Нормалното семейство?

  • 4 413
  • 93
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 3 323
Мани ги животните  Mr. Green.
Наскоро чух, че като родя някой ден Номер 3 ще съм луда, та и в това отношение ще излезем от "канона".  Crazy
Сакън.

Не само ще си луда, ами и нискополовокултурна! Следващия задължителен въпрос е - стигат ли ви помощите от общината! А, когато отговоря, че не получавам такива и дори не знам колко са детските надбавки - ме мислят и за тъпа! Как никой не чу, че родих номер 3 по лично мое желание! Че не се нуждая от "помощи" и че съм щастлива....

# 76
  • Мнения: 295
При бездетните семейства болката не идва толкова от набитите стереотипи, а от естественото желание, заложено у всеки човек да продължи рода си. Кой как се справя с тази болка - друг въпрос.
Семейството има не само обществено, но и морално измерение - и там се крие неговият "стереотип". Семейството е всичко това, което, венчавайки се, "обещаваш да спазваш, докато смъртта ни раздели". Защото съпружеството е тайнство.

# 77
  • Мнения: 884
Понеже засегнахте темата за малкия град-тук семейството е нормално ,ако непрекъснато е в устите на хората, когато около него спрат да се случват интересни неща /клюки/, да речем пример-тази година няма да ходим на море в чужбина, а ще почиваме на язовир- чувам , че сме "луди", децата ми ще имат почти 11 години разлика-пак сме луди....-семейстото става ненормално.  Влезте в някоя семейна тема във форума -като се пощипваме там излиза, че всеки  /почти/ говори за собственото си семейство за нормално,а останалите с радост биха му връчили жълта книжка. Според мен семейството е нормално, ако вътре в него всеки си е малко луд,а материалното може да е само за удобство на лудостта им...

# 78
  • Мнения: 9 865
мамаГ, съпружеството е тайнство, но ако двама души не са се венчали и обещали-пред-свещеник (посредник на Бог)-семейство-кумове-приятели, това прави ли ги по-малко семейство, ненормално семейство ли би било това?
ПАК: Не се опитвам да засягам бездетни (по една или друга причина) или многодетни родители (че какво по-хубаво от това), а просто коментирам плоското обобщение "нормално семейство".

# 79
  • Мнения: 3 323
Хехе, не се засягам - цитирам реплики от "нормални семейни хора".
Съгласна съм с казаното по горе - въпреки стереотипа, всеки смята своето семейство за нормално и всички останали за обратното. Явно колкото семейни (независимо с или без брак) двойки - толкова и нормални семейства! Grinning

# 80
  • Мнения: X
При бездетните семейства болката не идва толкова от набитите стереотипи, а от естественото желание, заложено у всеки човек да продължи рода си. Кой как се справя с тази болка - друг въпрос.
Семейството има не само обществено, но и морално измерение - и там се крие неговият "стереотип". Семейството е всичко това, което, венчавайки се, "обещаваш да спазваш, докато смъртта ни раздели". Защото съпружеството е тайнство.

Честно казано, аз не съм имала нужда да се венчавам и публично да обещавам да спазвам нещо.
За себе си, аз имам много по-хубаво семейство от много хора, пък било то и без подпис и обещания. Според църквата съпружеството е тайнство, в което много се вричат, ама после какви не особено морални неща вършат, не ми се говори. Та според стереотипа аз не съм семейна, сигурно ще бъда и самотна майка. Нещата обаче не са така черно-бели в действителност.

# 81
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
Нормалното семейство за мен е да има любов и разбирателство между двама души.  Н. Йорданов беше казал в едно стихотворение
"...а има ли значение когато , на света се гледа с четири очи?
Тогава радостта е двойно по-голяма, а мъката наполовин горчи!"
п.п. Не е точен цитата, но смисъла го схващате.
п.пп. Когато всичко се прави с любов и желание, се постига всяка цел - по един или друг начин.

# 82
  • Варна
  • Мнения: 102
Нормално семейство за мен е това семейство където се прибираш с желание намираш спокойствие, разбиране ,уважение, потребност да споделиш с близките всичко което те вълнува и получаваш най добрите съвети всичко което правиш за тях го правиш с любов и желание.Материалните неща не могат да стоплят душата ти както една усмивка и и искрите в очите.Всичко друго е суета и гонене на вятъра.
newsm10

# 83
  • Мнения: 48
Следя темата! Дадох мнение по-горе, но сега не ме свърта да обобщя, че нормално е това семейство, което счита себе си за нормално!  Laughing Laughing Ако спре да се мисли за нормално, семейството вече не е нормално!!  Joy Joy Joy

# 84
  • Мнения: 295
Без да засягам някого конкретно - това, че някой живее с някого, има дете от него, още не го прави семейство. Не случайно езикът използва за този тип безбрачни връзки израза "живея на семейни начала". И това, че някой се е венчал в църква, също не го прави по-морален от този, който не е. Това е въпрос на вяра, а не само на морал.
Българският тълковен речник подава следната дефиниция за семейство: съпрузи с децата и най-близките роднини.
И за да не ме разбирате погрешно - не осъждам тези, които са избрали да живеят на семейни начала - това си е техен избор. Но преди да се обсъжда какво е нормално семейство, редно е по-напред да се определи какво е семейство. Тъй като това не е въпрос само на объркване на понятията. В световен мащаб се наблюдава подмяна на ценностната система и това се отразява именно върху семейството като такова.

# 85
  • Мнения: 9 865
мамаГ, време беше някой да даде дефиниция за семейство.
Чудя се защо така тази популярна в миналото институция, днес не се радва на особен интерес? Или пък може би се радва?! Факт е, че все повече хора живеят на "смейни начала". Но защо семейството да страда? С какво страда, в какво се изразява страданието му? А някога, когато държавата не е била толкова активна в живота на хората, но те пак са се събирали и са правели деца, тогава те семейства ли са били или не?

# 86
  • Мнения: X
Без да засягам някого конкретно - това, че някой живее с някого, има дете от него, още не го прави семейство. Не случайно езикът използва за този тип безбрачни връзки израза "живея на семейни начала". И това, че някой се е венчал в църква, също не го прави по-морален от този, който не е. Това е въпрос на вяра, а не само на морал.
Българският тълковен речник подава следната дефиниция за семейство: съпрузи с децата и най-близките роднини.
И за да не ме разбирате погрешно - не осъждам тези, които са избрали да живеят на семейни начала - това си е техен избор. Но преди да се обсъжда какво е нормално семейство, редно е по-напред да се определи какво е семейство. Тъй като това не е въпрос само на объркване на понятията. В световен мащаб се наблюдава подмяна на ценностната система и това се отразява именно върху семейството като такова.

Времената се менят, ценностите също, май и тълковните речници ще трябва да се променят.
Според мен, един подпис е формалност, която прави едно семейство част от официалната статистика, нищо повече. Ако излезем извън правните понятия и тълкуванията на речниците, едно дете, отгледано "на семейни начала" не е ли израстнало в семейство, само защото родителите му не са се подписали някъде?

# 87
  • Мнения: 9 865
Малко мишленце, има и такива хипотези. Едно мое гадже казваше, че ако не се ожениш все едно детето ти нямало майка и баща. Сега разбирам защо е бивше гаджето. Но все още не разбирам от къде това тесногръдие.

# 88
  • Мнения: X
Малко мишленце, има и такива хипотези. Едно мое гадже казваше, че ако не се ожениш все едно детето ти нямало майка и баща. Сега разбирам защо е бивше гаджето. Но все още не разбирам от къде това тесногръдие.

Семейни обременености.  Grinning

# 89
  • Мнения: 295
Съгласна съм, че подписът в гражданското е една формалност и нищо повече. А кой казва, че дете, чиито родители не са подписали, ще го отгледат с по-малко любов? А иначе ценностите не се променят с времената.
А защо семейството като обществена единица страда - в световен мащаб се наблюдава тенденция да се води антисемейна, а не просемейна политика. И тя има много проявления - дори на езиково ниво се отразява. Приравняват се свободните връзки със семейството (в някои страни и в правно отношение), все повече вместо съпруг, се употребява "партньор". Узоконяване на хомосексуалните бракове, възможността им да осиновяват деца. Ето тук например едно нормално семейство, което иска да осинови е поставено наравно с една хомосексуална двойка - и в този случай нормалното семейство страда. Ако въобще страда е точната дума.

Общи условия

Активация на акаунт