Практикуващи педагогическо захранване-да се преброим - част 2

  • 18 252
  • 290
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 326
доживях и аз моето дете да ме гони с лъжицата Mr. Green
днес на обяд носих един буркан грах за манджата и Алекс като ме видя с буркана веднага позна граха и измъкна от някъде една лъжица и почна да ме гони да яде грах. После като излизахме като види някой, че яде нещо ще се измъкне от слинга да ходи и той да яде. Купих си една закуска .. и той разбрира се не пропусна да я уважи. Като се събуди яде елда със сирене, после гриза хляб, после яде стафиди. Баща му като си дойде ядоха кисело мляко, после вечеряхме ориз с тиквички. И този прилив на апетит дойде след като около месец ядеше по 2-3 лъцици на ден. Явно децата си знаят кога да ядат и кога не.

# 46
  • Мнения: 257
И при нас е постоянно на периоди, ту яде, ту не, по-често не яде  Rolling Eyes
Преди 2 седмици съвсем спря да хапва, слагах го на маса - и веднага започваше да маже храната без да опитва, пусках го на под масата уж да го накажа, както пише в статиите, но той само това чакаше и веднага си намираше по-интересно занимание на пода.
Тогава реших, че е крайно време да изляза за по-дълго, досега не бях го оставяла за повече от час откакто беше съвсем бебе. Оставих го на свекърва ми и отсъствах 3 часа. Тя казва, че отначало не искаше да яде, но като мина повече време и седнали на маса за втория път - ядеше от всичко много примерно. Също така помогна ядене на вредни храни, взимах и ядох пред него нещо, което изобщо не става за него и което бих посмяла да му давам. Точно тогава му се отваряше апетита и почваше да вика и да търси. Оттогава прояде и една седмица бях много доволна, как яде, сядаше и омиташе всичко, и от лъжица и от ръцете ми взимаше, и още търсеше.
След това пак дойде период на не ядене. Само че сега не мажем, а хвърляме на пода. Всичко което докопа - директно пуска долу, а като направя така, че нищо не може да стигне по масата - не иска да седи и започва скандал. Даже големи парчета, които преди сам винаги ядеше нормално, сега стиска, докато не се разкашкат, ако е съвсем твърдо, хвърля веднага. Няколко дена карахме почти само на кърма.
Обяснявам го така - човека няма време да яде. Има много по-важни работи, да хвърля, да размазва манджи, а щом мама не го разрешава, няма смисъл да се седи на маса, и на пода се намират интересни неща. Горан по-принцип е страшно немирен, постоянно, ама постоянно се върти, пълзи, катери, слиза някъде, сега вече и ходи за ръчичка - явно затова просто не може да седне и да се нахрани спокойно.
Вчера пак го оставих за 2 часа на баба му, и пак ядеше добре с нея. Днеска пак ще си купя голям шоколадов сладолед и ще ям пред него - нека ми завижда  Twisted Evil

# 47
  • София
  • Мнения: 891
Нека и аз да се разпиша как върви нашето захранване - Николай вече е опитал всички, или почти всички зеленчуци, които ползваме в нашето семейство: картоф (варен и печен), чушка (в супа и печена), тиквичка, морков, патладжан, зелен фасул (само вътрешното на зрънцето, без люспата) домат, краставица; както и магданоз и лук (в супа). Вчера му дадох да опита от кьопавото, което бях правила - премлясна си сладко, въпреки че имаше и малко чесън вътре. От плодовете - череши, праскови, кайсии и голи праскови. От млечните - сирене и кашкавал. Всичко си хапва толкова сладко - направо обрахме овациите на бабите.
Мисля да изчакам малко със месото - поне така аз го чувствам, пък и поне в началото мислех с по-леки меса - пилешко, пуешко, заешко и да купувам някъде от село - но все още не ми се е отдала такава възможност. За яйцата също мисля да изчакам, пък и ние не сме им големи фенове, както и на млякото.
Вие давате ли маслини - аз много обичам? Другият ми въпрос е: какво давате на дребчовците да пият? Николай постоянно проявява интерес към това, което е пия, а то е основно вода, и понякога кафенце. А друго - какво? newsm78 Той не че разбира как да използва чашата - като му дам само я лиже и най-вече я обръща с дъното на горе и си чеше венците на ръбовете. Един ден с пластмасова чашка му сипах малко водичка в устичката - ми цялата си изтече навън, но може би ако предложа друго - ще се заинтересува.

# 48
  • Мнения: 700
pkrassimira,aз давам на Максим да пие от чашка и той вече доста добре се справя,но в началото и той се уливаше.Много обича сок от диня,изпива си около 50 мл,което за него е рекорд за други течности освен кърма Laughing,правих и от пъпеш и него хареса.

# 49
  • Мнения: 257
Горан го научих да пие вода от чаша с помоща на капачка от авентовско шише по идея на kony. Малка е, пластмасова и прозрачна, много е по-удобна като за начало от обикновена голяма чаша.  Но пак доста време му отне да се научи да пие без да се дави и без да плюе. Сега, особено когато е много жега сам търси вода, като види аз да пия, и изпива по няколко глътки. Когато пия сок, му слагам няколко капки във вода за цвят и мирис, ама това е много рядко. Горан също много обича айран, аз не го пия, но като види татко му с чаша айран - идва да му го търси.

# 50
  • Мнения: 11 003
Здравейте Simple Smile Вече ще започна да ви следя по-редовно, че след октомври предстои захранване.

# 51
  • Мнения: 326
Алекс снощи направо ми събра очите #Crazy. Готвих супа за вечеря и по едно време като му дойде музата и като реши, че му се яде (след като цяла вечер гриза разни работи и аз вече бях решила, че е приключил с яденето) почна да напира към супата, сипах му в една купичка и му надробих хляб, че стана малко рядка и като взе лъжицата и като почна да яде. Едно стотина грама сигурно изяде. След тази и някои други подобни случки от изминалите дни се убеждавам, че наистина момента на прояждането си идва сам без да правим нищо специално. Алекс толкова явно си иска да яде, че просто няма как да не го разбереш. И да знаете колко добре се оправя с лъцицата.. е с малко загуби, но за дете на 1г. и 3 мецеца е просто перфектен. При условие, че също не съм полагала някакви особени усилия да го уча да яде с лъжица. В един момент преди около малко повече от месец просто хвана лъцицата и си я сложи в устата.
Преполагам, че пак ще има приливи и отливи в апетита, но мисля,че напредваме бавно, но славно.
Майките с неядящи деца да не губят надежда и вашето време ще дойде  Laughing

# 52
  • София
  • Мнения: 369
Здравейте,
а кога си позволихте да прибавите прясно мляко в менюто?
Защото много обичам да закусвам просо с мляко и стафиди та се чудя дали да му дам да пробва...

живи и здрави!

# 53
  • Мнения: 700
 Aз от около месец,нямаше проблем.Давам вече всякакви млечни продукти.

# 54
  • Мнения: 7 091
Здравейте,
а кога си позволихте да прибавите прясно мляко в менюто?
Защото много обичам да закусвам просо с мляко и стафиди та се чудя дали да му дам да пробва...

живи и здрави!


Аз с прясното мляко и белтъка ще изчакам след годинката.  Peace

# 55
  • София
  • Мнения: 12 228
  Малките са болни и от два дни сме само на кърма. Чат пат малко вода или айрян. Всички бебета ли са така когато са болни? Ако бяха сериозно захранени, тоест почти отбити пак ли нямаше да ядат?

# 56
  • Мнения: 326
да, така са всички. Радвай се, че не са отбити. Една позната с отбито дете тъкмо прекараха летния грип с разтройство и други екстри. Пет дена малкия (на 1г. и 2 месеца) е бил почти само на вода и чай. Съвсем се е стопил милия.
И ние като сме болни минаваме на кърма.
Дано да се разминете по-леко и скорошно оздравяване.

# 57
  • Мнения: 7 418
  Здравейте!И аз вече трябва да захраня,но все още не съм се решила......
  Няколко пъти дадох на бебето  ябълков "геврек" хем да си чеше венците,хем да близне сок,колкото успее.
  Сега ,май,ще трябва да му давам по малко картофено пюре? newsm78

# 58
  • София
  • Мнения: 891
Ние продължаваме бавно, но славно със захранването. Последните няколко дни не предлагам много често, защото все няма нещо подходящо за него или аз хапвам нещо бързо и на крак. В тези жеги хич не ми се готви - така ме мързи! Надявам се като отидем на гости на майка ми да разнообразим значително менюто ни.
А да ви питам - как акат бебоците ви. Николай още докато беше на кърма все повече и повече разрешдаше като стигна до веднъж на 3-4дни, но тогава не се притеснявах. Сега пак продължава така - трябва ли да се притеснявам.

# 59
  • Мнения: 1 691
Здравейте! Ние тези дни не сме от най-ящните, може би жегите го морят много детето, но все пак не отказва да опита от яденето, когато седнем на масата. Още не съм се осмелила да предложа прясно мляко (ако не се брои микродозата преди 1 месец), но май ще се престраша вече.
pkrassimira, и ние бяхме разредили акането до веднъж на 3-4 дни, но нещата постепенно се нормализираха, откакто се захранваме (или може би малко преди това). Но не стана изведнъж. В момента ака 2-3 пъти дневно, обикновено 5 минути след като е ял по-голямо количество някаква твърда храна. Ти засега едва ли си предложила съществено количество от някоя храна, предвид възрастта ви, така че е рано да се притесняваш. Изчакай още известно време, пък дано нещата си дойдат по местата.
Селма, разбира се, че можеш да му дадеш малко картофено пюре, но ако си решила да захранваш педадогически, няма да е зле и ти в същото време да ядеш от това пюре. Иначе можеш да предложиш например картофче от твоето ядене (стига да не е пържен картоф, разбира се Simple Smile).

Общи условия

Активация на акаунт