Ползване на платен отпуск след майчиство

  • 663
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 203
След ползване на отпуск по майчиство имам натрупан платен годишен отпуск за три години - подадох молба, но получих заповед за ползване само на една част от отпуската. Запозната съм с КТ и редът на ползване на отпуск, но се страхувам да се възползвам от чл. 176 ал. 3, защото може да ме уволнят. Ще бъда благодарна на всички, които ми отговорят как да постъпя, че да мога да ползвам поне част от отпуска!

# 1
  • Мнения: 1 479
И аз искам някои да ме осведоми по този въпрос,ако може! Имам същият проблем.

# 2
  • София
  • Мнения: 7 097
Как ще те уволнят Naughty
Законът /т.е. Кодексът на труда/ ти дава закрила до навършване на 3-годишна възраст на детето. За да те уволнят, трябва да искат разрешение от Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда".

Чл. 333. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., в сила от 17.12.1999 г., бр. 25 от 2001 г.) В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5 и 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:1. (изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст

# 3
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
 Когато исках да си ползвам отпуската след изтичане на майчинството, се обадих в Министерството на труда и социалните грижи.Попитах служителката която отговаряше на телефона дали могат да ми откажат отпуск.Тя отговори, че категорично не могат.Но, ако го направят да опиша целия случай и да го занеса на "Дондуков"14.
 Никой не може да те уволни, докато детето ти не навърши 3г.

# 4
  • Мнения: 2 891
Могат да съкратят позицията, май.

# 5
  • Мнения: 203
Не съм от Сф и ще пиша писмо до Министерството на труда като приложа документи и ще чакам отговор. Въпросът е, че мотивите са липса на фонд работна заплата - тъй като ще трябва да плащат моята заплата и на заместник. Ходих вече в инспекцията и от там ми казаха като ми свърши сега отпуска отново да пусна молба за останалите дни - така и ще направя. Ще съм благодарна на всички мнения!

# 6
  • Мнения: 227
Аз нещо не схващам ситуацията newsm78, понеже и мен ме интересува този въпрос, нали направиха майчинството 10-тина месеца.  И ако имаш да си взимаш  отпуска пак ти се събира още някой друг месец.
Като изтекат тези месеци, нали трява да се върнеш на работа ?!
Ако не искаш да се върнеш на работа а трябва да останеш в къщи, съкращават ли те по тая логика, или не  Thinking?

# 7
  • Мнения: 203
Аз съм ползвала майчинство до навършване на 2 години. Става въпрос, че при мен се натрупва голям отпуск от 2005, 2006 и 2007 година. Докато майката е в отпуск тя има заместник. Въпросът е, че ако сама определя кога да ползвам отпуска си, която ми позволява КТ се страхувам от уволнение.

# 8
  • Мнения: 1 849
До колкото аз съм запозната с КТ, работодателя решава кога да ти даде отпуска и колко и може да ти откаже  да я ползваш за дадения период. До колкото разбрах той не ти отказал да я ползваш изобщо?
Влез му и в неговото положение, плащал ти е осигуровките две години без да си работила, сега ще ти плати и отпуска, без да си му докарала приходи... Той няма начин да ти я откаже изобщо, може ли иска да изчакаш известно време.

# 9
  • Мнения: 2 891
migito, плащал е за нея цифром и словом 4 (четири) лева. Извинявай, но наистина жив да го ожали човек  Mr. Green

# 10
  • София
  • Мнения: 2 437
Чакайте, че ми стана интересно...нали работодателят пуска служителя в отпуск? Може и да не го пусне точно, когато служителя е решил. Или бъркам?
Съвсем скоро имаше една такава тема...

# 11
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
 Twisted Evil Твоята работа - хем сърби, хем боли
Не става така. Или си търсиш правата и ползваш правото си сама да определиш кога да ползваш остатъка от минали години или чакаш разрешение. Това е!
Никой друг освен работодателят и ти не може да определите това.
След като ти самата не се възползваш от 176, а той има служебна необходимост от теб,
в пълното право е да ти откаже ползване на отпуск.
Ако пък реши да те уволни заради това - значи не си му нужна и рано или късно ще намери начин да те шътне под някакъв друг повод - например съкращаване на щата.

# 12
  • София
  • Мнения: 7 097
нали работодателят пуска служителя в отпуск? Може и да не го пусне точно, когато служителя е решил. Или бъркам?
Съвсем скоро имаше една такава тема...

Чл. 176. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Ползуването на платения годишен отпуск може да се отложи за следващата календарна година:
(2) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от шест месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползуването му, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварително.

# 13
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
нали работодателят пуска служителя в отпуск? Може и да не го пусне точно, когато служителя е решил. Или бъркам?
Съвсем скоро имаше една такава тема...

Чл. 176. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Ползуването на платения годишен отпуск може да се отложи за следващата календарна година:
(2) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от шест месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползуването му, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварително.


Уфф. Ето я темата на Кейси.
Там надълго и нашироко обяснявах.

# 14
  • Мнения: 221
На мен ми разрешиха да си ползвам целия отпуск, който ми се полага за времето, в което бях по майчинство, но отказаха да ми го платят, защото преди това подадох молба за напускане. До колко имат право да постъпват така не мога да кажа, но знам, че не си заслужава нервите да се разправям.

Общи условия

Активация на акаунт