За кръщенето и родата?

  • 3 586
  • 51
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 496
Така ми се иска и на мен да кръстим децата в някой манастир...Но и пред мен стои проблема как да кажа,че искам да присъстваме само ние и кръстниците....Ще се приготвяме за война май.. newsm78

# 31
  • Мнения: 7 201
Самото кръщене беше с най-близките роднини+кръстниците,а почерпката след това беше доста по-голяма.

# 32
  • Мнения: 2 237
Кръщенето на дребната беше в Драгалевския манастир.Изрично подчертах че искам да си бъдем само ние тримката и кръстниците.Никакви роди и прочие.Така и стана и се получи много добре.Хич не ми пука дали после е имало обидени.

# 33
  • Мнения: 17 407
Здравейте майчета,

Знам, че има много теми, посветени на кръщенето, но повеето от тях са за кръстниците.....
Вече започнах да се замислям къде и кога да кръстим нашето слънчице......страшно много ме влече идеята да е в някой хубав манастир....но как тогава ще дойде родата???

Свекърва ми отсега подпитва ще правим ли кръщене и кога.....явно не мисли изобщо да не присъства.......а аз си представям тримата (детето, мъжа ми и аз) + кръстниците евентуално да си направим нещо като екскурзийка и така да отидем до някое приказно местенце и да го кръстим дребчо.....



И а зтака си го представям. В моя случай обаче майка ми е тази, която пита и каза, че е обидно, ако родителите не присъстват. НЕ знам....

# 34
  • Мнения: 3 089
ние бяхме само 4-мата. кръстихме двете деца заедно - на техния имен ден /петровден/. най-добрата ми приятелка беше кръстница и на двамата. а кръщенето беше в кварталната църква. не забравяй, че всъщност всяка църква и манастир е божи храм, свята земя  Peace

# 35
  • Мнения: 967
Така ми се иска и на мен да кръстим децата в някой манастир...Но и пред мен стои проблема как да кажа,че искам да присъстваме само ние и кръстниците....Ще се приготвяме за война май.. newsm78

Мърморят, но е до време. Та ние успяхме да се оженим само ние и кумувете и после купон (така нямаше сърдити роднини, нали и родителите не бяха поканени), та какво остава за кръщене. По подобен начин организирахме и кръщенето после на малката.
Ние изтъкнахме стратегически финансови затруднения като причина за неканенето на роднини и на двете събития и си изкарахме велико, изобщо не съжелявам, имам фантастични спомени.

То си е до нагласа, виждаш, някой от мамите считат за важно присъствието на родата, други не толкова. Направи това, което ти се иска , за да ти останат незабравими спомени след това.

Те роднините винаги мрънкат по една или друга причина!

Да си изкарате страхотно   bouquet  bouquet  bouquet

# 36
  • Мнения: 1 715
Кръстихме дъщеря ми тази година на Цветница,тя е на пет годинки.На кръщенето присъстваха (освен нас и кръстниците) бабите,дядото,двамата чичовци,вуйчото и вуйната,братовчедите ,дъщерята на кръстниците и една приятелка стана страхотен празник.И ако си мислите,че е имало много хора то мога да кажа,че на кръщенето на сина ми имаше 50 човека.В крайна сметка всичко е въпрос на избор и възможности.

# 37
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Здравей  мом4е6ка мама, аз също си мечтаех нещо подобно. И мен ме подпитваха постоянно и накрая се предадох за да има мир. Пак си кръстих детето в манастир,поканихме си приятели, но бабите си бяха там.Беше им тъпо, но те настояваха да идват...

# 38
  • Мнения: 27 524
И аз искам в манастир да е. Вие си решавате кого да каните. Ако искате да сте си самички - може, защо не? Обяснявате на родата и това е  Peace

# 39
  • Мнения: 8 999
И двете деца кръстихме в кварталната църква, при кварталния поп. Той ги познава от бебета и на всеки празник ги миросва поименно. Като го срещнем по улиците в квартала, той винаги се спира да ни поздрави, да ни пита как сме. Обожавам тази домашна обстановка. Роднини, кръстници и приятели дойдоха в църквата за събитието, а после всички дружно се отправихме към вкъщи за лека домашна почерпка. Беше голям купон. И двете кръщенета направихме на именните им дни.

# 40
  • Мнения: 2 471
Кръстихме Ния в Руската черква и си бяхме само ние и кръстника. Преди нас имаше 4-ри кръщенета, от които 2 приличаха на събор. Отеца каза, че Ния му е дошла като балсам за деня

# 41
  • Sofia
  • Мнения: 366
Кръстихме Тея в едно манастирче близо до нас. Само ние и кръсниците. Родата още не знае че детето е кръстено и май скоро няма и да научи. Така не са сърдити че не са канени, а ние доволни че сме направили това което искаме. Техните желания и нашите се разминаваха коренно и да не си хабим нервите взаимно, а и все пак детето си е наше решихме да си е нашата тайна. Всеки комплект баба и дядо иска своето и като не им се угоди се вдига луд скандал и ние сме с високо кръвно и в стрес поне 1-2 седмици, а те съдрити с месеци /да не кажа и години/. Така имаме спокойствие поне за сега  Wink

# 42
  • Мнения: 5 362
Кръстихме Калина на първият й рожден ден.Присъстваха нашите родители и кръстниците.Съвсем тесен семеен кръг Grinning

# 43
  • Мнения: 2 722
Кръстихме Милен на втория му рожден ден - сутринта кръщенето - поканихме всички за които се сетихме да ни гледат сеира, почерпихме сладичко пред църквата и аз обявих че детето има задължителен следобеден сън, а който има желание да уважи и рождения му ден - да заповяда след 18 часа. В 18,30 в панелката нямаше въздух за дишане, но детето беше на 7-мото небе от щастие, така че нямах място за нерви и притеснения.
Митко има рожден ден другата седмица, обаче ние през лятото си стоим на село, така че ще спретна само рожден ден там, като поканя всички - който иска - да заповяда, а за кръщенето ще чакам захлаждане и смятам да го правя на имения му ден - Димитровден - до тогава ще чета идеи или пак ще мета след домашна лудница  Laughing
При всички положения  за нас тесен семеен кръг значи минимум 30 човека, така че без дандания няма да мине  Peace

# 44
  • София
  • Мнения: 553
Нашата дъщеричка Биляна този месец става на 2 годинки, а я кръстихме на 24.06. т.г. - Еньов ден. Първоначално имахме и ние идея да я кръстим в някой манастир, но от гледна точка на организацията на гостите, в крайна сметка решихме да я кръстим в църква - Света Троица. Денят си го избрахме месеци преди това, защото искахме да е празник, а факта че беше и неделя ни устрои чудесно. Самата церемония беше много хубава, бяхме си поръчали допълнително и хор в църквата, което направи момента наистина тържествен и вълнуващ. За нас този ден беше много важен от самото начало и за наша радост всичко мина както го бяхме планирали, даже и много по-добре. Детето се държа повече от прекрасно /имах опасения относно това и накарах всички да дойдат по-рано, за да може тя да свикне с хората, които вижда по-рядко и най-вече с кръстницата/, но тя се държа много добре и по време на службата и после целия ден. Бяхме 20-тина човека: роднини и приятели и после отидохме да се почерпим в едно приятно ресторантче.

Общи условия

Активация на акаунт