Болничен 45 дни преди раждането?

  • 4 490
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 497
Мили мами помагайте с информация  Praynig
Не искам да ползвам всичките 45 дни болничен преди раждането.
Днес говорих с акушерката на гинеколога ми и тя ми каза, че е длъжна и ще ми напише болничния, от датата, която трябва да си е - 45 дни преди раждането.
Аз съм на държавана работа, следователно след като ми даде болничния трябва да предам в служабата и да си излизам по майчинство Tired Няма начин да го предам и да ми върви заплата каквато е ако не съм болнични. А ако не го предам? Какво става? newsm78
Въпроса ми е: има ли някаква възможност да ползвам по-малко дни от този болничен и да продължа да си ходя на работа  newsm78
Ох дано сте разбрали какво питам, че чак аз се обърках  ooooh!

# 1
  • Мнения: 3 499
А ти защо не искаш да си почиваш 45 дни преди раждането?

# 2
  • Мнения: 4 784
А ти защо не искаш да си почиваш 45 дни преди раждането?
Заради заплатата доколкото разбрах  newsm78? Не съм наясно ...  Blush
Нямате ли счетоводител, който да попиташ за съвет?

# 3
  • Мнения: 3 499
Ми то няма да е  кой знае каква разлика от заплатата. Май имаш право на 90% от нея. Не вярвам да е кой знае каква разликата в парите... Или е?!

# 4
  • Мнения: 497
Не искам, защото работата ми е лека и ми по-добре да съм сред хора, т.е. да се разсейвам. Сега в тия жеги не е много за раходки и не ми се затваря в нас - сама, защото мъжа ми ходи на работа, както и почти всичките ми приятели  Tired
Чувствам се по-добре сред хора, не ми е тежко от бременността и затова ми се иска да работя колкото е възможно повече. Колегите ми смеят, че ще родя на работа с тези мои желания hahaha, но ако аз се почувствам зле ще си взема болничен.
Питах на работа и те не са много запознати, защото има промяна от началото на тази година. До миналата е можело да си вземеш по-късно болничния, но сега май вече неможе  newsm78
Затова питам тук, може някой вече да се е сблъсквал с подобна ситуация  ooooh!

# 5
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 316
Може, разбира се . Пише го в Наредбата за недицинска експертиза на неработоспособността. Предупреждаваш лекаря си, че ще излизаш по-късно в болничен за бременност и после му носиш бележка от работодателя до кога си работила. НО тези неизползвани дни ги губиш.

# 6
  • Мнения: 175
Здравей. Отиди в тема: "Майчинството счетоводно - 4" и там е описан точно твоя случай. Те не са много страници - прегледай ги и ще намериш отговора на въпроса си.

# 7
  • Мнения: 1 426
Миличка, не искам да те тревожа, но това ти е последната истинска почивка! Това ти е последното време, в което ти ще се съобразяваш единствено и само с тебе и с твоите си желания. Не го изпускай!
Майчинството е прекрасно нещо, но е в същото време и много изтощително. Години наред всяка твоя почивка ще е съобразена от първия до последния час с детето (или децата). Дори и когато децата ти пораснат и ти започнеш да използваш пак отпуската си само за тебе, постоянната мисъл "какво прави в момента детето" е уморителна сама за себе си.

# 8
  • Мнения: 497
Може, разбира се . Пише го в Наредбата за недицинска експертиза на неработоспособността. Предупреждаваш лекаря си, че ще излизаш по-късно в болничен за бременност и после му носиш бележка от работодателя до кога си работила. НО тези неизползвани дни ги губиш.
Благодаря за информацията   bouquet

# 9
  • Мнения: 497
Миличка, не искам да те тревожа, но това ти е последната истинска почивка! Това ти е последното време, в което ти ще се съобразяваш единствено и само с тебе и с твоите си желания. Не го изпускай!
Майчинството е прекрасно нещо, но е в същото време и много изтощително. Години наред всяка твоя почивка ще е съобразена от първия до последния час с детето (или децата). Дори и когато децата ти пораснат и ти започнеш да използваш пак отпуската си само за тебе, постоянната мисъл "какво прави в момента детето" е уморителна сама за себе си.

Сигурно си права, но хората за различни.
 Аз например се чувствам по-добре, когато работя, контактувам с различни хора. Мисълта да остана в нас и да стоя ме подтиска. Пък и по-добре на работа, защото когато съм в нас си намирам винаги какво да правя и обикновено това е физическа (домакинска) работа, която не е подходяща за мен в това положение.
Луда работа  #Crazy

# 10
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 316
Не е луда - и аз направих като теб  Mr. Green

# 11
  • Мнения: 497
Не е луда - и аз направих като теб  Mr. Green

 Mr. Green Ех не съм само аз  Mr. Green Mr. Green Mr. Green
че на работа колегите ми казват, че не съм добре да искам да работя, хората си искали болничен, пък аз...

# 12
  • Мнения: 804
100 % е сигурно, че НЕ СИ ДЛЪЖНА да ползваш тези 45 дни. Виж чл. 30 от Наредба за медицинска експертиза, точка1. Просто тези 45 дни ги губиш, т.е. няма да ти ги дадат след като родиш. Аз ако съм жива и здрава ще правя като теб. УСПЕХ!  bouquet

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 1 168
Аз се разбрах с работодателя да работя поне до края на месеца(от днес съм в болничен),но работя в часна фирма и той ще ми плати наръка за този месец а и болничния ще ми върви.

Последна редакция: чт, 05 юли 2007, 11:54 от _MEGI_

# 14
  • Велико Търново
  • Мнения: 269
Аз също много тежко изживях мисълта, че вече няма да съм на работа за дълго време, да не говорим как трагично приех идеята, че ще имам заместник. Обаче много фактори наложиха необходимостта да ползвам 45 дневния отпуск преди раждане - работя на 40 км от града , в който живея, беше зимен сезон, работя в училище, а децата, знаете боледуват често, та ме беше страх да не се заразя, и най-вече ужасно ми се спеше през деня, защото нощем имах киселини и не можех да спя. Това надделя и сега изобщо не съжалявам, намерих си много приятни занимания в къщи, сега с бебето нямам грам време за себе си, та много съм си доволна, че успях да си почина преди раждането.

Общи условия

Активация на акаунт