Не иска да яде без да държи в ръце нещо интересно...

  • 1 764
  • 35
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 111
На годинка и половина е моя сладък мишок, но откакто сме почнали захранването - на около 7-8 месеца, до настоящия момент приема храна САМО АКО СЕ ЗАНИМАВА С НЕЩО ИНТЕРЕСНО. Ако не получи интересната вещ отказва да се храни. Но нали разбирате, че това.....понякога нямам нерви...
Вече мисля да променям политиката. Прекратявам цирковете, ако иска да яде ще яде, ако не ще гладува. Но ми е притеснено...че май повече ще гладува.
Затова мами, ако сте били в същата ситуация, давайте съвети как сте излезли от това положение, как сте се справили вие и децата ви, въобще ще съммного благодарна на всякакви съвети.
Благодаря, че ме изслушахте!   bouquet

# 1
  • София
  • Мнения: 6 999
Правилното решение е взето - просто го следвай  Peace

Дъщеря ми се храни сама долу-горе от вашата възраст /може би 2-3 месеца по-голяма/ и до сега /на 3 е/ ако се храни сама изяжда по-малко, отколкото ако я храни бавачката й или баба й й пъха лъжицата в устата. На мен обаче не ми пука и винаги я оставям да яде колкото тя реши САМА. Не искам дебело дете и без това  Mr. Green За сметка на това съм забравила какво е да храниш дете.

# 2
  • Мнения: 1 881
Моето дете и досега е така, или гледа ТВ, или играе с нещо, иначе изобщо няма да яде, не й е приоритет Mr. Green

# 3
  • София
  • Мнения: 4 865
Прекратяването на цирковете е добра тактика. Следвай я и с достатъчно постоянство ще се сдобиеш с добре хранещо се дете. Няма здраво дете, което да умре от глад при наличие на храна.

# 4
  • Мнения: 7 831
Това е начина - прекратяваш цирковете. Но трябва да си твърда. Големия ми син беше така, но аз удържах фронта и сега нямам никакъв проблем с храненето му.
Успех и стискам палци!

# 5
  • Мнения: 102
И з се записвам да следя темата,защото и ние имаме същия проблем.В един момент се ядосвам и казвам,че няма да го нахраня с играчка в ръце и в следващия дам желаната играчка и така се храним.И може би там ми е грашката

# 6
  • Мнения: 2 309
Според мен малко се преувеличава...
Винаги съм хранила сина си с играчки,пред ТВ-то,с телефони и т.н.Предпочитам да му е забавно,отколкото да правя маймунски маскари и да си докарам бръчки от това Mr. Green

# 7
  • Мнения: 1 733
И при нас положението е идентично. Яде само ако държи нещо интересно в ръката или дават реклами по ТВ. Забелязах обаче, че ако не държи нищо в ръката си, настоява той да си хване лъжицата и да се храни. И понеже все още е невъзможно това да се случи, му давам друга лъжичка и слагам в нея съвсем малко от яденето и докато аз го храня, той се опитва да си хапне сам от неговата си лъжичка Simple Smile

# 8
  • Мнения: 137
Мисля, че няма универсален отговор!
Ти ще си избереш от всички полезни съвети, които ще получиш!

При нас има същия проблем. Посъветвах се с педиатърката дали да я оставя гладна, докато се научи да яде без играчки. Тя каза "Детето е на долната граница на нормата по тегло, така че го забавлявай и го храни! Ако иска да се учи да яде само, давай му лъжица, но ако само си играе с нея и маже, ти го храни с друга лъжица."  Засега следвам тази стратегия, но продължавам да имам съмнения дали другия подход не е по-правилен newsm78

# 9
  • София
  • Мнения: 4 865
А откъде им хрумва на децата, че могат да се занимават с нещо, докато се хранят? Дали ако никога не ги оставяме на масата с играчка, пак ще се тръшнат за такава?

# 10
  • Мнения: 137
Янита, те просто не искат да ядат. Пробваш да ги залъжеш с нещо, тогава ядат и така става...

# 11
  • София
  • Мнения: 4 865
Янита, те просто не искат да ядат. Пробваш да ги залъжеш с нещо, тогава ядат и така става...
Моите деца ядат, когато са гладни. Ако не искат - просто ги оставям да огладнеят достатъчно. Винаги е било така. Племенницата ми пък (през септември ще бъде първокласничка) още очаква някой да й разказва приказки по време на ядене, да я подканя и да й поставя храна в устата. Кой както е научен. Не вярвам да е генетично заложено.

# 12
  • Мнения: 3 034
Янита, те просто не искат да ядат. Пробваш да ги залъжеш с нещо, тогава ядат и така става...
Моите деца ядат, когато са гладни. Ако не искат - просто ги оставям да огладнеят достатъчно. Винаги е било така. Племенницата ми пък (през септември ще бъде първокласничка) още очаква някой да й разказва приказки по време на ядене, да я подканя и да й поставя храна в устата. Кой както е научен. Не вярвам да е генетично заложено.

така е, права си, но децата са различни. голямата ми дъщеря ядеше с охота, едвам смогвах да й пъхна лъжицата в устата, беше концентрирана и съсредоточена. никога не се е налагало да се правя на маймуна, за да яде.
малката иизяжда 3 лъжици и започва да се оглежда, да се върти, заключва устата и не иска да яде. ако й дам нещо в ръцете - яде. просто я виждам как й е скучно да се храни. така е и със сукането.
 което по мое мнение е ужасно, защото винаги съм смятала, че храната се усвоява по-добре и пълноценно, ако не се занимаваш и с друго, докато ядеш. още повече, че изградиш ли си навик да ядеш по този начин, това остава за цял живот. аз и досега не мога да ям без да чета нещо, гледам нещо или првая нещо през това време....точно от такъв маниер на хранене.

обаче....и мойта малка госпожица е слабичка, наддава по малко и без да искам се увличам да я забавлявам, само и само да яде. мисля, че бъркам, но още не съм намерила вярния подход... Rolling Eyes

# 13
  • София
  • Мнения: 4 865
Габриела на годинка тежеше 7,600 кг. На 5 години тежи 14 кг. Не знам дали е слабичка. Знам, че в момента, в който отклони за дълго вниманието си от храната, просто не е гладна. Това не пречи, когато огладнее, да яде повече и от мен Shocked
Разбира се, всеки родител решава как да си гледа и храни децата.

# 14
  • София
  • Мнения: 6 999
Янита, това е загубена кауза  Wink

Не можеш да убедиш някой в нещо, в което той не желае да бъде убеден. Аз си нямам и идея колко тежи Дариа в момента...

# 15
  • Мнения: 6 206
Аз си мисля, че това е период, който отминава.
Моето момче горе долу толкова на година и половина, направо куклени театри сме играли докато се наяде. И се притеснявах как ще се храни в яслата, защото там няма кой да му играе циркове. Много се притеснявах. А то отшумя от самосебе си /не знам как се пише това  Crazy/.
Може би колективът е на наложил правилата, че като се яде, се яде. Сега се сяда на масата, яде се, дори не се говори  Laughing, става се и се продължава с играта. Вече е на три.

# 16
  • Мнения: 111
Благодаря на всички, които се включихте и помогнахте, макар и само с това да ми кажете, че и вашите деца са така, за да се успокоя.
Въпреки това, аз вече 3-ти ден съм на следната тактика - слагам храната и нищо друго пред него, освен разбира се, още една лъжица за него, защото гори от желание да яде сам. Е, не го умее още, но поне опитва и вместо с играчка се забавлява с храната. Като спре да иска, спирам и аз и не продължавам да настоявам да си изяде цялата порция като пробутвам нещо друго в ръцете. Мисля, че детето трябва да "усеща" храната, а не да я излапва механично, разсейвайки се с друго...
Но...незнам колко ще я караме така и няма ли пак да се изкуша при отказ...защото и той като килограми е 9 500 на 1 год  6 мес, но пък не ми се е разболявал досега.
И така...продължаваме напред! Защото все пак няма невъзможни неща!  Simple Smile

# 17
  • Мнения: 137
И аз в момента съм на същата тактика! Успех!

# 18
  • София
  • Мнения: 4 865
защото и той като килограми е 9 500 на 1 год  6 мес, но пък не ми се е разболявал досега.

На мен тези килограми ми изглеждат съвсем в реда на нещата. Важното е детето да е здраво. А дори и да боледува, не е задължително това да е от недохранване.
Пожелавам ти много търпение.

# 19
  • Мнения: 254
Записвам се и аз по темата, защото храненето при нас е само с нещо забавно и на различни места. Всеки път казвам така не може да продължава.....и пак.

# 20
  • Мнения: 2 208
Записвам се и аз да следя темата, защото и при нас положението с храненето е същото. Тръгвам с лъжицата към устата, той я стиска и протяга ръка към мен да видя, че е празна.... Давам му нещо да си човърка и започва да отваря устата  Mr. Green
Честно казано и аз мисля, че това е просто период. Той не е бил винаги такъв. Надявам се да се променят нещата скоро...

# 21
  • Мнения: 804
Благодаря на всички, които се включихте и помогнахте, макар и само с това да ми кажете, че и вашите деца са така, за да се успокоя.
Въпреки това, аз вече 3-ти ден съм на следната тактика - слагам храната и нищо друго пред него, освен разбира се, още една лъжица за него, защото гори от желание да яде сам. Е, не го умее още, но поне опитва и вместо с играчка се забавлява с храната. Като спре да иска, спирам и аз и не продължавам да настоявам да си изяде цялата порция като пробутвам нещо друго в ръцете. Мисля, че детето трябва да "усеща" храната, а не да я излапва механично, разсейвайки се с друго...
Но...незнам колко ще я караме така и няма ли пак да се изкуша при отказ...защото и той като килограми е 9 500 на 1 год  6 мес, но пък не ми се е разболявал досега.
И така...продължаваме напред! Защото все пак няма невъзможни неща!  Simple Smile
Тъкмо това щях да те посъветвам, но ти по мое мнение, сама си взела съвсем правилното решение. Колкото до килограмите не се притеснявай, щом детето получава пълноценна храна и е здравичко. Отдавна пълничкото дете не е синоним на здравото дете. Има теория, че създадените в детството мастни депа не изчезват, а само чакат нещо да ги провокира и хоп шишкото е готов.
Не претендирам за компетентност естествено, но насилственото хранене на детето почти винаги дава лош резултат.

# 22
  • София
  • Мнения: 555
Ох, ние пък сме още по-зле. Яде общо взето само тиква, банани, хляб и кърма. Друго и със цирк Глобус не можеш да я накараш да хапне. Бях решила да не и давам насила, но така пък мрънка от глад и не знам как да разнообразя менюто. Смесвам обилно с тиква, но и това не винаги помага, а по едно време си хапваше нормално, какво му стана на това дете не знам. Ще се радвам да споделите нещо окуражаващо Simple Smile

# 23
  • Мнения: 111
Мисля си, дали начинът на храненето при децата ни не е свързан и с техния темперамент? Може би по-живите, будни и любопитни деца са си такива и в храненето и на всякъде...???  newsm12

# 24
  • София
  • Мнения: 4 865
Мисля си, дали начинът на храненето при децата ни не е свързан и с техния темперамент? Може би по-живите, будни и любопитни деца са си такива и в храненето и на всякъде...???  newsm12


Поне при моите няма такава зависимост. Децата ми са абсолютно различни по темперамент. И двете се хранят много добре, когато са гладни. Иначе и Болшой театър не може да ги разсее толкова, че да лапат като гъсоци.

# 25
  • Мнения: 111
Ох, ние пък сме още по-зле. Яде общо взето само тиква, банани, хляб и кърма. Друго и със цирк Глобус не можеш да я накараш да хапне. Бях решила да не и давам насила, но така пък мрънка от глад и не знам как да разнообразя менюто. Смесвам обилно с тиква, но и това не винаги помага, а по едно време си хапваше нормално, какво му стана на това дете не знам. Ще се радвам да споделите нещо окуражаващо Simple Smile

А защо не пробваш да я запишеш на кухня? Ние бяхме като вас до 1 годинка, но като го записах на кухня нещата се пооправиха.  Е, пооправиха се месец след това, защото му трябваше все пак време да свиквне с новата храна. Знам ли...просто съвет.

# 26
  • Мнения: 111
Мисля си, дали начинът на храненето при децата ни не е свързан и с техния темперамент? Може би по-живите, будни и любопитни деца са си такива и в храненето и на всякъде...???  newsm12


Поне при моите няма такава зависимост. Децата ми са абсолютно различни по темперамент. И двете се хранят много добре, когато са гладни. Иначе и Болшой театър не може да ги разсее толкова, че да лапат като гъсоци.


 newsm10   Grinning

# 27
  • Мнения: 137
Може ли 1 допълнителен въпрос?
Когато откаже да се храни, защото храната не му харесва /предположение/, предлагате ли друга храна или оставяте детето гладно до следващото хранене?

# 28
  • Мнения: 917
Ох, аз имах същия проблем. Нещата се получиха така, защото аз в старанието си да я нахраня все й пъхах по нещо в ръката. Така започна да ме манипулира да й давам неща, които иначе не са разрешени за баране - като GSM например. И аз си бях навила на инат, да я държа гладна, докато не установих в един момент, че проявява инетерс към лъжицата. Така сега аз държа лъжичка и я храня и тя държи една малка кафена лъжичка и от време на време успява да навре и тя нещо в устата, като съответно не й се спестяват похвалите. Така, без много панаири отказахме забавленията по време на хранене. Остана обаче телевизора. Покрай дядо си много започна да харесва фолклорния канал с народна музика и като сложа лигава сама отива и пуска телевизора или ми подава дистанционното. От това не зная как да я откажа, а и не виждам нищо лошо да си слуша музика докато се храни. Но поне манипулациите престанаха. Не зная обаче какво се случва докато съм на работа, а това ми е проблема. Като беше по малка, баба й я слагаше до шкафа с приборите за хранене - лъжици, вилици, ножове, и така я хранеше. Забранила съм естествено, ама знам ли какво става зад гърба ми. И тъй като тя е в нормите, не е много слабичка, а и това на дали има значение, като вземе да си предава фасоните, просто я разкарвам от стола за ранене и до там. Всичко това ние си го правим, в старанието си да не заслабнат децата. А има деца, които обичат да поапват и други, на които това не им е приоритет

# 29
  • София
  • Мнения: 555
Една приятелка ни даде да опитаме от храната на кухнята, но тя дори не иска да я помирише, даже десерта не пожела да опита.

# 30
  • Мнения: 111
Всичко това ние си го правим, в старанието си да не заслабнат децата. А има деца, които обичат да похапват и други, на които това не им е приоритет

Да, така е. С това съм съгласна!

А що се отнася до това, дали предлагам друга храна, когато първата се откаже - ами да, ако имам в наличност друго - предлагам го и той понякога го приема, ако нямам, давам кисело мляко - него не го отказва никога. Ако обаче и него откаже - остава гладен до следващото ядене.
Ама нали и те милите имат право да не харесват определена храна, както сме и ние? Аз понякога предпочитам да остана гладна, отколкото да ям нещо, което не обичам. И въпреки това, към себе си мога да го приложа, но към малкия ми е трудно...

# 31
  • Мнения: 137
Cat11, и аз бих действала като теб - ще смесвам месните и зеленчуковите пюрета със зеленчукови пюрета с тиква, а кашите и йогуртите - с плодови пюрета с тиква или банан. Успех!

# 32
Моето дете и досега е така, или гледа ТВ, или играе с нещо, иначе изобщо няма да яде, не й е приоритет Mr. Green

# 33
  • Мнения: 7 831
Може ли 1 допълнителен въпрос?
Когато откаже да се храни, защото храната не му харесва /предположение/, предлагате ли друга храна или оставяте детето гладно до следващото хранене?
Не. Аз знам какво обичат, какво не толкова и какво изобщо не близват. Не мога да давам само каквото обичат, защото тогава ще ядат само пици и спагети, но каквото категорично не ядат изобщо не предлагам. Така че, ако откажат нещо директно си стоят гладни до следващото хранене.

Мисля си, дали начинът на храненето при децата ни не е свързан и с техния темперамент? Може би по-живите, будни и любопитни деца са си такива и в храненето и на всякъде...???  newsm12

Не съм съгласна с това, има презадоволени деца без всякакъв режим, които често ядат и пият какво ли не между храненията и те не се хранят добре, има и деца които насила са направени злояди от родителите си (предимно майки и баби). Има разбира се по-ящни и лакоми, но това не значи че другите са злояди. В домовете за изоставени деца няма нито едно злоядо, дали всички са с еднакъв темперамент  newsm78 ... едва ли, просто там никой никога не ги гони с лъжицата и знаят какво е глад.

# 34
  • Мнения: 789
Ох, и ние сме от гледащите реклами по време на ядене, че и да си играе с нещо иска. Но смятам да не се впрягам чак толкова. Както иска, така да яде. Като тръгне някой ден на градина, тогава ще видим как ще е.

# 35
  • Мнения: 4 629
И синът ми от време на време си взима по някоя играчка на масата. Обикновено става, ако се е заиграл с нещо и аз го извикам да се храни. Като седне на масата е началото предимно на играчката отделя внимание, но в последствие храната му става приоритет и  сам оставя играчката настрани докато се нахрани.  Не ме притеснява, че понякога си държи играчка в ръка по време на ядене.

Ако не иска да яде каквото съм му определила му предлагам още 1 вариант. Ако и него не иска остава гладен до следващото ядене

Общи условия

Активация на акаунт