила че Краси се отбива,защото поведението му наистина го показва.Мислех си че като го насилвам и опитвам да го кърмя против волята му мога да му навредя по някакъв начин-насила хубост не става.Внимателно бях прочела статията за кърмаческата стачка и спазвах някои от съветите,но като видях че цяла седмица няма промяна и той продължава да суче по няколко минути и  отказва се бях примирила.Сега когато чета постингите ви пак се мотивирам и ще опитам пак,още повече че преди малко се събуди за малко и още сънен му дадох да суче и той изпи всичкото мляко,че и от другата гърда яде Grinning
Още веднъж благодаря!

# 13
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 767
Лидия, добре е, че не се отказваш. Както са ти писали - важно е да предлагаш да суче след, или по-добре преди ядене на твърдата храна. Това не намаля апетита за манджите, и вероятно с удоволствие ще комбинира и двете.

Общи условия

Активация на акаунт