Нормалното семейство?

  • 4 416
  • 93
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: X
Така, че с тия норми нормален и ненормален, ми лъха повече но селския манталитет на малкия провинциален град, отколкото на някаква оценка, която си заслужава.

Не е думата за провинциалност, но уви.
Всеки прави квалификации, волно, неволно, справедливо или не.
Аз се дразня, че има хора, които си стъжняват сами живота, като се мислят за ненормални, защото нямали деца. Семейството не са само деца, не на всяка цена или с цената на всичко.
Тук някой очакваше нещо от държавата - ще си почака.


Всъщност в колкото по-малка общност е възпитаван един човек, толкова повече норми и клишета спазва. Спазва някакъв измислен и наложен стандарт - на 20 да се ожени, да му купят кола и апартамент, до 1 година да има първо дете /иначе проблем/, да работи нещо си там и да трупа семейно имущество, след някоя друга година да има още едно дете. Това е най-стандартното клише на малкия град, най-строгите цензори са роднините и съседите - този затворен и малък кръг. Почти всички ние израстнахме в стандартни апартаменти с големи секции и фикуси, родителите ни не се развеждаха, макар и нещастни, за да не ги отритнат, всеки се бореше за тъпа Лада и апартамент за детето. Всичко извън тази норма беше анатема или ненормалност. 

Прави ми впечатление, че хора, които почти не са пътували по света, лепят най-много етикети и спазват най-строго клишета. Няма как да обясниш на такъв човек, че да имаш деца на или около 30 е въпрос на личен избор, защото преди това си искал да се утвърдиш в работата, да пътуваш, да се образоваш. И това, че имаш съпруг, който споделя тази ти страсти е нещо прекрасно. А децата са нещо прекрасно, но те идват и отлитат някой ден. Може да се разведеш, да създадеш ново семейство, да си събереш децата с други... Можеш да останеш сама с детето си и да имаш приятел... Това ненормален ли те прави? Защото в тези години, това е най-нормалното нещо на света.

Най-нормалното е да създадеш семейство, такова каквото ти го чувстваш и те прави щастлив.
Между другото, не искам да засягам темата за бездетните семейства, защото при тях 50% от болката и нещастието е точно заради набитите стереотипи, че семейство без деца не е нормално. Просто е жалко прекрасни жени да се чувстват непълноценни и нещастни, защото има някаква норма, че жена без дете, не е жена...

# 61
  • Мнения: 9 865
Азаф, това което е цитирано е заключение от пост на друг потребител.
Заключение, което не е лишено от ирония.
Моето мнение съм го споделила, не искам да изпадам в интертекстуалност.


Цитат
Между другото, не искам да засягам темата за бездетните семейства, защото при тях 50% от болката и нещастието е точно заради набитите стереотипи, че семейство без деца не е нормално. Просто е жалко прекрасни жени да се чувстват непълноценни и нещастни, защото има някаква норма, че жена без дете, не е жена...

Да! И за всичко друго също да. Само искам да допълня, че и от малките градове, както и от големите се пръкват всякакви индивиди...

# 62
  • Мнения: 4 965
ОК, значи не съм схванала иронията. Peace

Ikol, много ми допада написаното   bouquet.

# 63
  • Мнения: 186
Нормално е ако се чувстваш щастлива,че го имаш.Осъзнаваш,че не можеш без него .Материалното,не е толкова важно.Стечение на времето ,може да осъществиш мечтите си ,но важно е да имаш подкрепа и опора от хората около теб.А децата са едно щастие.Който не може да си роди, ако много иска-да си осинови.Мисля,че ако дадеш дом и обич на едно такова дете , животът ти ще бъде благословен.

# 64
  • Мнения: 2 336
Наистина е пропуск от моя страна - да това е мое мнение.
Виждала съм семейства, в които жената е малтретирана, но е щастлива с мъжа си. За тях е естествено когато тя сгреши той да я накаже.  newsm78
Но щом вие казвате щом са щастливи - всичко е нормално.
Относно децата - не намирама за нормално ( аз не го намирам за нормално) жена да не иска да ражда, защото ще развали фигурата си, защото ще изгуби личната си свобода. И мъжът и да я подкрепя.
Нека са си щастливи. Да са живи и здрави.  Hug
Пак си казвам - това си е моето мнение.

# 65
  • Мнения: 9 865
Цитат
Ние направихме сватба и подписахме, заради роднините - за да не ни тормозят, че не сме семейство и някакви такива... Все още обществото ни не е достатъчно зряло за да приеме, че двама души могат да имат семейство и без това да е записано някъде.


Прилагам цитата само в подкрепа на идеята си, че на всеки се налага да се сблъсква с квалификации. Според роднините на тази потребителка, тя нямаше да има нормално семейство, ако не беше подписала в гражданското.
Не ми пука дали ще споделите вашия идеал, дали ще споделите виждането на микрообществото, в което живеете или друго.
За мен темата е проблем, ако от него би страдал някой, а има и такива, които страдат заради стреотипите, заради роднините, приятелите, общественото мнение.

# 66
  • Мнения: X
Цитат
Ние направихме сватба и подписахме, заради роднините - за да не ни тормозят, че не сме семейство и някакви такива... Все още обществото ни не е достатъчно зряло за да приеме, че двама души могат да имат семейство и без това да е записано някъде.


Прилагам цитата само в подкрепа на идеята си, че на всеки се налага да се сблъсква с квалификации. Според роднините на тази потребителка, тя нямаше да има нормално семейство, ако не беше подписала в гражданското.
Не ми пука дали ще споделите вашия идеал, дали ще споделите виждането на микрообществото, в което живеете или друго.
За мен темата е проблем, ако от него би страдал някой, а има и такива, които страдат заради стреотипите, заради роднините, приятелите, общественото мнение.

Ами тук опираме и до зрелостта на един човек да се противопостави на стереотипите и да се чувства щастлив. Аз съм имала случаи да ме поучават хора, че трябва да се разпиша и да родя вече деца, защото те са се оженили и на 22 са ди родили вече. Проблемът обаче е, че от спазването на тия стереотипи тези хорица са чувстват някак прецакани и нещастни и като не могат да се противопоставят, започват да се самоубеждават, че са нормални и да блеят и те с общия хор.

# 67
  • Мнения: 4 965
...Не ми пука дали ще споделите вашия идеал, дали ще споделите виждането на микрообществото, в което живеете или друго.
...

Съгласна съм за всичко с теб на 100%, но само с това не мога да се съглася, защото моето семейство влиза в някакви определени клишета на "микрообществото", но пък аз самата не приемам клишета, защото фактът, че аз имам семейство с брак (вкл. църковен), 2 деца (мечтаем за 3-то), 3 апартамента, 2 къщи, 3 коли (едната обаче е Лада  Mr. Green), 2 кучета, 1 котка, 3 рибки, малко райграс, малко овошки, 2 баби, 1 дядо и 1 прабаба... не прави семействата на мои приятели (които са извън клишетата) по-малко семейства.
Защото имам познати семейства с брак и без брак, с деца и без деца, "бракували се" на 20 и на 40 г., със собствени жилища и такива под наем, дори имам приятели, които са хомосексуално семейство (и да, семейство са по моите представи, но според много други хора тяхното съжителство е еди-какво-си).
Та има разлика, защото (за жалост) твърде много хора в БГ (и не само) още робуват на различни предразсъдъци.

# 68
  • Мнения: 4 965
...
Ами тук опираме и до зрелостта на един човек да се противопостави на стереотипите и да се чувства щастлив. ...
Проблемът обаче е, че от спазването на тия стереотипи тези хорица са чувстват някак прецакани и нещастни и като не могат да се противопоставят, започват да се самоубеждават, че са нормални и да блеят и те с общия хор.

 newsm10

# 69
  • Мнения: X
Azaf, малко множко са ти животните. Извинявай, ама това не е нормално.
3а другото - ставаш.  Joy Joy Joy Joy Joy

# 70
  • Мнения: 236
Тук всички си стиснахме ръцете. Последните мнения много ми допадат. Отивам да спамя друга тема. Ако има нещо интересно - викайте. Hug

# 71
  • Мнения: 4 965
Azaf, малко множко са ти животните. Извинявай, ама това не е нормално.
3а другото - ставаш.  Joy Joy Joy Joy Joy

Мани ги животните  Mr. Green.
Наскоро чух, че като родя някой ден Номер 3 ще съм луда, та и в това отношение ще излезем от "канона".  Crazy
Сакън.

# 72
  • Мнения: 236
Azaf, малко множко са ти животните. Извинявай, ама това не е нормално.
3а другото - ставаш.  Joy Joy Joy Joy Joy

Мани ги животните  Mr. Green.
Наскоро чух, че като родя някой ден Номер 3 ще съм луда, та и в това отношение ще излезем от "канона".  Crazy
Сакън.
Въх, недей тъкмо мислех, че си нормална, а то... Joy

# 73
# 74
  • Мнения: 158
Не мисля, че материалните придобивки определят дали едно семейство е нормално или не. За мен семейството е най-малката градивна частица на обществото и е нормално когато в него намираш уют, подкрепа и разбиране.

Това е и моят отговор!

Моят също! Peace

Общи условия

Активация на акаунт