Да се запознаем... Майки на недоносени деца

  • 233 957
  • 644
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 9
Здравейте, аз съм майка на недоносено бебче. Родено 23.02.2017. 1430 гр. Хипотрофично защото се роди по ПРМ 22.03 термин , т.е. 36 с. В епикризста бяха написали термин 23.04 ... и големи разправии, не искаха да го коригират, защото било приключено и архивирано. Имах преекламсия и детето ретардира.
Към днешна дата да “чукна на дърво” се развива добре детето. НО.. минах на всички прегледи , защото супер много се страхувах. Иначе в епикризата ще има препоръки за прегледите , които трябва да се направят( отговарям на майката , която бе писала какви прегледи се правят) ... важно е трансфонтанелната.. да се види какво е положението с мозъчето. Ние имахме ИВК II ст. , но разбрах от епикризата, не са
Ми казали затова, защото 1 и2-ра ст не са проблем и опасни. И действително всичко беше резурбитано на контролата след 1мес. Иначе бебчо се роди изплака, дори след апгар теста ми го донесоха за да го целуна, т.е дишаше си сам. 1 мес бяхме в болницата заради теглото, дишаше си сам, нямало е лечение, просто много слаб.
Та да се върна на прегледите Simple Smile очен 4 пъти, нефролог, ортопед , невролог доц Чавдаров за евентуално ДЦП и да прецени бебчо дали има нужда от рехабилитация. Коремни органи ехография. Отложих вакаините 7 месеца за да съм спокойна ...
От изледванията всичко беше наред очен никакви проблеми , невролог каза, че няма риск , дори рехабилитация не сме правили , ортопед също ... седна стабилно на 7 м. Изправи се в креватчето на 11 м. , но ако го изправя прав стоеше с опора още от 9 м.
Ходеше с 2 ръчички на 9 м. С една на 10м . Обикаляше сам мебелите от 11 м. Първи крачки на 1г1м реални. Но падна и се уплаши и започна да лази и чак сега започна да се поотпусна, но пак ако може предпочита да лази. Казва думи мама тата Па-Па , ам-ам. И нещо си бърбори бебешки. Храни се чудесно общо взето всичко и даже с допълнително. Това го разказах за да дам кураж на всички майки, които сега се сблъскват. Повярвайте ми минах през Ада , но благодаря на БОГ , че бди над нас. Все още се страхувам за бъдещото развитие , ко засега си вървим в нормите 9,500 тежи ам 1г 3 м. Но много се движи , просто неспира и израсходвс всичко ( Simple Smile Simple Smile) скорошно изписване на бебечетата ...

# 631
  • Мнения: 2 988
На ТФЕ излезе ИВК 1степен. Бебето е и зле с рефлексите. Имали ли сте подобен проблем? Според неонатоложката бил добре като се има предвид анамнезата му, но въпреки всичко се тревожа. И да се притеснявам ли, че вече е на 1 месец, а кръвоизливът не е изчезнал? Като ви чета стигам до извода, че в повечето случаи кръвоизливите се резорбират до края на първия месец, а при моето бебе на 28 ден все още не беше изчезнал. В болницата така и не са му правили ТФЕ и до следващата другия месец ще ми се пръсне сърцето от тревога.

# 632
  • Мнения: 594
Диди и Митко, на нас лекарите ни обясниха, че може и година-две да минат, докато се резорбират кръвоизливите. Така че, месец не е показателен.

# 633
  • Sofiq
  • Мнения: 58
Здравейте мами, приятно ми е да се запознаем. Имам син роден 23.06.18г. в 34г.с с тегло 1650г и 42см. Беше 38 дни в болница, от които 4-5 дни беше на неинвазивна апаратна вентилация( проплака на 3мин.). Правена му е ТФЕ при който се виждат: ИВК 2-3 степен,2 кисти в десния плексус и вентрикулна дилатация на левия заден рог. Притесняваме най много ТФЕ, на контрола е другия месец.

# 634
  • Мнения: 7
Здравейте, казвам се Мария, родих на 29 авгист, 40 дни преди термина,който беше за 5 октомври. Моето момиченце се роди 1 490кг и с височина от 40 см. Родих в Майчин дом, малката принцеса беше 3 седмици в ковьоз. Един месец бяхме в Майчин дом. Моето слънчице се родо при изпълнителния директор на болницата, на когото много благодаря. На 29 делември ще стане на 4 месца бебчо.

# 635
  • Мнения: 1
Добър вечер на всички в групата, казвам се Петър Петров баща съм на две прекрасни момчета едното на 2г 8м другото на 2месеца.Баткото Мирослав се роди преждевременно в 27-28г.с с тегло 1.250 кг минахме през всичкия ужас както доста от вас за сега всичко се развива добре,имаме само един проблем от близо месец вече с акането ходихме при наблюдаващия педиатър от неонатологията в която беше Мирослав но и от там не можаха да пояснят точно от каде тръгва проблема а той е следния ще започна от самото начало хранен е с фризолак през цялото време от прематюр до посления,после захранен с пюрета както си му е редът сокчета и т.н. след време менюто му стана като нашето без подправките и други неща за които препоръчаха да избягваме.хранисе добре яде всичко както и пие.проблемът е че ако не му сложа мелилкс или свещичка не ака редовно може да минат и дни 3 4.педиатара препоръча изилакс сироп пробвахме и него ефект нямаше странно то е , че му се ака дори чак сяда на земята да се напъва, но нищо или само прицапва или има колкото нокет.а след като успее с помощта на нещо разхлабително акото е доста клисаво твърдо и тъмно.приема плодове зеленчуци абсолютно всичко но без ефект явно диетата не е от такова значение а проблема е друг.ако някой се е сблъсквал с такъв проблем като нашия да сподели как да го преодолеем

# 636
  • Всеки ден трябва да се инжектираме с малко фантазия, за да не умрем от реалност: Рей Бредбъри
  • Мнения: 4 327
Потърсете детски гастроентеролог ... Може да назначи изследвания и да се видят с тях проходимостта на червата ... Странно, че не става подобрение с диета ...

Д-р Куманова много я хвалят майките с подобн проблеми на децата.

http://zdraveto.com/%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%B0%D1%82%D1%80%D … 0%B3%D0%B8%D1%8F/

Успех!

# 637
  • Мнения: 120
Здравейте! Аз съм Нели и имам две дъщери. Втората ни дъщеря се роди на 10.08.2019г в 34г.с. със спешно секцио, поради куп причини (тромбофилия, лакуни на плацентата, прееклампсия, главоболие, премрежено зрение, долна граница на околоплодните води и падащи тонове на бебето). Два дни преди секциото постъпих планово в болницата, заради отоци и главоболие. Явно усетиха на къде вървят нещата и ми поставя ха двата дни Дексаметазон. След като се е родила дъщеря ни е изплакала веднага и за кратко е дишала самостоятелно, след което е получила затруднения и са я включили на апаратно дишане. Днес беше екстубирана и подложена на вентилационно дишане, с жълтеница е и я включиха на лампа. Шокът е голям, все още не съм я докосвала дори. Изникват хиляди въпроси и притеснения.. Ще бъде ли здрава? Ще има ли последствия? Ще изостава ли в развитието? Ще се справя ли с всичко, което трябва да направя за нея, за да я обгрижвам? Въпроси, които си задавам, но все още няма отговори и никой не е в състояние да ми отговори, защото само времето ще покаже. Кога да я водя на лекар? На какъв специалист? Да не пропускам нещо важно? Вече чета литература по въпроса, образова се в нова непонятна сфера... А моето мило 47-сантиметрово 2600-грамово момиче лежи беззащитно на няколко крачки от мен...
Пожелавам здраве, късмет и много чиста и топла любов на всички недоносени борци и техните семейства ❤️

# 638
  • София
  • Мнения: 1 554
Трудно и различно е, но те са БОРЦИ  от самото начало, въпреки че нямат равен старт!

Последна редакция: вт, 13 авг 2019, 23:14 от erna

# 639
  • Sofiq
  • Мнения: 58
Здравейте! Аз съм Нели и имам две дъщери. Втората ни дъщеря се роди на 10.08.2019г в 34г.с. със спешно секцио, поради куп причини (тромбофилия, лакуни на плацентата, прееклампсия, главоболие, премрежено зрение, долна граница на околоплодните води и падащи тонове на бебето). Два дни преди секциото постъпих планово в болницата, заради отоци и главоболие. Явно усетиха на къде вървят нещата и ми поставя ха двата дни Дексаметазон. След като се е родила дъщеря ни е изплакала веднага и за кратко е дишала самостоятелно, след което е получила затруднения и са я включили на апаратно дишане. Днес беше екстубирана и подложена на вентилационно дишане, с жълтеница е и я включиха на лампа. Шокът е голям, все още не съм я докосвала дори. Изникват хиляди въпроси и притеснения.. Ще бъде ли здрава? Ще има ли последствия? Ще изостава ли в развитието? Ще се справя ли с всичко, което трябва да направя за нея, за да я обгрижвам? Въпроси, които си задавам, но все още няма отговори и никой не е в състояние да ми отговори, защото само времето ще покаже. Кога да я водя на лекар? На какъв специалист? Да не пропускам нещо важно? Вече чета литература по въпроса, образова се в нова непонятна сфера... А моето мило 47-сантиметрово 2600-грамово момиче лежи беззащитно на няколко крачки от мен...
Пожелавам здраве, късмет и много чиста и топла любов на всички недоносени борци и техните семейства ❤️

На първи място се успокой и вярвай, че всичко ще е добре. Това че са махнали апарата е добър знак и се справя само да диша. Аз също родих моят втори син в 34гс, но той тежеше едва 1650г с апаратурата закачена на него, реално казаха, че е тежал около 1500г и 42см. Той също беше на апаратна вентилация, но разликата с теб е че той не изплака. Но финалният резултат спи в момента в спалнята вече на 1,1г. От сега ти казвам че не е лесно, след като ви изпишат започва едно обикаляне по доктори, но всичко зависи от детето на какви. Когато обаче си видиш детето как научава нови неща и расте и разбираш че всичко си е заслужавало. Пожелавам ви бързо изписване, здраве и много радост за малката душичка

# 640
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 399
Мила, Konstanc, честито второ бебче! Пожелавам ти много щастие и скоро да загърбиш всички тревоги!

Шокът при теб е напълно обясним, защото ситуацията е неочаквана и още не си имала достатъчно време, за да я осмислиш и да се изинформиргаш какво и що, тоест в момента все още те владее страхът от неизвестността.

На първо място, има всички предпоставки детето да остане без последствия от преждевременното раждане, но гаранции никой не може да ти дете. Най-малко лекарите биха го направили.

Какви са предпоставките в полза на детето:

1. Недоносеността е 1-а степен и теглото е добро (тоест не се наблюдава интраутеринна ретардация).
2. Преминала си курс кортикостероидна терапия преди раждането, който обикновено предотвратява тежки дихателни последствия. Но все пак поради машинната вентилация, потърси съвет от пулмолог при първа възможност след изписването. Четири дни на апаратно дишане не са много, има деца, които стоят на апарата с месеци, но е възможно дробовете да дадат леки, преодолими, отклонения. Пулмологът ще прегледа детето и ще назначи терапия, ако е необходимо, и също така ще даде мнение дали се налага следене.
3. Не съобщаваш за мозъчни кръвоизливи и други усложнения, което говори, че детето най-вероятно бързо ще компенсира недоносеността и ще се изравни с връстниците си - още през първите шест месеца, най-късно до навършване на годинка.

За сравнение по горните точки:
1. Нашият син (и трето бебе) е с трета степен на недоносеност, роди се в 27 г.с., с тегло 1,250 кг. (без ретардация поне, но много рано).
2. Роди се внезапно и неочаквано и нямаше време за нищо, дори за трето секцио, така че с гордост мога да кажа, че изпробвах как е и вагиналното раждане. Понеже не бях преминала кортикостероидна терапия, при него имаше последствия за белите дробове, които почти напълно отшумяха след 5-ата година (сега е на 5 и половина). Той също е бил на апаратна вентилация 4 дни, плюс приложение на сърфактант (Куросърф), за да оцелее.
3. Имаше няколко ИВК II ст., което ще рече мозъчни кръвоизливчета, които се резорбираха без остатък, но заради тях видяхме зор с тревоги за двигателното му и пр. р-тие и опити за профилактична рехабилитация. Слава Богу, детето е напълно здраво, неврологично и сякакси. Или поне толкова здраво, колкото и доносените му сестри. Настигна и задмина връстниците си, след като навърши 3 г. Дет викат по-горе - страшни борци са най-малките, или иначе казано, „Най-малките са най-големите герои“ (е мотото на фондация „Нашите недоносени деца“).

Мисля, че достатъчно излияния изсипах, с голямата кофа, но ми дойде вдъхновението.

Още един път пожелавам късмет, кураж и... без паника! Всичко ще се нареди... и това ще мине и ще се забрави!

Бъдете здрави и се радвайте на бебенцето!


Последна редакция: ср, 14 авг 2019, 17:33 от Мяуче

# 641
  • Мнения: 120
Мила, Konstanc, честито второ бебче! Пожелавам ти много щастие и скоро да загърбиш всички тревоги!

Шокът при теб е напълно обясним, защото ситуацията е неочаквана и още не си имала достатъчно време, за да я осмислиш и да се изинформиргаш какво и що, тоест в момента все още те владее страхът от неизвестността.

На първо място, има всички предпоставки детето да остане без последствия от преждевременното раждане, но гаранции никой не може да ти дете. Най-малко лекарите биха го направили.

Какви са предпоставките в полза на детето:

1. Недоносеността е 1-а степен и теглото е добро (тоест не се наблюдава интраутеринна ретардация).
2. Преминала си курс кортикостероидна терапия преди раждането, който обикновено предотвратява тежки дихателни последствия. Но все пак поради машинната вентилация, потърси съвет от пулмолог при първа възможност след изписването. Четири дни на апаратно дишане не са много, има деца, които стоят на апарата с месеци, но е възможно дробовете да дадат леки, преодолими, отклонения. Пулмологът ще прегледа детето и ще назначи терапия, ако е необходимо и също така ще даде мнение дали се налага следене.
3. Не съобщаваш за мозъчни кръвоизливи и други усложнения, което говори, че детето най-вероятно бързо ще компенсира недоносеността и ще се изравни с връстниците си - още през първите шест месеца, най-късно до навършване на годинка.

За сравнение по горните точки:
1. Нашият син (и трето бебе) е с трета степен на недоносеност, роди се в 27 г.с., с тегло 1,250 кг. (без ретардация поне, но много рано).
2. Роди се внезапно и неочаквано и нямаше време за нищо, дори за трето секцио, така че с гордост мога да кажа, че изпробвах как е и вагиналното раждане. Понеже не бях преминала кортикостероидна терапия, при него имаше последствия за белите дробове, които почти напълно отшумяха след 5-ата година (сега е на 5 и половина). Той също е бил на апаратна вентилация 4 дни, плюс приложение на сърфактант (Куросърф), за да оцелее.
3. Имаше няколко ИВК II ст., което ще рече мозъчни кръвоизливчета, които се резорбираха без остатък, но заради тях видяхме зор с тревоги за двигателното му и пр. р-тие и опити за профилактична рехабилитация. Слава Богу, детето е напълно здраво, неврологично и сякакси. Или поне толкова здраво, колкото и доносените му сестри. Настигна и задмина връстниците си, след като навърши 3 г., но при него нещата бяха по-сложни. И все пак успя. Дет викат по-горе - страшни борци са най-малките, най-малките са най-големите герои (е мотото на фондация „Нашите недоносени деца“).

Мисля, че достатъчно излияния изсипах, с голямата кофа, но ми дойде вдъхновението.

Още един път пожелавам късмет, кураж и... без паника! Всичко ще се нареди... и това ще мине и ще се забрави!

Бъдете здрави и се радвайте на бебенцето!

Много благодаря за куража! За мозъчни кръвоизливи никой нищо не е казал ВСЕ ОЩЕ. Сега бях при нея. Направи ми впечатление лека синя подутина зад ухото, която най-вероятно е обикновен хематом, но естествено попитах. Отговорът беше, че това е продължение на врата и няма подутина. Не се притесних много, защото каката се роди с огромен хематом, а пък той се резорбира за 2-3 седмици без никакъв проблем. Вече повече от 24ч диша сама и казаха, че за момента е стабилна. Забелязах нов абокат, но това да е...  Преляли са ѝ плазма, поради нисък белтък.

П. С. Много се радвам, че синът Ви е наваксал във всяко едно отношение. Бъдете здрави 😊

# 642
  • Мнения: 53 918
Честито и от мен! Heart Eyes
Мисля, че в тази седмица и размери, няма повод за тревоги.
С малко помощ от лекарите, всичко ще е наред! Hug
Моята дъщеря е родена в 28 седмица, 1430/40.
Вече е 20 годишна госпожица, жива и здрава, благодаря на Бог и лекарите! bouquet

# 643
  • Мнения: 124
Добър вечер на всички в групата, казвам се Петър Петров баща съм на две прекрасни момчета едното на 2г 8м другото на 2месеца.Баткото Мирослав се роди преждевременно в 27-28г.с с тегло 1.250 кг минахме през всичкия ужас както доста от вас за сега всичко се развива добре,имаме само един проблем от близо месец вече с акането ходихме при наблюдаващия педиатър от неонатологията в която беше Мирослав но и от там не можаха да пояснят точно от каде тръгва проблема а той е следния ще започна от самото начало хранен е с фризолак през цялото време от прематюр до посления,после захранен с пюрета както си му е редът сокчета и т.н. след време менюто му стана като нашето без подправките и други неща за които препоръчаха да избягваме.хранисе добре яде всичко както и пие.проблемът е че ако не му сложа мелилкс или свещичка не ака редовно може да минат и дни 3 4.педиатара препоръча изилакс сироп пробвахме и него ефект нямаше странно то е , че му се ака дори чак сяда на земята да се напъва, но нищо или само прицапва или има колкото нокет.а след като успее с помощта на нещо разхлабително акото е доста клисаво твърдо и тъмно.приема плодове зеленчуци абсолютно всичко но без ефект явно диетата не е от такова значение а проблема е друг.ако някой се е сблъсквал с такъв проблем като нашия да сподели как да го преодолеем

Здравейте. Имам дъщеря, която се роди 1 кг. в 37 г.с. 38см хипотрофична. Термин-16 март. Родена на 24 януари 2007 г. Минали ли сме през много....като всички вас. Сега е 6 клас. Много всезнаеща, късани нервите постоянно Simple Smile
Така...когато беше на 4 месеца не можеше да ака. Даваха й сиропчета...нищо.Слагахме термометър със сапунче..трудно. Гастроентеролог-нищо. Накрая се оказа с атопичен дерматит и алергия към белтъка на кравето мляко. Алерголожката изписа фризопеп. Пи го до 3 си година. Сега всичко е ок.
Така, че пробвайте всичко- гастро, алерголог...
Трудно е, дори при лека хрема ще откачате, но...всичко отшумява, остават само нервите Wink
Успех!

# 644
  • Мнения: 1 943
Добър вечер на всички в групата, казвам се Петър Петров баща съм на две прекрасни момчета едното на 2г 8м другото на 2месеца.Баткото Мирослав се роди преждевременно в 27-28г.с с тегло 1.250 кг минахме през всичкия ужас както доста от вас за сега всичко се развива добре,имаме само един проблем от близо месец вече с акането ходихме при наблюдаващия педиатър от неонатологията в която беше Мирослав но и от там не можаха да пояснят точно от каде тръгва проблема а той е следния ще започна от самото начало хранен е с фризолак през цялото време от прематюр до посления,после захранен с пюрета както си му е редът сокчета и т.н. след време менюто му стана като нашето без подправките и други неща за които препоръчаха да избягваме.хранисе добре яде всичко както и пие.проблемът е че ако не му сложа мелилкс или свещичка не ака редовно може да минат и дни 3 4.педиатара препоръча изилакс сироп пробвахме и него ефект нямаше странно то е , че му се ака дори чак сяда на земята да се напъва, но нищо или само прицапва или има колкото нокет.а след като успее с помощта на нещо разхлабително акото е доста клисаво твърдо и тъмно.приема плодове зеленчуци абсолютно всичко но без ефект явно диетата не е от такова значение а проблема е друг.ако някой се е сблъсквал с такъв проблем като нашия да сподели как да го преодолеем

здравейте,
попаднах на коментара Ви търсейки друго.
моят син не е недоносен (роди се в 37гс, 3500/49), но имаше абсолютно същият проблем с голямата нужда, най-зле беше между 2 и 3г. До седмица е стискал. Нещата се подобриха след като навърши 3, в момента пропуска до 2-3 дни, но нищо общо с напъването, писъците и целия ужас преди това. Преди това сме имали неуспехи и със свещичка!
Както споменава дамата по-горе, и той беше с атопичен дерматит, не се доказа връзка с белтъка на кравето мляко, но определено нещо го смущаваше. Имахме съмнения и за проблем от сорта на Хиршпрунг.
Препоръчвам ви да го заведете при професор Бранков, аз правих консултация с него, може да му пишете тук в темата
https://www.bg-mamma.com/?topic=726933.msg39182269#new

Общи условия

Активация на акаунт