За значението на името и защо трябва да се кръсти на дядото или бабата?

  • 18 548
  • 147
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 1 877
Според мен трябва да си поговорите сериозно със съпруга ти и да решите заедно! Много е неприятно, когато едната страна не е склонна на никакви компромиси и заявява "Това ще е!". Опитай да се обосновеш пред него, както го правиш пред нас...

Друго не знам какво да те посъветвам, но мисля, че не трябва да влизате в сериозен конфликт заради името на детето Peace. Сега най-важното е да се роди едно живо и здраво бебче, а после ще видиш, че както и да го кръстите, това име ще стане най-любимото за теб.

Успех и леко раждане Hug!

# 31
  • София
  • Мнения: 4 588
Най-добре изберете с таткото име, което и на двамата да ви харесва. Не е нужно да е кръстено непременно на някого.
Ние например се разбрахме още преди да знаем пола, че ако е момче, аз измислям името, ако е момиче - той. Е, съгласувахме се и помежду си.
Кръстих сина си на баща ми, но не заради някакви стереотипи, а защото името ми харесва и исках да го зарадвам. Simple Smile

# 32
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Ти ще носиш бебето 9 месеца, ти ще се мъчиш да го раждаш- мисля, че най-голямото право е майката да избира. При нас беше хубаво, че бяхме на едно мнение - да го кръстим на свекър ми. Но пък свекървата се сърдеше няколко месеца- това доказва , че има хора всякакви и свестни и не.
Опитай се мъжа ти да е на твоя страна, защото иначе може едно име да доведе до семейни проблеми.

# 33
Аз лично нямах такъв проблем-казах,че ако е момче на баща ми,ако е момиче на майка ми.
Съпруга ми има брат и сестра и брат му си кръсти едното дете на майка си.За съжаление баща му е починал и няма как да се кръсти дете на него.И по тая причина нямахме разногласия.
Но аз лично ви съветвам ако не можете да се разберете без някой да се обиди-напишете предпочитаните имена на листчета и теглете чоп.Така съдбата ще реши как да се казва детето.

# 34
  • Мнения: 698
Лично на мен тази традиция никак не ми допада. Не знам има ли, няма ли общо с уважението, но ми се струва глупост и отживелица.
За радост този проблем никога не е стоял пред мен - нито аз, нито съпругът ми сме кръстени на някои от нашите бабби и дядовци и родителите ни не очакваха да кръстим детето си на когото и да било от тях.
Когато избирах име на сина ми, мислих за имена, с които не познавам никого - за да не го свързвам дори подсъзнателно с никой.

# 35
  • Мнения: 2 039
Като не ти харесва името,ползвайте само буквата,в крайна сметка ти го раждаш това бебе,имаш право да решаваш  Naughty

# 36
  • Мнения: 274
Щом не харесваш името на свекър си - подбери сходно такова или поне със същата буквичка. Така, хем агнето цяло, хем вълка сит. Wink

# 37
  • Мнения: 19 296
не мога да ги понасям тези традиции.честно казано не мога да разбера нито една БГ традиция,свързана със семейството.мъжът ми също държеше името да е на баща му и то не само с първата буква,а с първите три .до последно не бях решила как ще се казва бебето.накрая решихме да е с двойно име.първото име е на майка ми,а второто на баща му.така името стана много хубаво.може да пробваш да напавите комбинация от имена-например Моник съдържа Ник(олай).

# 38
  • Мнения: 174
Мдам...интересна тема...

Навремето, след като семейството на братов4ед ми се изпокара и едва ли не се разпадна защото снахата реши да не кръщава сина си на свекъра, заявих на родителите ми да не си и мислят, 4е ако някога имам дете ще го кръстя на тях, въпреки, 4е традицията се спазва и в двата рода...

Моите си знаят, 4е не съм от лесните и приеха нещата сравнително спокойно, но.... Вселената има 4увство за хумор  Wink Минаха години, имиграция, глупости и най-накрая успях да оценя какви великолепни родители имам. Свекъра и свекървата също са прекрасни хора (Пу, пу, пу!) и още преди с моя да запо4нем опитите за бебе решихме единодушно, 4е ако Господ ни благослови с дете и е мом4е ще се кръсти на моя баща и неговата майка, а ако е моми4е на баща му и майка ми. Така и смятаме да постъпим(въпреки 4е имената особенно на бащите не са върха) и 4естно казано нямам търпение да ги зарадвам.

Да си представям лицата на близките ми като нау4ат за имената е едно от нещата което ме крепи през не дотам забавната ми бременност...

Та в крайна сметка, поне при нас нещата опират то4но до оби4 и уважение...

# 39
  • Мнения: 518
Уфф, аман от глупости - патриархати, отживелици : мазане с мас, осоляване, кисело мляко от втория месец кръщаваници с имена на някой дядо или баба, хванали вече плесен от старост ooooh! Родителите са тези, които са създали детето и пак те са тези, които имат право да му изберат името без това да се превръща в повод за семейни трагедии и едва ли не разводи...Ако и двамата са съгласни да е на името или бусвата на някой от родителите Окей, но ако единия не е съгласен трябва да се търси компромисен вариант...В крайна сметка брака се гради с компромиси, разбирателство и любов  и не бива такъв красив миг като появата на нов живот да се превръща в извор на неприятности, сръдни и цупене Crossing Arms
Аз лично харесвам името на баща ми и в женски, и в мъжки вариант, но за да не се чувства никой обиден или пренебрегнат, ще си кръстим детето неутрално - имаме фаворит и за женско, и за мъжко име, пък каквото излезе Hug

# 40
  • Хасково
  • Мнения: 726
Ами честно казано точно с уважението има връзка. Традицията в българското патриархално семейство е било детето /особено първородното/ да бъде кръстено на името на дядото/свекъра/ - да му се повтори името и родовото име да бъде продължено.
синът ми е кръстен на свекъра, а дъщеря ми- на майка ми. Не бих избрала други имена.

# 41
  • Мнения: 2 015
Кръсти детето си така както на теб ти харесва!Аз съм против тия традиции.Принудиха ме да кръстя детето си на свекървата и сега много съжалявам, че им позволих да ми се наложат #2gunfire.

# 42
  • Мнения: 393
  Аз харесвам традицията,но само ако имената са хубави,иначе някакво име производно.И двете ми деца са кръстени на свекъра и свекървата,никой не ни е казвал предварително как да се казват,ние с мъжа ми решихме така.Имената на децата ни не са абсолютно същите,но максимално се доближават до тези на бабата и дядото.Особено свекърът беше изключително изненадан като разбра как се казва малкият,мислели са ,че ще е на моите родители тъй като е второ дете.Но пък те много ни помагат и всеки ден се убеждавам,че не сме сгрешили,че децата са кръстени на тях.
  Е,тайно си мечтая за трето,което да кръстя на моите родители.

# 43
  • Мнения: 8 505
Дъщеря ни не е кръстена на роднина.И двамата не искахме това.Говори отново с мъжа си,имате достатъчно време да стигнете до накакво приемливо и за двама ви решение.Щом не ти харесва името на свекъра,можете да помислите за някакво производно на него (макар за мен това да не е кръщаване на някой).

# 44
  • Мнения: 285
Знаете ли....изборът на именце на бебето е много важен.....

И при нас имаше леко разногласие с таткото....но в крайна сметка успях да го убедя и сега нашето слънчице носи име, което аз му избрах.....

Мъжът ми искаше да спазим традицията и да кръстим детето на баща му(ама точно цялото име да вземем, а не производно...) с аргумента за уважението, че такава е традицията, че иначе ще се обидят, защото държат на такива работи и т.н.......

Но аз естествено не бях съгласна...исках име, което като го произнасям да не го асоциирам с друг човек..... нашето бебе е единствено и неповторимо, уникално и съответно трябва да си носи свое си име а не на някой друг....и така в този ред на мисли....аз започнах да си избирам именце, което споделих с таткото. Първата буква е на свекъра и свекървата все пак(това е моя компромис) а таткото хареса изборът ми и се съгласи(това е неговия компромис).

Така че моят съвет е, ако не искаш да ти налагат как да кръстиш детето, хитричко с аргументи, измислени предварително му покажи на мъжа ти, че не е прав и че детенцето заслужава да си има свое уникално име, което да го идентифицира, а не да копира с радителите му.

Успех!!!

Общи условия

Активация на акаунт